Постанова від 14.04.2026 по справі 640/11230/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року

м. Київ

справа № 640/11230/22

адміністративне провадження № К/990/48683/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А.,

суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,

розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 (головуючий суддя Колеснікова І.С.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2025 (колегія суддів у складі головуючого судді Штульман І.В., суддів Кобаля М.І., Черпака Ю.К.) у справі № 640/11230/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

I. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У липні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, Управління, орган Пенсійного фонду), в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку його пенсії з 19.10.2021 у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ, в редакції Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України", який набрав чинності з 10.11.2021);

зобов'язати провести перерахунок та виплатити йому пенсію на підставі довідки Національного антикорупційного бюро України про грошове забезпечення за період служби перед звільненням та сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 22.02.2022 №03-188/5043 та довідки Національного антикорупційного бюро України про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, інші) за останні 24 календарні місяці підряд перед місяцем звільнення від 04.02.2022 №03-188/3210 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 19.10.2021 у відповідності до вимог Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України"), без обмеження пенсії максимальним її розміром.

2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно не проводить перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Національного антикорупційного бюро України про грошове забезпечення за період служби перед звільненням та сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 03.03.2021 №03/2-188/6817 та довідки Національного антикорупційного бюро України про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, інші) за останні 24 календарні місяці підряд перед місяцем звільнення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

3. Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 та наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2013 №923/ос позивача було звільнено з військової служби у запас Служби безпеки України.

4. З 21.12.2013 позивачу було призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2 та посвідченням ветерана Служби зовнішньої розвідки України ЗР № НОМЕР_3 .

5. В період з 19.10.2015 по 14.07.2020 позивач проходив службу на посадах начальницького складу Національного антикорупційного бюро України.

6. 15.08.2022 позивач звернувся на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України".

7. У відповідь на звернення, позивач отримав від відповідача лист від 20.05.2022 №2600-0310-8/53895, в якому зазначено, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення Національного антикорупційного бюро України.

8. Вважаючи такі дії неправомірними, позивач звернувся до суду.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 20.12.2024, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2025, у задоволенні позову відмовив.

10. Відмовляючи у задоволенні позову, суди дійшли висновку, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, як колишній працівник Служби безпеки України. Проте, всупереч вимог пунктів 12-13 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1, в редакції станом на час спірних правовідносин) в матеріалах справи відсутнє, зокрема, подання Національного антикорупційного бюро України про призначення пенсії позивачу, як іншого уповноваженого структурного підрозділу ніж Служба безпеки України. Також суди зазначили, що дія положень Закону №2262-ХІІ поширюється на осіб, які проходять службу на посадах начальницького складу Національного антикорупційного бюро України лише з 10.11.2021.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА НЕЇ

11. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просив скасувати судові рішення попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.

12. Як на підставу касаційного оскарження скаржник посилається на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), який передбачає, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у випадках, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.

На обґрунтування цієї підстави скаржник у касаційній скарзі зазначає, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані приписи положень частини першої та другої статті 63 Закону №2262-ХІІ, пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та не враховані висновки Верховного Суду, сформульовані у постановах від 27.02.2019 у справі №753/23503/16, від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 13.01.2022 у справі №400/799/19 та від 15.06.2022 у справі №813/3311/18 щодо застосування наведених вище норм матеріального права.

13. Одночасно, як на підставу касаційного оскарження, скаржник покликається на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

На обґрунтування цієї підстави позивач зазначає, що на даний час відсутній правовий висновок Верховного Суду щодо застосування положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро у відповідність до вимог Конституції України" від 19.10.2021 № 1810-IX (далі - Закон № 1810-IX) у взаємозв'язку з нормами Закону № 2262-ХII в частині:

поширення дії цих норм на осіб, які проходили службу на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України до набрання чинності Законом №1810-IX;

визначення того, чи виникає у осіб, які проходили службу в органах Національного антикорупційного бюро України до набрання чинності Законом №1810-IX, право користуватися всіма соціальними гарантіями, передбаченими Законом №2262-ХІІ, включаючи право на перерахунок раніше призначеної пенсії із врахуванням грошового забезпеченням, отриманого ними у період до набрання чинності Законом №1810-IX.

14. У касаційній скарзі скаржник, окрім наведеного, покликається на підпункти «а» та «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України і зауважує, що ця справа стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики при розгляді судових справ щодо застосування положень Закону №1810-IX на осіб, звільнених із Національного антикорупційного бюро України до набрання чинності цим Законом, а також про їх право на перерахунок пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, оскільки дотепер не було предметом правової позиці Верховного Суду. Справа має виняткове значення для позивача, оскільки її результат безпосередньо визначає обсяг його соціального забезпечення та правового статусу особи, яка проходила службу в Національному антикорупційному бюро України до набрання чинності Законом №1810-IX, а також пенсія є єдиним стабільним джерелом його існування, що підтверджується розміром призначеної пенсії та довідкою про проходження служби.

15. Відповідач відзив на касаційну скаргу у встановлені Судом строки не надав, що не перешкоджає розгляду справи.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

16. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.

17. У справі, яка розглядається, спір виник щодо відмови органу Пенсійного фонду у перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Національного антикорупційного бюро України про грошове забезпечення за період служби перед звільненням та сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та довідки Національного антикорупційного бюро України про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, інші) за останні 24 календарні місяці підряд перед місяцем звільнення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 19.10.2021 у відповідності до вимог Закону №2262-ХІІ в редакції Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України", у випадку, коли призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ як особі, звільненої зі Служби безпеки України, до внесених змін Законом №1810-ІХ і яка в період з 2015-2020 роки проходила службу на посадах начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, однак Національне антикорупційне бюро України не подало подання про призначення пенсії позивачу, як особі яка проходила службу в Національному антикорупційному бюро.

18. Стаття 22 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро" від 14.10.2014 №1698-VII (далі - Закон №1698-VII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає, що держава забезпечує соціальний захист працівників Національного антикорупційного бюро відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.

19. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон №2262-XII.

20. Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною вісімнадцятою цієї норми у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

21. Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій унормовано статтею 63 цього Закону.

За правилами частин першої, другої цієї норми перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

22. Приписами частини другої статті 2 Закону №2262-ХІІ (в редакції, станом на час звільнення позивача з Національного антикорупційного бюро України, 14.07.2020) визначено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

23. 10.11.2021 набрав чинності Закон України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України", яким, серед іншого, було внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, згідно із якими частину другу статті 2 після слів "до Національної поліції" доповнено словами "Національного антикорупційного бюро України".

24. На час виникнення спірних відносин у цій справі редакція частини другої статті 2 Закону №2262-ХІІ визначає, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

25. Частиною третьою статті 2 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

26. Згідно з пунктом "б" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ (в редакції, станом на час звільнення позивача у 2020 році з Національного антикорупційного бюро України) було визначено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

27. В подальшому, Законом України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України", серед іншого, було внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, згідно із якими в абзаці першому пункту "б" слова "у пунктах "б"-"д" замінено словами "у пунктах "б"-"д", "з", а після слів "Національній поліції" доповнено словами "на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України".

28. Згідно з пунктом "в" статті 17 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України") особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1 -2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

29. Аналізуючи наведені норми, колегія суддів дійшла висновку про те, що дія положень Закону №2262-ХІІ поширюється на осіб, які проходять службу на посадах начальницького складу Національного антикорупційного бюро України з 10.11.2021, тобто з дати набрання чинності Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України"

30. Як зазначалось раніше, суди установили, що позивачу з 21.12.2013 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, як колишньому працівнику Служби безпеки України.

У подальшому позивач з 19.10.2015 по 14.07.2020 проходив службу на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України.

31. Підставою звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення Національного антикорупційного бюро України стало прийняття Закону України від 19.10.2021 №1810-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України", яким, зокрема, було внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, яким було приведено статус Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України. Цей закон набрав чинності 10.11.2021, тобто вже після звільнення позивача з Національного антикорупційного бюро України у 2020 році.

32. Жодним із положень Закону №1810-ІХ не надано зворотної дії в часі застосування його приписів.

33. Згідно з пунктом 1 Порядку №3-1 (в редакції станом на час спірних правовідносин) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

За правилами пункту 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Пунктами 12, 13 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

34. З наведених норм Порядку №3-1 вбачається, що, зокрема на Національне антикорупційне бюро України, як на уповноважений орган, покладений обов'язок оформлення особі, яка набула право на призначення відповідного виду пенсії подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком №3-1, та направлення подання та відповідних документів до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи. Позивач, отримуючи пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, як колишній працівник Служби безпеки України, в даному випадку, звільняючись зі служби в Національному антикорупційному бюро України мав право подати до територіально управління пенсійного фонду заяву про звільнення з даного органу та подати всі необхідні документи, які передбачені відповідним Порядком №3-1, для призначення йому пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку із звільненням з Національного антикорупційного бюро України.

35. У даному випадку перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ на підставі довідок Національного антикорупційного бюро України передує призначення йому пенсії у зв'язку зі звільненням з Національного антикорупційного бюро України.

36. Суди установили, що Національне антикорупційне бюро України листом від 26.02.2025 роз'яснило позивачу, що заява про призначення пенсії згідно із Законом №2262-ХІІ подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України.

Однак позивач до органу Пенсійного фонду України про призначення йому пенсії у зв'язку зі звільненням з Національного антикорупційного бюро України не звертався, Національне антикорупційне бюро України подання про призначення позивачу пенсії також до органу Пенсійного фонду не направляло.

37. Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що у даному випадку позивач перед зверненням до органу Пенсійного фонду із заявою про проведення перерахунку пенсії за довідками Національного антикорупційного бюро України, мав звернутися до органу Пенсійного фонду із заявою та подати пакет документів для призначення йому пенсії у зв'язку зі звільненням з Національного антикорупційного бюро України і вже через 24 (двадцять чотири) місяці після цього він набуде право на здійснення перерахунку пенсії на підставі нової довідки, виданої тим органом з якого його останній раз було звільнено.

38. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення позову. Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.

39. Колегія суддів не приймає посилання скаржника на висновки, сформульовані Верховним Судом у постановах від 27.02.2019 у справі №753/23503/16, від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 13.01.2022 у справі №400/799/19 та від 15.06.2022 у справі №813/3311/18, оскільки висновки зроблені за різних фактичних обставин у справі, різного предмету спору, різного правового регулювання, ніж у цій справі.

Так, у справах №753/23503/16, №553/3619/16-а, на відміну від обставин цієї справи, розглядалось питання правомірності перерахунку пенсії колишньому працівнику поліції відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

У справі №400/799/19, на відміну від цієї справи, вирішувався спір стосовно невиготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

У справі №813/3311/18, на відміну від цієї справи, розглядалося питання виправлення допущених помилок при обчисленні розміру пенсії за вислугу років, без урахування всіх складових.

40. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій.

41. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

42. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 350, 356 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2025 у справі № 640/11230/22 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя В.М. Кравчук

Суддя О.П. Стародуб