1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/681/26 1-кс/335/1245/2026
15 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання начальника другого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025080000000170 від 17.12.2025,
Прокурор звернувся до слідчого судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з вищезазначеним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Слідчими СУ ГУНП в Запорізькій області за процесуального керівництва прокурорів Запорізької обласної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025080000000170 від 17.12.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, за фактом заволодіння невстановленими службовими особами бюджетними коштами в умовах воєнного стану шляхом зловживання службовим становищем при виконанні послуг за договором підряду.
Відомості про кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за результатами опрацювання прокурором вебпорталу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », публікацій журналістських розслідувань та інших вебресурсів.
Так, комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ідентифікаційний код юридичної особи - НОМЕР_1 ) 18.04.2025 оголошено тендер на «Поточний ремонт та встановлення елементів благоустрою у сквері Олександрівський у Олександрівському районі м. Запоріжжя» з очікуваною вартістю 22 109 808 грн ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Опрацюванням технічного завдання з тендерної документації, розміщеної КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », встановлено, що воно не містить конкретних та деталізованих умов проведення поточного ремонту скверу, а лише містить перелік видів робіт, будівельних матеріалів та устаткування здебільшого в загальних назвах, без визначення певних виробників, точних розмірів виробів тощо.
За результатами проведення тендеру подана єдина пропозиція товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ідентифікаційний код юридичної особи - НОМЕР_2 ) на суму 22 002 380 грн, що на 107 тис. грн менше очікуваної вартості. Вказаний учасник і став переможцем тендеру, з яким 16.05.2025 укладено договір.
Слід зазначити, що до вказаного договору укладалися декілька додаткових угод, якими змінювалися обсяги фінансування. Також змінено ціну договору до 21 311 476 грн та як строки виконання договору до «31.12.2025», так і термін його дії «до 31.12.2025».
Разом з тим КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 14.11.2025 опубліковано звіт про проведення неконкурентної закупівлі з підставою «виникла необхідність у постачанні додаткового обсягу товару у того самого постачальника» та 13.11.2025 укладено договір підряду з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на проведення робіт - «Поточний ремонт та встановлення елементів благоустрою у сквері Олександрівський у Олександрівському районі м. Запоріжжя. Додаткові послуги» на суму 10 999 421 грн. Особливістю вказаного договору підряду є придбання обладнання під найменуванням «фантастичні фігури» у кількості 7 шт. та загальною вартістю 8 048 028 грн.
Згідно з підсумковою відомістю ресурсів, яка є додатком до договору від 13.11.2025, вартість фігур складає: № 1 - 503 160,78 грн, № 2 - 489 530,20 грн, № 3 - 534 935,20 грн, № 4 - 656 519,70 грн, № 5 - 1 312 369,70 грн, № 6 - 2 562 016,20 грн та № 7 - 1 989 408,70 грн.
Опрацюванням вебресурсів у мережі інтернет встановлено, що ідентичні фігури були встановлені у серпні 2021 року перед ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ВДНГ) у співпраці з Благодійним фондом « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за підтримки Офісу Президента.
Також встановлена публікація на інтернет-сайті « ІНФОРМАЦІЯ_8 » із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_9 . Головний підрядник: від піцерії до мільйонів на тендерах».
У вказаній публікації зазначається про зв'язок підрядника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із заступником міського голови ОСОБА_4 . Також у публікації акцентована увага на завищенні цін у кошторисі. Зокрема, на завищенні цін на гумовий гранулят у 2 рази, каучуковий гранулят у 2 рази та поліуретановий сполучник у 2,5 раза. За розрахунками авторів публікації загальна сума завищення у договірній ціні за договором від 16.05.2025 щодо проведення поточного ремонту у сквері Олександрівському складає понад 4,1 млн грн.
Окремо слід зазначити, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за результатами проведення тендеру укладено 16.05.2025 договір підряду з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо проведення «поточного ремонту та встановлення елементів благоустрою у сквері ім. В. Маяковського у Вознесенівському районі м. Запоріжжя» на загальну суму 34 000 000 грн.
Відповідно до кошторисної документації до вказаного договору передбачено встановлення «маленький МАФ Примаченко» за №№ 1-4. Вартість вказаних МАФів складає 510 299 грн, 496 520 грн, 542 420 грн та 665 330 грн. Також передбачено встановлення « ІНФОРМАЦІЯ_10 » вартістю 1 329 106 грн.
На згаданому інтернет-ресурсі « ІНФОРМАЦІЯ_11 » наявна й інша публікація із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_12 за 5,5 млн, які хотіли поставити у сквері Митців, вже ставлять в Олександрівському сквері», в якій зазначається, що після обурення місцевого населення проведенням «ремонту» скверу ім. В. Маяковського місцева влада вирішила не встановлювати вищезазначені фігури у цьому сквері, а встановила їх у сквері Олександрівському.
Разом з тим вартість цих фігур у кошторисі до договору від 13.11.2025 значно зросла.
Також подальшим досудовим розслідуванням встановлено, що підрядник - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » частину обладнання за договором придбав у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 "» відповідно до договору № 184 від 09.05.2025, а саме комплект ігрових елементів Дитячого ігрового комплексу «Птах» Н(гірки)=0,9 та комплект ігрових елементів Дитячого ігрового комплексу «Лев» Н(гірки)=0,9 загальною вартістю 1 849 150 грн. Згідно з відповіддю ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 "» виготовлення ігрових елементів Дитячих ігрових комплексів «Птах» та « ІНФОРМАЦІЯ_14 » потребувало певної конструкторської роботи з розробки креслень, за якими в подальшому виготовлялися комплекти частин ігрових комплексів.
При цьому фактична поставка вказаного товару - нібито каркасів для «фантастичних фігур» - від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 "» до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відбулася 17.11.2025, тобто через 4 дні після підписання останнім договору з КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на виконання додаткових робіт, у тому числі встановлення «фантастичних фігур».
Проведеним оглядом встановлено, що фігури Птаха та Лева - найбільші серед встановлених у сквері Олександрівському в Олександрівському районі м. Запоріжжя. Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » придбало вказані фігури більш ніж вдвічі дешевше, ніж передбачено договором від 13.11.2025; сума завищення на двох із семи фігур складає близько 2,7 млн грн.
Таким чином, є підстави вважати, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » завчасно домовилися про укладення додаткового договору на проведення додаткових робіт «Поточний ремонт та встановлення елементів благоустрою у сквері Олександрівський у Олександрівському районі м. Запоріжжя. Додаткові послуги» на суму 10 999 421 грн, обладнання за яким завчасно було закуплено в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 "» за цінами значно нижчими, ніж передбачені в додатках до договору між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Також встановлено, що виготовлені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 "» фігури були поставлені до м. Запоріжжя за допомогою автомобіля марки Mercedes-Benz з державним номерним знаком НОМЕР_3 . З метою встановлення маршруту руху вказаного автомобіля на адресу КП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » Дніпровської міської ради направлено запит про витребування відеоінформації з системи «Безпечне місто» щодо руху у місті Дніпрі вантажного автомобіля марки Mercedes-Benz з державним номерним знаком НОМЕР_3 у період з 01.10.2025 до 10.03.2026. На вказаний запит отримано відповідь з посиланням на положення ст. ст. 160-163 КПК України.
З метою встановлення всіх обставин даного досудового розслідування у органу досудового розслідування виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до інформації, що перебуває у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » Дніпровської міської ради, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилучення копій та витребування фото-, відеоінформації з системи «Безпечне місто» (його аналогу в м. Дніпрі) щодо руху у місті Дніпрі вантажного автомобіля марки Mercedes-Benz з державним номерним знаком НОМЕР_3 у період з 01.10.2025 до 10.03.2026, у зв'язку з чим прокурор звернувся до суду з даним клопотанням.
Прокурор у судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просив провести розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав.
Уповноважений представник КП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » Дніпровської міської ради в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України розгляд клопотання прокурора проведено без фіксації судового процесу.
Вивчивши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Обов'язок доведення того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора, покладається на сторону обвинувачення.
Згідно з ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
З урахуванням викладеного, виходячи з потреб та мети досудового розслідування, слідчий суддя доходить висновку, що прокурором у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України доведено можливість використання як доказів зазначених у клопотанні документів, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких він просить надати тимчасовий доступ, можуть перебувати у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » Дніпровської міської ради, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також доведено неможливість іншими способами встановити обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
З огляду на викладене слідчий суддя доходить висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати слідчим СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та начальнику другого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » Дніпровської міської ради, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до: фото-, відеоінформації з системи «Безпечне місто» (його аналогу в м. Дніпрі) щодо руху у місті Дніпрі вантажного автомобіля марки Mercedes-Benz з державним номерним знаком НОМЕР_3 у період з 01.10.2025 до 10.03.2026, з можливістю вилучення копій документів, що містять зазначену інформацію на електронних або паперових носіях або шляхом зняття копії інформації, що міститься в електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, без їх вилучення
Встановити строк дії даної ухвали до 15 червня 2026 року включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1