14 квітня 2026 року
Провадження 3/932/352/26
Справа 932/1509/26
14 квітня 2026 року суддя Шевченківського районного суду місто Дніпро Карягіна Н.О., за участю прокурора Манаєва М.В., розглянувши матеріали справи, надіслані з Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Дніпропетровська, громадянина України, головного спеціаліста відділу обстеження земельних ділянок управління земельних відносин Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 172-6 КпАП України,-
ОСОБА_1 відповідно до наказу №245-к від 20.10.2022 був переведений на посаду головного спеціаліста відділу обстеження земельних ділянок управління земельних відносин Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради зі збереженням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадових осіб місцевого самоврядування віднесено до суб'єктів декларування та суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону у тому числі суб'єктів відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
У відповідності до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п.1, п.п. а, в, г п.2, п.5 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації. Законом України «Про затвердження Указу Президента «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни » від 3 березня 2022 року було призупинено компанію декларування в Україні. 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Однак, ОСОБА_1 подав, шляхом опублікування, щорічну декларацію за 2023 рік лише 5 серпня 2025 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу обстеження земельних ділянок управління земельних відносин Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, будучи суб'єктом декларування, а також суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, без поважних причин, несвоєчасно тобто 5 серпня 2025 року, поза межами терміну подачі декларації, подав щорічну декларацію за 2023 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою провину, та пояснив, що він подав декларацію не вчасно з причини своєї неуважності.
Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності та накласти стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі.
Вислухавши позицію прокурора, пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і провина ОСОБА_1 в його здійсненні повністю підтверджена матеріалами справи в їх сукупності.
У відповідності до ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , який з 22.10.2022 відповідно до наказу №245-к від 20.10.2022 займає посаду головного спеціаліста відділу обстеження земельних ділянок управління земельних відносин Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради та якого попереджено про встановлені законодавством України про запобігання корупції обмеження, є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону, у тому числі щодо виконання вимог фінансового контролю та суб'єктом декларування, т.б. ОСОБА_1 зобов'язаний подавати щорічні декларації за минулий рік у порядку, встановленому зазначеним Законом, щорічно до першого квітня поточного року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Законом України «Про затвердження Указу Президента «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни » від 3 березня 2022 року було призупинено компанію декларування в Україні. 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Згідно п.2 прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 цього закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності вищезазначеного Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. При цьому суб'єкти декларування, зазначені в ч.7-14 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», подають відповідні декларації у строки, встановлені зазначеним законодавством, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Таким чином декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік особи, які є суб'єктами декларування повинні були подавати до 1 квітня 2024 року.
Одночасно, як вбачається з матеріалів, роздруківок з сайту НАЗК, ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування заповнив та подав декларацію про доходи, майно та фінансові зобов'язання за 2023 рік - 05.08.2025 року.
При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка раніше не притягався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, та обставини, які пом'якшують відповідальність - щире розкаяння, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави, оскільки застосування саме такого стягнення буде достатнім для його виправлення і попередить нові правопорушення.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесяти) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, банк отримувача - Казначейство України (ЕПА), код отримувача (ЄДРОРОУ) 37993783; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Дніпра особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови або її може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Н.О. Карягіна