Справа № 375/844/26
Провадження № 3/375/537/26
14 квітня 2026 року селище Рокитне Білоцерківського району Київської області
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Антипенко В. П.,
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення батальйону № 1 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Управління патрульної поліції у Київській області, у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, (далі КУпАП),
01.04.2026, близько 00 год 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи на вулиці Набережна,40 у с. Запруддя Білоцерківського району Київської області, перебуваючи у стані сп'яніння виражалася нецензурною лайкою у бік працівників поліції, внаслідок чого порушила громадський порядок і спокій, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату час та місце судового засідання повідомлялася шляхом направлення судової повістки СМС-повідомленням на номер телефону, який вона вказала у заяві, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, колопотаня про відкладення розгляду справи до суду не подала.
Щодо права на участь ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 та ст. 185 КУпАП, суддя зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Суддя звертає увагу на те, що вказане положення міститься у статті КУпАП під назвою "Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності".
З метою забезпечення права ОСОБА_1 на участь у судовдому засіданні їй було направлено судову повістку на той номер телефону, яку вона вказала у своїй заяві (а.с.2) .
Крім того, ОСОБА_1 достовірно знала, що справа буде розглядатися у Рокитнянському районному суді Київської області, але ходом її розгляду не цікавилася, що свідчить про відсутність факту порушення її прав на участь у судовому засіданні.
За таких обставин, суддя здійснює розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за матеріалами, наявними у справі.
Відповідно до частини першої статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються:
протоколом про адміністративне правопорушення;
поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо.
Згідно статті 252 КУпАП, суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 01.04.2025 вбачається, що 01.04.2026, близько 00 год 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи на вулиці Набережна,40 у с. Запруддя Білоцерківського району Київської області, перебуваючи у стані сп'яніння виражалася нецензурною лайкою у бік працівників поліції, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні підтверджується також матеріалами відеозапису, зокрема у файлах clіp-0 на 00-45 год. та clіp-1 о 00-33, 00-34, 01-00-20 год., де зафіксовано факти виражання нецензурною лайкою у присутності сторонніх осіб та працівників поліції.
Адміністративним правопорушенням, в розумінні частини першої статті 173 КУпАП, є дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Враховуючи викладені обставини та досліджені докази, вважаю доведеним, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
Вирішуючи питання про визначення виду і розміру адміністративного стягнення, яке слід застосувати до ОСОБА_1 суддя дійшов до таких висновків.
Санкцією ст.173 КУпАП передбачено ряд альтернативних стягнень: накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Враховуючи, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за цією статтею не притягувалася, (у судді відсутні інші дані), суддя вважає можливим призначити їй найменш сувору міру стягнення - штраф. Водночас призначення правопорушнику адміністративного стягнення у виді громадських робіт та адміністративного арешту є, на переконання судді, занадто суровим з огляду на обставини вчинення адміністративного правопорушення та особу самого правопорушника.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП України, суддя не встановив.
Обставинами, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 35 КУпАП України, суддя вважає вчинення правопорушення в стані сп'яніння.
Згідно пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 280, 283, 284,294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять гривень 00 коп.) грн.
Штраф підлягає стягненню на користь держави (рахунок отримувача: UA488999980313030149000010001; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; код класифікації доходів бюджету:21081300).
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 665,60 (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 коп.) грн.
Судовий збір підлягає стягненню в дохід держави (рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно із ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Суддя В. П. Антипенко
Дата набрання постановою законної сили "____"___________2026 р.
Строк пред'явлення постанови до виконання "____"___________2026 р.