14 квітня 2026 року Справа № 480/1904/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , і просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до Конотопського відділенням поліції (м. Конотоп) Головного управління Національної поліції в Сумській області, повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Витребувано у сторін докази.
Позивач через систему “Електронний суд» подав заяву про залишення позову без розгляду.
У заяві від 13.04.2026 позивач зазначає, що оскільки відповідач самостійно зняв позивача з розшуку, чим добровільно виконав позовні вимоги позивач просить суд : закрити справу за відсутністю предмету спору або залишити позовні вимоги без розгляду. Також позивач у заяві просить повернути судовий збір або стягнути суму з відповідача на користь позивача.
Відповідно до частини третьої статті 9 Кодекс адміністративного судочинства України кожна особа, яка звернулася до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів, розпоряджається своїми вимогами на власний розсуд, зокрема має право змінити предмет або підставу позову, відмовитися від позову чи подати заяву про залишення позову без розгляду.
За приписами частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, процесуальний закон надає право (не обов'язок) суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів.
Аналогічний висновок включений до постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.02.2024 у справі № 990/150/23.
Крім цього, Верховний Суд у постановах від 13.04.2023 у справі № 757/30991/18-а, від 12.10.2023 у справі № 160/21190/21, від 15.02.2024 у справі № 520/27906/21, від 17.04.2024 у справі № 300/3779/23, від 24.06.2025 у справі № 420/5584/24 підкреслював, що в адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Під час розгляду справи суд зв'язаний предметом і обсягом заявлених позивачем вимог. Цей принцип також передбачає, що особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Формування змісту та обсягу позовних вимог є диспозитивним правом позивача.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 3 статті 77 КАС України передбачено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі:
1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства;
2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;
3) якщо сторони досягли примирення;
4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;
5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили;
7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили;
8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо:
1) позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності;
2) позовну заяву не підписано або підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано;
3) у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;
4) позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності;
5) надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду;
6) особа, яка має адміністративну процесуальну дієздатність і за захистом прав, свобод чи інтересів якої у випадках, встановлених законом, звернувся орган або інша особа, заперечує проти позову і від неї надійшла відповідна заява;
7) провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом;
8) з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу;
9) позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору;
10) після відкриття провадження судом встановлено, що позивачем подано до цього самого суду інший позов (позови) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з однакових підстав і щодо такого позову (позовів) на час вирішення питання про відкриття провадження у справі, що розглядається, не постановлена ухвала про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі, повернення позовної заяви або залишення позову без розгляду.
В поданій позивачем заяві взагалі відсутні посилання на норми КАС України та остаточні вимоги, оскільки зазначається про два різних клопотання, які регулюються різними нормами КАС України та різні за своїми наслідками розгляду судом.
Суд звертає увагу позивача, що нормами КАС України передбачено право виключно учасників судового провадження на подання відповідної заяви із чітким викладенням вимог, заявлених у такій заяві і не надано право суду замість заявника визначати остаточні вимоги поданих клопотань.
З метою забезпечення повного, об'єктивного та всебічного розгляду поданої позивачем заяви про залишення адміністративного позову без розгляду у справі суд вважає за необхідне витребувати у позивача додаткові письмові пояснення щодо поданої заяви.
Зокрема, позивачу необхідно письмово зазначити остаточні вимоги поданого клопотання та зазначити, що саме позивач просить у клопотанні від 13.04.2026
- залишити позов без розгляду (зазначити пункт, частину ст.240 КАС України) або закрити провадження у справі (зазначити пункт, частину ст.238 КАС України ),
- повернути суму судового збору або стягнути з відповідача суму судового збору (із посиланням на норми КАС України).
Керуючись ст.ст. 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Витребувати у позивача протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали письмові пояснення, в яких письмово зазначити остаточні вимоги поданого клопотання та зазначити остаточні вимоги :
- залишити позов без розгляду (зазначити пункт, частину ст.240 КАС України) або закрити провадження у справі (зазначити пункт, частину ст.238 КАС України ),
- повернути суму судового збору або стягнути з відповідача суму судового збору (із посиланням на норми КАС України).
Ухвала набирає законної сили в момент її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета