СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/3329/26
ун. № 759/9639/26
14 квітня 2026 року м.Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4202610208000033 від 03.04.2026 за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
В провадження слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4202610208000033 від 03.04.2026 за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання мотивовано тим, що Слідчим відділом Святошинського УП ГУ НП у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 4202610208000033 від 03.04.2026 за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №4202610208000033, здійснюються Святошинською окружною прокуратурою міста Києва.
Досудовим розслідуванням встановлено, посадові особи суб'єктів господарювання, за попередньою змовою з службовими особами державних та комунальних установ Святошинського району, шляхом зловживання своїм службовим становищем, здійснюють привласнення, розтрату бюджетних коштів, у великих розмірах, при проведенні закупівлі електричної енергії, в умовах воєнного стану.
Так, встановлено, що між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 02.01.2025 укладено договір № 2 про постачання електричної енергії споживачу. Відповідно до п. 2.3 Договору «Обсяг закупівлі електричної енергії протягом 2025 року за цим Договором становить 390 000 кВт* год.». Згідно п. 5.2 Договору «Загальна сума Договору становить 3 506 550,84 грн (три мільйони п?ятсот шість тисяч п?ятсот п?ятдесят гривень 84 копійки), в т.ч. ПДВ - 20% 584 425,14 грн (п?ятсот вісімдесят чотири тисячі чотириста двадцять п?ять гривень 14 копійок), сума без ПДВ становить 2 922 125,70 грн (два мільйони дев?ятсот двадцять дві тисячі сто двадцять п?ять гривень 70 копійок)».
У подальшому, додатковими угодами до вказаного Договору сторони збільшили ціну за одиницю товару у порівнянні з ціною, визначеною у Договорі про закупівлю №2 від 02.01.2025, на понад 10 %.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом України «Про публічні закупівлі» (далі- Закон).
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Так, згідно частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України, сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Водночас, сторони не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Положеннями п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов?язань в повному обсязі, крім випадків, встановлених вказаною статтею, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
За правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п?ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Отже, зазначена процедура закупівлі проведена з порушенням вимог законодавства у сфері публічних закупівель.
Таким чином, з метою документування ознак кримінального правопорушення, в органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні дозволу на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю з можливістю їх огляду та вилучення оригіналів, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва, (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , які підтверджують фінансово-господарські відносини з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо державної закупівлі електричної енергії ІНФОРМАЦІЯ_3 , за договором № 2 від 02.01.2025 про постачання електричної енергії споживачу.
Встановлено, що зазначені речі і документи можуть знаходитись за фактичним місцезнаходженням замовника КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва, (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказані речі та документи можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні, а їх втрата призведе до унеможливлення проведення експертизи.
В судове засідання прокурор не з'явився, подав заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
Слідчий суддя вважає, що з метою повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, необхідно надати дозвіл на отримання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки прокурором доведено можливість використання, як доказів речей які будуть вилучені та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 131, 132, 160-166, 245, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва, (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , щодо фінансово-господарських взаємовідносин КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва, (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо державних закупівель електричної енергії ІНФОРМАЦІЯ_3 :
договору № 2 від 02.01.2025 про постачання електричної енергії споживачу, з усіма додатками, додаткові угоди до договору, документи, що підтверджують повне або часткове виконання вказаного договору (акти прийому - передач, платіжні доручення, квитанції про сплату, звіти про виконання договорів, тощо), а також інших бухгалтерських, банківських та фінансових документів, документів, що підтверджують джерело походження коштів, за рахунок яких було профінансовано договір, документи, що містять інформацію щодо електронних адрес і контактних телефонів, інших засобів зв'язку осіб, які представляли вказаного контрагента та за допомогою яких здійснювався обмін документів;
тендерної документації за вказаною закупівлею, документів щодо їх проведення, протоколів уповноважених осіб про прийняття рішень (оголошення закупівлі, затвердження тендерної документації прийняття пропозицій, визначення пропозицій, тощо); документів щодо визначення необхідності проведення закупівель (планів закупівель, заявок тощо), документів щодо визначення очікуваної вартості закупівель;
статуту КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва, (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в редакціях, що діяли в 2024-2025 роках, інших документів, що регламентують діяльність підприємства та його структурних підрозділів, наказів про призначення та посадових інструкцій уповноважених осіб із тендерних закупівель в 2024-2025 роках, а також осіб, які підписували вищевказаний договір.
матеріали офіційного та робочого листування, інших документів, в яких міститься інформація щодо вказаних взаємовідносин між замовником - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Святошинського району м. Києва, (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) із можливістю їх огляду та вилучення оригіналів.
Дозвіл на тимчасовий доступ надати прокурорам Святошинської окружної прокуратури міста Києва: ОСОБА_3 , слідчим слідчого відділу Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
Строк дії ухвали два місяці, тобто - до 14.06.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1