Справа № 451/615/26
Провадження № 3/451/235/26
іменем України
15 квітня 2026 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Патинок О.П. розглянувши матеріали, які надійшли з Шептицького РВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, із вищою освітою, розлученого, учасника бойових дій, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
із участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності- ОСОБА_1 , якому роз'яснено права передбачені ст. 268 КУпАП,
встановив:
Обставини справи, які встановив суд
ОСОБА_1 - 20.03.2026 о 19 год. 03 хв. в с. Поздимир, вул. Богдана Хмельницького, 30, Шептицького району Львівської області керував транспортним засобом марки «Мерседес Віто» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ( неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності)
15.04.2026 в судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнав. Показав, що 20.03.2026 о 19 год. 03 хв. в АДРЕСА_2 вчинив ДТП та відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки перед тим вживав алкоголь.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , з'ясувавши дійсні обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із положеннями ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ, тобто органи Національної поліції (стаття 130 КУпАП).
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі змісту ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин.
Із цього слідує, що ОСОБА_1 - 20.03.2026 о 19 год. 03 хв. в с. Поздимир, вул. Богдана Хмельницького, 30, Шептицького району Львівської області керував транспортним засобом марки «Мерседес Віто» д.н.з. НОМЕР_1 та являвся учасником дорожнього руху, а тому на нього, в частині прав та обов'язків поширюється дія вказаного закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього.
Згідно з п. 2.9 «А» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Водночас, процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена:
- Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 6 Розділу ІІ Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Як видно з матеріалів справи та відеозапису ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медзакладі.
Протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП складено поліцейським правомірно і з дотриманням вказаних вище Інструкцій та Порядку, до якого також долучено диск з відеозаписом.
Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 №620004 від 20.03.2026, складений інспектором Шептицького РВП ГУНП у Львівській області Підгайним Д.В., з якого видно, що ОСОБА_1 - 20.03.2026 о 19 год. 03 хв. в с. Поздимир, вул. Богдана Хмельницького, 30, Шептицького району Львівської області керував транспортним засобом марки «Мерседес Віто» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України. Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с.1);
- відеозапис, який міститься на диску, з якого видно, що ОСОБА_1 - 20.03.2026 о 19 год. 03 хв. в с. Поздимир, вул. Богдана Хмельницького, 30, Шептицького району Львівської області вчинив ДТП. Повідомлений про наявні в нього ознаки алкогольного сп'яніння. Від огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі відмовився (а.с.12);
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де встановлено, що ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, за допомогою алкотестера «Драгер», відмовився. Ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук (а.с.2);
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції від 20.03.2026, з якого видно, що ОСОБА_1 направлявся в КНП «ЦМЛ ШМР» для проведення медичного огляду, проте останній відмовився від огляду (а.с.3);
- копія рапорта старшого інспектора САП Шептицького РВП ГУНП у Львівській області Слюсарчук М.Р., відповідно до якого 20.03.2026 о 19:07 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 20.03.2026 о 19:07 за адресою: Шептицький район с. Поздимир, траса. Заявниця повідомила про ДТП, яке відбулося щойно, між автомобілями «Форд Фокус» н.з. НОМЕР_2 та «Мерседес Віто» н.з. НОМЕР_1 винуватець, водій можливо у стані алкогольного сп'яніння (а.с.5);
- копія письмових пояснень ОСОБА_2 від 20.03.2026, згідно яких остання 20.03.2026 керувала т/з по автодорозі «Шептицький-Радехів». В селі Поздимир, Шептицького району Львівської області побачила, що на зустріч її (на зустрічну смугу) виїхав автомобіль білого кольору «Мерседес Віто», внаслідок чого відбулося зіткнення. Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, водії тілесних ушкоджень не отримали. При пропонуванні працівниками поліції пройти тест на стан алкогольного сп'яніння, останній відмовився (водій мерседеса Віто» (а.с.6);
- копія протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 №620022 від 20.03.2026, згідно якого на ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП (а.с.7);
- копія постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА №6874734 від 20.03.2026, згідно з якої ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП (а.с.8);
- копія схеми місця ДТП, яка відбулась 20.03.2026 о 19 год. 30 хв. в с. Поздимир, вул. Богдана Хмельницького, 30, Шептицького району Львівської області;
- довідки інспектора ВРПП Шептицького РВП ГУНП у Львівській області Д.Підгайного від 20.03.2026, про те, що згідно з інформаційно-комунікаційною системою «Інформаційний портал Національної поліції України», підсистеми «Пошук посвідчення водія» ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 . У інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» видно, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не притягався (а.с.10-11);
- рапорт інспектора ВРПП Шептицького РВП ГУНП у Львівській області Д.Підгайного від 20.03.2026, з якого видно, що 20.03.2026 о 19 год. 00 хв. в ході патрулювання с. Поздимир, Шептицького району Львівської області на планшетний пристрій надійшло повідомлення про те що по вул. Богдана Хмельницького, 30 відбулось ДТП. Прибувши на місце події було помічено автомобіль марки «Мерседес Віто» д.н.з. НОМЕР_1 , водій якого керуючи т/з будучи неуважним здійснив зіткнення із автомобілем, який рухався назустріч. При перевірці документів було встановлено, що даним т/з керував громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 . При спілкуванні з водієм в останнього було виявлено ознаки алкогольного сп?яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка не відповідала обстановці, тремтіння пальців рук. На місці зупинки громадянину ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп?яніння, оскільки останній був причетний до вчинення ДТП, за допомогою газоаналізатора «Drager Alkotest ARHK-0510» відмовився. Водієві було запропоновано пройти медичний огляд на стан сп?яніння в КП «ЦМЛ ШМР», на що ОСОБА_1 також відмовився. На водія ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол за ч. 1ст. 130 КУпАП п.п.2.5. Також адміністративний протокол за адміністративну постанову за ч.4 ст.126 КупАП п.п.2.1А, оскільки водій на момент вчинення ДТП являвся позбавленим права керування транспортними засобами. Із адміністративними матеріалами ОСОБА_1 ознайомлений під відеозапис проте у жодному документі від підпису відмовився. Водія в порядку ст. 266 КУпАП відсторонено від керування транспортним засобом (а.с.4).
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки відповідно до ст. 251, 252 КУпАП прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, вважаю за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Таке покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Водночас, згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору, оскільки він є учасником бойових дій, згідно посвідчення серії НОМЕР_4 .
На підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір», статей 9, 23, 33, 34, 40-1, ч. 1 ст. 130 КУпАП та керуючись статтями 245, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: отримувач - ГУДКСУ у Львівської області, код отримувача ЄДРПОУ - 38008294, банк отримувача - ГУК у Львівській області, рахунок отримувача - UA268999980313040149000013001, ЗКПО - 21081300, МФО - 899998.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
СуддяО. Патинок