Рішення від 13.04.2026 по справі 640/14185/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 640/14185/22

Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свергун І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» до Головного управління ДПС у м. Києві (відокремленого підрозділу) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

30.08.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» до Головного управління ДПС у м. Києві (відокремленого підрозділу), в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 151150 від 09 червня 2022 року, прийняте Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.06.2022 позивач через свій Електронний кабінет платника податків Державної податкової служби України отримав від Головного управління ДПС у м. Києві як територіального органу (відокремленого підрозділу) ДПС України Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 151150 від 09.06.2022, прийняте Комісією відповідача з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до вищезазначеного Рішення Комісією відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1163 від 11 грудня 2019 року було прийнято рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Комісія у своєму Рішенні зазначила, що підставою для його прийняття була відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а в графі «Податкова інформація» для віднесення позивача до такого критерію зазначила, що в ході аналізу баз даних ДПС України нею отримано податкову інформацію, що позивач здійснює реалізацію на ризикових контрагентів - покупців, а саме: ТОВ «Тіанаком» (код 43202785).

Відповідно до Додатку 1 Порядку 1165 платник податку відноситься до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Отже, для віднесення платника податку до ризикових відповідно до пункту 8 вищевказаних Критеріїв ризиковості платника податку обов'язковою передумовою є подання ним для реєстрації в Реєстрі податкової накладної за господарською операцією, яка за податковою інформацією контролюючого органу є ризиковою.

09.06.2022 (в день прийняття Комісією оскаржуваного Рішення) позивачем було подано для реєстрації в Реєстрі 7 (сім) податкових накладних, покупцями за якими є ТОВ «Об'єднання «БКТ», ТОВ «Текссол-С», ПП «Аллен-Бізнес» та ТОВ «Топ-Вест».

Тобто серед поданих 09.06.2022 позивачем для реєстрації в Реєстрі податкових накладних відсутня будь-яка податкова накладна, за якою покупцем є ТОВ «Тіанаком», посилання на яке міститься в оскарженому Рішенні.

Як наслідок, Рішення прийнято Комісією не за наслідками подання позивачем податкової накладної для реєстрації в Реєстрі, в якій покупцем виступає ТОВ «Тіанаком».

При цьому подання податкової накладної платником податків для реєстрації в Реєстрі має передувати автоматизованому моніторингу платника податку, тобто платник податків не може бути віднесений до ризикових відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку без подання ним для реєстрації в Реєстрі податкової накладної, що свідчить про необґрунтований характер оскарженого Рішення.

Таким чином, на переконання позивача, оскаржене Рішення не містить мотивів та обґрунтувань віднесення позивача до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, та є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу № 640/23302/20 передано на розгляд Луганському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 справу прийнято до провадження, визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від Головного управління ДПС у м. Києві 06.10.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач повідомляє суду про таке.

Так, контролюючим органом, з урахуванням отриманих від ТОВ «Солтекс V» інформації та копій відповідних документів, прийнято Рішення від 09.06.2022 № 151150 яким позивача віднесено до переліку ризикових платників податків на підставі пункту 5 Критеріїв ризиковості платників податку.

Відповідач посилається на постанову від 03.03.2020 по справі 240/3665/19 Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, згідно з якою використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС, або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання, зокрема віднесення особи до платників, які відповідають критеріям ризиковості є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків і є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючий орган функцій і завдань. Віднесення платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості не порушує права та інтереси, оскільки це породжує правові наслідки для суб'єкта відповідних правовідносин.

Тому ГУ ДПС у м. Києві вважає, що Рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві від № 51843 від 20.04.2021 прийняте в межах чинного законодавства, а твердження позивача щодо їх протиправності є необґрунтованими та недоведеними належними та допустимими доказами, тому просить суд відмовити в задоволенні позову.

14.10.2022 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, де позивач зазначає, що відповідач помилково у відзиві помилково посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 27 серпня 2019 року в адміністративній справі № 540/2077/18, від 20 листопада 2019 року в адміністративній справі № 480/4006/18 та від 03 березня 2020 року в адміністративній справі № 240/3665/19, адже такі постанови Верховного Суду стосуються норм застосування Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21 лютого 2018 року, який втратив чинність 01 лютого 2020 року.

Також позивач повторив доводи, викладені у позові. Просив задовольнити позов.

Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Солтекс V», ідентифікаційний код юридичної особи 33591497, місцезнаходження: 04073, місто Київ, вул. Кирилівська, будинок 142, зареєстровано як юридичну особу 01.06.2005, номер запису: 10731020000004342, основний вид економічної діяльності 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами, перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві.

Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних винесено рішення від 09.06.2022 № 151150 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, згідно з яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, оскільки в ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство здійснює реалізацію на ризикових контрагентів - покупців, а саме: ТОВ «ТІАНАКОМ» (код 43202785).

Пунктом 6 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок № 1165) визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну / розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначено наступний критерій: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законодавцем встановлена послідовність прийняття рішення про відповідність платника Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Таким чином, вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно з додатком четвертим Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту восьмому критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Згідно з оскарженим рішенням підставою для його прийняття є отримання податкової інформації, згідно з якою підприємство здійснює реалізацію на ризикових контрагентів - покупців, а саме: ТОВ «ТІАНАКОМ» (код 43202785).

При цьому відповідач не надав до суду жодних належних та достовірних доказів, які б підтверджували отримання відповідачем податкової інформації, яка стала підставою для винесення Комісією оскарженого рішення.

Згідно з матеріалами справи 09.06.2022 (в день прийняття Комісією оскарженого рішення) позивачем було подано для реєстрації в Реєстрі 7 (сім) податкових накладних, покупцями за якими є ТОВ «Об'єднання «БКП», ТОВ «Текссол-С», ПП «Аллен-Бізнес» та ТОВ «Топ-Вест». Тобто серед поданих 09.06.2022 позивачем для реєстрації в Реєстрі податкових накладних відсутня будь-яка податкова накладна, за якою покупцем є ТОВ «ТІАНАКОМ», посилання на яке міститься в оскарженому рішенні.

Як наслідок, оскаржене рішення було прийнято Комісією не за наслідками подання позивачем податкової накладної для реєстрації в Реєстрі, в якій покупцем виступає ТОВ «ТІАНАКОМ».

При цьому подання податкової накладної платником податків для реєстрації в Реєстрі має передувати автоматизованому моніторингу платника податку, тобто платник податків не може бути віднесений до ризикових відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку без подання ним для реєстрації в Реєстрі податкової накладної, що свідчить про необґрунтований характер оскарженого рішення.

Отже, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості, а судом такі не встановлені.

Більш того, суд зазначає, що здійснення позивачем господарської діяльності з окремими контрагентами, які включені до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, не є підставою для його автоматичного віднесення до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, оскільки така підстава не передбачена Порядком № 1165.

Враховуючи сукупність наведених обставин, суд доходить висновку, що рішення від 09.06.2022 № 151150 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» критеріям ризиковості платника податків носить протиправний характер та підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зауважує, що скасування спірного рішення має наслідком виключення позивача з вказаного переліку. Тому з метою поновлення порушених прав та інтересів останнього суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до платіжного доручення від 26.08.2022 № 1396 позивачем сплачено судовий збір на суму 2481,00 грн.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 2481,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» (ідентифікаційний код 33591497, місцезнаходження: 04073, місто Київ, вул. Кирилівська, будинок 142) до Головного управління ДПС у м. Києві (відокремленого підрозділу) (ідентифікаційний код 44116011, місцезнаходження: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19) про визнання протиправним та скасування рішення.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 09.06.2022 № 151150.

Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Солтекс V» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві судові витрати на сплату судового збору у розмірі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.О. Свергун