ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
14.04.2026Справа № 910/2539/26
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України";
до Антимонопольного комітету України;
про визнання недійсними та скасування пунктів рішення.
Суддя О. В. Мандриченко
Секретар судового засідання С.В. Григоренко
Представники:
Від позивача: Панченко Ю.В., адвокат, довіреність №35 від 20.01.2026;
Від відповідача: Рудченко Є.Д., в порядку самопредставництва.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Антимонопольного комітету України в якому просить суд визнати недійсним та скасувати:
- пункт 2 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 18.12.2025 № 969-р "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу та закриття провадження у справі", яким визнано, що дії товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної України" (ідентифікаційний код юридичної особи 42795490, м. Київ), які полягають в обмеженні функціоналу інформаційної платформи, в частині неможливості операторам газорозподільної системи здійснити реєстрацію, за собою EIC-коду типу "Y" для придбання природного газу для покриття об'ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за наявності у таких операторів оптового продавця і у зв'язку з цим подати номінацію, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та пунктом 2 статті 50, у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг транспортування природного газу, що призвело до ущемлення інтересів споживачів та інших суб'єктів господарювання, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- пункт 3 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 18.12.2025 № 969-р "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу та закриття провадження у справі", яким накладено на товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної України" (ідентифікаційний код юридичної особи 42795490, м. Київ) штраф у розмірі 17 211 236 (сімнадцять мільйонів двісті одинадцять тисяч двісті тридцять шість) гривень за порушення, зазначене у пункті 2 резолютивної частини цього рішення.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.03.2026 вирішено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 910/2539/26; справу розглядати за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначити на 14.04.2026.
09.03.2026 разом з позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до господарського суду надійшло клопотання про розгляд справи в закритому судовому засіданні.
03.04.2026 від Антимонопольного комітету України надійшов відзив на позовну заяву за текстом якого було заявлено клопотання про здійснення розгляду справи в закритому судовому засіданні.
У підготовчому засіданні 14.04.2026 судом розглядалися клопотання позивача та відповідача про розгляд справи в закритому судовому засіданні, які підтримували у повному обсязі та просили задовольнити останні.
Розглянувши клопотання позивача та відповідача про розгляд справи у закритому судовому засіданні, заслухавши думки представників сторін та вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Положеннями статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
Інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та має бути невідкладно оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України, крім випадків, установлених законом.
Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим судовим рішенням може бути видалена із зали судового засідання.
Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, визначених законом.
Відповідно до частини восьмої статті 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.
Відповідно до п. 19. ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газотранспортної системи суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 24.12.2019 №3010 прийнято рішення про сертифікацію ТОВ "Оператор ГТС України". Також у відповідності до постанови НКРЕКП від 24.12.2019 №3011 Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, яка набрала чинності 01.01.2020.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про критичну інфраструктуру" тата порядку віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109, Позивача включено до секторальних переліків об'єктів критичної інфраструктури як підприємство, що є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Відповідно до п. 9 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 17.10.2023 "Про організацію захисту та забезпечення безпеки функціонування об'єктів критичної інфраструктури та енергетики України в умовах ведення воєнних дій", введеного в дію указом Президента України від 17.10.2023 № 695/2023, на центральні органи виконавчої влади, обласні військові адміністрації за участі операторів критичної інфраструктури покладено обов'язок вжити заходів щодо недопущення поширення інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про об'єкти критичної інфраструктури, у тому числі про критичну технологічну інформацію.
Крім того, відповідно до постанови НКРЕКП від 26.03.2022 № 349 "Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури" інформація про місцезнаходження і стан режимів роботи енергетичного обладнання, технічні характеристики системи теплопостачання (діаметри та протяжність трубопроводів, інформації про споруди на трубопроводах, інформацію щодо проектних даних теплових мереж), обсягів виробітку та споживання теплової енергії, місця запланованих ремонтних і відновлювальних робіт, технічної спроможності Позивача та іншої інформації, яка може ідентифікувати об'єкти критичної інфраструктури або створити уявлення про потенціал об'єкта в енергетичній системі України.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" зазначає, що позовна заява та долучені до неї додатки, а також документи, які можуть бути подані іншими учасниками справи містять інформацію зі змісту якої можна ідентифікувати об'єкти позивача (як оператора критичної інфраструктури), відомості щодо обсягів транспортування природного газу тощо.
Позивач вказує, що інформація яка вже міститься та може бути долучена до матеріалів судового провадження під час розгляду справи, зокрема щодо обсягів протранспортованого природного газу, обсягів розподілу потужності, об'єктів газотранспортної системи не підлягає розголошенню протягом усього періоду військового стану, і не може бути оприлюднена у відкритих реєстрах, у тому числі, як зміст судових рішень, оскільки може стати об'єктом вивчення для використання проти держави, особливо під час опалювального сезону.
В свою чергу, представник Антимонопольного комітету України зазначає, що за розголошення конфіденційної, таємної та службової інформації, працівники Антимонопольного комітету України, його територіальних відділень несуть відповідальність, встановлену законом.
Так, представник відповідача вказує, що підготовлений відзив, а саме додані до нього копії містять інформацію з обмеженим доступом, з них:
- лист ТОВ "Оператор ГТС України" від 13.10.2022 № ТОВВИХ-КТ-66 (вх. Комітету № 8-01/633-кі від 17.10.2022);
- лист ТОВ "Оператор ГТС України" від 10.03.2023 № ТОВВИХ-КТ-148 (вх. Комітету № 8-01/302-кі від 13.03.2023);
- лист ТОВ "Оператор ГТС України" від 26.02.2024 № ТОВВИХ-КТ-9 (вх. Комітету № 8-07/289-кі від 27.02.2024);
- лист ТОВ "Оператор ГТС України" від 11.06.2024 № ТОВВИХ-КТ-42 (вх. Комітету № 8-07/1029-кі від 12.06.2024);
- лист ТОВ "ЙЕ Енергія" від 22.01.2025 б/н (вх. Комітету № 8-07/88-кі від 23.01.2025);
- лист АТ "Одесагаз" від 14.03.2025 № 04/232 (вх. Комітету № 8-03/333-кі від 17.03.2025);
- лист АТ "Київгаз" від 13.03.2025 № 1080/09-3 (вх. Комітету № 8-07/4003-кі від 17.03.2025).
Згідно з частиною першою та другою статті 21 Закону України "Про інформацію" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються і Законом України "Про Антимонопольний комітет України". Відповідно до пункту 3 статті 22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" інформація з обмеженим доступом, одержана Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями у процесі здійснення своїх повноважень, використовується ними виключно з метою забезпечення виконання завдань, визначених законодавством про захист економічної конкуренції, і не підлягає розголошенню та оприлюдненню, крім випадків:
1) надання інформації органам слідства та суду відповідно до закону;
2) недотримання вимог, встановлених частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації";
3) інших випадків, встановлених законом.
Суд враховує, що з метою збереження від розголошення інформації з обмеженим доступом, яка міститься в позовній заяві та додатках до неї та додатках до відзиву на позовну заяву, розгляд справи в закритому судовому засіданні є доцільним і обґрунтованим.
Зважаючи на все вищенаведене, враховуючи предмет даного спору, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та здійснювати розгляд даної справи у закритому судовому засіданні.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 8, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, -
Здійснювати розгляд справи № 910/2539/26 у закритому судовому засіданні.
Ухвала набрала чинності 14.04.2026 та оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр Мандриченко