про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
13 квітня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/653/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
02.04.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі- відповідач), в якій позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення 09.08.1994 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я;
2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення 09.08.1994 р. позивача, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я;
3) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про пройдену позивачем, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , військово-лікарську комісію, згідно Свідоцтва військово- лікарської комісії при Артемівському РВК м. Луганська, Луганської області від 09 серпня 1994 року № 129ув;
4) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про пройдену позивачем, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , військово-лікарську комісію, згідно Свідоцтва військово-лікарської комісії при Артемівському РВК м. Луганська, Луганської області від 09 серпня 1994 року № 129ув;
5) визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ініціювання процедури розшуку шляхом направлення у відношенні позивача, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , відповідних звернень до органів Національної поліції протиправними;
6) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скасувати звернення до органів Національної поліції про ініціювання процедури розшуку у відношенні позивача.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до військового квитка серія НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивач 09.08.1994 р. лікарською комісією при військовій частині НОМЕР_3 був визнаний непридатним до військової служби з виключення з обліку по гр. I ст. 7а розкладу хвороб і фізичних вад, затвердженого наказом Міністерства Оборони СРСР № 260 від 09.09.1987 року та виключений з військового обліку.
Підставою для виключення з військового обліку було Свідоцтво про хворобу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09 серпня 1994 року № 129ув, згідно якого позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я по гр. I ст. 7а розкладу хвороб і фізичних вад, затвердженого наказом Міністерства Оборони СРСР № 260 від 1987 року.
Проте, завантаживши в лютому 2026 року з сайту за посиланням https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-dokument Електронний військово обліковий документ, позивачу стало відомо, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 як військовозобов'язаний у званні рекрут, номер в реєстрі Оберіг 090520251458450701211, ВОС 999097. Крім цього, зі змісту вищезазначеного Електронного військового документу, позивачу стало відомо про те, що відповідачем 22.01.2026 року позивача було оголошено у розшук, шляхом направлення звернення до Національної поліції.
У зв'язку з цим, 26.02.2026 на адресу відповідача позивачем була надіслана заява про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів відомостей про виключення позивача, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я, про пройдену позивачем, ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 військово-лікарську комісію, згідно Свідоцтва військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09 серпня 1994 року № 129ув та про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів відомостей про порушення позивачем, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , правил військового обліку та зняття позивача з розшуку в органах Національної поліції України.
Листом № ЩТ/1224 від 05.03.2026 Відповідачем на електронну адресу позивача надано відповідь на вказану заяву позивача від 26.02.2026, якою повідомлено, що в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 позивача, ОСОБА_1 , рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до даних Реєстру ОСОБА_1 є військовозобов'язаним. відповідачем ініційовано розшук позивача, оскільки він ігнорує обов'язок встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, чим порушує приписи абзацу 6 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Рекомендовано позивачу звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичної реєстрації/проживання в Україні, де ініціювати процедуру взяття позивача на військовий облік.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 07.04.2026 позов було залишено без руху для усунення недоліків. У встановлений судом строк позивачем недоліки було усунуто.
Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 ;
- відомості (інформацію) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 станом на час підготовки відзиву на позовну заяву;
- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, з приводу яких подано позов.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити строк для подання відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.О. Свергун