Ухвала від 14.04.2026 по справі 910/2503/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про заміну сторони у виконавчому документі

м. Київ

14.04.2026Справа № 910/2503/21

За заявою Управління поліції охорони в м. Києві

про заміну сторони у виконавчому документі (наказі)

За позовом Управління поліції охорони в м. Києві

До Офісу великих платників податків Державної податкової служби

про стягнення 9 922, 00 грн

Суддя Бондаренко-Легких Г.П.

Секретар судового засідання (помічник судді): Конон В. В.

За участі представників сторін:

Представник позивача: Мірошниченко О. М. - самопредставництво, витяг з ЄДРПОУ;

Представник відповідача: Маковеєв С. О. - самопредставництво, наказ про призначення, посадова інструкція.

ВСТАНОВИВ:

Управління поліції охорони в м. Києві (далі за текстом - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі за текстом - відповідач) про стягнення 9 922,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором №60/29/20/01/ОБ/ОС-2020 про централізовану охорону майна на об'єкті з реагуванням наряду поліції охорони від 23.03.2020, в частині оплати послуг, які були надані у вересні - грудні 2020 року. У зв'язку із зазначеним позивач просить суд стягнути з відповідача 9 922, 00 грн основної заборгованості за вказаний період та покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.05.2021 позовні вимоги задоволені у повному обсязі. Стягнути з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Управління поліції охорони в м. Києві 9922 ,00 грн основної заборгованості та 2270, 00 грн судового збору.

14.06.2021 Господарський суд міста Києва на виконання рішення від 21.05.2021 видав відповідний наказ.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.11.2021 задоволено заяву Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну боржника у наказі Господарського суду міста Києва від 14.06.2021 у справі №910/2503/. Замінено боржника у наказі Господарського суду міста Києва від 14.06.2021 у справі №910/2503/21 - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС.

13.03.2026 до суду від Управління поліції охорони в м. Києві надійшла заява про заміну боржника у виконавчому документі, в якій заявник просив суд: замінити боржника у наказі Господарського суду міста Києва від 14.06.2021 по справі №910/2503/21 з Офісу великих платників податків Державної податкової служби (код ЄДРПОУ: 43141471) на його процесуального правонаступника - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ: 44082145).

27.03.2026 суд ухвалою призначив заяву Управління поліції охорони в м. Києві до розгляду у судовому засіданні 14.04.2026. Даною ухвалою суд також зобов'язав заявника надати до суду копію Положення про Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 (зі змінами); та витяг з ЄДРПОУ щодо Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

01.04.2026 до суду від заявника на виконання вимог ухвали суду від 27.03.2026 надійшов лист з долученими документами.

У судове засідання 14.04.2026 прибув представник заявника, який просив задовольнити заяву про заміну боржника у виконавчому документі, а також представник Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, який заперечив проти задоволення заяви.

Розглянувши заяву Управління поліції охорони в м. Києві про заміну боржника у виконавчому документі, та заслухавши думку присутніх представників учасників справи, суд дійшов до наступного висновку.

У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником (частина 1 статті 334 ГПК України).

Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження (частина 3 статті 334 ГПК України).

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина 5 статті 334 ГПК України).

При цьому, норми статті 334 ГПК України, що містять процесуальні особливості здійснення правонаступництва на стадії виконання судового рішення, застосовуються разом з положеннями статті 52 цього Кодексу.

У разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу (частина 1 статті 52 ГПК України).

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив (частина 2 статті 52 ГПК України).

Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 52 ГПК України).

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Процесуальне правонаступництво виникає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права, фактично, процесуальне правонаступництво слідує за матеріальним. У кожному конкретному випадку, для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.

Для вирішення питання можливості правонаступництва необхідним є встановлення фактичних обставин заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником відповідно до норм матеріального права.

Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов'язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.

Управління поліції охорони в м. Києві у заяві про заміну боржника у виконавчому документі (наказ Господарського суду міста Києва від 14.06.2021 у справі №910/2503/21) зазначає, що станом на сьогодні борг Офісу великих платників податків ДФС на користь заявника (позивача) не стягнуто.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами (частина 1 статті 326 ГПК України).

Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників (частина 1 статті 104 ЦК України).

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (частина 5 статті 104 ЦК України).

Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення регламентовано статтею 107 ЦК України, за приписами якої кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов'язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов'язання, або забезпечення виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом (частина 1). Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами (частина 2). Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом (частина 3). Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників (частина 4).

Отже, законодавець визначив дві форми припинення юридичної особи - в результаті реорганізації або в результаті ліквідації, а також визначив наслідки припинення юридичної особи в результаті реорганізації, які, на відміну від припинення юридичної особи в результаті ліквідації, полягають, зокрема, у переході майна, прав і обов'язків до правонаступників.

Правонаступництво настає не лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, а й також з моменту складення та підписання первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення, перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника (передавального акту, наказу про визначення відповідного підприємства правонаступником).

Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, від 04.11.2020 у справі №922/817/18 та від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц.

Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено Офіс великих платників податків Державної податкової служби. У додатку 2 до постанови міститься Перелік територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються, в тому числі зазначено, що Офіс великих платників податків ДФС реорганізується шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби" та наказу Офісу великих платників податків ДПС від 29 серпня 2019 року №9, розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій і повноважень Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що припиняється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Офіс великих платників податків ДПС).

Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови 893).

Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 року № 529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), зокрема, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Згідно з Положенням про Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 (зі змінами), Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником майна, прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.

Таким чином, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків почало діяльність як орган виконавчої влади та є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС, який є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до інформації в Єдиному державному реєстрі Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) припинено 21.02.2025, про що свідчить запис № 1000741110021086628.

Враховуючи вищевикладене, доводи Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, що були усно висловлені у судовому засіданні про відсутність правонаступництва боржника, не знайшли свого підтвердження.

При цьому, суд звертає увагу на те, що із змісту положень статті 52 ГПК України вбачається можливість залучення до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заяви заявника про заміну боржника у виконавчому документів, в зв'язку з цим, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби підлягає заміні його правонаступником Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.

На підставі викладеного та керуючись ст. 52, 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,

УХВАЛИВ:

1. Заяву Управління поліції охорони в м. Києві про заміну боржника у виконавчому документі у справі № 910/2503/21 задовольнити.

2. Замінити боржника в наказі Господарського суду міста Києва від 14.06.2021 по справі № 910/2503/21 з Офісу великих платників податків Державної податкової служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г код ЄДРПОУ 43141471) на його процесуального правонаступника - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02368, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 3, код ЄДРПОУ 44082145).

3. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та підписано 15.04.2026.

Суддя Г.П. Бондаренко-Легких