15 квітня 2026 рокуСправа №160/5099/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Горбенко Інни Василівни до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
04.03.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 04.03.2026 року через систему “Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 в особі представника Горбенко Інни Василівни до військової частини НОМЕР_1 , в якій представник заявника з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у невиконанні рішення 20-ї регіональної військово-лікарської комісії від 16.01.2026 року щодо направлення та проходження ОСОБА_1 на повторний медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 організувати та забезпечити фактичне проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії відповідно до рішення 20-ї регіональної ВЛК від 16.01.2026 року
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що незважаючи на імперативний характер припису 20 Регіональної ВЛК про направлення на ВЛК, по теперішній час позивач не направлений на повторний ВЛК, будь-які організаційні або розпорядчі дії командиром в/ч НОМЕР_1 не вчинені. Таким чином, має місце триваюча протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.03.2026 року зазначена вище справа розподілена та передана судді Пруднику С.В.
Одночасно із поданою до суду позовною заявою представником заявника Горбенко Інною Василівною до суду подано заяву про забезпечення позову, за наслідками розгляду якої, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2026 року відмовлено повністю.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2026 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 06.03.2026 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
17.03.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду з 09.04.2026 року.
30.03.2026 року від представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції представник відповідача зазначив наступне. Доводи позивача щодо нібито безпідставного неприйняття заходів для направлення його на військово-лікарську комісію - є необґрунтованими та не враховують встановлений порядок такої процедури. Водночас сама процедура оформлення такого направлення є багатоетапною та потребує певного часу, оскільки включає перевірку підстав для направлення, погодження відповідними посадовими особами, а також технічне формування. Отже, направлення на військово-лікарську комісію не є дією, яка може бути здійснена миттєво або виключно за усним зверненням військовослужбовця, а реалізується відповідно до встановленої процедури та в межах наявних організаційних і технічних можливостей. Відтак, сам по собі факт відсутності негайного направлення позивача на військово-лікарську комісію не свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а є наслідком дотримання встановленого порядку організації медичного забезпечення військовослужбовців Станом на теперішній час, позивача направлено згідно наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення ступеня придатності до військової служби, що підтверджується направленням №167 від 05.03.2026 року. Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Представник відповідача звертає увагу суду, що позовна заява була подана 04.03.2026 року, судом було відкрито справу 17.03.2026 року, в той час як відповідач виконав рішення 20-ї регіональної комісії 05.03.2026 року, до відкриття провадження у справі. Тобто, відповідач вчинив необхідні дії передбачені законом відразу, як виникла можливість. Сам по собі факт усунення обставин, які стали підставою для звернення до суду, не свідчить про визнання відповідачем протиправності своїх дій чи бездіяльності. Відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом, а вчинені дії були спрямовані на належне врегулювання правовідносин, а не на усунення будь-якого порушення. Тому, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
03.04.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 про закриття провадження та повернення сплати судового збору відмовлено.
06.04.2026 року від представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 до суду надійшло клопотання про долучення доказів, в якому представником зазначено про наступне. Так, позивач самовільно залишив військову частину, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини (по стройовій частині) від 08.03.2026 року №70. Враховуючи той факт, що теперішнє місцезнаходження позивача невідоме - відповідач не має можливості організувати та забезпечити фактичне проходження позивачем військово-лікарської комісії відповідно до рішення 20-ї регіональної ВЛК від 16.01.2026 року, у зв'язку із чим, позовні вимоги не підлягають задоволенню. При цьому, враховуючи той факт, що представником позивача було подано заяву про уточнення позовних вимог змінились обставини, у зв'язку із чим, наявна необхідність у поданні нових доказів, а саме - копії наказу командира військової частини (по стройовій частині) від 08.03.2026 року №70. Без дослідження цього доказу неможливо повно, об'єктивно і всебічно з'ясувати обставини справи та ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Відтак, представник відповідача просить суд:
1. Поновити строк для подачі доказів.
2. Долучити витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №70 від 08.03.2026 року до матеріалів справи.
Щодо поновлення строку для подання доказів, суд зазначає наступне.
Так, ч. 1 ст. 121 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
За приписами ч. 1, ч. 2 та ч. 3 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Як зазначено судом вище, 17.03.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду з 09.04.2026 року.
Так, 06.04.2026 року від представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 до суду надійшло клопотання про долучення доказів, тобто до 09.04.2026 року, до розгляду справи судом по суті за правилами спрощеного позовного провадження.
А тому, представником відповідача не пропущено строк для подання до суду клопотання про долучення доказів.
Відтак, суд вважає за необхідне долучити докази представника відповідача до матеріалів справи.
14.04.2026 року від представника військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 до суду надійшли додаткові пояснення, в яких висловлена правова позиція як і у клопотанні про долучення доказів, що надійшло до суду 06.04.2026 року. Також, у додаткових поясненнях представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
14.04.2026 року від представника позивача Горбенко І.В. до суду надійшло заперечення на додаткові пояснення, в якому зазначено про наступне. Відповідач протягом грудня 2025 року, січня 2026 року, лютого 2026 року, березня 2026 року ігнорував рішення самої НОМЕР_2 РВЛК, яке було направлено відповідачу, звернення військовослужбовця ОСОБА_1 про його непридатність до військової служби та необхідності проведення ВЛК, мої адвокатські запити щодо необхідності проведення ВЛК та організації його направлення, і після вичерпання всіх можливих заходів та не сприяння військової частини законності та поновлення прав військовослужбовця, вимушені були звернутися до суду. Відповідач зобов'язаний не просто оформити направлення № 167 від 05.03.2026 року, а організувати та забезпечити проходження ВЛК. Це прямо випливає з: п.6.1 Положення №402; функцій командира щодо медичного забезпечення. Також, наказ №402 МОУ регламентує документообіг у такому випадку та порядок проведення дій. Позивач військової частину НОМЕР_1 під час проходження базової військової підготовки не отримував належну медичну допомогу, він перебував в антисанітарних умовах, йому не виплачене за грудень 25 року, січень, лютий, березень 26 грошове забезпечення, у нього насильно був вилучений телефон та він не міг спілкуватися ані з батьками, ані з адвокатом, повідомити своє місце знаходження, повідомити про обставини його служби, скористатися медичною та правовою допомогою. З моменту його силової мобілізації відповідач вчинив максимально можливу службову халатність та багаторазове порушення прав військовослужбовця, утримуючи його фактично як особу, яка позбавлена волі за всіма переліченими ознаками. Порушено ст. 59 Конституції України (право на правову допомогу), ст. 3, 28 Конституції (гідність та заборона нелюдського поводження), стандарти ЄСПЛ щодо доступу до адвоката. Окрім того, позивач, як особа, яка не має чинного висновку ВЛК не може бути мобілізована та направлена на військову службу. Довідка ВЛК ОСОБА_1 скасована рішенням 16.01.2026 року та стан придатності його не визначений на цей час. Яку саме може проходити військову службу ОСОБА_1 не маючи чинного висновку ВЛК про придатність до військової служби. На думку представника позивача, доказів направлення пакету документів на ВЛК відповідач у матеріали справи не надав. Рішення регіональної ВЛК від 16.01.2026 передбачає не формальне направлення, а фактичне забезпечення проходження повторного медичного огляду з вказівкою навіть на базі якої військової частини (ВЛК) провести огляд. Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу (наказ МОУ №402) і принципу ефективності виконання рішень суб'єктами владних повноважень, обов'язок військової частини полягає у організації, доставці (за потреби), забезпеченні доступу до ВЛК, оформленні документів, створенні умов для проходження огляду. Сам факт видачі направлення не є виконанням рішення ВЛК, якщо особа фактично не пройшла ВЛК, не створено умов для її проходження. Після скасування попереднього висновку ВЛК 16.01.2026 року та не невиконання рішення 20 РВЛК, військовослужбовець ОСОБА_1 перебуває у правовому стані невизначеності. Такий стан має правові наслідки: відсутній статус: придатний / придатний з обмеженням / непридатний; неможливо законно залучати до виконання обов'язків служби, але ОСОБА_3 був залучений; визначити режим служби, забезпечити лікування у раз смерті військовослужбовця батьки ОСОБА_1 не мали б право на отримання одноразової грошової допомоги та інших соціальних гарантій членів сім'ї військовослужбовця. Тобто, фактично військова частина утримує (позбавила волі) особу без належного медико-правового статусу, що є порушенням ст. 19 Конституції України (дія лише в межах повноважень) та принципу правової визначеності. Відповідач посилається на наказ №70 від 08.03.2026 (який не залучено у додатках), а є усним повідомленням в порушення ст. 77 КАСУ. В адміністративних справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності обов'язок доказування правомірності покладається на суб'єкта владних повноважень (відповідача). Направлення від 05.03.2026 видане через значний проміжок часу не супроводжувалось реальним забезпеченням проходження ВЛК, забезпеченням документообігу, а навпаки утримання позивача в правовому стані невизначеності. Позивач пройшов базову військову підготовку, був позбавлений доступу до лікування, обмежений у правничій допомозі, фактично ізольований, без надання йому відповідно до його хвороби медичної допомоги, не мав можливості реалізувати право на проходження ВЛК. Тобто навіть гіпотетичне залишення частини є наслідком протиправної поведінки відповідача, а не підставою для звільнення його від обов'язків. Отже, відповідач: не довів фактичного виконання рішення ВЛК від 16.01.2026 року 20 Регіональної ВЛК, яке було направлено самою ж комісією після прийняття для ознайомлення; формальне направлення, яке залучено до матеріалів справи не є належним виконанням процедури організації та забезпечення ВЛК; відсутність визначеного ступеня придатності робить проходження служби незаконним; посилання на «самовільне залишення» не спростовує бездіяльність, не звільняє від обов'язку виконання рішення 20 РВЛК. Вочевидь, наявні ознаки системного порушення прав позивача як військовослужбовця.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до витягу із наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної підготовки та мобілізації) від 06.12.2025 року №1394 06.12.2025 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період» відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» наказано: 1. Нижчепойменованих вiйськовозобов'язаних та резервiстiв, вiдповiдно до поіменного списку №11590 вiд 06.12.2025, призвати на вiйськову службу під мобілізації на особливий період та відправити до військової частини НОМЕР_1 : 1. Солдат, ОСОБА_1 , 1999 р.н., військова облікова спеціальність та код згідно з обліком - 139543, РНОКПП НОМЕР_3 .
Як зазначає представник позивача у поданій до суду позовній заяві, раніше у 2020 році, позивач був списаний зі строкової служби за станом здоров'я відповідно до свідоцтва про хворобу №65 від 03.03.2020 року. Має вроджену ваду серця: двостулковий аортальний клапан із регургітацією першого ступеню. Недостатність аортального клапану із серцевою недостатністю, що на той час відповідало ст.75Б Розгладу хвороб Наказу № 402 МОУ - значні наслідки. Військова-лікарська комісія відбулася з грубим порушенням наказу №402 МОУ, без дослідження кардіолога, без лабораторних досліджень, не бачивши самого позивача, без документів, без оцінки динаміки хронічного захворювання, висновків інших лікарів щодо реального стану здоров'я позивача, невірне визначення ступеня тяжкості наявних захворювань. За довідкою ВЛК від 06.01.2025 року позивач протиправно визнаний придатним до військової служби. Це означає виконання військовослужбовцем військового обов'язку на загальних підставах.
Як свідчать матеріали справи, представник позивача, адвокат Горбенко І.В. 05.01.2026 року за №1252 звернулась із адвокатським запитом «Про надання інформації та копій документів» до командира військової частини НОМЕР_1 через Міністерство оборони України, в якому просила:
- невідкладно направити солдата ОСОБА_1 на проходження в найближчому місці судової медичної експертизи для встановлення ступеню нанесення йому тілесних пошкоджень;
- невідкладно направити солдата ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії;
- видати довідку по формі 5 про проходження військової служби, копію довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.12.2025 року, копію наказу про зарахування солдата ОСОБА_1 до складу військової частини НОМЕР_1 .
В даному адвокатському запиті представник позивача зазначила, що законодавства. ОСОБА_1 відбулася з грубим порушенням мобілізаційного Так, 06.12.2025 року з нанесенням тілесних пошкоджень, без документів, без мобільного телефону, ОСОБА_1 внаслідок публічного побиття його на вулиці у АДРЕСА_1 , був викрадений та доставлений у ІНФОРМАЦІЯ_3 . При собі він не мав жодного документу, а на військовому обліку ОСОБА_1 перебував в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Без згоди ОСОБА_1 , без встановлення особи та персональних даних, медичних даних, без його військово-облікової справи якимось чином він був постановлений на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 , нібито проведено військово-лікарську комісію. Як стало відомо, ОСОБА_1 отримав тілесні пошкодження на обличчі та тілі, фактично його тримали в палатці, жоден з лікарів не бачив його, після декілька годин він був силоміць посаджений у транспортний засіб та вивезений у військову частину. Таким незаконним діям буде надана окрема оцінка. По-перше, до 29.12.2025 року не було відомо ані батькам, ані адвокату місце перебування ОСОБА_1 з 06.12.2025 року, і відомості були надані органами поліції в судове засідання по кримінальній справі №212/14441/25 у Покровському районному суді м. Кривого Рогу - нанесення тілесних пошкоджень, незаконне позбавлення волі людини. Органи поліції залучили копію наказу № 1394 від 06.12.2025 року. Враховуючи, що багато свідків стали безпосередньо спостерігачам насильницьких дій співробітників ІНФОРМАЦІЯ_2 , побиття ОСОБА_1 , представник позивача просила для забезпечення збирання доказів та фіксації вчинення кримінального правопорушення невідкладно направити ОСОБА_1 на судову медичну експертизу для встановлення ступеню нанесення йому тілесних пошкоджень. По-друге, враховуючи незаконні дії військово-лікарської комісії при ТЦК та СП та підробки медичного документу без фактичної військово-лікарської експертизи і той факт, що фактично ОСОБА_1 не приймав участі внаслідок насилля, яке відбулося, а аргументи щодо фактичного стану здоров'я ніхто не хотів слухати, з клопотання до військової частини НОМЕР_1 щодо направлення солдата ОСОБА_1 на фактичне ВЛК та забезпечення проходження законної процедури ВЛК. Солдат ОСОБА_1 не зміг закінчити проходження строкової військової служби та був списаний за станом здоров'я по ст. 746 графи І Розгляду хвороб 402 Наказу МОУ відповідно до свідоцтва про хворобу №65 від 03.03.2020 року. Попри це, за формальною довідкою (висновком) обласної ВЛК від 06.12.2025 року ОСОБА_1 було визнано придатним до військової служби та фактично примусово залучено до виконання бойових завдань. Як військовослужбовець з таким хворобами ОСОБА_1 не може ефективно та повно виконувати бойові завдання, а також забезпечити свій рух у засобах безпеки: носіння навантаження, бронежилету, каски та боєкомплекту, інших навантажень, оскільки це впливає на життєдіяльність його організму та може призвести до летальних наслідків. Отже, залучення солдата ОСОБА_1 до виконання бойових завдань є неможливим. Водночас, відповідно до свідоцтва про хворобу №65, ОСОБА_1 має вже встановлені наступні захворювання: вроджена вада серця; двостулковий аортальний клапан із регургітацією І ступеня (2,0 см); недостатність аортального клапана I стадії із серцевою недостатністю I стадії; вегетосудинна нестійкість. Наявність свідоцтва про хворобу №65 від 03.03.2020, яким особу визнано непридатною до військової служби в мирний час, виключає можливість її повторного визнання придатною без проведення повного спеціалізованого кардіологічного обстеження та без встановлення покращення стану здоров'я, що суперечить наказу МОУ №402.
Представник позивача стверджує, що на підставі скарг позивача щодо результатів формального незаконного ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 останньою, захисником, було направлено скаргу на 20 регіональну ВЛК відповідно до наказу № 402 МОУ.
16.01.2026 року листом за №1854/3011 20 регіональна військово-лікарська комісія на адресу командира військової частини НОМЕР_1 (передано засобами « ІНФОРМАЦІЯ_6 »), на адресу командира військової частини НОМЕР_4 (передано засобами « ІНФОРМАЦІЯ_6 ») та адвокату ОСОБА_4 (до відома) повідомила про наступне. У 20 регіональній військово-лікарській комісії, в межах повноважень, розглянуто скаргу адвоката Горбенко Інни Василівни в інтересах військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , 1999 р.н., щодо постанови військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно довідки від 06.12.2025 №2025-1206-1506-0788-3 про ступінь придатності до військової служби. За результатами розгляду, повідомлено наступне: Медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення). Для вирішення питання відповідно до пункту 2.4.6. розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в ЗС України Наказу №402 від 14.08.2008 (зі змінами) з метою контролю обґрунтованості встановленого діагнозу: Командиру військової частини НОМЕР_1 відповідно до п. 6.1 до Положення направити військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , 1999 р.н., до військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_2 на повторний медичний огляд ВЛК встановленим порядком. Командиру військової частини НОМЕР_4 провести повторний медичний огляд військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , 1999 р.н. з метою визначення ступеню придатності до військової служби.
16.01.2026 року за №1276 представник позивача адвокат Горбенко І.В. звернулась із адвокатським запитом «Про надання інформації та копій документів» до командира військової частини НОМЕР_1 через Міністерство оборони України, в якому зазначила про те, що 20 регіональною військово-лікарською комісією Збройних Сил України розглянуто скаргу адвоката Горбенко І.В. та прийнято рішення, відповідно до якого: командиру військової частини НОМЕР_1 доручено, відповідно до пункту 6.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, направити військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , до військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_2 на повторний медичний огляд ВЛК; командиру військової частини НОМЕР_4 доручено провести повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби. У зв'язку із наданням правової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , згідно статей 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», представник позивача просила:
- надати інформацію, куди саме, у який спосіб та в які строки планується направлення військовослужбовця ОСОБА_1 на повторний медичний огляд військово-лікарською комісією;
- повідомити, чи проводилась судово-медична експертиза щодо заподіяння тілесних ушкоджень ОСОБА_1 під час його мобілізації;
- у разі проведення такої експертизи - надати належним чином завірені копії документів судово-медичної експертизи для долучення до матеріалів кримінального провадження щодо ОСОБА_1 якщо судово-медична експертиза не проведена - невідкладно провести надати матеріали адвокату Горбенко І.В.
Втім, відповідей на адвокатські запити від військових частин представником позивача так і не отримано, про що зазначено у поданій до суду позовній заяві.
20.01.2026 року ухвалою Дніпровського апеляційного суду у справі №212/14441/25 Апеляційну скаргу адвоката Горбенко Інни Василівни задоволено. Ухвалу слідчого судді Покровського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29.12.2025 року, якою залишено без задоволення скаргу ОСОБА_5 на бездіяльність відділення поліції №3 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, скасовано. Постановлено нову ухвалу, якою скаргу адвоката Горбенко Інни Василівни, яка діє в інтересах ОСОБА_5 на бездіяльність відділення поліції №3 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, задоволено. Зобов'язано посадових осіб відділення поліції № 3 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області внести відомості за заявою ОСОБА_5 про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
13.02.2026 року за №1344 представник позивача адвокат Горбенко І.В. в інтересах ОСОБА_1 звернулась до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону із скаргою на бездіяльність посадових осіб військової частини НОМЕР_1 та перешкоджання законній адвокатській діяльності, в якій просила:
1. Провести перевірку викладених у скарзі фактів бездіяльності посадових осіб військової частини НОМЕР_1 .
2. Надати правову оцінку їх діям та бездіяльності.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати відповіді на адвокатські запити №1252 від 05.01.2026 р. та №1276 від 16.01.2026 р.
4. Вжити заходів прокурорського реагування щодо забезпечення направлення військовослужбовця ОСОБА_1 на повторну військово-лікарську комісію та судово-медичну експертизу.
5. Розглянути питання про внесення відомостей до ЄРДР за фактами можливих кримінальних правопорушень посадових осіб військової частини.
6. Повідомити адвоката Горбенко І.В., як представника ОСОБА_1 про результати розгляду скарги у встановлений законом строк.
Натомість, відповіді не надійшло, про зазначено представником позивача у поданій до суду позовній заяві.
Представник позивача стверджує, що також, 18.02.2026 року телефонувала на гарячу лінію телефонний номер НОМЕР_5 Міністерства оборони України (розмова 26 хв) та подала усну скаргу щодо невиконання припису 20 Регіональної ВЛК, про бездіяльність військової частини. Відповіді не має. Відповідно до пояснень позивача, його залучають до фізичних навантажень, він не приймає ліки, і проходить базову військову підготовку на загальних підставах як придатний до військової служби, одягнений в засобах захисту, бронежилеті і касці, що спричиняє перенавантаження на серцево-судинну систему. Поточні скарги по стану здоров'я від позивача також не приймаються військовою частиною НОМЕР_1 , медична допомога не надається. Представник позивача зауважує, що позивач має вроджену ваду серця. Така хвороба у разі його смерті не буде пов'язана із захистом Батьківщині, і ніхто не понесе відповідальності за спричинену шкоду здоров'ю позивача через перенавантаження чи ненадання медичної допомоги. Вважає, при такому безвідповідальному відношенні командування військової частини НОМЕР_1 до військовослужбовця, здоров'я позивача перебуває у небезпеці.
З матеріалів справи убачається, що 05.03.2026 року за №167 військовою частиною НОМЕР_1 складено на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 (Додаток до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України) направлення згідно наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 на медичний огляд військово-лікарською комісією для визначення ступеню придатності до військової служби направляється військовослужбовець: солдат, ОСОБА_1 , НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_8 , який мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_2 ; попередній діагноз: вроджена вада серця: двостулковий аортальний клапан із регургітацією першого ступеня (2,0 см). Недостатність аортального клапана, перша стадія із серцевою недостатністю першої стадії. Вегето-судинна нестійкість.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 08.03.2026 року №70: 2. Вважати такими, що вибули: 2.4. У зв'язку із самовільним залишенням частини: солдату ОСОБА_1 , бойовому медику 2 штурмового взводу 3 штурмової роти НОМЕР_6 штурмового батальйону, призупинити усі виплати, вважати таким, що самовільно залишив частину з 08 березня 2026 року. Виключити з котлового забезпечення частини з 09 березня 2026 року. Підстава: рапорт тимчасово виконуючого обов'язки командира штурмового батальйону м-ра ОСОБА_6 від 08 березня 2026 року (вх. №2456/6592-В від 08 березня 2026 року).
Посилаючись на протиправну бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у невиконанні рішення 20-ї регіональної військово-лікарської комісії від 16.01.2026 року щодо направлення та проходження ОСОБА_1 на повторний медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходив із такого.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - № 2232-ХІІ), частиною першою статті 2 якого встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Положеннями ч. 4 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.14 ст.2 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За змістом чч. 1-3 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 7 статті 1 Закону № 2232-XII закріплено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з ч.9 ст.1 № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України.
Відповідно до ч.10 ст. 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Згідно з ч. 13 ст. 2 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 10 ст. 14 Закону № 2232-ХІІ за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:
- придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
- тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
- підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
- підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
- підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі, визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Турбота про збереження та зміцнення здоров'я військовослужбовців - обов'язок командирів (начальників). На них покладається забезпечення вимог безпеки при проведенні навчань, інших заходів бойової підготовки, під час експлуатації озброєння і військової техніки, проведення робіт та виконання інших обов'язків військової служби (ч. 1 ст. 11 Закону № 2011-ХІІ).
Відповідно до ч.101. ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 №1109/15800 (далі - Положення №402).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Водночас, відповідно до пункту 6.1 глави 6 розділу II Положення:
Направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.
Прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище мають право направляти підпорядкованих військовослужбовців на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби виключно за рекомендацією лікаря закладу охорони здоров'я (установи), у разі виявлення у військовослужбовця під час обстеження або лікування захворювань, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), що можуть зумовлювати непридатність до військової служби.
Також направлення військовослужбовців на медичний огляд ВЛК прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище проводиться у випадках, визначених Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454.
Керівники органів управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, за потреби, направляють на медичний огляд ВЛК військовослужбовців, які за вироком суду засуджені до тримання в дисциплінарному батальйоні або до кримінального покарання у вигляді арешту.
Направлення на медичний огляд ВЛК військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України проводиться керівником підрозділу, в якому проходить військову службу військовослужбовець, відповідно до Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого Указом Президента України від 31 липня 2015 року № 463.
Особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яких не зарахували до списків особового складу ВВНЗ, навчального центру або військової частини за медичними показаннями на підставі акта відмови військової частини у прийомі особи за медичними показаннями (додаток 14), складеного начальником медичної служби військової частини, який пройшов навчання щодо застосування Розкладу хвороб, у триденний строк з дня його підписання підлягають обов'язковому повторному медичному огляду ВЛК при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_9 або іншої ВЛК вищого рівня, за рішенням керівника ТЦК та СП. До такого акта можуть додаватися фото візуальних медичних показань (за згодою особи), копії медичних документів особи, пред'явлені нею на пункті прийому особового складу, про що зазначається в цьому акті. Направлення на медичний огляд проводиться керівником ТЦК та СП, яким було здійснено призов громадянина.
За приписами пункту 6.2 глави 6 розділу II Положення, На військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються:
направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 15. Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;
медична книжка;
посвідчення особи (військовий квиток);
фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;
службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 16). У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі національного персоналу, національного контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;
медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).
Службова та медична характеристики обов'язково надаються у мирний час у разі направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини за місцем проходження ним військової служби, та в особливий період - у випадках повторного направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини з метою визначення ступеню придатності до військової служби протягом 12 місяців з дня закінчення попереднього медичного огляду, а також у випадках направлення на медичний огляд військовослужбовців із захворюваннями психіки та поведінки. В інших випадках надання службової та медичної характеристик не обов'язкове.
Крім того:
на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва);
на військовослужбовців - учасників бойових дій, миротворчих місій, ліквідації наслідків аварії на ядерних об'єктах, розмінування об'єктів народного господарства - відповідні посвідчення, витяги із особових справ, інші довідкові матеріали (допускається надання ксерокопій указаних документів, завірених відповідними посадовими особами та гербовою печаткою військової частини (закладу)).
Оригінали або копії направлення на медичний огляд ВЛК та інші документи, необхідні для прийняття постанов ВЛК, надсилаються (надаються) військовою частиною (закладом, установою) до закладу охорони здоров'я (установи) в електронній або паперовій формі в установленому законодавством порядку.
Як свідчать матеріали справи, 05.03.2026 року за №167 військовою частиною НОМЕР_1 складено на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 (Додаток 14 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України) направлення згідно наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 на медичний огляд військово-лікарською комісією для визначення ступеню придатності до військової служби направляється військовослужбовець: солдат, ОСОБА_1 , НОМЕР_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_8 , який мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_2 ; попередній діагноз: вроджена вада серця: двостулковий аортальний клапан із регургітацією першого ступеня (2,0 см). Недостатність аортального клапана, перша стадія із серцевою недостатністю першої стадії. Вегето-судинна нестійкість.
Тобто, у даному випадку суд вважає, що військова частина НОМЕР_1 вчинила відповідно дії в межах своїх повноважень.
При цьому, відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 08.03.2026 року №70: 2. Вважати такими, що вибули: 2.4. У зв'язку із самовільним залишенням частини: солдату ОСОБА_1 , бойовому медику 2 штурмового взводу 3 штурмової роти НОМЕР_6 штурмового батальйону, призупинити усі виплати, вважати таким, що самовільно залишив частину з 08 березня 2026 року. Виключити з котлового забезпечення частини з 09 березня 2026 року. Підстава: рапорт тимчасово виконуючого обов'язки командира штурмового батальйону м-ра О. Кропівного від 08 березня 2026 року (вх. №2456/6592-В від 08 березня 2026 року).
Враховуючи той факт, що теперішнє місцезнаходження позивача невідоме - відповідач не має можливості організувати та забезпечити фактичне проходження позивачем військово-лікарської комісії відповідно до рішення 20 регіональної ВЛК від 16.01.2026 року.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач в спірних правовідносинах діяв у межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства.
Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.
Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в особі представника Горбенко Інни Василівни до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник