Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 квітня 2026 р. № 520/28781/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, просп. Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03049), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 про внесення даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ("Оберіг") та постановлення ОСОБА_1 на військовий облік;
- зобов'язати Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ("Оберіг") відомості щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 і виключити ОСОБА_1 з військового обліку, як особу, яка не підлягає військовому обліку.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.
Відповідач, Міністерство оборони України, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.
Позивачем до суду були подані відповіді на відзиви відповідачів, в яких позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має вищу юридичну освіту, що підтверджується дипломом, виданого 29.06.1996 Національною юридичною академією України імені Ярослава Мудрого.
В адміністративному позові позивач посилається на те, що з 1996 року по теперішній час вона безперервно працює в органах прокуратури Харківської області за отриманим фахом.
Наприкінці червня 2025 року позивачу стало відомо (зокрема у зв'язку з отриманням ХРУП №3 ГУНП в Харківській області звернення районного ТЦК та СП від 10.06.2025 щодо необхідності доставлення позивача, як особи, яка вчинила порушення законодавства про мобілізацію), що персональні дані позивача внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ("Оберіг") - автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи, призначеної для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язаних, яка створена для забезпечення військового обліку громадян України та використовується для обліку мобілізаційного ресурсу.
Внесення зазначеної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач вважає безпідставним, таким, що порушує її права, оскільки будь-якої освіти у галузі медицини або фармацевтики у позивача ніколи не було, позивач завжди працювала за юридичною спеціальністю.
В адміністративному позові позивач також зазначила, що з 03.09.1992 по 31.08.1993 працювала санітаркою педіатричного відділення Харківської міської дитячої поліклініки №14.
Разом з тим, позивач вважає, що вказані обставини не є підставою для взяття позивача на військовий облік відповідно до вимог чинного законодавства, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІ (далі за текстом - Закон №2232-ХІІ).
Згідно частини першої статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Відповідно до ч.11 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язокі військову службу» жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників.
Після проходження базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов'язаних у порядку та строк, визначені частиною одинадцятою статті 26 цього Закону.
Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили заклади професійної, фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, крім зазначених в абзаці другому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їх бажанням.
Перелік спеціальностей за якими жінки, що мають відповідну підготовку, можуть бути взяті на військовий облік, затверджений наказом від 11.10.2021 року № 313 Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями (зі змінами внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 35 від 07.02.2022).
Відповідно до ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.
30 грудня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 50 Порядку, заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою подають список щодо таких жінок (додаток 14) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності яких вони розташовані.
Зазначені списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов'язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Видача тимчасових посвідчень військовозобов'язаного зазначеним у списках жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, здійснюється районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого розташовані заклади освіти. Строк дії таких посвідчень - 30 діб.
Жінки, яким видано тимчасові посвідчення військовозобов'язаного (із строком дії 30 діб), повинні в семиденний строк з дня отримання таких посвідчень прибути до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання, для взяття на військовий облік.
Взяття жінок на військовий облік військовозобов'язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з подальшим оформленням відповідного військово-облікового документа.
Згідно п. 51 Порядку, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки про жінок, які працюють у зазначених органах, на підприємствах, в установах та організаціях та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їх бажанням на загальних засадах, визначених цим Порядком.
Відтак, законодавцем визначено порядок для трьох категорій жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність та підлягають взяттю на військовий облік, а саме: 1) жінки, які лише закінчили навчання, 2) працевлаштовані жінки, 3) не працевлаштовані.
При цьому взяття на облік всіх категорій жінок здійснюється лише після визначення їх придатності до військової служби, що встановлюється за результатами ВЛК.
Суд зазначає, що про жінок, які закінчують навчання за медичною або фармацевтичною спеціальністю, подаються списки закладами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти до Р(М)ТЦК та СП, які видають вказаним жінкам тимчасові посвідчення військовозобов'язаного строком дії на 30 днів.
В свою чергу, такі жінки повинні в семиденний строк з дня отримання таких посвідчень прибути до Р(М)ТЦК та СП, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання, для взяття на військовий облік.
Списки працевлаштованих жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю подають до відповідних Р(М)ТЦК та СП саме керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, де вони працюють.
Абзацом 2 п.10 ч.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», який набрав чинності 18 травня 2024 року, передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ, військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов'язаних.
Військовий облік усіх призовників і військовозобов'язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників і військовозобов'язаних ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних.
Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.
Частиною 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом.
З 16 березня 2017 року діє Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (надалі - Закон № 1951-VIII), яким визначено правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру відповідно до статті 2 Закону № 1951-VIII є:1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до статті 5 Закону № 1951-VIII, Міністерство оборони України є Держателем Реєстру, що забезпечує його технологічне функціонування, тоді як районні (міські) ТЦК та СП є органами ведення Реєстру, які безпосередньо здійснюють наповнення бази даних, внесення, актуалізацію та виправлення відомостей.
Статтею 9 Закону № 1951-VIII визначено права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Так, відповідно до положень зазначеної норми права, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Статтею 33 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII визначено загальні правила військового обліку, де військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов'язаних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно із пунктом 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. № 154 (далі - Положення про ТЦК та СП), завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 15 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 (далі - Порядок №560) керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_3 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку.
Згідно з п.15 Порядку №560 керівники територіальних органів (підрозділів) поліції з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації) організовують проведення поліцейськими перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, та у разі відсутності у такої особи військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) чи наявності інформації в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, про розшук такої особи здійснення адміністративного затримання та доставлення такої особи до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з п.54 Порядку №560 у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
Після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024, ІНФОРМАЦІЯ_4 , є органом ведення Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 10.12.2021 року перебуває на обліку як військовозобов'язана в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до ч.ч.11, 12 ст.1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», який був чинним станом на 10.12.2021 (на час взяття позивача на військовий облік), жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов'язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов'язку в запасі та дотримання правил військового обліку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 10.12.2021, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у якому зазначено: «Стоїть на обліку. ІНФОРМАЦІЯ_6 », дата введення інформації про особу в систему - 10.12.2021, вид обліку - рядовий, сержантський і старшинський склад запасу, звання - солдат, військово-облікова спеціальність - 901 "Діловодство", код ВОС - 074 "Діловод".
Також у вказаному витягу містяться відомості про те, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Відтак, матеріалами справи спростовані твердження позивача про те, що ОСОБА_1 внесено до Реєстру та поставлено на військовий облік саме як медичного працівника.
Натомість, наданий відповідачем до справи витяг з Реєстру, свідчить, що станом на час розгляду справи позивач перебуває на військовому обліку за військово-обліковою спеціальністю «Діловодство».
Належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач перебуває на військовому обліку як медична сестра чи інший медичний працівник, до матеріалів справи не надано.
Крім того, з поданих відповідачем на виконання ухвали суду доказів убачається, що 12.08.2025 позивач особисто звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про видачу (обмін) військово-облікового документа у зв'язку з тим, що раніше його не отримувала.
Того ж дня позивачем власноруч заповнено анкету для поновлення облікових даних рядового та сержантського складу, в якій зазначено її персональні дані, відомості про освіту, а саме: вища освіта, навчальний заклад - НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, рік закінчення - 1996, спеціальність за дипломом - «правознавство», а також місце роботи - Шевченківська окружна прокуратура м. Харкова, посада - прокурор.
Наведені докази свідчать, що після особистого звернення позивача до ТЦК та СП її облікові дані були уточнені саме на підставі поданих позивачем документів та відомостей, а актуальні дані військового обліку не містять відомостей про будь-яку медичну чи фармацевтичну спеціальність позивача.
За таких обставин посилання позивача на те, що її права продовжують порушуватися саме внаслідок обліку як медичного працівника, не узгоджуються з фактичними обставинами справи та спростовуються дослідженими судом доказами.
Суд також установив, що на підставі направлення ІНФОРМАЦІЯ_7 від 21.07.2025 № 4415126 позивача було направлено для визначення придатності до військової служби до ВЛК на базі КНП «Міська поліклініка № 8» Харківської міської ради.
За результатами проведеного медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 оформлено довідку військово-лікарської комісії від 01.08.2025 № 2025-0801-1028-0355-7, відповідно до якої ОСОБА_1 визнана придатною до військової служби.
Таким чином, доводи позивача про те, що її постановлення на військовий облік та подальше перебування на ньому є безпідставним, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Суд зазначає, що зібрані у справі докази свідчать про те, що позивач пройшла передбачену законом процедуру уточнення облікових даних та медичного огляду, за результатами якого визнана придатною до військової служби, а актуальні облікові дані позивача внесені до Реєстру та відображені у військово-обліковому документі.
Суд, оцінюючи доводи, викладені позивачем в адміністративному позові, зауважує, що предметом розгляду даної справи є наявність чи відсутність порушеного права позивача, зумовленого протиправними діями відповідачів щодо ведення Реєстру та військового обліку щодо ОСОБА_1 .
Як зазначалося, актуальні дані Реєстру не містять відомостей про медичну спеціальність позивача, а відображають військово-облікову спеціальність «Діловодство».
За таких обставин доводи позивача в цій частині не спростовують правомірності її перебування на військовому обліку станом на час розгляду справи.
Суд враховує і те, що позивач у позовній заяві та відповідях на відзиви фактично ототожнює можливу помилковість первинних облікових відомостей, які, за її твердженням, існували у 2021 році, із наявністю підстав для її виключення з військового обліку взагалі.
Проте такий підхід не відповідає вимогам Закону № 2232-ХІІ, оскільки питання виключення з військового обліку врегульовано статтею 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», якою передбачено вичерпні підстави для такого виключення. Позивачем не наведено та матеріалами справи не підтверджено наявності жодної з передбачених законом підстав, з якими закон пов'язує саме виключення особи з військового обліку.
Суд зазначає, що адміністративний позов не містить жодних обґрунтованих доводів, які підтверджені належними та допустимими доказами, які б давали підстави для виключення позивача з військового обліку.
За правилами статей 72-77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що у даній справі ІНФОРМАЦІЯ_5 надано докази, які підтверджують факт перебування позивача на військовому обліку з 10.12.2021, актуальну військово-облікову спеціальність 901 «Діловодство», проходження позивачем військово-лікарської комісії на підставі направлення від 21.07.2025 № 4415126, її визнання придатною до військової служби за довідкою ВЛК від 01.08.2025 № 2025-0801-1028-0355-7, а також подання особисто позивачем 12.08.2025 заяви та анкети для поновлення облікових даних.
Натомість позивачем не надано суду належних і допустимих доказів, які б підтверджували, що станом на час розгляду справи відомості Реєстру щодо неї є недостовірними, або що наявні визначені законом підстави для виключення позивача з військового обліку.
Таким чином, доводи позивача про протиправність дій відповідачів щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та постановлення її на військовий облік не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не узгоджуються з дійсними обставинами справи та спростовуються дослідженими судом письмовими доказами.
Також, необґрунтованими є вимоги позивача про виключення її з Реєстру та з військового обліку, оскільки такі вимоги заявлені без наявності передбачених законом підстав та фактично зводяться до незгоди позивача із самим фактом перебування на військовому обліку, що не є підставою для задоволення позову.
З огляду на те, що позивач не довела обставин, які б свідчили про порушення її прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, просп. Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, 03049), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 13 квітня 2026 року.
Суддя Н.А. Полях