Рішення від 14.04.2026 по справі 904/7443/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.04.2026м. ДніпроСправа № 904/7443/25

за позовом Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради, м. Зеленодольськ Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м. Дніпро

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 150 906,01грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Большакова А.О.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Бондаренко К.А., довіреність №ДнЕП20251223015 від 23.12.2025

СУТЬСПОРУ:

Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:

- визнати недійсною додаткову угоду №2 від 23.01.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладену між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги";

- визнати недійсною додаткову угоду №3 від 06.02.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладену між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги";

- визнати недійсною додаткову угоду №9 від 04.08.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладену між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги";

- визнати недійсною додаткову угоду №10 від 06.09.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладену між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги";

- визнати недійсною додаткову угоду №13 від 06.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладену між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги";

- визнати недійсною додаткову угоду №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладену між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги";

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" на Користь виконавчого комітету Зеленодольської міської ради грошові кошти у розмірі 150 906,01грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внесення спірними додатковими угодами змін до договору відбулося з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", а отже такі угоди підлягають визнанню недійсними, а надмірно сплачені кошти підлягають поверненню до бюджету.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що що під час укладання договору сторони обрали як підставу для зміни ціни саме пп. 7 п. 19 Особливостей, який передбачає зміну середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що і було відображено в умовах Комерційної пропозиції, яка є додатком до Договору. Зміна ціни за одиницю товару у разі коливання ціни такого товару на ринку передбачена пп. 2 п. 19 Особливостей. І сторони в укладеному договорі застосування даного підпункту Особливостей не закріплювали, отже у позивача відсутні правові підстави для застосування у розрахунках у даній справі будь-яких коливань. При укладенні додаткових угод сторони керувалися вимогами законодавства та умовами укладеного між сторонами Договору, тому відсутні достатні правові для стягнення будь-яких сум грошових коштів із ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги", оскільки вони сплачені за спожиту Споживачем електричну енергію відповідно до умов Договору і додаткових угод до нього, а всі правочини вчинялися з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178. Достатніх правових підстав для їх визнання недійсними позивачем не наведено, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У відповіді на відзив позивач вважає наведені в ньому аргументи необґрунтованими, такими, що не спростовують вимоги позовної заяви, суперечать меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам добросовісності. Відповідач намагається уникнути відповідальності за порушення законодавства, прикриваючись технічною складністю реституції товару. Позивач наполягає, що захист бюджетних коштів Зеленодольської громади є пріоритетом, а стягнення надмірно сплачених коштів - єдиним ефективним способом відновлення справедливості. Оскільки додаткові угоди № 2, 3, 9, 10, 13, 14 підписані з порушенням процедури (без повідомлення за 20 днів та без належного обґрунтування реальних витрат), вони є недійсними. Отже, кошти в сумі 150 906,01 грн, які є різницею між фактично сплаченою сумою та сумою, що мала бути сплачена за законною ціною, є безпідставно отриманим прибутком Відповідача, а вимога про стягнення, є наслідком відновлення балансу інтересів. Двостороння реституція в даному випадку полягає в тому, що Постачальник повертає незаконно отримані кошти, а Споживач (який уже спожив енергію) залишається при ціні, яка була встановлена чинним законодавством на момент закупівлі.

В додаткових поясненнях на позов, які надійшли до суду 24.02.2026, відповідач звертає увагу, що кошти за послуги оператора системи передачі не належали Постачальнику, а їх отримання від Споживача для подальшої передачі операторам є одним із обов'язків, який покладено Правилами роздрібного ринку електричної енергії на Постачальника. Додаткові угоди є такими, що вчинені відповідно до вимог законодавства та умов укладеного між сторонами Договору. Достатніх правових підстав для їх визнання недійсними позивач не навів, отже його позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.12.2025 справу №904/7443/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 14.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11.02.2026.

Позивач у підготовче засідання не з'явився, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

02 лютого 2026 року від позивача до господарського суду надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання без участі уповноваженого представника.

Судове засідання 11.02.2026 не відбулось, у зв'язку з відсутністю електроенергії, у зв'язку з екстреними та/або плановими відключеннями, що унеможливило проведення судових засідань, підписання документів, тощо.

Ухвалою господарського суду від 11.02.2026 відкладено підготовче засідання на 26.02.2026.

24.02.2026 від відповідача надійшли додаткові пояснення щодо підстав внесення змін до договору.

У судовому засіданні 26.02.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.03.2026, про що постановлено ухвалу.

З 24.03.2026 розгляд справи відкладено до 06.04.2026.

З 06.04.2026 оголошено перерву до 14.04.2026

07.04.2026 позивач надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Судом досліджені докази, наявні в матеріалах справи.

У судовому засіданні 14.04.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Заслухавши пояснення представника відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2022 року, для закупівлі електричної енергії на 2023 рік, замовником - Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради було оголошено процедуру закупівлі за відкритими торгами з особливостями (Ідентифікатор закупівлі UA-2022-11-28-010988-а).

За результатами розгляду тендерних пропозицій переможцем визначено ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" з ціновою пропозицією суму 3 868 273,28 грн. з ПДВ.

Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради (споживач) та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (постачальник) укладено Договір № 143 від 29.12.2022 про постачання (закупівлю) електричної енергії на суму 3 868 273,28 грн. з ПДВ (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.2. розділу 1 Договору, найменування товару: Електрична енергія (код згідно Національного класифікатора ДК 021:2015:09310000-5) (далі - товар або електрична енергія). Постачання товару за цим Договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Згідно п. 1.3. розділу 1 Договору, очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01 січня 2023 року до 31 грудня 2023 року становить 852 794 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.

Згідно з пунктом 2.4 Договору, Постачальник не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції Постачальника, яка є додатком до цього Договору.

Відповідно до п. 4.1. розділу 4 Договору, ціна за 1 кВт.год електричної енергії за цим договором становить 4,536 грн. разом з ПДВ та складається з: закупівельної ціни на ринку електричної енергії, витрат постачальника та його дохідності, регульованого тарифу на послуги передачі електричної енергії та регульованого тарифу на послуги з розподілу у випадках, передбачених умовами комерційної пропозиції.

Постачальник є стороною, відповідальною за баланс своїх споживачів відповідно до положень "Правил ринку", витрати на врегулювання небалансів на балансуючому ринку електричної енергії покладаються на Постачальника і не включені до вартості електричної енергії та окремо Споживачем не оплачуються.

Пункт 4.3 Договору визначає, що розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.

Відповідно до пункту 4.5. договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також можуть містити інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Пунктом 4.7 Договору визначено, що Споживач здійснює оплату за послугу з розподілу електричної енергії у відповідності до умов комерційної пропозиції.

Згідно з п. 12.1 Договору, Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2023, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.

Пунктом 12.3 Договору визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених статтею 41 Закону та п.19 Особливостей, а саме:

- зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника (п.1);

- погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання Ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змій до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на рийку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціпи такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення (п.2);

- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (п.7).

У разі необхідності внесення змін та доповнень до цього Договору кожна із Сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно-правових актів, які змінюють умови цього Договору, Сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до Договору керуватися вимогами цих нормативних документів.

Внесення змін та доповнень до цього Договору оформлюється Додатковою угодою, підписаною із обох сторін, якщо інше не визначене комерційною пропозицією.

Сторони зобов'язуються письмово повідомити про зміну будь-яких реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше ніж через 10 днів після настання таких змін.

Таке повідомлення, підписане уповноваженою особою сторони, є додатком до цього договору, та не потребує обов'язкового оформлення додаткової угоди та її двостороннього підписання (п.12.4 договору).

Відповідно до пункту 12.7. договору невід'ємною частиною цього договору є всі додатки та додаткові угоди.

29.12.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради було підписано Комерційну пропозицію "Особлива Ф" постачальника електричної енергії Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (Додаток 2 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії № 143 від 29.12.2022) (а.с.23-25 том 1)

Відповідно до пункту 1.1 Комерційної пропозиції, на момент укладення договору ціна становить 3,78 грн. без ПДВ.

Ціна сформована з урахуванням середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", регульованих цін на послуги оператора системи передачі.

Ціна за одиницю товару за п.1.2 Комерційної пропозиції для кожного календарного (звітного) місяця розраховується за формулою:

Ц = Срдн + Т + П, де:

Срдн - середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", яка визначається за даними, опублікованими Оператором ринку на його офіційному сайті https://www.oree.com.ua/index.php/indexes, як середньозважена ціна за результатами торгів у періоді постачання (звітному місяці, або відповідному періоді в разі неповного місяця постачання); за результатами торгів складає 3,24140 грн/кВт•год без ПДВ;

Т - ціна (тариф) послуг оператора системи передачі ПрАТ "Укренерго" (регульована ціна); за результатами торгів складає 0,34564 грн/кВт•год (без ПДВ);

П - ціна послуг постачання, пов'язаних з постачанням електричної енергії споживачу, яка включає дохідність Постачальника, витрати на покриття небалансів та інші витрати Постачальника щодо діяльності на ринку електричної енергії і складає 0,19296 грн/кВт•год без ПДВ.

Згідно з п.п. 1.2.1. Комерційної пропозиції "Особлива Ф" постачальника ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (далі - Комерційна пропозиція), що є додатком 2 до Договору, Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/зменшення відповідної регульованої складової Т з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію.

Відповідно до п. 1.3. Комерційної пропозиції, зміна величини відповідних складових в порядку, передбаченому п.1.2.1, 1.2.2. не потребує обов'язкового укладення додаткових угод до Договору.

Послуги з передачі електричної енергії закуповуються та оплачуються Постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується Споживачем на рахунки Постачальника, (п.6.1. Комерційної пропозиції).

Пунктом 12.3 Договору унормовано, що істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ст.41 Закону з урахуванням пункту 19 Особливостей.

Підпунктом 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (далі - Особливості) передбачено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема:

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

В подальшому сторонами укладені додаткові угоди №2 від 23.01.2023, №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10 від 06.09.2023, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022.

Відповідно до додаткової угоди № 2 від 23.01.2023, Сторони із посиланням, на пп.7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, у зв'язку із зміною з 01.01.2023 регульованих ціни (тарифів) за 1 кВт*год на послуги з передачі електричної енергії, порядок яких передбачений Договором дійшли згоди збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії до 4,57757 грн з ПДВ.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 до 31.12.2023 становить 845 049,574кВт/год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) реального фінансування видатків.

Додатковою угодою передбачено, що дія додаткової угоди розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2023 (а.с.36 том 1).

На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано: лист від 10.01.2023 №1682/NIКР та Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1788 від 21.12.2022 (а.с.27-28 том 1).

Відповідно до додаткової угоди №3 від 06.02.2023, у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку "на добу наперед", з 02.01.2023 ціна за 1 кВт*год електричної енергії за цим договором становить 4,83608 грн. (з ПДВ).

У зв'язку із збільшенням ціни за 1 кВт/год, очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 до 31.12.2023 становить 799877,914кВт/год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) реального фінансування видатків.

Додатковою угодою передбачено, що дія додаткової угоди розповсюджується до взаємовідносин сторін з 02.01.2023 (а.с.29 том 1).

На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано: лист від 31.01.2023 №4476/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.01.2023 по 31.01.2023 на РДН становила 3,46683 грн (а.с.30-31 том 1).

Відповідно до додаткової угоди №9 від 04.08.2023 сторони погодили, що для остаточних розрахунків з розрахункового періоду липень 2023 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів у липні 2023 року, яка становить 3,66987грн/кВт/год без ПДВ.

Сторони дійшли згоди збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії до 5,20552 грн з ПДВ.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 до 31.12.2023 становить 659698,36 кВт/год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) реального фінансування видатків.

Додатковою угодою передбачено, що дія додаткової угоди розповсюджується до взаємовідносин сторін з 01.07.2023 (а.с.32 том 1).

На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано: лист від 31.07.2023 №32880/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.07.2023 по 31.07.2023 на РДН становила 3,66987грн без ПДВ (а.с.33-34 том 1).

Відповідно до додаткової угоди №10 від 06.09.2023 сторони погодили, що для остаточних розрахунків з розрахункового періоду серпень 2023 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів у серпні 2023 року, яка становить 4,16223грн/кВт/год.

Сторони дійшли згоди збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії до 5,79635 грн з ПДВ.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 до 31.12.2023 становить 610214,52 кВт/год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) реального фінансування видатків.

Додатковою угодою передбачено, що дія додаткової угоди розповсюджується до взаємовідносин сторін з 01.08.2023 (а.с.32 том 1).

На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано: лист від 31.08.2023 №38469/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.08.2023 по 31.08.2023 на РДН становила 4,16223 грн без ПДВ(а.с.36-37 том 1).

Відповідно до додаткової угоди №13 від 06.12.2023 сторони погодили, що для остаточних розрахунків з розрахункового періоду листопад 2023 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів у листопаді 2023 року, яка становить 4,35780грн/кВт/год.

Сторони дійшли згоди збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії до 6,03103 грн з ПДВ.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 до 31.12.2023 становить 574883,66 кВт/год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) реального фінансування видатків.

Додатковою угодою передбачено, що дія додаткової угоди розповсюджується до взаємовідносин сторін з 01.11.2023 (а.с.38 том 1).

На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано: лист від 01.12.2023 №55881/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.11.2023 по 30.11.2023 на РДН становила 4,35780 грн без ПДВ(а.с.39-40 том 1).

Відповідно до додаткової угоди №14 від 20.12.2023 сторони погодили, що для остаточних розрахунків з розрахункового періоду грудень 2023 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів у період з 01.12.2023 по 15.12.2023, яка становить 4,57124грн/кВт/год.

Сторони дійшли згоди збільшити вартість 1 кВт*год електричної енергії до 6,28716 грн з ПДВ.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 до 31.12.2023 становить 561603,25 кВт/год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) реального фінансування видатків.

Додатковою угодою передбачено, що дія додаткової угоди розповсюджується до взаємовідносин сторін з 01.12.2023 (а.с.41 том 1).

На підтвердження необхідності підвищення цін відповідачем надано: лист від 15.12.2023 №60293/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.12.2023 по 15.12.2023 на РДН становила 4,57124 грн без ПДВ(а.с.42-43 том 1).

Таким чином, при укладенні додаткових угод неодноразово зменшувався обсяг закупівлі електричної енергії, а загальна сума Договору збільшилася, після укладення Додаткових угод, тобто було перевищено максимально допустиме обмеження у підвищенні ціни на електроенергію як товар на 10% незалежно від кількості укладення додаткових угод.

Умови Договору про закупівлю товарів щодо поставки товару на даний час відповідачем виконано, що підтверджується актами приймання-передачі за січень-грудень 2023 року (а.с.68, 79, 90, 101, 112,123, 135, 145, 156, 167, 178, 180 том 1):

№ 252001324805-1 від 09.02.2023 - споживачем використано за січень 2023 року на загальну суму 117 295,97грн (ПДВ -19549,33грн):

з 01.01.2023 по 01.01.2023 - 820,000 кВт* год за ціною 3,81464грн/кВт*год на суму 3127,98грн без ПДВ;

з 02.01.2023 по 31.01.2023 - 23478,168 кВт* год за ціною 4,03007грн/кВт*год на суму 94746,64грн без ПДВ;

№ 252301090019-1 від 10.03.2023 - споживачем використано за лютий 2023 року 29428,000 кВт* год на загальну суму 133367,82грн (ПДВ -22227,97грн);

№ 250701162073-1 від 31.03.2023 - споживачем використано за березень 2023 року 28193,000 кВт* год на загальну суму 128645,00грн (ПДВ -21440,83грн);

№ 253301178509-1 від 30.04.2023 - споживачем використано за квітень 2023 року 29765,000 кВт* год на загальну суму 122403,80грн (ПДВ -20400,63грн);

№ 255301236796-1 від 31.05.2023 - споживачем використано за травень 2023 року 24872,000 кВт* год на загальну суму 103872,34грн (ПДВ -17312,06грн);

№ 256701218719-1 від 30.06.2023 - споживачем використано за червень 2023 року 18406,000 кВт* год на загальну суму 79175,52грн (ПДВ -13195,92грн);

№ 251201327333-1 від 31.07.2023 - споживачем використано за липень 2023 року 18178,000 кВт* год на загальну суму 94625,86грн (ПДВ -15770,98грн);

№ 253001674892-1 від 31.08.2023 - споживачем використано за серпень 2023 року 16085,000 кВт* год на загальну суму 93234,23грн (ПДВ -15539,04грн);

№ 2580016333088-1 від 30.09.2023 - споживачем використано за вересень 2023 року 15179,000 кВт* год на загальну суму 83332,49грн (ПДВ -13888,75грн);

№ 256301345116-1 від 31.10.2023 - споживачем використано за жовтень 2023 року 16783,000 кВт* год на загальну суму 95333,60грн (ПДВ 15888,93грн),

№ 255701444942-1 від 30.11.2023 - споживачем використано за листопад 2023 року 26610,000 кВт* год на загальну суму 160485,77грн (ПДВ 26747,53 грн),

№143/2023-1 від 21.12.2023 - споживачем використано за грудень 2023 року 36057,000 кВт* год на загальну суму 226696,13грн (ПДВ 37782,69грн).

В свою чергу, Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради здійснив оплату за поставлену електричну енергію, про що свідчать платіжні доручення:

№16 від 10.02.2023 на суму 86978,12грн, №17 від 10.02.2023 на суму 4,84грн, №14 від 10.02.2023 на суму 9988,53грн, №36 від 10.02.2023 на суму 101,29грн, №34 від 10.02.2023 на суму 38,69грн, №35 від 10.02.2023 на суму 3166,78грн, №6 від 10.02.2023 на суму 6300,23грн, №33 від 10.02.2023 на суму 434,47грн,№32 від 10.02.2023 на суму 10283,02грн (а.с.70-78 том 1);

№88 від 14.03.2023 на суму 584,63грн, №14 від 14.03.2023 на суму 7727,07грн, №90 від 14.03.2023 на суму 6245,11грн, №89 від 14.03.2023 на суму 244,73грн, №91 від 14.03.2023 на суму 2225,21грн, №44 від 14.03.2023 на суму 11298,29грн, №50 від 14.03.2023 на суму 94800,45грн, №51 від 14.03.2023 на суму 344,43грн, №87 від 14.03.2023 на суму 9897,90грн (а.с.81- 89 том 1);

№142 від 11.04.2023 на суму 387,86грн, №28 від 11.04.2023 на суму 14222,90грн, №144 від 11.04.2023 на суму 7492,47грн, №143 від 11.04.2023 на суму 310,29грн, №145 від 11.04.2023 на суму 1072,31грн, №71 від 11.04.2023 на суму 11831,89грн, №87 від 11.04.2023 на суму 643,39грн, №86 від 11.04.2023 на суму 83 927,47грн, №141 від 11.04.2023 на суму 8756,42грн (а.с.92- 100 том 1);

№186 від 09.05.2023 на суму 4852,56грн, №108 від 09.05.2023 на суму 66344,39грн, №109 від 09.05.2023 на суму 719,66грн, №95 від 09.05.2023 на суму 12135,51грн, №190 від 09.05.2023 на суму 452,36грн, №188 від 09.05.2023 на суму 366,00грн, №189 від 09.05.2023 на суму 5753,16грн, №33 від 09.05.2023 на суму 31146,86грн, №187 від 09.05.2023 на суму 633,30грн (а.с.103-111 том 1);

№241 від 09.06.2023 на суму 434,33грн, №51 від 09.06.2023 на суму 9805,90грн, №243 від 09.06.2023 на суму 5992,94грн, №242 від 09.06.2023 на суму 313,21грн, №243 від 09.06.2023 на суму 146,17грн, №111 від 09.06.2023 на суму 10403,11грн, №132 від 09.06.2023 на суму 1186,06грн, №131 від 09.06.2023 на суму 72141,03грн, №240 від 09.06.2023 на суму 3449,59грн (а.с.114 -121 том 1);

№276 від 11.07.2023 на суму 2585,26грн, №163 від 11.07.2023 на суму 382,84грн, №139 від 11.07.2023 на суму 9248,47грн, №280 від 11.07.2023 на суму 21,51грн, №278 від 11.07.2023 на суму 369,93грн, №279 від 11.07.2023 на суму 5953,43грн, №63 від 11.07.2023 на суму 5282,38грн, №277 від 11.07.2023 на суму 25,80грн (а.с.125-133 том 1);

№324 від 08.08.2023 на суму 31,23грн, №83 від 08.08.2023 на суму 6434,02грн, №326 від 08.08.2023 на суму 7693,75грн, №325 від 08.08.2023 на суму 400,82грн, №327 від 08.08.2023 на суму 98,91грн, №164 від 08.08.2023 на суму 14757,64грн, №190 від 08.08.2023 на суму 322,74грн, №189 від 08.08.2023 на суму 61794,68грн, №323 від 08.08.2023 на суму 3092,07грн (а.с.136-145 том 1);

№366 від 07.09.2023 на суму 5263,07грн, №220 від 07.09.2023 на суму 46133,14грн, №221 від 07.09.2023 на суму 457,91грн, №185 від 07.09.2023 на суму 18165,75грн, №370 від 07.09.2023 на суму 46,37грн, №368 від 07.09.2023 на суму 527,46грн, №369 від 07.09.2023 на суму 11818,75грн, №94 від 07.09.2023 на суму 10769,62грн, №367 від 07.09.2023 на суму 52,16грн (а.с.147-155 том 1);

№395 від 09.10.2023 на суму 126,27грн, №116 від 09.10.2023 на суму 12621,48грн, №397 від 09.10.2023 на суму 8103,22грн, №396 від 09.10.2023 на суму 724,68грн, №398 від 09.10.2023 на суму 87,84грн, №204 від 09.10.2023 на суму 12868,52грн, №238 від 09.10.2023 на суму 647,82грн, №237 від 09.10.2023 на суму 44287,71грн, №394 від 09.10.2023 на суму 3864,95грн (а.с.158- 166 том 1);

№470 від 08.11.2023 на суму 4004,65грн, №286 від 08.11.2023 на суму 44744,26грн, №285 від 08.11.2023 на суму 1101,99грн, №243 від 08.11.2023 на суму 14626,94грн, №474 від 08.11.2023 на суму 113,61грн, №472 від 08.11.2023 на суму 903,18грн, №473 від 08.11.2023 на суму 9338,53грн, №132 від 08.11.2023 на суму 20011,93грн, №471 від 08.11.2023 на суму 488,51грн (а.с.169-177 том 1);

№553 від 07.12.2023 на суму 1773,12грн, №153 від 07.12.2023 на суму 31403,58грн, №555 від 07.12.2023 на суму 13774,88грн, №554 від 07.12.2023 на суму 1145,90грн, №556 від 07.12.2023 на суму 1682,66грн, №288 від 07.12.2023 на суму 19450,08грн, №322 від 07.12.2023 на суму 2068,64грн, №321 від 07.12.2023 на суму 82878,45грн, №552 від 07.12.2023 на суму 6308,46грн (а.с.182-190 том 1);

№605 від 21.12.2023 на суму 13844,32грн, №349 від 21.12.2023 на суму 111867,44грн, №350 від 21.12.2023 на суму 1697,53грн, №314 від 21.12.2023 на суму 29078,11грн, №609 від 21.12.2023 на суму 9807,97грн, №607 від 21.12.2023 на суму 1226,00грн, №608 від 21.12.2023 на суму 16736,42грн, №169 від 21.12.2023 на суму 40929,42грн, №606 від 21.12.2023 на суму 1508,92грн (а.с.1-18 том 2).

У листопаді 2025 року Східним офісом Держаудитслужби проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради за період з 01.01.2021 по 31.07.2025, про що складений Акт № 040420-24/69 від 27.11.2025 (а.с.44- 51 том 1).

В ході ревізії Східного офісу Держаудитслужби окремих питань фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради за січень-грудень 2023 року, ревізією законності та правильності здійснення закупівель електричної енергії та виконання договірних зобов'язань, було виявлено завищену вартість електричної енергії на загальну суму 150906,01грн з ПДВ, внаслідок внесення змін до істотних умов Договору, а саме надання додатковим угодам зворотної дії, а також в частині збільшення ціни за одиницю товару понад 10 %.

Позивач зазначає, що внаслідок укладення спірних додаткових угод, збільшилися ціни на електричну енергію на 40% від ціни, визначеної в договорі №143 від 29.12.2022.

Фактично Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради спожив 283 854,168кВт*год, а в первісній редакції договору було передбачено 852794кВт*год, тобто Виконавчий комітет повинен був сплатити за відповідний обсяг електричної енергії 1287562,51грн з ПДВ, натомість сплатив 1 438 468,52грн.

Предметом спору є визнання недійсними додаткових угод №2 від 23.01.2023, №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10 від 06.09.2023, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладені між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" та стягнення 150 906,01грн.

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов'язані з укладенням договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №143 від 29.12.2022 та додаткових угод до нього, наявністю підстав для визнання недійсними спірних додаткових та стягнення надмірно сплачених коштів за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії.

Розглянувши позовні вимоги, суд дійшов висновку, що вищевказані додаткові угоди №2 від 23.01.2023, №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022 про постачання (закупівлю) електричної енергії є недійсними з огляду на таке.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі".

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).

Відповідно до статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до частин 1-3 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України (чинний на дату виникнення спірних відносин) з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Переможець процедури закупівлі/спрощеної закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати: відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю, копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законом та у разі якщо про це було зазначено у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі чи вимагалося замовником під час переговорів у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

Забороняється укладення договорів про закупівлю, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 7 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема, перелік послуг, що надаються електропостачальником (п.2); ціна електричної енергії та послуг, що надаються (п.3).

При цьому, вартість кожної із складових в договорі не вказана, однак це не є порушенням вимо статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", оскільки в Законі вказано, що в договорі має бути зазначена ціна електроенергії (як товару) та послуг, що надаються (передача, розподіл та послуги постачальника).

Згідно з частиною 9 статті 56 Закону, загальні положення та умови договору мають бути справедливими і прозорими, викладеними чітко і ясно, не містити процедурних перешкод, що ускладнюють здійснення прав споживача.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.

У відповідності до статті 180 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Станом на момент підписання Договору №143 від 29.12.2022 сторонами було погоджено всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за Договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Разом з цим, як убачається з матеріалів справи, внаслідок укладання додаткових угод збільшено ціну за одиницю товару з 4,536грн. (з ПДВ) за 1 кВт*год до 6,28716грн (з ПДВ) за 1 кВт*год та зменшено кількість споживання електричної енергії з 852794кВт*год до 283 854,168кВт*год, тобто Виконавчий комітет повинен був сплатити за відповідний обсяг електричної енергії 1287562,51грн з ПДВ, натомість сплатив 1 438 468,52грн.

Згідно з частиною четвертою статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором; підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Згідно Висновку Великої Палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):

ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);

зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);

у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).

В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 вказала, що не вбачає відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22 (п. 198).

На обґрунтування свого права на підписання додаткових угод та збільшення ціни на одиницю товару відповідач посилається на документально підтверджений факт зміни тарифу на послуги з передачі електроенергії та коливання ціни товару на ринку протягом дії договору.

Ціна договору є однією із суттєвих умов договору.

Структура ціни для споживача наведена в листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №8312/13.1/7-19 від 08.08.2019.

Так, до ціни за договором входить: закупівельна ціна на електричну енергію як товар (ціна, за якою електропостачальник закупив електричну енергії на ринку електричної енергії); - тариф на послуги з передачі електричної енергії (який у загальному випадку оплачується електропостачальником оператору системи передачі, як зазначено вище); - тариф на послуги з розподілу електричної енергії оператора системи розподілу на підставі договору укладеного між споживачем/ електропостачальником та оператором системи розподілу, на території якого знаходяться споживачі електропостачальника; - тариф (ціна) на послуги електропостачальника.

Згідно з абз. 2 п. 1.1 Комерційної пропозиції, ціна сформована з урахуванням середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед" регульованих цін на послуги оператора системи передачі, ціни послуги оператора системи передачі (регульована ціна) та ціни послуги постачання.

Послуги з передачі електричної енергії закуповуються та оплачуються Постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується Споживачем на рахунки Постачальника (п.6.1. Комерційної пропозиції).

Зі змісту п.1.2. Комерційної пропозиції вбачається, що тариф на послуги з передачі у Договорі визначений у розмірі 0,34564грн кВт*год без ПДВ

Пунктом 12.3 Договору унормовано, що істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ст.41 Закону з урахуванням пункту 19 Особливостей.

Щодо підстав недійсності Додаткової угоди №2 від 23.01.2023.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 57, Закону України "Про ринок електричної енергії", п. 3.1.1. ПРРЕЕ електропостачальники мають інформувати своїх споживачів про зміну будь-яких умов договору про постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування.

Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Як вже зазначалося вище, в обґрунтування підстав підписання додаткової угоди №2 від 23.01.2023, якою збільшено ціну на одиницю товару і зменшено його кількість, сторони договору послалися на підпункт 7 пункту 19 Особливостей, за приписами яких істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Відповідні положення знайшли своє відображення у пункті 12.3. Договору, відповідно до якого зміна його умов допускається у випадку зміни регульованих цін (тарифів), нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару за цим договором.

Згідно з пунктами 1, 2 частини першої, статті 7, частини п'ятої статті 33, частини четвертої статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають, зокрема, тарифи на послуги з передачі електричної енергії та тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, які оприлюднюються відповідними операторами в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Згідно пункту 12.4. договору, у разі необхідності внесення змін та доповнень до цього договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно-правових актів, які змінюють умови цього договору, сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до договору керуватися вимогами цих нормативних документів (п.12.4. договору).

Отже з системного аналізу вищевказаних положень законодавства та умов Договору слідує, що внесення змін до Договору на підставі підпункту 7 пункту 19 Особливостей, пункту 7 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є правомірним у разі зміни тарифів на передачу та/або розподіл електричної енергії, яка мала місце у період з моменту укладення основного договору до моменту укладення додаткової угоди (наведене узгоджується з позицією Верховного Суду, яка викладена у пункті 5.30 постанови від 04.09.2024 по cправі № 924/71/24).

Внесення змін до Договору додатковою угодою № 2 від 23.01.2023 мотивовано набуттям з 01.01.2023 чинності постановою НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", відповідно до якої встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії:

на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 на рівні 0,38028 грн/кВт*год (без ПДВ);

на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 на рівні 0,43025 грн/кВт*год (без ПДВ);

на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 (включно) на рівні 0,48510 грн/кВт*год (без ПДВ).

Отже, Постанова НКРЕКП № 1788 була прийнята 21.12.2022, а договір № 143 підписано 29.12.2022, з цієї дати договір набирає чинності з початком строку постачання - 01.01.2023.

Постанова № 1788 оприлюднена на вебсайті Регулятора 22 грудня 2022 року.

На дату укладення договору поставки №143 від 29.12.2022 діяла Постанова НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "НЕК Укренерго".

Отже, Постанова № 1788 від 21.12.2022 прийнята й оприлюднена 22 грудня 2022 року -до укладення основного договору №143 від 29.12.2022, але після подання постачальником у процедурі закупівлі тендерної пропозиції.

На дату укладення Договору Постанова №1788 щодо тарифу на передачу електричної енергії уже була оприлюднена, її зміст та строк набрання чинності знаходилися у відкритому доступі.

Тому, зважаючи на визначений умовами закупівлі період постачання електричної енергії - 2023 рік, тарифи згідно з постановою могли бути враховані відповідачем при визначенні базової ціни товару в пропозиції та договорі з огляду на принципи добросовісності, відкритості та прозорості.

Суд зазначає, що вказаною постановою встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії саме АТ "НЕК Укренерго", а не відповідачу ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" у цій справі.

Крім того, на момент укладення сторонами договору про постачання електричної енергії споживачу було відомо про прийняття НКРЕКП постанови від № 1788 від 21.12.2022, тому, підписуючи договір та погоджуючи його істотні умови, відповідач повинен був оцінити можливість виконання зобов'язання щодо поставки електричної енергії станом на 01.01.2023 (термін поставки товару згідно договору).

За таких обставин укладення 23 січня 2023 року Додаткової угоди №2 у справі, що розглядається, та поширення її дії з 01.01.2023, та посилання на збільшення тарифу на послуги з передачі електричної енергії Постановою №1788 вже після підписання договору не є поважною причиною для внесення відповідних змін і не може бути розцінено як добросовісна поведінка сторін.

У постанові Верховного Суду від 10.12.2024 у справі №924/413/24 зазначено, що передбачена умовами договору про постачання електричної енергії споживачу зміна умов цього договору у випадку зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару з цим договором, не доводить виникнення у відповідача права змінити вартість електричної енергії, що поставляється ним за договором, у зв'язку із коливанням цін на ринку, оскільки сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. Умовою такого підвищення обов'язково є неможливість спрогнозувати таке підвищення та закласти відповідні ризики при формуванні тендерної пропозиції. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору за ціною, запропонованою замовнику при проведенні процедури закупівлі, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції). Таких доказів відповідач не надав та відповідних обставин суди не встановили. Виключно зміна регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що підстав для збільшення ціни не було, а умови Додаткової угоди № 2 від 23.01.2023 суперечить пункту 7 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки зміна тарифів на послуги з передачі електроенергії за постановою НКРЕКП № 1788 від 21 грудня 2022 року відбулася до укладення між відповідачами договору про постачання електричної енергії та електропостачальник не повідомив замовника про зміну в тарифах, що відбулася до укладення договору.

Відповідно зазначена додаткова угода №2 підлягає визнанню недійсною згідно із статтями 203, 215 ЦК країни.

Позивач просить визнати недійсними додаткові угоди №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10 від 06.09.2023, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022, якими збільшено ціну за одиницю товару на 41,05 % від ціни товару, визначеної в основному договорі.

При цьому позивач посилається на порушення вимог пункту 2 частини п'ятої статті 41 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1530-IX від 03.06.2021, відповідно до якої істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Укладення таких угод прямо суперечить вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки не дотримано обмеження у 10 відсотків як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбувалися такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Визнання недійсною будь-якої додаткової угоди тягне за собою визнання недійсними всіх наступних додаткових угод, оскільки кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та незаконною, оскільки без попередньої додаткової угоди ціна за наступними угодами фактично перевищуватиме ціну за одиницю товару більше, ніж на 10%, визначених в ст. 41 Закону, у порівнянні із основним договором.

Так, при укладенні додаткової угоди №2 від 23.01.2023 закупівельна ціна у порівнянні з визначеною у первісному договорі збільшена на 0,9%;

при укладенні додаткової угоди № 3 від 06.02.2023 до договору закупівельна ціна збільшена на 6,5%,

при укладенні додаткової угоди №9 від 04.08.2023 до договору закупівельна ціна збільшена на 14,7%,

при укладенні додаткової угоди №10 від 06.09.2023 до договору закупівельна ціна збільшена на 27,8%,

при укладенні додаткової угоди №13 від 06.12.2023 до договору закупівельна ціна збільшена на 33%,

при укладенні додаткової угоди №14 від 20.12.2023 до договору закупівельна ціна збільшена на 40,00%.

Водночас, для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 вказала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правові висновки постанов Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18, від 02.12.2020 у справі № 913/368/19, від 11.05.2023 у справі № 910/17520/21).

Сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Разом з цим, Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено конкретної форми / вигляду інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (аналогічний висновок, викладено у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24).

Підставою для внесення змін до основного договору та укладення спірних додаткових угод до нього стали надані відповідачем:

лист від 31.01.2023 №4476/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.01.2023 по 31.01.2023 на РДН становила 3,46683 грн (а.с.30-31 том 1);

лист від 31.07.2023 №32880/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.07.2023 по 31.07.2023 на РДН становила 3,66987грн без ПДВ (а.с.33-34 том 1);

лист від 31.08.2023 №38469/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.08.2023 по 31.08.2023 на РДН становила 4,16223 грн без ПДВ(а.с.36-37 том 1);

лист від 01.12.2023 №55881/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.11.2023 по 30.11.2023 на РДН становила 4,35780 грн без ПДВ(а.с.39-40 том 1);

лист від 15.12.2023 №60293/APSP про зміну ціни та Розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), у якому зазначено, що середньозважена ціна електричної енергії у період з 01.12.2023 по 15.12.2023 на РДН становила 4,57124 грн без ПДВ(а.с.42-43 том 1).

Утім, надані розрахунки, які датовано 31.01.2023, 31.07.2023, 31.08.2023, 01.12.2023, не є документальним обґрунтуванням зростання ціни вказаного товару, що робить для однієї сторони Договору (Споживача) його виконання невигідним та збитковим.

Розрахунки фактично не містить розрахунку ціни електричної енергії на дату укладення попередньої додаткової угоди.

На РДН мінімальні та максимальні ціни електроенергії можуть відрізнятися в декілька разів, кожен учасник ринку придбає електроенергію за вигідною для нього ціною, яка вказується в заявці та не обов'язково дорівнює середньозваженій.

Постачальник не надавав жодних доказів (договорів та актів купівлі-продажу), що закуповував електричну енергію для споживача у вказані періоди саме на РДН, а не на іншому сегменті ринку або за двостороннім договором тощо, та за якою ціною.

Таким чином, зміна середньозваженої ціни на ринку електричної енергії "на добу наперед" РДН не є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, оскільки Постачальником у пропозиціях щодо зміни договірної ціни не надано документів, шо підтверджують закупівлю ним електричної енергії саме на РДН, а не на іншому сегменті оптового ринку, та зробило для нього виконання умов Договору вочевидь невигідним, збитковим.

Розглядаючи питання можливості підвищення ціни електроенергії, що вже була спожита, ВП ВС у Постанові від 24.01.2024 у справі 922/2321/22 виснувала, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Також, КГС ВС у Постановах від 12.10.2018 у справі №910/21671/17, №910/22172/17 від 26.11.2018 дійшла однозначного висновку про неможливість та протиправність застосування ч. 3 ст.631 щодо зворотної дії додаткових угод: "Згідно з частиною третьою статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Водночас вказаною нормою закону не надається право сторонам застосовувати зворотну дію в часі пунктів додаткової угоди або договору, які змінюють врегульовані договірні відносини" (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 910/14082/17, і Суд не вбачає підстав для відступу від вказаної позиції у розгляді цієї справи).

Таким чином, застосування у Додаткових угодах ч. 3 ст. 631 ЦК України щодо перерахунку (підвищення ціни) на електричну енергію, яка вже була спожита споживачем, не відповідає вимогам закону.

Статтею 42 ГК України, яка кореспондується положеннями з ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про підприємництво", визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Під час проведення процедури закупівлі, Постачальник при поданні остаточної пропозиції, свідомо занизив ціни з метою отримання перемоги та створення несприятливих умов для учасників торгів, їх дискримінації, непрозорості, спотворення добросовісної конкуренції тощо та з метою подальшого негайного спонукання Покупця до укладення додаткових угод щодо підвищення цін.

Відповідно до частини першої статті 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила (Постанови Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19 від 18.01.2022 у справі 910/15786/21).

При цьому, закон пов'язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 652 ЦК України, при істотній зміні обставин (відповідна позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у Постановах у справах № 911/537/19, № 916/1921/18, № 926/708/18, № 910/5573/19, від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20, від 16.03.2023 у справі №903/383/22).

Таким чином, будь-яке внесення змін до істотних умов договору розуміється законодавцем не як правило, а як виняткова, виключна ситуація, зумовлена непередбачуваними для сторін під час укладення договору обставинами.

В даному випадку, сукупності чотирьох умов, визначених ст.652 ЦК України, одночасно необхідних для внесенні змін до істотних умов договору, додержано не було. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".

Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постановах від 16.04.2019 у справі № 915/346/18, від 23.01.2020 у справі № 907/788/18, від 12.02.2020 у справі № 913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 16.03.2023 у справі №903/383/22, від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.

Таким чином, при укладенні Додаткових угод №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10 від 06.09.2023, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022 не було підтверджено належними та допустимими доказами факту коливання, динаміки цін на електричну енергію, не доведено, що коливання цін на РДН зробило для Постачальника виконання Договору зі споживачем невигідним (збитковим), було перевищено максимально допустимо обмеження у підвищення ціни на електроенергію як товар на 10% незалежно від кількості укладення додаткових угод, загальна сума Договору збільшувалася, та змінювалася ціна на електроенергію, вже спожиту Покупцем, що не відповідає п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша статті 203).

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Відповідно до ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, серед способів захисту визначено визнання правочинів недійсними.

Умови додаткових угод №№5,6,7 суперечать вимогам ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині безпідставного збільшення ціни за одиницю товару внаслідок чого були надлишково сплачені кошти місцевого бюджету та підлягають визнанню недійсними як такі, що суперечать Закону, інтересам держави і суспільства.

Щодо вимоги про стягнення безпідставно отриманих коштів у сумі 150906,01грн.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Оскільки додаткові угоди №2 від 23.01.2023, №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10 від 06.09.2023, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між сторонами цього договору щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії, мали регулюватись додатком № 2, підписаним сторонами при укладенні зазначеного договору.

Установлено, що за рахунок бюджетних коштів позивачем спожито 283854,168 кВт*год електроенергії та оплачено 1438468,52 грн. з ПДВ.

Водночас, за ціною Договору по 3,78 грн. з ПДВ (а разом з ПДВ 4,536грн) за кВт*год за таку кількість електричної енергії мало бути сплачено 1287562,51грн (з ПДВ) (283854,168 кВт*год *4,536грн), тобто різниця з фактично сплаченими коштами становить 150906,01грн.

Таким чином, на підставі спірних додаткових угод до Договору, які визнаються судом недійсними надміру сплачено бюджетних коштів на загальну суму 150906,01грн.

Грошові кошти в сумі 150906,01грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний повернути грошові кошти позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України (п.82 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження №12-57гс23)).

За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсягу.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони порівну за розгляд вимог немайнового характеру - по 9084,00грн з кожного (6х3028=18168,00грн/2) та з відповідача за розгляд майнової вимоги 3028,00грн.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 150 906,01грн - задовольнити.

Визнати недійсними додаткові угоди №2 від 23.01.2023, №3 від 06.02.2023, №9 від 04.08.2023, №10 від 06.09.2023, №13 від 06.12.2023, №14 від 20.12.2023 до договору №143 від 29.12.2022, укладені між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379; вул. Січових Стрільців, 4Д, м. Дніпро, 49001) на користь Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради (ідентифікаційний код 25543291, вулиця Енергетична, будинок 15, м. Зеленодольськ, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53860) грошові кошти у розмірі 150 906,01грн та витрати по сплаті судового збору у розмірі 12 112,00грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 15.04.2026

Суддя Н.М. Євстигнеєва