Рішення від 15.04.2026 по справі 176/4869/25

справа №176/4869/25

провадження №2/176/598/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 року Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Волчек Н.Ю.

з участю секретаря судових засідань Владімірової А.Ю.,

прокурора Васильєва О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Жовті Води в залі суду цивільну справу за позовною заявою першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області до ОСОБА_1 , треті особи Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2025 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області до ОСОБА_1 , треті особи Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_3 , про витребування земельної ділянки.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.02.2021 державним реєстратором Костянтинівської міської ради Донецької області Кісельовою Г.А. за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району за межами населених пунктів.

Підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку державним реєстратором зазначено наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 5162-СГ від 08.10.2020 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_3 надано безоплатно у власність земельну ділянку площею 2,0000 га, у тому числі ріллі площею 2,0000 га (кадастровий номер 1421255100:01:003:1325) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів, та копія якого міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Однак, відповідно до наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області листом від 14.11.2024 №10-5-0.3-3732/2-24, ОСОБА_3 до Управління за дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність не зверталась. У зв'язку з цим не могли бути видані накази про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою, його затвердження та надання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325.

Наказом № 5162-СГ від 08.10.2020 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Лебединської сільської ради Волноваського району Донецької області за межами населених пунктів ОСОБА_4 .

Тобто, зміст наказу № 5162-СГ від 08.10.2020, копія якого міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не відповідає змісту наказу з тим же номером, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га.

Отже, державою ніколи не приймалося рішення про відчуження земельної ділянки 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га, а остання вибула з державної власності поза її волею.

12.06.2021 ОСОБА_3 уклала нотаріально посвідчений договір купівлі- продажу цієї земельної ділянки з ОСОБА_1 .

Відповідач у справі - ОСОБА_1 є недобросовісним набувачем права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325.

Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 14.11.2024 №10-5-0.3-3732/2-24, ОСОБА_3 не зверталася із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність. У зв'язку з цим, вона не могла укладати договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Спірна земельна ділянка вибула з державної власності у складі єдиного масиву земельних ділянок, у тому числі земельних ділянок з кадастровими номерами 1421255100:01:003:1321, 1421255100:01:003:1324, 1421255100:01:003:1328, 1421255100:01:003:1332, 1421255100:01:003:1335, 1421255100:01:003:1322, 1421255100:01:003:1326, 1421255100:01:003:1330, 1421255100:01:003:1333, 1421255100:01:003:1336, 1421255100:01:003:1323, 1421255100:01:003:1327, 1421255100:01:003:1331, 1421255100:01:003:1334, 1421255100:01:003:1337, первинними власниками яких були ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 .

ОСОБА_3 взагалі не зверталася до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області із проханням затвердити розроблений і погоджений проект землеустрою та передати у власність земельну ділянку.

Тобто, ОСОБА_3 діяла неправомірно та недобросовісно при отриманні права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325.

Отже, підстави для визнання ОСОБА_1 добросовісним набувачем та компенсації їй відповідно до вимог ст. 390 Цивільного кодексу України, вартості витребуваної земельної ділянки, відсутні.

Предметом спору виступає земельна ділянка з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради за межами населених пунктів.

На час вибуття з державної власності (16.02.2021) уповноваженим органом нею розпоряджатись виступало Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (ч. 4 ст. 122 ЗК України у редакції на час спірних відносин).

Таким чином, з 27.05.2021 уповноваженим державою органом на розпорядження земельною ділянкою 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га є відповідна сільська рада, на території якої перебуває земельна ділянка.

З огляду на викладене, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню у комунальну власність Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Такі випадки встановлено ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру».

Вказаною нормою передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

А у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, утворенням військової адміністрації та надання їй повноважень відповідного органу місцевого самоврядування (Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області) саме Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області як представник власника (територіальної громади) мала би здійснити захист прав на земельні ділянки.

Нездійснення захисту компетентним органом полягає у тому, що Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області не вжила будь-яких заходів до витребування спірної земельної ділянки з чужого незаконного володіння.

Так, прокуратурою проінформовано Великоновосілківську селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області про виявлені порушення вимог земельного законодавства та безпідставність отримання ОСОБА_3 у власність земельної ділянки.

Однак, листом № 01-25/1999 від 16.07.2025 начальник Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області повідомив про відсутність підстав для звернення до суду.

Таким чином, Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області самоусунулась від вжиття заходів для захисту порушених інтересів держави у сфері земельних правовідносин.

За таких обставин інтереси держави залишаються незахищеними та потребують захисту.

З огляду на це, позивач вважає, що у прокурора наявні підстави для подання позовної заяви у даній справі в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області.

У зв'язку з вищевикладеним позивач звернувся до суду з даним позовом та просить витребувати у ОСОБА_1 на користь Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 05 грудня 2025 року по справі відкрито провадження та призначено до розгляду в підготовче судове засідання.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 05 грудня 2025 року задоволено клопотання позивача про забезпечення позову.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 21 січня 2026 року підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить задовольнити.

Відповідач, ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про розгляд справи, в судові засідання не з'являється, про причини неявки суд не повідомила.

Відзив на позов до суду не надходив.

Великоновосілківська селищна військова адміністрація, в інтересах якої подано позов, подала суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність.

Від третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшли письмові пояснення, в яких вони просили розглядати справу без участі їхнього представника.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомив. Виклик третьої особи в судове засідання здійснено шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Судової влади України.

Суд, з'ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

16.02.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Костянтинівської міської ради Донецької області Кісельовою Г.А. за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району за межами населених пунктів.

Підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку державним реєстратором зазначено наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 5162-СГ від 08.10.2020 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_3 надано безоплатно у власність земельну ділянку площею 2,0000 га, у тому числі ріллі площею 2,0000 га (кадастровий номер 1421255100:01:003:1325) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів, та копія якого міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Однак, відповідно до наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області листом від 14.11.2024 №10-5-0.3-3732/2-24, ОСОБА_3 до Управління за дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність не зверталась. У зв'язку з цим не могли бути видані накази про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою, його затвердження та надання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325.

Наказом № 5162-СГ від 08.10.2020 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Лебединської сільської ради Волноваського району Донецької області за межами населених пунктів ОСОБА_4 .

Тобто, зміст наказу № 5162-СГ від 08.10.2020, копія якого міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не відповідає змісту наказу з тим же номером, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га.

Отже, державою ніколи не приймалося рішення про відчуження земельної ділянки 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га, а остання вибула з державної власності поза її волею.

12.06.2021 ОСОБА_3 уклала нотаріально посвідчений договір купівлі- продажу цієї земельної ділянки з ОСОБА_1 .

У даному випадку не було жодних законних підстав для набуття ОСОБА_3 земельної ділянки державної власності.

Оскільки ОСОБА_3 не набувала право власності на земельну ділянку, укладення договорів купівлі-продажу земельної ділянки є безпідставним.

Предметом спору виступає земельна ділянка з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради за межами населених пунктів.

Згідно з ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

в) приватизації земельних ділянок, що були раніше їм надані у користування;

г) прийняття спадщини;

ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Водночас, у даному випадку не має жодних законних підстав для набуття ОСОБА_3 земельної ділянки державної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.

Оскільки ОСОБА_3 не набула права власності на земельну ділянку, укладення договорів купівлі-продажу земельної ділянки є безпідставним.

Відповідно до ч. 1 ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно з ч. 1 ст. 388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно:

1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння;

2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;

3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Оскільки земельна ділянка 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га вибула з власності держави поза її волею, вона може бути витребувана навіть від добросовісного набувача.

У даному випадку наявні всі передбачені законом умови, передбачені статтею 388 ЦК України, для витребування майна від його набувача, а саме:

- титульний володілець не має можливості здійснювати фактичне володіння над річчю;

- майно, яке хоче повернути титульний володілець, збереглося в натурі та перебуває у фактичному володінні іншої особи;

- майно, яке підлягає віндикації, є індивідуально визначеним;

- віндикаційний позов має недоговірний характер і спрямований на захист речових прав;

- між позивачем і відповідачем немає договірних відносин.

Відповідні висновки щодо застосування ст. 388 ЦК України викладені у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 914/1953/17.

Так, у разі коли відчуження майна мало місце два і більше разів після недійсного правочину, це майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного правочину, від добросовісного набувача на підставі частини 1 статті 388 ЦК України.

Предметом спору виступає земельна ділянка з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради за межами населених пунктів.

На час вибуття з державної власності (16.02.2021) уповноваженим органом нею розпоряджатись виступало Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (ч. 4 ст. 122 ЗК України у редакції на час спірних відносин).

Відповідно до Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу України доповнений пунктом 24, що передбачає, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні ержавних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Таким чином, з 27.04.2021 уповноваженим державою органом на розпорядження земельною ділянкою 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га є відповідна сільська рада, на території якої перебуває земельна ділянка.

З огляду на викладене, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню у комунальну власність Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області.

Однак, Законом України № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджено Указ Президента України від 24.02.2022, яким в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан. У подальшому Законами України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, від 21.04.2022 № 2112-ІХ, від 22.05.2022 № 2263-ІХ про затвердження Указів Президента України строк продовжувався на 30 діб, від 15.08.2022 № 2500-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3057-ІХ від 18.05.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3275-ІХ від 27.07.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3429-ІХ від 08.11.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3564-ІХ від 06.02.2024, №3685-ІХ від 08.05.2024 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану продовжено на 90 діб.

Натепер Законом України № 4024-ІХ від 29.10.2024 року затверджено відповідний Указ Президента України та продовжено строк дії воєнного стану ще на 90 діб.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Указом Президента України від 04.07.2022 № 469/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» створено Великоновосілківську селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області.

Підстави для представництва прокурором інтересів держави в особі начальника Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваськго району Донецької області підтверджено наступним.

Інтереси держави у сфері земельних відносин полягають у забезпеченні правомірного обігу земельних ділянок, набуття права власності на земельні ділянки лише на законних підставах, недопустимості відчуження земельних ділянок поза волею держави.

Про наявність вказаних інтересів свідчать положення ч. 1 ст. 14 Конституції України, ч. 1 ст. 1 ЗК України, за якими земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, а також ч. 1 ст. 116 ЗК України, за якими земельні ділянки державної та комунальної власності можуть набуватися лише за рішеннями компетентних органів або аукціонів.

Порушення інтересів держави обумовлено тим, що усупереч зазначеним нормам земельна ділянка держави вибула з її власності поза її волею (без прийняття рішення компетентним органом або аукціону).

Компетентним суб'єктом владних повноважень у даних відносинах наразі виступає Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області.

Так, відповідно до п. 24 р. Х Перехідних положень ЗК України землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім переліку встановлених земель.

За п. а ч. 1 ст. 12 ЗК України розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин.

У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, утворенням військової адміністрації та надання їй повноважень відповідного органу місцевого самоврядування Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області) саме Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області як представник власника (територіальної громади) мала би здійснити захист прав на земельні ділянки.

Нездійснення захисту компетентним органом полягає у тому, що Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області не вжила будь-яких заходів до витребування спірної земельної ділянки з чужого незаконного володіння.

Прокуратурою проінформовано Великоновосілківську селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області про виявлені порушення вимог земельного законодавства та безпідставність набуття ОСОБА_20 у власність земельної ділянки.

Однак, листом № 01-25/1999 від 16.07.2025 начальник Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області повідомив про те, що органом контролю у сфері земельних правовідносин є Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, селищна рада в даний час не спроможна підтвердити або спростувати наведену у листі прокуратури інформацію, у зв'язку з чим не може належним чином відреагувати.

Таким чином, Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району Донецької області самоусунулась від вжиття заходів для захисту порушених інтересів держави у сфері земельних правовідносин. За таких обставин інтереси держави залишаються незахищеними та потребують захисту.

09 квітня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача».

Прийнятим Законом внесено зміни до Цивільного кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Серед іншого, стаття 390 Цивільного кодексу України доповнена частиною 5, відповідно до якої суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві.

Положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом, а також у частині порядку обчислення та перебігу граничного строку для витребування чи визнання права щодо нерухомого майна, право власності на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до дня набрання чинності цим Законом та нерухомого майна, щодо якого на момент його передачі першому набувачеві законом не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності і дата його передачі першому набувачеві передує дню набрання чинності цим Законом.

Відповідач у справі - ОСОБА_1 є недобросовісним набувачем права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325.

Земельні ділянки, право власності на які набуті ОСОБА_1 , вибували з державної власності за відповідною схемою (алгоритмом), що свідчить про її участь у процесі вибуття земельних ділянок з державної власності.

Так, упродовж 2019-2021 років ОСОБА_1 отримала у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з певними кадастровими номерами, перелік яких наведено позивачем у позові.

До обставин, за яких ОСОБА_1 придбано велику кількість земельних ділянок, у тому числі спірну земельну ділянку, відносяться:

- відсутність наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про надання земельної ділянки у власність ОСОБА_3 у даному випадку та багатьох інших осіб у інших випадках вибуття земельних ділянок з власності держави;

- наявність наказів про надання земельних ділянок третім особам тільки у матеріалах реєстраційної справи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а не в органі, що здійснював розпорядження земельними ділянками на час їх вибуття з державної власності - Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, що свідчить про сумнівність їх походження чи навіть про підроблення;

- збіги у датах, зазначених у копіях наказів, якими, нібито, передані у власність земельні ділянки третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору у інших цивільних справах;

- не виконання повноважень станом на день, зазначений у копіях наказів про надання земельних ділянок посадовою особою, яка зазначена підписантом цих наказів - начальником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області ОСОБА_21 ;

- реєстрація у переважній більшості права власності на земельні ділянки третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору одним і тим самим державним реєстратором;

- один і той же покупець земельних ділянок - ОСОБА_1 , при цьому, єдиним масивом.

Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325 вибула з державної власності відповідно до вказаного алгоритму (схеми) у складі єдиного масиву земельних ділянок.

Рішення про витребування у ОСОБА_1 земельних ділянок у зазначених справах приймались судом за однакових фактичних обставин. Так, реєстрація права власності на земельну ділянку на первинного власника - третьої особи у справі, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, державним реєстратором здійснювалась на підставі копії наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області сумнівного походження (наказу, прийняття якого Управлінням не підтверджено); підписант, зазначений у наказі про надання земельної ділянки у власність не мав повноважень на його підписання, а у найближчий від реєстрації права власності час відбувалася купівля-продаж земельної ділянки на користь ОСОБА_1 ; земельні ділянки придбавались переважно єдиним масивом (цілими полями), реєструвались одним і тим же державним реєстратором або нотаріусом в одні й ті ж дати.

Відповідно до статті 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною 8 статті 261 ЦК України визначено, що перебіг позовної давності за вимогами щодо витребування чи визнання права щодо нерухомого майна, переданого з державної або комунальної власності у приватну власність, право власності на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, починається від дня державної реєстрації права власності першого набувача або дати передачі першому набувачеві нерухомого майна, щодо якого на момент такої передачі законом не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності.

Згідно з частиною 2 статті 45 ЦПК України прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії цивільного процесу.

Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державна реєстрація права власності ОСОБА_3 на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325 площею 2,0000 га здійснена 16.02.2021. Строк позовної давності у даному випадку мав би сплинути 17.02.2024.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та досі триває.

Відповідно до пункту 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України, у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.

Враховуючи наведене, цей позов подано в межах строку позовної давності, визначеної ст. 257 ЦК України.

Крім цього, відповідно до п. 3 ст. 388 Цивільного кодексу України, держава, територіальна громада, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті, також не може витребувати майно від добросовісного набувача на свою користь, якщо з моменту реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності першого набувача на нерухоме майно, передане такому набувачеві з державної або комунальної власності у приватну власність, незалежно від виду такого майна, минуло більше десяти років. Ці строки у даному випадку також не закінчились.

На переконання суду, прокурором доведено обставини, що підстави для визнання ОСОБА_1 добросовісним набувачем та компенсації їй відповідно до вимог ст. 390 Цивільного кодексу України, вартості витребуваної земельної ділянки, відсутні.

Таким чином, інтереси та права держави є порушеними відповідачем ОСОБА_1 , а тому підлягають судовому захисту.

Судом під час розгляду даної справи не встановлено невідповідності заходу втручання держави в право власності відповідача критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, сформованим у сталій практиці ЄСПЛ.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що прокурором надано належні, достатні та допустимі докази на обґрунтування своїх вимог.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі витрати по сплаті судового збору стягуються з відповідача на користь Донецької обласної прокуратури.

Підстави для скасування заходів забезпечення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 133, 141, 223, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області до ОСОБА_1 , треті особи Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки - задовольнити.

Витребувати у ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактично проживаюча як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області (пр.Миру, б. 23 с. Багатир Волноваського району Донецької області, 85530, код ЄДРПОУ: 44790913) земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1325, площею 2,0000 га.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , фактично проживаюча як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Донецької обласної прокуратури (р/р № UA918201720343180002000016251, Держказначейська служба України м.Київ, МФО - 820172, код ЄДРПОУ - 25707002, отримувач - Донецька обласна прокуратура) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3633,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя Жовтоводського міського суду

Дніпропетровської області Н.Ю. ВОЛЧЕК