Справа № 367/1059/26
Провадження №3/367/454/2026
Іменем України
02 квітня 2026 року м. Ірпінь
Ірпінський міський суд Київської області у складі головуючого судді Ткаченко М.О., за участю прокурора Замкової К.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з із Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який є депутатом Бучанської міської ради, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Бучанської міської ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції» та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VІІ та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 26.08.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №4289 від 16.01.2026).
Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Бучанської міської ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції» та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VІІ та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 27.08.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №4290 від 16.01.2026).
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Бучанської міської ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції» та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VІІ та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 27.08.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №4291 від 16.01.2026).
Також, ОСОБА_1 , будучи депутатом Бучанської міської ради Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції» та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VІІ та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 27.08.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №4292 від 16.01.2026).
Враховуючи положення ст. 36 КУпАП, за клопотанням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постановою суду від 02.04.2026 об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП для їх спільного розгляду.
02.02.2026 розгляд справи не відбувся у зв'язку із неявкою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
24.02.2026 розгляд справи не відбувся у зв'язку із неявкою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Під час судового розгляду прокурор зазначила про наявність в діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, наполягала на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні ОСОБА_1 надав пояснення, що був обізнаний про необхідність подачі декларацій, однак через зайнятість не зробив цього вчасно, жодного умислу приховати свої доходи або ухилитися від декларування не мав, свою вину у вчиненні зазначеного правопорушення визнав, щиро розкаявся у вчиненому. Просив об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно нього.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом установлено, що постановою Бучанської міської територіальної виборчої комісії від 16.11.2020 №111-3 «Про реєстрацію депутатів Бучанської міської ради» було зареєстровано депутатів Бучанської міської ради в тому числі і ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Отже, ОСОБА_1 будучи депутатом Бучанської міської ради був суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, що ним під час розгляду справи не заперечувалося.
Щодо несвоєчасного подання щорічних декларацій за 2021 (протокол №4289) та 2022 роки (протокол №4290), суд зазначає наступне.
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» (надалі - Закон №3384-IX) набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VІ Закону України "Про запобігання корупції" (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Абзацом 1 ч. 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 1 частини 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про запобігання корупції" установлено, шо особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Законом №3384-ІХ визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 розділу VІІ «Фінансовий контроль» Закону №1700-VІ (абз. 2 п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VІІ). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік - упродовж часу з 00:00 год 01.01.2022 по 23:59 год 31.01.2024 (граничний строк), щорічну декларацію за 2022 рік - упродовж часу з 00:00 год 01.01.2023 по 23:59 год 31.01.2024 (граничний строк).
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 з 16.11.2020 по теперішній час має повноваження депутата Бучанської міської ради, він повинен був подавати щорічні декларації кожного звітного року, а тому граничним терміном подачі щорічних декларацій за 2021 та за 2022 рік є 31.01.2024.
Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , встановлено, що дії направлені на подання щорічної декларації за 2021 рік було розпочато лише 26.08.2025.
Також згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , встановлено, що дії направлені на подання щорічної декларації за 2022 рік було розпочато 26.08.2025.
Водночас, ОСОБА_1 був ознайомлений з необхідністю подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 роки у строк не пізніше 31.01.2024, що підтверджується ознайомлення його з розпорядженням Бучанського міського голови від 12.10.2023 №171 «Про затвердження Плану заходів на 2023-2024 р.р. щодо необхідності подання декларацій працівниками структурних підрозділів, комунальних підприємств та виконавчих органів Бучанської міської ради»
Однак, відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2021 рік подав о 16 год 18 хв 26.08.2025, а щорічну декларацію за 2022 рік - о 09 год 45 хв 27.08.2025, тобто несвоєчасно.
Поважних причин несвоєчасного подання вказаних декларацій судом не встановлено.
Надаючи правову кваліфікацію діям ОСОБА_1 стосовно несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2021 рік (протокол №4289) суд вважає, що вони відповідають складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дії ОСОБА_1 стосовно несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2022 рік (протокол №4290) суд кваліфікує за ч.1 ст. 172-6 КУпАП - як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Щодо несвоєчасного подання щорічних декларацій за 2023 (протокол №4291), 2024 (протокол №4292) роки, суд зазначає наступне.
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
З 1 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2024 звітний період.
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2023 рік - упродовж часу з 00:00 год 01.01.2024 по 23:59 год 31.03.2024 (граничний строк), щорічну декларацію за 2024 рік - упродовж часу з 00:00 год 01.01.2025 по 23:59 год 31.03.2025 (граничний строк).
Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , встановлено, що дії направлені на подання щорічної декларації за 2023 рік було розпочато 26.08.2025.
Також згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , встановлено, що дії направлені на подання щорічної декларації за 2024 рік було розпочато 26.08.2025.
При цьому, ОСОБА_1 був ознайомлений з необхідністю подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік у строк не пізніше 31.03.2024, що підтверджується ознайомлення його з розпорядженням Бучанського міського голови від 12.10.2023 №171 «Про затвердження Плану заходів на 2023-2024 р.р. щодо необхідності подання декларацій працівниками структурних підрозділів, комунальних підприємств та виконавчих органів Бучанської міської ради»
Також, ОСОБА_1 був ознайомлений з необхідністю подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік у строк не пізніше 31.03.2025, що підтверджується ознайомлення його з розпорядженням Бучанського міського голови від 04.02.2025 №21 «Про затвердження Плану заходів на 2025 рік щодо необхідності подання декларацій працівниками структурних підрозділів, комунальних підприємств та виконавчих органів Бучанської міської ради»
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік подав о 10 год 15 хв 27.08.2025, а щорічну декларацію за 2024 рік - о 14 год 50 хв 27.08.2025, тобто несвоєчасно.
Поважних причин несвоєчасного подання вказаних декларацій судом не встановлено.
Надаючи правову кваліфікацію діям ОСОБА_1 стосовно несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2023 рік (протокол №4291) суд вважає, що вони відповідають складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дії ОСОБА_1 стосовно несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2024 рік (протокол №4292) суд кваліфікує за ч.1 ст. 172-6 КУпАП - як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративні правопорушення накладається у межах, установлених КУпАП та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом'якшують відповідальність, так і обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення - судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, суд дійшов висновку про необхідність накладення на правопорушника стягнення, достатнього для його виправлення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 23, 33, 36, 40-1, 172-6, 283-285, 294 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про судовий збір»,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн 00 коп (вісімсот п'ятдесят гривень 00 коп.).
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 - судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 коп).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя М.О. Ткаченко