Рішення від 14.04.2026 по справі 320/15024/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року м. Київ справа №320/15024/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЮСК УКРАЇНА» до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області про визнання протиправними і скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЮСК УКРАЇНА» до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу №19 від 10.10.2024, №20 від 12.11.2024.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність обставин вчинення ним порушення вимог законодавства, встановлення обставин чого стало підставою притягнення його до відповідальності шляхом прийняття оскаржуваних рішень. Крім того, позивач наполягає на порушення порядку проведення перевірок, за наслідком яких прийняті оскаржувані рішення.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому відзиві.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 11 та пункту 1 частини 1 статті 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 11 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», з урахуванням п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», на виконання секторального плану державного ринкового нагляду на 2024 рік, затвердженого т.в.о. Голови Держпродспоживслужби від 28.11.2023 року доручено:

- начальнику відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області ЧЕРНИХ Анастасії Володимирівні, головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області БІЛОНИК Ганні Олексіївні, головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області ГОЛОВКО Кароліні Леонідівні здійснити плановий захід на предмет додержання законодавства у сфері державного ринкового нагляду (перевірка характеристик продукції: лампи, включаючи люмінесцентні без інтегрованого баласту, газорозрядні лампи високої інтенсивності та побутові лампи неспрямованого випромінення, люстри та інші електричні освітлювальні прилади, які підвішуються або закріплюються на стелі чи на стіні, набори освітлювальних приладів, що використовується для прикрашання новорічних ялинок, в частині їх відповідності вимогам Технічного регламенту щодо вимог до екодизайну для побутових ламп неспрямованого випромінення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 734, Технічного регламенту щодо встановлення системи для визначення вимог з екодизайну енергоспоживчих продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2018 р. № 804, Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1077, Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1067) магазину «Jysk» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 64 у термін з 23.09.2024 по 26.09.2024.

З метою проведення планової перевірки характеристик продукції посадові особи відділу ринкового та метрологічного нагляду прибули 23.09.2024 в магазин «JYSK», за адресою: вул. Перемоги, буд. 64, м. Запоріжжя (де здійснює господарську діяльність ТОВ «ЮСК УКРАЇНА»), на початку заходу пред'явили службове посвідчення та направлення на проведення перевірки від 19.09.2024 № 36.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області проведено плановий захід на предмет додержання законодавства у сфері ринкового нагляду магазину «Jysk» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 64 у термін з 23.09.2024 по 26.09.2024.

23.06.2024 в ході проведення перевірки характеристик продукції, встановлено розповсюдження наступної продукції:

1. лампа настільна Table lamp HJARNE 16/18 CM, model: FSY142BL, Е27 max 40W, 220-240V, 50 Hz, штриховий код: 5714988020343;

2. лампа настільна Table lamp EIVIN 15/25 CM, supplier no: 20336, product no: 4912450/84870001, batch no: 1324, 230V-50 Hz, E14, max 40W, штриховий код: 5707949529429;

3. LED лампа HERBERT Light bulb, 470 Lm, 2700K, E27, 220-240V, 50 Hz, штриховий код: 5710849308407.

23.09.2024 на офіційні адреси ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» та магазину «Jysk» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 64 було надіслано направлення на проведення перевірки від 19.09.2024 №36 та вимогу про надання документів.

У вимозі зазначено, що відповідно до ч. 7 та ч. 12 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» необхідно до 25.09.2024 надати документи (завірені належним чином їх копії), а саме:

- документи, що дають змогу відстежити походження вищезазначеної продукції та її подальший обіг та документи, які дають змогу визначити особу, яка поставила ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» зазначену вище продукцію, та всіх осіб, яким ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» поставлено вказану продукцію (договори, товарно-супровідну документацію, видаткові накладні на поставку продукції тощо);

- декларації про відповідність вимогам технічних регламентів;

- інформацію про залишки вищезазначеної продукції.

Вказані документи необхідно надати до 25.09.2024 Головному управлінню Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: поверх № 7, кабінет 703, пр. Маяковського, 20-А, м. Запоріжжя.

В ході перевірки ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» надало листи від 24.09.2024 № 486 та 25.09.2024 № 487 (які зареєстровані Головним управлінням за №Вх-08.19/4260 від 24.09.2024 та №Вх-08.19/4282 від 25.09.2024), надано копії документів про походження вищезазначеної продукції:

- копії інвойсів:

від 17.01.2024 № 283520794,

від 04.09.2024 № 291742439,

від 28.08.2024 № 291435155;

- копії декларацій відповідності:

від 04.07.2023 та 01.07.2024;

- копії митних декларацій:

від 30.08.2024 № 24UA100110130120U7,

від 06.09.2024 № 24UA209230082416U4,

від 22.01.2024 № 24UA100110120827U0.

Позивач підтвердив, що він є "виробником" вказаної продукції в розумінні Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", оскільки є імпортером та уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні, що підтверджується митними деклараціями на ввезення.

За результатами планового заходу на предмет перевірки характеристик продукції спеціалістами органу державного нагляду було складено акт перевірки характеристик продукції від 26.09.2024 року №36, у якому зафіксовані порушення вимог Технічного регламенту щодо вимог до екодизайну для побутових ламп неспрямованого випромінення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 734, Технічного регламенту щодо встановлення системи для визначення вимог з екодизайну енергоспоживчих продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 № 804, Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1067, Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16.12.32015 №1077.

На підставі акту перевірки від 26.06.2024 №36 були винесені рішення про вжиття обмежувальних заходів від 26.09.2024 №№62-66 щодо обмеження надання продукції на ринку, а саме приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами, тимчасова заборона надання продукції на ринку та усунення формальної невідповідності.

Головним управлінням зобов'язано позивача у строк до 31.10.2024 письмово повідомити про виконання зазначених рішень, за формою згідно з додатком до Порядку здійснення контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 року № 1017.

26.09.2024 складено протокол №14 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», що полягає в такому:

введено в обіг продукцію, що зазначена у додатку № 1.2 до акту перевірки характеристик продукції від 26.09.2024 № 36:

LED лампа HERBERT Light bulb, G45, 2.9W, Е27, 2700К, 470 Lm, 220-240V, 50 Hz, 25000 h, 83 Ra, size 45/79 mm, 40000 on/off, штриховий код: 5710849308407, UK importer JYSK Ltd. Biostat House Pepper Road SK7 5BW, made in China, JYSK A/S Sodalsparken 18, DK-8220 Brabrand, вартість 13 5 грн., фактичний залишок 23 шт., яка не відповідає вимогам п. З Додатку 2 Технічного регламенту щодо вимог до екодизайну для побутових ламп неспрямованого випромінення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 734, а саме:

на упаковці відсутня інформація, яка повинна бути видимою перед придбанням товару кінцевими споживачами:

- про час розігрівання лампи до 60% повної світлової віддачі (якщо менше 1 секунди може позначатися як «миттєве повне світло»);

- у випадку розробки для оптимального використання в нестандартних умовах (таких як температура навколишнього середовища Та ^ 25 °С), інформацію про ці умови;

- відсутня вищезазначена інформація для оприлюднення на веб сайті з вільним доступом (https://jysk.ua/dlya-domu/osvitlennya/lampochki/batareyki/led-lampochka-herbert-e27-470-lyumensearch_category=auto_suggestion&query=%DO%BB %D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%BE%Dl%87%D0%BA%D0%B8%20her).

Протягом строку перевірки ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» надано листи від 24.09.2024 № 486 та 25.09.2024 № 487 (які зареєстровані Головним управлінням за № Вх-08.1- 19/4260 від 24.09.2024 та № Вх-08.1-19/4282 від 25.09.2024), надано копії документів про походження вищезазначеної продукції: копії інвойсів від 17.01.2024 № 283520794, від 04.09.2024 № 291742439, від 28.08.2024 № 291435155; копії декларацій відповідності від 04.07.2023 та 01.07.2024; копії митних декларацій від 30.08.2024 № 24UA100110130120U7, від 06.09.2024 № 24UA209230082416U4, від 22.01.2024 №24UA100110120827U0.

На підставі наданих документів та нанесеного маркування на пакуванні продукції встановлено, що ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» є імпортером, вважається особою, яка ввела вищезазначену продукцію в обіг, за що передбачено відповідальність згідно пункту 2 частини 2 статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції.

27.09.2024 листом Головного управління № Вих-5.1-08.1-10/3596 надіслано на юридичну адресу ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» другий примірник акту перевірки від 26.09.2024 №36 з додатками та рішеннями про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.09.2024 №62-66, протокол №14 від 26.09.2024, який отримано позивачем 10.10.2024.

10.10.2024 за результатами розгляду матеріалів справи про застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій, передбачених статтею 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області прийнято рішення у формі постанови №19 про накладення штрафних санкцій, передбачених п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» за введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам на суму 51000,00 грн., а саме -

- LED лампа HERBERT Light bulb, G45, 2.9W, Е27, 2700К, 470 Lm, 220-240V, 50 Hz, 25000 h, 83 Ra, size 45/79 mm, 40000 on/off, штриховий код: 5710849308407, UK importer JYSK Ltd. Biostat House Pepper Road SK7 5BW, made in China, JYSK A/S Sodalsparken 18, DK-8220 Brabrand, вартість 135 грн.

Постанова про накладення штрафів №19 надіслана рекомендованим листом з повідомленням, отримана позивачем 16.10.2024.

16.10.2024 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від позивача надійшли повідомлення №517, 518, 519 від 16.10.2024 про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.

Під час проведення аналізу Повідомлення відповідачем встановлено, що на фотоматеріалі зображено маркування, яке нанесено на пакування продукції (лампи настільної Table lamp HJARNE 16/18 CM, product no: 4912409, model: FSY142BL), однак на зображеному маркуванні відсутній знак відповідності технічним регламентам. Таким чином, у наданому Повідомленні, відсутнє підтвердження про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.09.2024 № 62.

У зв'язку з недостатністю інформації, що міститься в Повідомленні, в порядку статті 34 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», в період з 28.10.2024 по 29.10.2024 було видано наказ на проведення перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів за адресою: вул. Перемоги, буд. 64, м. Запоріжжя в магазині «JYSK».

Відповідно до вимог статей 11 та 34 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Порядку здійснення контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 № 1017, на підставі повідомлення ТОВ "ЮСК УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37642136) щодо виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.09.2024 № 62, 63, 64, 65, 66, які зареєстровані в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Запорізькій області 16.10.2024 за №Вх-08.1-24/23, №Вх-08.1-24/24, №Вх-08.1-24/25 та з метою контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів доручено:

- головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області БІЛОНИК Ганні Олексіївні, головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області МЕРКУЛОВІЙ Вікторії Геннадіївні, головному спеціалісту відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області ГОЛОВКО Кароліні Леонідівна здійснити перевірку стану виконання суб'єктом господарювання ТОВ "ЮСК УКРАЇНА" рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.09.2024 № 62, 63, 64, 65, 66 продукції (лампа настільна Table lamp HJARNE 16/18 CM, product no: 4912409, model: FSY142BL, E27 max 40W, 220-240V, 50 Hz, штриховий код: 5714988020343;

лампа настільна Table lamp EIVIN 15/25 см, supplier no: 20336, product no: 4912450/84870001, batch no: 1324, 230V-50 Hz, E14, max 40W, штриховий код: 5707949529429;

LED лампа HERBERT Light bulb, G45, 2.9W, E27, 2700K, 470 Lm, 220-240V, 50 Hz, 25000 h, 83 Ra, size 45/79 mm, 40000 on/off, штриховий код: 5710849308407), за місцем розміщення продукції у магазині «Jysk» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 64 у термін з 28.10.2024 по 29.10.2024.

Перевірка стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів проведена у присутності керуючої магазином ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» за адресою: вул. Перемоги, буд. 64, м. Запоріжжя в магазині «JYSK» ОСОБА_1 .

За результатами перевірки посадовими особами Головного управління складено акт від 29.10.2024 № 44.

Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних ) заходів №44 від 29 жовтня 2024 встановлено, що позивач, у визначений Головним управлінням строк, не виконав рішення контролюючого органу про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 26.09.2024 №62 що згідно з нормами Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» є підставою для притягнення відповідача до відповідальності.

29.10.2024 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області складено протокол №15 про виявлені порушення вимог п. 3 ч.4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», відповідно, з боку позивача.

Розгляд матеріалів перевірки призначено на 12.11.2024 о 14:00 в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, про що зазначено у тексті листа-запрошення на розгляд від 30.10.2024 №Вих-5.1-08.1-10/3953, який отриманий позивачем 05.11.2024.

30.10.2024 супровідним листом Головного управління від № Вих-5.1-08.1-10/3954 направлені позивачу протокол № 15 від 29.10.2024 про виявлені порушення, акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.10.2024 №44, рішення про внесення змін до рішення від 29.10.2024 №28, рішення про скасування рішень від 29.10.2024 №27.

12.11.2024 в приміщенні Головного управління відбувся розгляд справи про застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій, передбачених статтею 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Позивач для розгляду матеріалів перевірки не з'явився.

Під час проведення вказаної перевірки стану виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів встановлено невиконання рішення від 26.09.2024 № 62, а саме не нанесено знак відповідності технічним регламентам на продукцію (лампа настільна Table lamp HJARNE 16/18 CM, product no: 4912409, model: FSY142BL, E27 max 40W, 220-240V, 50 Hz, штриховий код: 5714988020343, made in China, UK importer JYSK Ltd. Biostat House Pepper Road SK7 5BW) або на її табличку з технічними даними, або на пакування та на супровідні документи.

Таким чином, суб'єктом господарювання невиконані дії, пов'язані зі змістом обмежувального (корегувального) заходу та не можуть бути визнані результативними.

Отже, на думку відповідача, ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» продукція (лампа настільна Table lamp HJARNE 16/18 CM, product no: 4912409, model: FSY142BL, E27 max 40W, 220-240V, 50 Hz, штриховий код: 5714988020343, made in China, UK importer JYSK Ltd. Biostat House Pepper Road SK7 5BW) не приведена у відповідність із встановленими вимогами, за що передбачена відповідальність згідно п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".

12.11.2024 за результатами розгляду матеріалів справи продукція не приведена у відповідність із встановленими вимогами, за що передбачена відповідальність згідно п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції», Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області винесена постанова про накладення штрафу №20 та застосовано штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі на суму 51000,00 грн. та зобов'язано сплатити штраф в установленому порядку у 15-денний строк після отримання цієї постанови.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача про застосування штрафних санкцій, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі - Закон №2735-VI).

За змістом статті 1 вказаного Закону державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Стаття 4 Закону №2735-VI визначає, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Відповідно до статті 5 Закону №2735-VI основними принципи ринкового нагляду і контролю продукції є, зокрема, пропорційність заходів ринкового нагляду, що вживаються органами ринкового нагляду, рівню загрози суспільним інтересам; об'єктивність, неупередженість та компетентність органів ринкового нагляду і митних органів при здійсненні ринкового нагляду і контролю продукції; наявність законних підстав, визначених цим Законом та виданими відповідно до нього іншими нормативно- правовими актами, для вжиття заходів ринкового нагляду і контролю продукції; результативність та пропорційність відповідальності суб'єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та інших встановлених вимог, її спрямованість на попередження вчинення суб'єктами господарювання порушень, а також можливість посилення санкцій у разі повторного вчинення суб'єктом господарювання того самого порушення.

Згідно з частиною 1 статті 22 Закону №2735-VI заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Відповідно до частин 1-3 статті 23 Закону №2735-VI під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Як передбачено частиною 12 статті 23 цього Закону № 2735-VI у разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, передбачених пунктами 1 і 6 частини сьомої цієї статті, вживає заходів щодо визначення виробника такої продукції або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, особи, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, а також всіх осіб, яким відповідний суб'єкт господарювання поставив таку продукцію. Після визначення виробника або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, орган ринкового нагляду розпочинає проведення перевірки характеристик такої продукції в її виробника або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, та визначає всю послідовність суб'єктів господарювання в ланцюгу постачання такої продукції.

Частина 2 статті 1 Закону №2735-VI для роз'яснення термінів, які вживаються у цьому Законі, кореспондує, зокрема, до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 15 січня 2015 року №124-VIII «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» (далі - Закон №124-VIII) у цьому законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: суб'єкти господарювання - виробник, уповноважений представник, імпортер та розповсюджувач; виробник - будь-яка фізична чи юридична особа (резидент чи нерезидент України), яка виготовляє продукцію або доручає її розроблення чи виготовлення та реалізує цю продукцію під своїм найменуванням або торговельною маркою. Положення цього Закону щодо виробників також застосовуються до монтажників ліфтів; імпортер - будь-яка фізична чи юридична особа - резидент України, яка вводить в обіг на ринку України продукцію походженням з іншої країни; розповсюджувач - будь-яка інша, ніж виробник або імпортер, фізична чи юридична особа в ланцюгу постачання продукції, яка надає продукцію на ринку України.

Стаття 24 Закону №2735-VI яка визначає особливості проведення перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів, обумовлює можливість проведення планових перевірок характеристик - згідно із секторальними планами ринкового нагляду; позапланових перевірок (пункти 1 та 2 частини 1 названої статті).

За умовами частини 2 статті 24 Закону №2735-VI під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом «а» пункту 2 частини першої цієї статті:

1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:

а) наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування;

б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;

в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;

2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:

а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;

б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).

Відповідно до п. 4 Порядку здійснення контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 № 1017, суб'єкт господарювання зобов'язаний письмово повідомити за формою згідно з додатком до зазначеного Порядку орган ринкового нагляду про виконання цих рішень до 31.10.2024. Повідомлення про виконання рішення подається суб'єктом господарювання незалежно від ступеня або результативності виконання ним рішення. Суб'єкт господарювання може додавати до повідомлення документи або їх копії, які підтверджують факт результативності виконання рішення.

Відповідно до п.п. 5, 7, 9 Порядку здійснення контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 № 1017, під час проведення аналізу повідомлення про виконання рішення орган ринкового нагляду:

1) вивчає і аналізує відомості, які містяться в повідомленні, доданих до нього документах (їх копіях) та рішенні;

2) робить висновок про достатність та достовірність інформації, яка міститься в повідомленні та доданих до нього документах (їх копіях), а у разі виникнення сумнівів у достовірності такої інформації - обґрунтовує їх на підставі фактичних даних;

3) робить висновок про ступінь та результативність виконання суб'єктом господарювання рішення.

Відповідальність за порушення законодавства Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачена статтею 44 цього Закону.

Так, відповідно до п. 2, п. З ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контролю нехарчової продукції» до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі:

2) невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених статтею 29 цього Закону, крім усунення формальної невідповідності, передбаченої частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів;

3) невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.

Частиною п'ятою цієї статті визначено, що адміністративно-господарські санкції накладаються на особу, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, та/або на розповсюджувача за кожну модель, артикул чи партію продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, незалежно від кількості одиниць такої продукції та/або місць її реалізації.

Згідно ч. 6 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контролю нехарчової продукції» відповідальність за порушення інших вимог цього Закону встановлюється згідно із законом.

Справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції.

Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.

Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.

Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.

Позивач вказує в позовній заяві, що проведення перевірки посадовими особами Держпродспоживслужби в Запорізькій області було здійснено у магазині без присутності уповноваженої особи.

Оцінюючи такі доводи позивача, суд звертає увагу на таке.

На початку планового заходу спеціалісти Головного управління пред'явили свої службові посвідчення, роз'яснили суть перевірки, період проведення перевірки старшій зміни магазину «Jysk» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 64.

Старша зміни Тетяна повідомила, що керівник магазину у відпустці, а заступник у Києві на зборах, зробила фото копію направлення на проведення перевірки та відправила керівництву, журнал реєстрації перевірок для внесення до нього запису посадовими особами не надала.

Після відбію тривоги, коли перевіряючі повернулось для проведення перевірки, старша зміни повідомила, що у період проведення перевірки, зазначений у наказі №36 від 19.09.2024, з 23.09.2024 по 26.09.2024 керівництво магазину буде відсутнє, повернеться з відрядження тільки 30.09.2024, тому запропонувала здійснити плановий захід після повернення керівництва магазину.

Начальник відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Черних Анастасії Володимирівні роз'яснила старшій зміни стосовно процедури проведення планового заходу та повідомила, що у сфері державного ринкового нагляду перевіряється характеристики продукції, зазначеної у наказі на проведення перевірки, а не ведення господарської діяльності суб'єкта господарювання та обов'язкова присутність керівництва магазину не передбачена Законом України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції».

Як зазначалось вище, старша зміни Тетяна зателефонувала юристу, яка назвалася Ганною В'ячеславівною, та повідомила що керуючий магазином у відрядженні, уповноважена особа, яка має повноваження отримувати направлення на проведення перевірки відсутня та запропонувала перенести планову перевірку в зручний для них час, коли повернеться керуючий магазину.

Перенесення перевірки на інший період, ніж зазначено у наказі, Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» не передбачено, на питання, чи допускає суб'єкт господарювання інспекторів на проведення перевірки, юрист повідомила, що вона особисто допускає, керівництво не заперечує проти проведення перевірки, а питання щодо наявності уповноваженої особи буде вирішено наступного дня, тобто 24.09.2024.

23.09.2024 спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами розпочали огляд продукції, зазначеної у наказі.

У зв'язку з тим, що працівники магазину «JYSK» відмовлялись отримувати будь-які документи, 23.09.2024 посадовими особами було направлено копію направлення на проведення перевірки та вимогу про надання документів на поставку продукції засобами електронного зв'язку на електронну пошту ogr@jysk.com, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» та на електронну пошту UA0041@stores.jysk.com, яка була зазначена у візитівці, що надана посадовим особам старшою зміни Тетяною. Отримання документів не заперечується позивачем.

Коли наступного дня, 24.09.2024 спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області з'явилися для продовження перевірки, старша зміни повідомила, що питання щодо присутності на перевірці уповноваженої особи позивача не вирішено.

Отже, позивач, не зважаючи на обізнаність про проведення перевірки характеристик продукції у зазначеному магазині, не вчинив жодної дій для реалізації своїх прав, передбачених зазначеними законодавчими актами, зокрема не забезпечив участь у перевірці уповноваженої ним особи.

Таким чином, на думку суду, спеціалісти Головного управління вжили усіх можливих заходів щодо забезпечення участі у перевірці суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи та реалізації права суб'єкта господарювання бути присутнім під час здійснення заходів ринкового нагляду.

Відповідно до ч. 1 ст.7 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» суб'єкти господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції мають право:

1) вимагати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд і контроль продукції, додержання вимог законодавства;

2) перевіряти наявність у посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд та контроль продукції, наявність службових посвідчень;

3) одержувати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, копії посвідчень (направлень) на проведення перевірок та не допускати їх до проведення перевірок, якщо вони не надали копії таких документів;

4) бути присутніми під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду;

5) одержувати в установленому порядку від органів ринкового нагляду і митних органів необхідну, доступну та достовірну інформацію про результати ринкового нагляду і контролю продукції;

6) вимагати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд та контроль продукції, забезпечення конфіденційності будь-якої інформації, одержаної під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції, крім випадків, визначених цим та іншими законами України;

7) оскаржувати в установленому законом порядку будь-які рішення, приписи, дії та бездіяльність органів ринкового нагляду, митних органів та їх посадових осіб;

8) звертатися за захистом своїх прав та інтересів до суду;

9) вживати за власною ініціативою заходів щодо запобігання та уникнення ризиків, які становить продукція, що надається ними на ринку, забезпечення відповідності цієї продукції встановленим вимогам та усунення порушень вимог, встановлених цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції";

10) отримувати безоплатну консультативну допомогу від органу ринкового нагляду з метою запобігання порушенням під час здійснення заходів державного ринкового нагляду;

11) при проведенні планової перевірки не допускати посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, до проведення перевірки характеристик продукції, не зазначеної у відповідному секторальному плані ринкового нагляду.

Відповідач вжив усіх залежних від нього дій для належного інформування позивача про проведення перевірки. Проте, незважаючи на те, що позивач був обізнаний в проведенні перевірки, він не скористався своїм правом бути присутнім при здійсненні планового заходу на предмет додержання законодавства у сфері ринкового нагляду.

При цьому, суд враховує, що Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» не встановлює обов'язковість присутності суб'єкта господарювання або його представника при здійсненні перевірок характеристик продукції на предмет додержання законодавства у сфері ринкового нагляду.

Крім наведеного, позивач вказує, що оскільки відсутній запис у журналі проведення перевірок, перевірка розпочата не була.

У контексті наведеного суд зазначає, що журнал реєстрації перевірок у магазині передбачений для фіксації всіх перевірок, що проводяться контролюючими органами. Він містить інформацію про перевіряючих, мету перевірки, її тривалість та результати. Основна мета ведення журналу - уникнення несанкціонованих перевірок та забезпечення прозорості контрольних заходів.

Згідно з Порядком ведення журналу реєстрації перевірок, затвердженим наказом Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10.08.1998 № 18, журнал повинен знаходитися за місцем здійснення підприємницької діяльності, тобто у магазині.

Журнал повинен містити наступну інформацію: номер за порядком, мета та характер перевірки, назва організації, що здійснює перевірку, прізвище, ім'я, по батькові особи, що здійснює перевірку, номер службового посвідчення та посада особи, що здійснює перевірку, дата видачі та номер направлення або припису щодо здійснення перевірки, строк проведення перевірки, підпис особи, що здійснює перевірку, примітки.

Представник контролюючого органу перед початком перевірки повинен обов'язково зробити запис у журналі, заповнюючи всі передбачені графи, та поставити свій підпис.

У телефонній розмові з юристом, яка назвалася Ганною В'ячеславівною, начальник відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Черних Анастасії Володимирівні спитала, чи буде наданий журнал проведення перевірок, на що юрист відповіла, що журнал реєстрації перевірок інспекторам не буде надано, оскільки у старшої зміни відсутні повноваження стосовно надання журналу перевірок перевіряючим.

Вказані обставини, як зазначені вище обставини здійснення перевірки, підтверджуються долученими до матеріалів справи доказами, а саме відеофіксацією здійснення перевірки позивача.

Таким чином, на вимогу Головного управління Держпродспоживслужби, журнал реєстрації перевірок не було надано.

Позивач зазначає, що секторальний план є незаконною підставою для проведення планових перевірки у позивача як у виробника.

Як вже зазначалось, плановий захід проведено відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 11 та пункту 1 частини 1 статті 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 11 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», з урахуванням п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», на виконання секторального плану державного ринкового нагляду на 2024 рік, затвердженого т.в.о. Голови Держпродспоживслужби від 28.11.2023.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Як передбачено частиною 12 статті 23 цього Закону, у разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, передбачених пунктами 1 і 6 частини сьомої цієї статті, вживає заходів щодо визначення виробника такої продукції або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, особи, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, а також всіх осіб, яким відповідний суб'єкт господарювання поставив таку продукцію. Після визначення виробника або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, орган ринкового нагляду розпочинає проведення перевірки характеристик такої продукції в її виробника або особи, яка вважається такою, що ввела продукцію в обіг, та визначає всю послідовність суб'єктів господарювання в ланцюгу постачання такої продукції.

Таким чином, за результатом проведення планового заходу у розповсюджувача ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» на підставі наданих документів та нанесеного маркування на пакуванні продукції встановлено, що ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» є імпортером, який ввів вищезазначену продукцію в обіг.

З огляду на зазначене та враховуючи, що викладені обставини справи та надані відповідачем докази підтверджують порушення з боку позивача пункту статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області під час здійснення планової та позапланової перевірок ТОВ «ЮСК УКРАЇНА» діяли в межах повноважень та на підставі норм, визначених чинним законодавством, постанови про накладення штрафних санкцій №19 від 10.10.2024, №20 від 12.11.2024 винесені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги є безпідставними.

Стосовно законності застосування Технічних регламентів при здійсненні планового, позапланового заходів Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області у магазині «Jysk» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 64 , суд зазначає таке.

Технічний регламент - законодавчий акт, прийнятий органом влади, що містить обов'язкові технічні вимоги або безпосередньо, або шляхом посилання на стандарт або стандарти, або шляхом застосування взаємопов'язаних стандартів.

Перевірки продукції здійснювались в частині їх відповідності вимогам Технічного регламенту щодо вимог до екодизайну для побутових ламп не спрямованого випромінення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 734, Технічного регламенту щодо встановлення системи для визначення вимог з екодизайну енергоспоживчих продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2018 р. № 804, Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1077, Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1067).

Станом на час проведення перевірок та накладання штрафних санкцій Технічні регламенти розроблені та затверджені у встановленому порядку, є чинними, вони встановлюють правила, процедури та обов'язки, яких необхідно дотримуватися тими, на кого вони поширюються. А тому встановлення їх порушення є правомірною підставою для притягнення до визначеної законом міри відповідальності.

Беручи до уваги зазначене вище у сукупності, суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) було доведено правомірність прийнятих ним оскаржуваних рішень.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних рішень на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ЮСК УКРАЇНА» до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області про визнання протиправними і скасування постанов - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.