Справа № 638/4895/26
Провадження № 3/638/1499/26
14 квітня 2026 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду міста Харкова Шамраєв М.Є.,
за участі секретаря судового засідання - Пухно М.С.,
прокурора - Кіншакової Н.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ;
розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП -
До Шевченківського районного суду м. Харкова з 7-го Управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом № 173 від 09.03.2026 ОСОБА_1 будучи звільненим 14.09.2023 з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)», являючись відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VП суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 23.04.2025 о 11.42 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Кіншакова Н.В. у судовому засіданні підтримала обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 у судовому засіданні надав пояснення, з яких вбачається, що не зміг подати щорічну декларацію за 2023 рік, у зв'язку з тим що виконував догляд за тіткою інвалідом та не мав технічної можливості подати вчасно відповідну декларації.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, суд доходить наступного.
Судом установлено, що відповідно до наказу начальника Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» від 23.05.2022 № 91/OC-22 ОСОБА_1 24.05.2022 призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)».
24.05.2022 ОСОБА_1 склав присягу персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Наказом начальника Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№18)» від 31.05.2023 № 130/OС-23 ОСОБА_1 присвоєно звання сержанта внутрішньої служби.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» від 14.09.2023 № 241/OC-23 ОСОБА_1 14.09.2023 звільнено з посади молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки вказаної установи.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"'г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"- "г'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, не пізніше 31.01.2024.
Проте, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, 23.04.2025 о 11 год. 42 хв., тобто несвоєчасно.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме:
- копією витягом з наказу № 91/ОС -22 від 23.05.2022 року;
- копією витягом з наказу № 92/ОС -22 від 24.05.2022 року;
- копією витягом з наказу № 101/ОС -22 від 31.05.2022 року;
- копією витягом з наказу № 130/ОС -23 від 31.05.2023 року;
- даними посадової інструкції від 24.05.2022 року;
- копією положення про відділ нагляду і безпеки Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№18)» від 16.02.2020 року;
- копією положення про державну установу «Холодногірська виправна колонія (№18)»;
- копією попередження для суб'єктів декларування щодо вимог фінансового контролю відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»;
- копією витягом з наказу № 241/ОС -23 від 14.09.2023 року;
- відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Виходячи з викладеного, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
При вирішенні питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд бере до уваги характер скоєного правопорушення, дані про особу притягуваної, те, що вона вперше притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують, обтяжують її відповідальність.
Також суд зазначає, що відповідно до ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 7, 11, 23, 36, 172-6, 256, 268, 276, 280, 283 КУпАП,-
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.
Реквізити для сплати штрафу на користь держави: отримувач коштів ГУК Харків обл/МТГ Харкiв/21081100, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37874947, рахунок отримувача UA558999980313030106000020649, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу: адмін.штраф по адміністративній справі, ПІБ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачено не пізніше як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постановине пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексута зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.
Суддя Шамраєв М.Є.