14 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/22035/25
Суддя І інстанції - Бондар М.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати в повному обсязі періоди роботи в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області з 01.02.1996 по 15.10.2020 до стажу державної служби та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.06.2025 з урахуванням довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на червень місяць 2025 року та довідки від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за травень 2025 року, виданих Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області з 01.02.1996 до 15.10.2020 до стажу державної служби та перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25.06.2025, з урахуванням довідки від 25.06.2025 №60794/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на червень 2025 та довідки від 25.06.2025 №60793/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за травень 2025, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржило його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована правомірністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834 про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю у позивача станом на 01.05.2016 необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Зазначає, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 10.05.2021 отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
25.06.2025 позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834 відмовлено позивачці в переведенні на пенсію за нормами Закону №889-VIII.
Зі змісту спірного рішення вбачається, що відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV. При цьому, пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визначено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII. Пенсія за віком державним службовцям, відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, призначається, якщо станом на 01.05.2016: державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України; особам, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України (незалежно від факту роботи на 01.05.2016). Відповідно до пункту 5 статті 3 Закону №889-VIII окремі особливості проходження державної служби в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну України. податкову політику, їх територіальних органах визначаються Податковим кодексом України. Основним критерієм, за яким слід визначити можливість зарахування періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, є встановлення згідно з посадою, яка обіймається, відповідного рангу державного службовця. Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 та вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 працювала на посадах в органах податкової служби з 01.02.1996 до 15.10.2020. Стаж служби в органах податкової служби не входить до переліку посад, що відносяться до державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ. Враховуючи викладене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_2 у перерахунку пенсії щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII згідно із заявою від 25.06.2025, оскільки відсутній необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України станом на 01.05.2016.
Також, на відповідний запит представника позивача, листом ГУ ПФУ в Дніпропетровські області надано відповідь від 22.07.2025 №0400-010307-8/139511, в якій зазначено, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Згідно з даними трудової книжки, ОСОБА_1 працювала в Державної податкової інспекції м. Дніпропетровськ на посаді державного податкового інспектора (присяга державного службовця прийнята 01.02.1996) з 01.02.1996 до 15.10.2020. 01.06.1997 присвоєно персональне звання - радник податкової служби III рангу. З огляду на зазначене, для зарахування періодів роботи в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких ОСОБА_1 було присвоєно спеціальні звання, з 01.06.1997 до 15.10.2020 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, немає підстав. Оскільки згідно із записами трудової книжки, стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016, становить 1 рік 4 місяці (з 01.02.1996 по 31.05.1997), право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII у заявниці відсутнє.
Не погодившись з рішенням пенсійного органу про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 січня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.01.2025 року прийнятої у справі №560/2123/24.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що частиною 1 статті 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII було визначено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Згідно із п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 та вкладиші до трудової книжки серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 була працевлаштована на наступних посадах:
Державна податкова інспекція
№13: 01.02.1996 - прийнята на посаду старшого державного податкового ревізора інспектора відділу по контролю за впровадженням ЕККА управління аудиту;
№14: 01.02.1996 - прийнята присяга державного службовця України;
№15: 01.04.1996 - на підставі рішення конкурсної комісії призначена на посаду старшого державного податкову ревізора - інспектора відділу за контролем за ЕККА та місцевих податках;
№16: 23.07.1996 - переведена в.о. заступника начальника відділу за контролем щодо запровадження електронних контрольно-касових апаратів управління аудиту;
№17: 20.01.1997 - звільнена в порядку переводу держподаткадміністрацію у Дніпропетровській області п. 5 ст. 36 КЗпП України;
Державна податкова адміністрація в Дніпропетровській області
№18: 21.01.1997 - прийнята за результатами конкурсу на посаду головного держподатревізора - інспектора Відділу справляння акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів по переводу з державної податкової адміністрації в м. Дніпропетровську;
№19: 01.06.1997 - по підсумках проведеної атестації присвоєно спеціальне звання - радника податкової служби 3 рангу;
№20: 01.09.1997 - переведена за результатами конкурсу на посаду заступника начальника цього ж відділу;
№21: 30.03.1998 - у зв'язку зі зміною структури відділ перейменовано у відділ справляння акцизного збору;
№22: 20.12.1999 - присвоєно спеціальне звання радник податкової служби 2 рангу;
№23: 29.06.2000 - в зв'язку із зміною структури відділ перейменовано у відділ акцизного збору;
№24: 17.01.2002 - присвоєно спеціальне звання - радник податкової служби 1 рангу;
№25: 11.02.2002 - звільнено по переводу до регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА у Дніпропетровській області (п. 5 ст. 36 КЗпП України);
Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА у Дніпропетровській області
№26: 12.02.2002 - призначена на посаду заступника начальника відділу ліцензування та контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів по переводу з Облдержподатадміністрації за результатом конкурсу;
№27: 03.06.2002 - переведена на посаду заступника начальника відділу адміністрування акцизного збору;
№28: 05.12.2006 - переведена на посаду начальника відділу адміністрування акцизного збору;
№29: РУ ДАПС ДПА України у Дніпропетровській області реорганізовано в РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Дніпропетровській області;
№30: 28.04.2007 - переведена на посаду завідувача сектору контролю за використанням марок акцизного збору;
№31: РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Дніпропетровській області перейменовано в РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Дніпропетровській області;
№32: 20.03.2012 - у зв'язку із затвердженням Тимчасової організаційної структури та Тимчасового штатного розпису РУ Департаменту САТ ДПС України у Дніпропетровській області переведено на посаду завідувач сектору контролю зі обігом марок акцизного податку;
№33: 17.06.2013 - у зв'язку із реорганізацією РУ Департаменту САТ ДПС України у Дніпропетровській області шляхом приєднання в порядку переведення на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області та присвоєно 11 ранг державного службовця;
№34: 29.11.2013 - у зв'язку зі змінами в організації структури та штатному розписі переведена на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу акцизного податку, контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів;
№35: 02.01.2014 - присвоєно спеціальне звання радника податкової та митної справи 1 рангу;
№36: Головне управління Міндоходів у Дніпропетровській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області;
№37: 17.10.2014 - призначено в порядку переведення на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Дніпропетровській області;
№38: 11.05.2017 - у зв'язку зі змінами в організації структури та штатному розписі переведена на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів;
№39: 11.03.2019 - переведена на рівнозначну посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб;
№40: 01.10.2019 - звільнено з займаної посади в порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області згідно п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про державну службу» та п. 5 ст. 36 КЗпП України;
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області
№41: 02.10.2019 - призначена на посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб, в порядку переведення з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, присвоєно 4 ранг державного службовця;
№42: 28.09.2020 - у зв'язку із введенням і дію Організаційної структури та штатного розпису переведена на рівнозначну посаду головного держаного ревізора - інспектора відділу адміністрування ПДВ «податку на прибуток» та камеральних перевірок податкової звітності управління податкового адміністрування;
№43: 15.10.2020 - припинено державну службу та звільнена з займаної посади за згодою сторін відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу» зі змінами і доповненнями та п. 1 ст. 36 КЗпП України.
При цьому, трудова книжка позивача містить відомості про присвоєння рангів державного службовця, присвоєння спеціальних звань радника податкової та митної справи. Відомості щодо переведення звільнення, змін в штатному розписі та перейменування.
Відповідно до ст. 1 Закону України Закону України «Про державну службу» №3723-XII, який був діючим протягом тривалих періодів роботи позивача на відповідних посадах в органах податкової служби, - державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-XII.
Згідно із ч. 5, 7, 8 ст. 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-XII, правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України «Про державну службу».
Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.
Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.
Частиною 4 ст. 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-XII передбачено, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).
Зазначеною нормою було установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону України «Про державну службу» №3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-XII видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Відповідно до п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком обчислення стажу державної служби» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283, також було передбачено зарахування до стажу державної служби роботи (служби) на посадах суддів, слідчих, а також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Згідно із абз. 2 п. 2 «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 (чинного до набрання законної сили Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року) до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Таким чином, як Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, так і нормами діючих до нього профільних Законів України «Про державну службу» №3723-XII та Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року №509-XII, «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів.
Відповідно, періоди роботи позивача в органах Державної податкової служби Дніпропетровської області з 01.02.1996 по 15.10.2020 повинні бути зараховані пенсійним органом до стажу державної служби.
Отже, станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) позивач обіймала посаду державної служби і її стаж роботи на посадах, які відносяться до посад державної служби, становив більше 20 років.
Зважаючи на те, що позивач станом на 01 січня 2016 року обіймала посаду державної служби і її стаж роботи на посадах, які відносяться до посад державної служби, становив більше 20 років та вона досягла пенсійного віку, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.07.2025 №045550010834 є протиправним та підлягає скасуванню.
Зважаючи на викладене, колегія суддів, розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги, дійшла висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 14 квітня 2026 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун