Постанова від 10.03.2026 по справі 340/4331/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м.Дніпросправа № 340/4331/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Кропивницької міської ради та Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року у справі №340/4331/25 (суддя Дегтярьова С.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області до Кропивницької районної ради Кіровоградської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Соколівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, Первозванівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кропивницька міська рада про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (далі позивач) звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Кропивницької районної ради від 28.03.2025 р. №382 “Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області».

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Кропивницька районна рада, приймаючи рішення від 28.03.2025 р. №382, не врахувала тієї обставини, що таке погодження проекту повинна була здійснити саме Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області в силу норм ст.186 Земельного кодексу України. Позивач вважає, що порушені його права на реалізацію компетенції в цій галузі, а тому вважає із цих підстав наявним право на позов про визнання протиправним та скасування рішення Кіровоградської районної ради.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року в задоволенні позовних вимог позивача відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу. В скарзі, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають істотне значення для правильного вирішення спору, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що спір у даній справі регулюється положеннями всього лише двох норм, а саме п. 1 ч. 3 ст. 186 Земельного кодексу України та ч. 8 ст. 46 Закону України «Про землеустрій», які мають ідентичний зміст. Наведені норми є абсолютно чіткими і напряму пов'язують можливість та/або обов'язок здійснення погодження певного проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці з фактом належності до відання конкретної ради земельних ділянок, за рахунок яких у проекті землеустрою планується здійснити збільшення меж адміністративно-територіальної

одиниці. Тобто: у кого планується забрати певні ділянки, той відповідний проект землеустрою

і має погоджувати.

За позицією позивача, є помилковими висновки суду, що повноваження відповідача у вирішенні земельних питань прирівнюються до повноважень усіх сільських та селищних рад, які утворені в межах Кропивницького району Кіровоградської області (а таких десятки), що не

узгоджується з положеннями Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування».

Третьою особою у справі Кропивницькою міською радою подано письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача. У відзиві стверджує, що погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд повно встановив обставини справи, а доводи скаржника є безпідставними. На думку третьої особи відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

В свою чергу Кропивницька міська рада також подала апеляційну скаргу на рішення суду, в якій просить змінити мотивувальну частину рішення шляхом виключення з нього обставини щодо входження до меж міста Кропивницького Кіровоградської області земельних ділянок з кадастровими номерами: 3522582800:02:000:0136, 3522582800:02:000:8002, 3522582800:02:000:0131, 3522582800:02:000:8516, 3522582800:02:000:0158, 3522582800:02:000:8102, 3522582800:02:000:7502, 3522582800:02:000:0133, 3522582800:02:000:7505, 3522582800:02:000:3051, 3522582800:02:000:7506,

3522582800:02:000:3089, 3522582800:02:000:9125, 3522582800:02:000:7553.

В доводах скарги скаржник зазначає, що жодний із доданих Катеринівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області доказів, не є належним підтвердженням стверджуваного позивачем факту входження до меж міста Кропивницького Кіровоградської області зазначених земельних ділянок.

Судом не взято до уваги, що належним доказом, який би підтвердив чи спростував накладання ділянок, може бути лише висновок земельно-технічної експертизи, після якого суд вирішує наявність чи відсутність порушеного права (Постанова Верховного Суду від 31 травня 2023 року по справі №515/1315/18).

Позивачем подано письмовий відзив на апеляційну скаргу третьої особи. У відзиві звертає увагу суду, що у даній справі не ставиться питання щодо накладання однієї земельної ділянки на іншу повністю чи частково або відсутність такого накладання. Існування як окремих одиниць з конкретними межами, площею, конфігурацією та кадастровим номером кожної з 14 згаданих вище земельних ділянок жодним з учасників справи під сумнів не ставиться, оскільки ці дані об'єктивно відображені у Державному земельному кадастрі. Спірне питання виникло виключно з приводу того, чи змінюється проектом землеустрою щодо зміни меж міста Кропивницького, що погоджений в тому числі і оскарженим у даній справі рішенням відповідача, положення названих ділянок по відношенню до нової межі міста.

Відповідач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу позивача. У відзиві відповідач вказав, що доводи та аргументація позивача є надуманими, непослідовними, заснованими на хибному тлумаченні норм чинного законодавства. Вважає, що апеляційна скарга Катеринівської сільської ради Кропивницького району не підлягає задоволенню.

Відповідач стверджує, що суд цілком обґрунтовано дійшов висновку, що Кропивницька районна рада діяла в межах своїх повноважень і мала права погоджувати спірний проект землеустрою. Тим більше, що наявність такого погодження була визнано необхідною Кабінетом Міністрів України, без погодження Кропивницької районної ради подальший розгляд питання про затвердження проекту землеустрою про встановлення (зміну) меж міста Кропивницький був неможливий Кабінетом Міністрів України та в подальшому Верховною Радою України, про що у справі наявні відповідні докази.

В той же час, за висновками відповідача, суд першої інстанції вийшов за межі наданих повноважень та предмету позову, оскільки висновок суду щодо входження до меж міста Кропивницького Кіровоградської області земельних ділянок з кадастровими номерами:

3522582800:02:000:0136, 3522582800:02:000:8002, 3522582800:02:000:0131,

3522582800:02:000:8516, 3522582800:02:000:0158, 3522582800:02:000:8102,

3522582800:02:000:7502, 3522582800:02:000:0133, 3522582800:02:000:7505,

3522582800:02:000:3051, 3522582800:02:000:7506, 3522582800:02:000:3089,

3522582800:02:000:9125, 3522582800:02:000:7553 не відповідає обставинам справи та наявним у справі доказам. З огляду на це, вважає наявними підстави для зміни рішення суду в його мотивувальній частині.

Інші треті особи своїм правом подати письмові відзиви на апеляційні скарги не скористалися.

Враховуючи те, що справа судом першої інстанції віднесена до категорії незначних та розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в суді апеляційної інстанції справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційних скарг, письмових відзивів, матеріали справи, приходить до висновку, що скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що рішенням сімнадцятої сесії двадцять третього скликання Кіровоградської міської ради від 12.09.2000 №627 затверджено генеральний план міста Кіровограда з визначенням загальної площі міста 12103,6 га, у тому числі 1772,0 га земель, що пропонуються до передачі від суміжних сільських рад (а.с.39 т.1).

Рішенням сімнадцятої сесії двадцять третього скликання Кіровоградської міської ради від 12.09.2000 №628 погоджено проект межі міста Кіровограда (а.с.31 т.1).

Рішенням першої сесії сьомого скликання від 14.11.2017 №12-1/2017 Катеринівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області вирішено створити Катеринівську сільську раду Кіровоградського району Кіровоградської області внаслідок добровільного об'єднання територіальних громад сіл Обознівка, Катеринівка Обознівської сільської ради, сіл Олексіївка, Лісне, Мальовниче, Осикувате Олексіївської сільської ради та сіл Володимирівка, Миронівка, Олександрівка Володимирівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області. Катеринівська сільська рада є правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) органів місцевого самоврядування територіальних громад, що об'єдналися (а.с.6 т.1).

Рішенням п'ятнадцятої сесії сьомого скликання від 11.06.2019 №2673 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького. Контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію міської ради з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища та заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О.Мосіна (а.с.9 т.1).

Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Міської ради міста Кропивницького від 14.02.2020 №3098 добровільно приєднано Новенську селищну територіальну громаду міста Кропивницького Кіровоградської області (смт Нове) до Кропивницької міської територіальної громади Кіровоградської області (а.с.29зв.).

Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Міської ради міста Кропивницького від 14.02.2020 №3099 припинено Новенську селищну ради шляхом приєднання до Міської ради міста Кропивницького, яка стала правонаступником всього майна, прав та обов'язків Новенської селищної ради.

Рішенням двадцять другої сесії сьомого скликання Міської ради міста Кропивницького від 08.09.2020 №3444 визнано межі Фортечного району у місті Кропивницькому, а саме, доповнено його територією Новенською селищною територіальною громадою міста Кропивницького (а.с.27зв.).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №593-р відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" затверджено перспективний план формування територій громад Кіровоградської області, що додається. Визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України:

- розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 1159 "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області";

- пункт 2 змін, що вносяться до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 938 і від 11 листопада 2015 р. № 1159, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. № 718;

- пункт 6 змін, що вносяться до розпоряджень Кабінету Міністрів України, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 р. № 491;

- розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 р. № 438 "Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області" (а.с.106-107 т.1).

Відповідно до Перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області до Катеринівської територіальної громади з адміністративним центром в с.Катеринівка повинні ввійти: Обознівська, Володимирівська, Грузьківська, Могутненська, Овсяниківська та Олексіївська територіальні громади. Адміністративний центр Катеринівської територіальної громади - до Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.108-113).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 № 716-р відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Кіровоградської області згідно з додатком (а.с.97 т.1).

Так, до Катеринівської територіальної громади з адміністративним центром в с.Катеринівка ввійшли: Обознівська, Володимирівська, Грузьківська, Могутненська, Овсяниківська та Олексіївська територіальні громади. Адміністративний центр Катеринівської територіальної громади входить до Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.99-104).

Державне підприємство "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" виготовило проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області.

Рішенням дев'ятої сесії восьмого скликання Кропивницької міської ради від 28.05.2024 №1938 погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області з включенням в межі міста земель селища Нового, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11334,3072 га. Прийнято рішення щодо направлення Департаментом містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної ради для його погодження, а також підготувати звернення про встановлення (зміну) меж міста Кропивницького та разом з проектом землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області направити до Кабінету Міністрів України для подальшого подання до Верховної Ради України. Після встановлення Верховною Радою України меж міста Кропивницького направити подання до Кабінету Міністрів України щодо ліквідації селища Нового у зв'язку з включенням всієї території селища Нового до складу міста Кропивницького та за необхідності вжити інших, передбачених чинним законодавством України, заходів щодо виключення селища Нового з облікових даних (а.с.7-8 т.1).

Позивач оскаржив рішення дев'ятої сесії восьмого скликання Кропивницької міської ради від 28.05.2024 №1938. Кіровоградським окружним адміністративним судом 11.03.2025 відкрите провадження у справі №340/1286/25. Ухвалою від 03.09.2025 Кіровоградський окружний адміністративний суд позовну заяву Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області залишив без розгляду.

Кропивницька міська рада листом від 20.08.2024 №5915/15 направила до Кропивницької районної військової адміністрації Кіровоградської області проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області для надання зауважень та пропозицій до проекту.

Кропивницька районна військова адміністрація Кіровоградської області листом від 29.08.2024 вих.№01-22/373/4 повідомила про відсутність повноважень щодо надання пропозицій та зауважень стосовно проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (а.с.115 т.1).

Кропивницька міська рада 30.08.2024 направила звернення до Кропивницької районної ради про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (а.с.128 т.1).

Кропивницька районна рада повідомила, що оскільки проект не передбачає встановлення (зміну) меж міста Кропивницький за рахунок території, що не входить до складу Кропивницького району Кіровоградської області (суміжні Олександрійський, Новоукраїнський Кіровоградської області), то відповідного погодження Кропивницькою районною радою він не потребує (а.с.118-119 т.1).

Кропивницька міська рада направила проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної ради для погодження.

Кіровоградська обласна рада 15.11.2024 листом повернула проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної ради та запропонувала звернутися до Кіровоградської обласної військової адміністрації (а.с.11-12 т.2).

Виконавчим комітетом Кропивницької міської ради від 22.11.2024 вих.№8406/15 направлено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області до Кіровоградської обласної військової адміністрації для надання до Кабінету Міністрів України для подальшого подання до Верховної Ради України для його розгляду та прийняття відповідного рішення.

Кіровоградська обласна військова адміністрація листом від 13.12.2024 повідомила, що встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області здійснюється Верховною Радою України на підставі звернення сільської, селищної, міської ради, в межах територій територіальної громади якої розташоване місто (а.с.10зв. т.1).

Виконавчий комітет Кропивницької міської ради направив Кабінету Міністрів України 24.12.2024 (вих.№9237/15) проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області. 10.01.2025 (вих.№ 284/15) додатково направив карту-схему встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (а.с.116-117 т.1).

Міністерство розвитку громад та територій України на виконання резолюції Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій України від 13 січня 2025 р. № 132/2/1-25, листів виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 24 грудня 2024 р. № 9237/15 і від 10 січня 2025 р. № 284/15 щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області повідомило, що Мінрозвитку на основі отриманих матеріалів листом від 22 січня 2025 р. № 64/33/63-25 направило на погодження заінтересованих органів проект Постанови Верховної Ради України “Про зміну і встановлення меж міста Кропивницького Кропивницького району Кіровоградської області».

Мінрозвитку повідомило, що за результатами опрацювання проекту Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру висловлено зауваження до проекту землеустрою, а тому проект належить доопрацювати (а.с.120-121 т.1).

Так, до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 05.02.2025 вих.№5-28-0.134-925/2-25 додані зауваження, в яких, зокрема, вказано, що у пояснювальній записці, долученій до проекту землеустрою, зазначено, що згідно із статтею 186 Кодексу проект землеустрою погоджується сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж. Відповідно до долучених до проекту землеустрою матеріалів, проект погоджений рішенням Кропивницької міської ради від 28.05.2024 № 1938. Водночас згідно з описом меж місто Кропивницький межує з населеними пунктами Катеринівської, Великосеверинівської, Аджамської, Первозванівської та Соколівської територіальних громад. Наведена в пояснювальній записці інформація не дає змоги визначити, чи здійснюється розширення меж міста Кропивницький за рахунок земель суміжних територіальних громад. Крім того, відповідно до вимог пункту 1 частини третьої статті 186 Кодексу проект землеустрою потребує доопрацювання в частині погодження з районною радою (якщо районна рада не утворена - з обласною державною адміністрацією) та районною державною адміністрацією (а.с.123 т.1).

На виконання вказівки Мінрозвитку, 13.03.2025 Кропивницька міська рада направила проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області на погодження до Кропивницької районної ради (а.с.126 т.1).

Рішенням дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Кропивницької районної ради від 28.03.2025 №382 (оскаржуване рішення) погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11334,3072 га.

Розпорядженням Голови Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 01.04.2025 №65-р погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області, згідно з яким загальна площа міста становитиме 11334,3072 га (а.с.10).

Судом встановлено, що до меж міста Кропивницького Кіровоградської області ввійшли серед інших і земельні ділянки, власником яких є Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області.

Соколівська сільска рада, Катеринівська сільська рада та Первозванівська сільська рада звернулись до Мінрозвитку з приводу встановлення меж міста Кропивницького Кіровоградської області.

Міністерство розвитку громад та територій України листом від 03.05.2025 вих.№10599/33/10-25 повідомило наступне: "Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 716-р, на основі Перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 р. №593-р, визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Кіровоградської області, зокрема Кропивницької, Соколівської, Катеринівської та Первозванівської територіальних громад.

Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. №716-р визначено умовні (орієнтовні) межі територій територіальних громад (графічна частина). Графічна частина розпоряджень не встановлює межі територій відповідних територіальних громад, а є лише схематичним відображенням територій територіальних громад та призначена для візуального виокремлення різних територіальних громад.

Відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України встановлення і зміна меж міст належить до повноважень Верховної Ради України.

….Особливості та порядок встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць визначені Земельним кодексом України, законами України “Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» та “Про землеустрій» (далі - Закон).

…Беручи до уваги викладене, питання встановлення меж адміністративних територіальних одиниць врегульовано законодавством України."

Вважаючи рішення Кропивницької районної ради від 28.03.2025 р. №382 “Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області» таким, що порушує права позивача, отже є протиправним, Катеринівська сільська рада просить суд його скасувати.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, прийшов до висновку, що погоджувати проект землеустрою потрібно з тією сільською, селищною чи міською радою, за рахунок території якої розширюються межі адміністративно-територіальної одиниці. Земельні ділянки є землями спільної власності територіальних громад, погодження Кропивницької районної ради є необхідним, а тому спірне рішення є реалізацією повноважень відповідача.

Колегія судів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Конституція України визначає повноваження органу місцевого самоврядування вчиняти дії лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19), приймати рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (стаття 144).

Отже, Основний Закон України встановлює право органу місцевого самоврядування приймати обов'язкові до виконання рішення на їхній території, водночас обмеженість компетенції такого органу межами, визначеними законом.

Аналогічні положення передбачені у частині третій статті 24 Законом України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні».

Встановлення та зміна меж адміністративно-територіальних одиниць (районів, сіл, селищ, міст, районів у містах) регулюється главою 29 розділу VII ЗК України.

Відповідно до частини другої статті 173 ЗК України межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.

Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.

Необхідність розроблення проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних одиниць передбачено також частиною першою статті 46 Закону № 858-IV.

Порядок прийняття рішень про встановлення (зміна) меж адміністративно- територіальних одиниць залежить від адміністративно-територіальної одиниці.

Cтаттею 174 ЗК України на момент виникнення спірних відносин визначалося, що для районів і міст такі рішення приймає Верховна Рада України за поданням Кабінету Міністрів України (частина перша), а для сіл, селищ - відповідні сільські, селищні, міські ради. При цьому, у разі якщо встановлення і зміна меж сіл, селищ призводить до зміни меж території територіальної громади, рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймається Кабінетом Міністрів України на підставі подання відповідних сільських, селищних, міських рад (абзац другий частини другої).

Відповідно до частини восьмої статті 46 Закону № 858-IV проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці підлягає погодженню сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення її меж. У разі розширення меж населеного пункту за рахунок території, яка не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

У разі встановлення меж міст проект також погоджується з Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою.

Тобто, проєкт землеустрою у всіх випадках встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці має погоджуватися:

- якщо розширення відбувається за рахунок території в межах одного району - з місцевими радами та районними державними адміністраціями, території яких залучаються для розширення меж;

- якщо розширення відбувається за рахунок території, що не входить до відповідного району, або якщо не утворено районної ради - з Радою міністрів Автономної Республіки Крим або обласною державною адміністрацією;

- межі міст додатково погоджуються з Верховною Радою Автономної Республіки Крим або обласною радою.

Аналогічний висновок Верховний Суд викладав у постанові від 03 грудня 2024 року у справі № 560/18940/23 та постанові від 03 листопада 2021 року у справі №810/3401/17.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Отже, функція представництва спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст Кропивницького району, зокрема Катеринівської сільської територіальної громади, Соколівської сільської територіальної громади, Первозванівської сільської територіальної громади, Великосеверинівської сільської територіальної громади, Кропивницької міської територіальної громади та інших територіальних громад Кропивницького району, а також здійснення місцевого самоврядування (вирішення питань місцевого значення) покладається чинним законодавством на Кропивницьку районну раду.

Окремим аспектом здійснення такого представництва та місцевого самоврядування (вирішення питань місцевого значення) в межах спірних правовідносин виступає погодження проєктів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць, за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж. Дане повноваження районної ради закріплене п.1 ч. 3 ст. 186 Земельного кодексу України та ч. 8 ст. 46 Закону України «Про землеустрій».

Надання районним радам вищевказаних повноважень щодо погодження проєктів землеустрою, якими передбачається встановлення (зміна) меж адміністративно- територіальних одиниць напряму випливає із конституційно закріпленої функції представництва районними радами спільних інтересів територіальних громад, які входять до складу відповідного району, забезпечення збалансованого розвитку всієї території району та вирішення питань місцевого значення субрегіонального (районного) рівня.

Суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що Кропивницька районна рада в межах своїх повноважень мала право погоджувати у спірному випадку проєкт землеустрою. Тим більше, наявність такого погодження була визнано необхідним Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що земельні ділянки є землями спільної власності територіальних громад, погодження Кропивницької районної ради є необхідним, а тому оскаржене позивачем рішення є реалізацією повноважень відповідача. При цьому, як вірно зауважив суд першої інстанції, рішення Кропивницької районної ради від 28.03.2025 р. №382 “Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області» прав позивача не порушує.

Доводи апеляційної скарги позивача висновків суду першої інстанції не спростовує.

Щодо доводів скарги Кропивницької міської ради та Кропивницької районної ради у відзиві щодо помилкових висновків суду в частині входження до меж міста Кропивницького Кіровоградської області земельних ділянок з кадастровими номерами: 3522582800:02:000:0136, 3522582800:02:000:8002, 3522582800:02:000:0131, 3522582800:02:000:8516, 3522582800:02:000:0158, 3522582800:02:000:8102, 3522582800:02:000:7502, 3522582800:02:000:0133, 3522582800:02:000:7505, 3522582800:02:000:3051, 3522582800:02:000:7506,

3522582800:02:000:3089, 3522582800:02:000:9125, 3522582800:02:000:7553. За доводами скаржника судом не взято до уваги, що належним доказом, який би підтвердив чи спростував накладання ділянок, може бути лише висновок земельно-технічної експертизи, після якого суд вирішує наявність чи відсутність порушеного права (Постанова Верховного Суду від 31 травня 2023 року по справі №515/1315/18).

Колегія суддів звертає увагу, що судом не вирішувалося питання щодо накладання однієї земельної ділянки на іншу повністю чи частково або відсутність такого накладання. Існування як окремих одиниць з конкретними межами, площею, конфігурацією та кадастровим номером кожної з 14 земельних ділянок жодним з учасників справи під сумнів не ставиться, оскільки ці дані відображені у Державному земельному кадастрі.

Предмет спору та правової оцінки судом стосувався іншого питання, зокрема повноважень відповідача на погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області без погодження такого проекту позивачем відносно земельних ділянок його територіальної одиниці.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи, аргументи позивача, третьої особи, з якими вони пов'язують незаконність та необґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує. Апеляційні скарги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та Кропивницької міської ради залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року у справі № 340/4331/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках та в строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак