Постанова від 14.04.2026 по справі 280/8696/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 280/8696/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року (суддя Ксель Р.В.) у справі №280/8696/25 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправними та скасування Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 04.04.2025 року №12714502/2862215435 про відмову в реєстрації податкової накладної №3980 від 24.02.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача №3980 від 24.02.2025 на суму 33 592,98 грн. в тому числі ПДВ - 5 598,83 грн.;

визнати протиправними та скасування Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 04.04.2025 року №12714503/2862215435 про відмову в реєстрації податкової накладної №3979 від 24.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача №3979 від 24.02.2025 року на суму 5 193,00 грн. в тому числі ПДВ - 865,50 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що за результатами господарських операцій підприємством складено вказані податкові накладні та направлено їх для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманих квитанцій податкові накладні прийнята, але їх реєстрацію зупинено з підстав відповідності п.1 “Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем направлено до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, які стосуються господарських операцій за наслідками яких складено податкові накладні, однак рішеннями комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області відмовлено у реєстрації податкової накладної. Вказуючи на відсутність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних,

а також на те, що підприємством було надано до контролюючого органу первинні документи, що підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних, позивач просив суд визнати протиправними та скасувати рішення Комісії та зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначені податкові накладні.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року адміністративний позов задоволено.

Рішення суду фактично мотивовано необґрунтованістю рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Не погодившись з рішенням суду, Головне управління ДПС у Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що під час опрацювання поданих позивачем податкових накладних було встановлено підстави для зупинення їх реєстрації відповідно до приписів постанови КМУ від 11.12.2019 №1165. Оскільки, платником не було надано копії необхідних документів для підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, то Комісією було прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН. За позицією скаржника судом першої інстанції не було надано належної оцінки вказаним обставинам та безпідставно задоволено заявлений позов. Відповідач наголошує на обов'язку платника надати документи, які б свідчили про реальність господарської операції за наслідками якої складено податкову накладну.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Встановлені судом першої інстанції обставини справи, які з огляду на доводи апеляційної скарги не заперечуються відповідачем, свідчать про те, що позивач є фізичною особою - підприємцем, який зареєстрований відповідно до чинного законодавства України. Основним видом діяльності позивача є - 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

Окрім цього позивач здійснює господарську діяльність за такими видами діяльності:

46.34 Оптова торгівля напоями;

46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами;

46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;

46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням;

46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами;

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;

52.10 Складське господарство;

52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту;

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;

73.11 Рекламні агентства;

73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки;

78.30 Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами;

30.30 Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання;

46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами;

46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту.

23.05.2023 між позивач та “ФОП ОСОБА_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) було укладено договір поставки №92758 (надалі - Договір).

На виконання умов Договору позивачем було здійснено “ФОП ОСОБА_2 » постачання товару у лютому місяці за видатковими накладними:

- №STM00211416 від 24.02.2025 року на суму 33 592,98 грн. в тому числі ПДВ 20% - 5 598,83 грн.,

- №STM00211417 від 24.02.2025 року на суму 5 193,00 грн. в тому числі ПДВ 20% - 865,50 грн.,

Відповідно до п. 5.2. Договору поставка товару здійснюється на умовах передоплати або сплати по факту поставки. За угодою сторін можливі інші форми розрахунків, що не заборонені діючим законодавством.

На виконання умов Договору “ФОП ОСОБА_2 » здійснено оплату за поставлений товар, відповідно до платіжних інструкцій:

- №47473 від 10.03.2025 на суму 5 193,00 грн.,

- №47650 від 21.03.2025 на суму 34 143,70 грн.

Дані господарські операції відображені у бухгалтерському обліку обох суб'єктів підприємницької діяльності.

Товар, що поставлений позивачем на адресу “ФОП ОСОБА_2 » було придбано позивачем у постачальника: ТДВ “Свалявські мінеральні води» (код ЄДРПОУ - 00371512) на підставі договору №010523/21-П від 01.05.2023, згідно видаткової накладної №СВ3704 від 20.12.2024 на суму 233 500,32 грн., в тому числі ПДВ. Придбання вищевказаного товару, відображено у бухгалтерському обліку позивача та вищевказаного підприємства, відповідно до чинного законодавства України.

На виконання вимог Податкового кодексу України позивачем було складено податкові накладні на суму поставленого ТОВ “ФОП ОСОБА_2 » позивачем товару протягом лютого місяця 2025 року та направлено на реєстрацію:

- податкову накладну №3980 від 24.02.2025 на суму 33 592,98 грн., в тому числі ПДВ 5 598,83 грн., реєстраційний номер документа 9061025371,

- податкову накладну №3979 від 24.02.2025 року на суму 5 193,00 грн., в тому числі ПДВ 865,50 грн., реєстраційний номер документа 9060995197.

Проте, за вищевказаними податковими накладними на адресу позивача надійшли квитанції №2 до вищевказаних податкових накладних, ідентичного змісту. Згідно отриманих квитанцій податкові накладні прийнято, але реєстрацію зупинена, відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Як зазначено у квитанціях ПН/РК “….Обсяг постачання товару/послуги 2201, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник … Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. …».

Позивачем було надано пояснення та документи на підтвердження інформації зазначеної у податкових накладних, щодо підтвердження господарських операцій із “ФОП ОСОБА_2 ».

За результатами наданих пояснень, на адресу позивача надійшли повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень:

- №12675890/2862215435 від 27.03.2025,

- №12675906/2862215435 від 27.03.2025.

В вищевказаних повідомленнях було зазначено про необхідність подання додаткових письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме надати: первинних документів щодо зберігання, транспортування, навантаження та розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, відомості, складські документи, транспортування.

На виконання вищевказаних повідомлень про необхідність подання додаткових пояснень, позивачем було подано відповідачу 2 додаткові пояснення та запитуванні документи, щодо наявних у позивача у оренді та користуванні складських приміщень де здійснюється зберігання товару, договори на надання транспортних послуг перевезення, в тому числі й залізничним транспортом та всі документи щодо транспортування товару від позивача до покупця (ТТН, акти наданих послуг, тощо).

Не зважаючи на це, позивачем було отримано Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 04.04.2025 за №12714502/2862215435 та №12714503/2862215435 в яких зазначено, що “… прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів/стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку …».

Не погодившись з рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Відповідно до приписів пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).

Підпунктом 2 пункту 3 Порядку встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків.

Приписами пунктів 5 та 7 Порядку передбачено, що податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Отже, обов'язковою умовою зупинення реєстрації податкової накладної є встановлення критерію ризикованості здійснення операцій.

У свою чергу, постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165 Критерії ризиковості здійснення операцій (далі - Критерії).

Відповідно до пункту 1 Критеріїв одним з критеріїв ризиковості здійснення операцій є: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Як зазначено вище, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної контролюючим органом визначено п.1 Критеріїв ризиковості операцій.

З огляду на підстави зупинення реєстрації податкових накладних контролюючому органу надано пояснення та документи щодо здійснення господарських операцій, інформацію про які зазначено в податкових накладних. Вказаний факт підтверджується матеріалами справи та з огляду на доводи апеляційної скарги не заперечуються відповідачем.

На час прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних діяв Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстрований в Мінюсті України 13.12.2019р. за №1245/34216).

Відповідно до п.2, 3, 4-7 Порядку №520 ( в редакції на час прийняття спірного рішення) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

Відповідно до п.9 Порядку №520 (в тій же редакції) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісіярегіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Згідно із п.10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком №520 (додаток до вказаного Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано повинні бути конкретно вказані.

Однак, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржувані рішення містять лише загальне твердження: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів/стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Проте, у вказаних рішеннях не зазначено яких саме документів не було надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, з огляду на подання позивачем контролюючому органу пояснень та документів, що стосувалися господарської операції за наслідками яких складено податкову накладну.

При цьому, відповідачем не заперечується, що позивачем, у зв'язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, були надані документи та пояснення щодо інформації, зазначеній в податкових накладних. Будь-яких зауважень до поданих документів контролюючим органом висловлено не було, натомість, контролюючий орган, приймаючи оскаржувані рішення, не надав оцінки поданим позивачем поясненням та документам, а також не зазначив, чому поданих документів не достатньо для вирішення питання про реєстрацію ПН/РК.

Судом встановлено, що фактично підставою для прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на доводи відповідача в апеляційній скарзі, став факт не надання позивачем усіх запитуваних документів, зазначених в Повідомленнях про надання додаткових пояснень та документів.

Не заперечуючи повноваження контролюючого органу щодо направлення платнику Повідомлення про надання додаткових пояснень та документів, а також і наслідків не надання платником додатково запитуваних пояснень та документів, суд вважає за необхідне зазначити те, що обумовлені Порядком №520 повноваження контролюючого органу щодо направлення платнику податку Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень/документів, не означають того, що контролюючий орган, під час вирішення питання щодо реєстрації ПН/РК, може витребувати будь-які документи, у тому числі документи, які не стосуються інформації, зазначеній в ПН/РК.

У спірному випадку встановлено, що контролюючим органом на адресу позивача було направлено:

І. Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН за № 12675890/2862215435, в якому зазначено, що у зв'язку із необхідністю надання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПНРК - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження і розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження та розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, рахунків-фактур, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену в ПНРК , реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. Додаткова інформація - надати документальне пояснення та інформацію щодо зберігання залишків сировини (товарів), інвентаризаційна відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, оборотно-сальдові відомості, складські документи, транспортування.

На вказане Повідомлення позивачем були надані додаткові пояснення та документи до податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено:

1 ОСВ лютий 2025

2_Договір оренди авто 01 10 23 від 01.10.2023р з Актами 1-10

3 ОСВ січень 2025

4_Додаткові пояснення для розблок.ПН

5 Акти 11-25 до Договору оренди 01 10 23 від 01.10.2023р

6_Акт 301124 перевезення вантажів Укрзалізниця

7 Інвентаризаційний опис запасів на 010225

8_ПІ 3319 241224

9 ПІ 3094 281124

10_договір АТ Укр залізниця від 15.08.2023 Викор.майданчика compressed

11 Повідомлення про уклад.дог-ру АТ Укрзалізниця - ФОП ОСОБА_1

12_Акт 311224 перевезення вантажів Укрзалізниця.

У поясненні позивачем зазначено, що на підтвердження придбання, відвантаження продукції покупцю, надаються додаткові копії первинних документів з транспортування,зберігання, оборотно-сальдові відомості, інвентаризаційну відомість, інші та додаткові пояснення для розблокування ПН.

ІІ. Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН за № 12675906/2862215435, в якому зазначено, що у зв'язку із необхідністю надання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПНРК - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження і розвантаження продукції, складстких документів, первинних документів щодо зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження та розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, рахунків-фактур, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену в ПНРК , реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. Додаткова інформація - надати документальне пояснення та інформацію щодо зберігання залишків сировини (товарів), інвентаризаційна відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, оборотно-сальдові відомості, складські документи, транспортування.

На вказане Повідомлення позивачем були надані додаткові пояснення та документи до податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено:

1 ОСВ лютий 2025

2 Договір оренди авто 01 10 23 від 01.10.2023р з Актами 1-10

3 ОСВ січень 2025

4 Додаткові пояснення для розблок.ПН

5 Акти 11-25 до Договору оренди 01 10 23 від 01.10.2023р

6 Акт 301124 перевезення вантажів Укрзалізниця

7 Інвентаризаційний опис запасів на 010225

8 ПІ 3319 241224

9 ПІ 3094 281124

10 договір АТ Укр залізниця від 15.08.2023 Викор.майданчика compressed

11 Повідомлення про уклад.дог-ру АТ Укрзалізниця - ФОП ОСОБА_1

12 Акт 311224 перевезення вантажів Укрзалізниця.

У поясненні позивачем зазначено, що на підтвердження придбання, відвантаження продукції покупцю, надаються додаткові копії первинних документів з транспортування,зберігання, оборотно-сальдові відомості, інвентаризаційну відомість, інші та додаткові пояснення для розблокування ПН.

Отже, позивачем на Повідомлення контролюючого органу, в яких не було визначено конкретно запитуваних документів, були надані документи та пояснення, що стосуються спірних господарських операцій.

У свою чергу, відмовляючи в реєстрації податкових накладних, контролюючий орган не зазначив, яких саме додатково запитуваних документів чи пояснень не було надано позивачем з огляду на направленні йому Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Аналізуючи підстави аргументи відповідача, наведені в апеляційній скарзі, можливо прийти до висновку про те, що фактично позиція контролюючого органу зводиться до того, що моніторингом поданих для реєстрації ПН не було встановленого реальності здійснення господарських операцій.

Не ставляючи під сумнів повноваження контролюючого органу щодо встановлення реальності здійснення господарських операцій, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити те, що такі повноваження повинні реалізовуватися контролюючим органом шляхом проведення документальних перевірок, а не під час моніторингу поданих на реєстрацію ПН/РК.

Отже, встановивши підстави для відмови в реєстрації податкової накладної, а також фактичні обставини у цій справі, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необгрунтованість оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Дійшовши обґрунтованого висновку про неправомірність рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, суд першої інстанції правильно виходив з того, що належним способом захисту порушеного права платника податку є зобов'язання відповідача зареєструвати в ЄРПН подані податкові накладні, оскільки це є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і такий спосіб захисту права не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскаржуваних рішень, які було предметом судового контролю у межах цієї справи.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2026 року у справі №280/8696/25 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 14.04.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров