Справа № 525/193/26
Номер провадження 3-в/525/7/2026
14 квітня 2026 року селище Велика Багачка
Суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області Ячало Ю.І., розглянувши заяву особи ОСОБА_1 про відстрочення виконання постанови Великобагачанського районного суду Полтавської області від 10 березня 2026 в частині сплати штрафу та судового збору по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, -
встановив:
Постановою Великобагачанського районного суду Полтавської області від 10.03.2026 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 40800,00 грн. (сорок тисяч вісімсот гривень 00 копійок), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобі (а.с. 16).
З ОСОБА_1 стягнуто судовий збір у розмірі 665,60 грн.
03 квітня 2026 особа ОСОБА_1 звернувся до суду через систему "Електронний суд" із заявою, в якій просив відстрочити виконання постанови суду щодо стягнення сплати штрафу та судового збору, так як на даний час проходить військову службу, в зв'язку з чим має обмежені фінансові можливості та фактично не може вчасно сплатити штраф в установлений строк.
Дослідивши матеріали заяви та справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню, керуючись таким.
Порядок провадження по виконанню постанови про накладення штрафу визначено главою 27 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до положень ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Доказом виконання постанови, а саме сплати штрафу є квитанція банківської установи, оригінал якої необхідно надати до секретаріату суду, у разі добровільної сплати штрафу.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: - подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; - витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Тобто, після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, суд, яким винесено постанову, звертається до виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, шляхом надсилання постанови для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби, за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна, а відділ державної виконавчої служби уповноважений приступити до примусового стягнення подвійного розміру накладеного штрафу.
На час звернення 03.04.2026 ОСОБА_1 до суду із заявою про відстрочення виконання постанови суду (а.с. 24), вищезазначену постанову було направлено для примусового виконання до Чутівського відділу Державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (а.с. 21-22).
Згідно зі ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Положеннями КУпАП не визначено можливості та порядку розстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.
При цьому, до матеріалів справи не долученого достатніх доказів наявності підстав, що ускладнюють виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Більш того, перед судом будь-яким чином не доведено наявність скрутного матеріального становища заявника.
Отже, постанова суду від 10.03.2026 відносно ОСОБА_1 в частині накладення стягнення у виді штрафу та судового збору була направлена на виконання до відповідного відділу державної виконавчої служби раніше, а ніж надійшла заява особи про відстрочення виконання даної постанови.
Ураховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про відстрочку виплати штрафу у сумі 40800,00 грн. а судового збору у сумі 665,60 грн
На підставі викладеного та керуючись статтями 301, 304 КУпАП, суддя, -
постановив:
У задоволенні заяви особи ОСОБА_1 про відстрочення виконання постанови Великобагачанського районного суду Полтавської області від 10 березня 2026 в частині сплати штрафу та судового збору по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП,відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.І. Ячало