П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
14 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/24606/25
Перша інстанція: суддя Вовченко О.А.,
повний текст судового рішення
складено 29.01.2026, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Вербицької Н.В.,
судді -Джабурія О.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026 року у справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування рішення,-
22.07.2025 ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області (надалі відповідач), третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , в якому просив суд;
- визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області від 28 січня 2025 року №22 «Про падання ФОП ОСОБА_1 погодження на розробку паспорту прив'язки на розміщення тимчасової споруди з обладнанням для провадження підприємницької діяльності АДРЕСА_1 ».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що він є власником нежитлової будівлі (магазину), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а земельна ділянка, на якій розташований магазин, перебуває у нього в оренді, та є суміжною з земельною ділянкою адресою: АДРЕСА_1 . Також позивач звертав увагу суду на той факт, за приписами протипожежних правила, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 №1417, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відповідно до затвердженого плану-схеми повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд. Проте, відстань між двома будівлями, де третя особа виявила бажання розташувати тимчасову споруду, становить 8 метрів, що порушує правила пожежної безпеки, і це порушення призводить до підвищеного ризику виникнення пожежної небезпеки, що може завдати шкоди майну та здоров'ю позивача.
Вказував позивач і на те, що оскаржуване рішення виконавчого комітету було прийняте без будь-яких обговорень та без огляду (обстеження) місця розташування тимчасової споруди, без врахування позицій суміжних землекористувачів, які є зацікавленими особами.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026 року, ухваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, задоволений адміністративний позов ОСОБА_2 , визнане протиправним та скасоване рішення виконавчого комітету Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області від 28 січня 2025 року №22 “Про падання ФОП ОСОБА_1 погодження на розробку паспорту прив'язки на розміщення тимчасової споруди з обладнанням для провадження підприємницької діяльності АДРЕСА_1 ».
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що оскаржуване рішення ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, оскільки суд першої інстанції, ухвалюючи оскаржуване рішення, допустив принципову помилку, ототожнивши різні стадії процедури розміщення тимчасової споруди, а саме стадію надання погодження на розробку паспорта прив'язки та стадію фактичного розміщення споруди або затвердження паспорта прив'язки. Апелянт вказує, що оскаржуване рішення виконавчого комітету стосувалося виключно надання дозволу на розробку паспорта прив'язки та не породжувало жодних правових наслідків у вигляді встановлення тимчасової споруди чи затвердження її розташування.
На думку апелянта, оскільки на момент прийняття рішення виконавчого комітету не існувало ані паспорта прив'язки, ані затвердженої схеми розміщення тимчасової споруди, ані самого об'єкта, який підлягав би перевірці на відповідність будівельним або протипожежним нормам, то висновок суду про порушення вимог пожежної безпеки є передчасним та ґрунтується не на фактичних даних, а на припущеннях щодо можливого майбутнього розміщення споруди.
Крім того, апелянт вважає, що суд першої інстанції вийшов за межі предмета спору, оскільки досліджував обставини, які не існували на момент ухвалення оскаржуваного рішення. Зокрема, суд аналізував площу тимчасової споруди, хоча такі дані не могли бути частиною правової оцінки рішення про погодження на розробку паспорта прив'язки.
Знам'янська сільська рада Березівського району Одеської області також подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. При цьому апелянт посилається на невмотивованість та безпідставність оскаржуваного рішення, що є порушенням норм процесуального права, адже висновки суду першої інстанції щодо відстані тимчасової споруди до будинку, який належить позивачу, не підтверджений належними та допустимим доказами (відсутні висновки або експерта, або спеціаліста, відсутні докази щодо ідентифікації об'єктів). Також на думку апелянта, суд першої інстанції не врахував, що процедура оформлення паспорту прив'язки здійснюється у кілька етапів, першим з яких є звернення особи до відповідного виконавчого органу сільської ради із заявою та відповідними документами, перелік яких є вичерпним, та за наявності яких виконавчий комітет не мав права прийняти рішення про відмову у наданні дозволу на розробку паспорту прив'язки на розміщення тимчасової споруди.
Позивач у відзивах на апеляційні скарги посилаючись на доводи, що узгоджуються з висновками, викладеними в рішенні суду першої інстанції, просить апеляційні скарги залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив та з матеріалів справи вбачається, що на праві приватної власності належить нежитлова будівля (магазин) за адресою: АДРЕСА_2 (наразі - АДРЕСА_1 ) (а.с.6-7).
Відповідно до договору оренди землі від 20.06.2025, Знам'янською сільською радою надано позивачу в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, кадастровий номер 5121884200:02:002:0534, яка знаходиться на території Знам'янської сільської ради за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, відповідно до матеріалів справи, 28 січня 2025 року виконавчим комітетом Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області прийняте рішення №22, яким, з посиланням на ст. ст. 30, 31, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 263 ч.3. п.1, ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закон України «Про благоустрій населених пунктів», Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України віл 21.10.2011 №244, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068 (далі Порядку), за результатами розгляду заяви фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (від 30.12.2024 року вх. №1069-Т) про надання дозволу на розробку паспорта прив'язки тимчасової споруди з встановленням холодильного та іншого обладнання для провадження підприємницької діяльності загальною площею 37,5 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 , було . вирішено:
1. Надати ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний помер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) погодження на розробку паспорту прив'язки для розміщення тимчасової споруди з обладнанням для провадження підприємницької діяльності загальною орієнтовною площею 37,5 м.кв. за адресою: АДРЕСА_1 .
2. Зобов'язати ФОП ОСОБА_1 виконати вимоги згідно п.2.6. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244.
3. Паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності погодити згідно чинного законодавства.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, комунальної власності, житлово-комунального господарства та благоустрою Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області.
Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, відстань між двома нежитловими будівлями (магазинами), де планувалось розміщення тимчасової споруди щодо якої прийнято спірне рішення складає 8 метрі, тобто меншою, аніж це передбачено пункті 1.14 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні. Також, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач надав погодження на розробку паспорту прив'язки на розміщення тимчасової споруди загальною площею 37,5 кв.м., в той час як стаціонарна ТС , це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.
В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (ст. 7 Конституції України).
В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частити 1 та 2 статті 8 Конституції України).
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (тут і надалі Закон №280/97-ВР в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ч. 2 ст. 23 Закону №280/97-ВР).
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч. 1 ст. 11 Закону №280/97-ВР).
Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради (ч. 6 ст. 59 Закону №280/97-ВР).
Рішенням Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області від 23.01.2025 №52/1178-VIII затверджене Положення про виконавчий комітет Знам'янської сільської ради Одеського району Одеської області (надалі Положення про виконком)
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського голови, секретаря ради (виконкому), а також керівників відділів, організацій та установ ради та інших виконавчих органів ради (п. 4 розділ І Положення про виконком).
Виконавчий комітет сільської ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів ради (п. 2 розділу ІІІ Положення про виконком).
Відповідно до додатку до рішення Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області від 23.01.2025 №52/1178-VIII, до складу виконавчих органів Знам'янської сільської ради входить, окрім іншого, сектор містобудування та архітектури (без статусу юридичної особи), відділ житлово-комунального господарства, благоустрою та земельних відносин (без статусу юридичної особи).
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (надалі Закон №3038-VI в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №3038-VI, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
За приписами частини 4 статті 28 Закону №3038-VI, Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
У свою чергу, Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011, зареєстрованим в Міністерстві України 22.11.2011 за №1330/20068, (надалі Порядок №244).
Порядок №244 визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (п.1.1 розділу І).
Відповідно до абзацу шостого п. 1.4 розділу І Порядку №244, стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Розділом ІІ Порядку №244 визначений порядок отримання паспорта прив'язки ТС
Так, замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (Пункт 2.2 розділу II Порядку №244).
За приписами пункт 2.3 розділу ІІ Порядку №244, до заяви додаються:
графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;
реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.
Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідно до п. 2.4 Порядку №244 для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.
Пунктом 2.5 Порядку №244 визначено, що про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Згідно з п.2.6 Порядку №244 для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
схему розміщення ТС (додаток 1);
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Дані Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (пункти 1, 7, 8 частини другої статті 34 Закону №2807-IV).
Отже, зміст наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої здійснюється на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, який видає відповідний орган за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду.
Отже, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності повинне відповідати усім вимогам закону, містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно - правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд.
Відповідність намірів змовника щодо розташування тимчасових споруд вищезгаданим нормативам безперервно повинна бути забезпечена і зберігатись починаючи з моменту звернення зацікавленої особи за отриманням дозвільного документа у вигляді паспорта прив'язки і в подальшому, під час вирішення питання про його оформлення (видачу), переоформлення та продовження строку дії, упродовж усього часу розміщення тимчасових споруд.
Забезпечення справедливого балансу приватного та публічного інтересів у даній справі полягає у необхідності дотримання суб'єктом господарської діяльності правил благоустрою, визначених, зокрема, Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, та виконання обов'язку органом державного архітектурно-будівельного контролю щодо забезпечення дотримання правил благоустрою всіма суб'єктами містобудівної діяльності.
Апеляційний суд погоджується із посиланням суду першої інстанції на те, що повноваження відповідача, які ним реалізовані у спірних правовідносинах, обмежуються принципом законності (ч.2 ст.19 Конституції України) і принципом верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України).
Приймаючи оскаржуване рішення виконавчий комітет, в порушення вимог ч. 1 ст. 28 Закону №3038-VI та абзацу шостого п. 1.4 розділу І Порядку №244 надала погодження на розробку паспорту прив'язки для розміщення тимчасової споруди з обладнанням для провадження підприємницької діяльності загальною орієнтовною площею 37,5 м.кв., в той час як наведеним нормами площа стаціонарної тимчасової споруди по зовнішньому контуру може мати площу до 30 кв.м.
Доводи апеляційних скарг, щодо передчасності встановлення площі тимчасової споруди апеляційний суд відхиляє, оскільки відомості щодо площі ТС в 37,5 кв.м. містяться в самому оскаржуваному рішенні.
Доводи апелянтів щодо порушення Правил пожежної безпеки, щодо фотофіксації розташування ТС апеляційний суд також відхиляє, як такі що не спростовують висновків суду першої інстанції про невідповідність оскаржуваного рішення виконавчого комітету вимогам ч. 1 ст. 28 Закону №3038-VI та абзацу шостого п. 1.4 розділу І Порядку №244 та надання погодження з порушенням чинного законодавства.
Інші доводи апеляційних скарги є такими, що не надають апеляційному суду дійти висновку про відсутність правових для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційні скарги залишаються без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 242, 257, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 КАС України апеляційний суд, -
Апеляційні скарги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та Знам'янської сільської ради Березівського району Одеської області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач К.В. Кравченко
Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія