14 квітня 2026 року м. Київ справа №640/829/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження за позовною заявою Акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" до Головного управління ДПС в Одеській області визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС в Одеській області щодо не виконання вимог ст. 43 Податкового кодексу України, що полягає в не підготовці та не поданні відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення АТ "Ощадбанк" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 367416 грн.;
- зобов'язати ГУ ДПС в Одеській області підготувати та подати відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення АТ "Ощадбанк" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 367416 грн. на поточний рахунок.
В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує, що протягом 2014 року за місцезнаходженням філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк» - було сплачено авансові внески з податку на прибуток, у результаті чого виникла переплата. Наявність позитивного сальдо у сумі 367 416,00 грн. неодноразово підтверджувалася даними інформаційної системи ДПС та актами звірки. Незважаючи на неодноразові звернення із заявами про повернення коштів, відповідач висновку не підготував, посилаючись на нібито неправомірність переплати через розбіжності під час реорганізації підрозділів у 2012-2013 роках. На переконання позивача, така тривала бездіяльність контролюючого органу є протиправною та такою, що прямо порушує гарантоване нормами ПК України право платника на повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань у розумінні податкового законодавства. Позивач підкреслює, що наявність переплати є фактично встановленою та документально підтвердженою самим же відповідачем, а посилання на обставини реорганізації минулих періодів є безпідставними та не можуть слугувати законним приводом для відмови у поверненні належних банку коштів, що і зумовило необхідність звернення до суду за захистом порушених прав.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, зазначаючи у відзиві, що вказана сума переплати рахується в ІКП неправомірно. На думку податкового органу, позивачем було занижено податкові зобов'язання за відокремленими підрозділами у минулих періодах, що призвело до штучного виникнення сальдо, а отже, сума не підлягає поверненню в порядку ст. 43 ПК України.
Позивач у відповіді на відзив на спростування вищевказаних доводів відповідача вказав, що розбіжності виникли внаслідок несвоєчасного відображення самим контролюючим органом результатів реорганізації філій (Ізмаїльської, Кілійської та ін.) та показників уточнюючої звітності позивача. На переконання позивача, недоліки в адмініструванні інтегрованих карток платника з боку податкового органу не можуть бути підставою для обмеження права на повернення надміру сплачених сум, яке є гарантованим та безумовним у розумінні податкового законодавства за умови дотримання платником процедури, визначеної статтею 43 ПК України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 вказану позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2022 допущено процесуальне правонаступництво шляхом заміни Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166).
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю, та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Лисенко В.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.07.2024 прийнято адміністративну справу до провадження та визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Встановивши правові позиції сторін по справі та їх обґрунтування, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані до матеріалів справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до статуту АТ «Державний ощадний банк України» та згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач є банківською установою, що здійснює діяльність на підставі банківської ліцензії.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з січня 2014 року по грудень 2014 року за місцезнаходженням філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09328601) здійснювалася сплата податку на прибуток.
Так, з метою виконання вимог податкового законодавства щодо авансових внесків, протягом січня-грудня 2014 року позивачем за Одеським обласним управлінням було сплачено авансові внески з податку на прибуток на загальну суму 4 286 612,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями, наявними в матеріалах справи.
За результатами діяльності 2014 року АТ «Ощадбанк» поніс збитки, в результаті чого виникла переплата з податку на прибуток за рахунок сплачених авансових внесків з податку на прибуток.
02.03.2015 АТ «Ощадбанк» подано податкову декларацію з податку на прибуток банку за звітній (податковий) період 2014 року, яка доставлена в поштову скриньку ДПА України та прийнята пакетом за реєстраційним номером 9081423956.
В рядку 15 даної декларації визначено від?ємне значення податку на прибуток за звітній (податковий) період - 158 237 785 грн.
Згідно з додатком ЗП до рядку 14 Податкової декларації з податку на прибуток банку за звітній (податковий) період 2014 року вказано зменшення нарахованої суми податку в сумі 158 292 594 грн. 00 коп., сума нарахованого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу ІІ та абзацу другого пункту 2 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України в сумі 158 292 594 грн. 00 коп.
25.09.2015 АТ «Ощадбанк» подано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток банку за звітній (податковий) період 2014 року, яка доставлена в поштову скриньку ДПА України за реєстраційним номером 9082111633, в рядку 15 «Податок на прибуток за звітній (податковий) період» якої визначено від?ємне значення - 158 237 812 грн.
02.03.2015 АТ «Ощадбанк» подано в ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області Розрахунок податкових зобов?язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств за звітній (податковий) період 2014 року по філії - Одеське РУ АТ «Ощадбанк», в рядку 06 «Податок на прибуток відокремленого підрозділу платника консолідованого податку на прибуток звітного (податкового) періоду, зменшений на суму сплаченого авансового внеску з податку на прибуток (рядок 04-рядок 05)» визначено від?ємне значення - 4 286 232 грн.
Станом на 01.04.2015 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за результатами звіряння з АТ «Ощадбанк» по філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк» підтвердила позитивне сальдо розрахунків в сумі 4 253 569,42 грн., що підтверджується актом № 10003-20 від 23.04.2015. Розбіжності з даними АТ «Ощадбанк» в сумі 32 662,58 грн.
08.07.2015 АТ «Ощадбанк» звернулось до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою №13/3-06/248-7379 про повернення переплати по авансовому внеску з податку на прибуток в сумі 4 286 232,00 грн. на банківський рахунок.
ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області підтвердила позитивне сальдо розрахунків з податку на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, по філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк»:
- за період з 01.01.2015 по 06.10.2015 в сумі 4 253 569,42 грн., що підтверджується актом від 07.08.2018;
- за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 в сумі 4 261 955,45 грн., що підтверджується актом № 2031-07 від 07.08.2018.
У зв?язку з невиконанням відповідачем вимог ст. 43 Податкового кодексу України АТ «Ощадбанк» звернулось до ДФС України листом від 15.12.2017 №13/3-16/116/49130/2017.00/вих. щодо вирішення питання повернення переплати з податку на прибуток.
02.02.2018 ДФС України листом №3512/6/99-99-12-03-06-15 повідомило АТ «Ощадбанк», що порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов?язань визначено ст. 43 Податкового кодексу України. Водночас, Податковий кодекс не передбачає перенесення надміру сплачених грошових зобов?язань з інтегрованих карток з податку на прибуток філій (відокремлених підрозділів), які втратили статус платників вказаного податку, до карток головних підприємств, на які згідно з чинним законодавством до 01.01.2015 було покладено відповідальність за повноту нарахування та сплати податку на прибуток філій. Станом на 25.01.2018 з даними обліково-звітної інформаційної системи органів ДФС надміру сплачена сума податку на прибуток філіями АТ «Ощадбанк» за кодом БК 11020600 (податок на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України) становить, зокрема, по філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк» 4 261 955,45 грн.
28.02.2018 Управління Державної казначейської служби України у м. Одеси Приморський р-н/ повернуто на банківський рахунок АТ «Ощадбанк» надмірно сплачені суми податку на прибуток банківських організацій в сумі 3 894 539,45 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 28.02.2018 №840.
Залишок надмірно сплаченої суми податку на прибуток банківських організацій, узгоджений і не повернутий АТ «Ощадбанк», склав 367 416,00 грн.
11.05.2018 АТ «Ощадбанк» звернулось до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою №13/3-16/115/43704/2018.00/вих про повернення переплати з податку на прибуток в сумі 391 692,55 грн. на банківський рахунок.
26.06.2018 ГУ ДФС в Одеській області листом №9732/10/15-32-07-01-08 повідомив АТ «Ощадбанк» про те, що переплата в ІКП за кодом бюджетної класифікації 11020600 складає 367 416,00 грн. та запропонував провести звірку стану розрахунків за відповідним платежем.
Станом на 01.08.2018 ДПІ у Приморському районі м. Одеси за результатами звіряння розрахунків платника за період з 01.01.2018 по 01.08.2018 з податку на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташовані на території України, підтвердила позитивне сальдо розрахунків в сумі 367 416,00 грн., що підтверджується актом № 1903-07 від 20.08.2018. Розбіжності за даними АТ «Ощадбанк - в сумі 24 276,55 грн.
23.08.2018 АТ «Ощадбанк» звернулось до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою №13/3-16/165/79305/2018.00/вих про зарахування надміру сплачених грошових зобов?язань в розмірі 367 416,00 грн. за платежем «Податок на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташовані на території України» в рахунок погашення податкових зобов?язнь філії за платежем «Податок на доходи фізичних осіб із доходу у вигляді процентів».
Однак, вже 24.09.2018 ГУ ДФС в Одеській області листом №13713/10/15-32-12-05-06 повідомив АТ «Ощадбанк» про те, що в КП рахується неправомірна переплата.
12.10.2018 АТ «Ощадбанк» подав до ДФС України скаргу №13/3-16/199/96343-2018-00/вих про перегляд відповіді ГУ ДФС в Одеській області №13713/10/15-32-12-05-06 від 24.09.2018 та зобов?язання ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області вчинити дії щодо повернення надміру сплачених грошових зобов?язань в сумі 391 692,55 грн. за платежем «Податок на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташовані на території України», відповідно до вимог ст. 43 ПК України.
16.11.2018 ДФС України листом №37388/6/99-99-12-03-06-15 повідомила АТ «Ощадбанк» про необхідність провести звіряння розрахунків з бюджетом по податку на прибуток підприємств по філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк».
АТ «Ощадбанк» та ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області проведено звіряння розрахунків платника за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 та підтверджено станом на 31.12.2018 позитивне сальдо розрахунків в сумі 367 416,00 грн., що підтверджується актом №4436-50 від 25.01.2019.
28.01.2019 АТ «Ощадбанк» звернулось до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою №13/3-16/23/8130/2019-00/вих про повернення переплати з податку на прибуток в сумі 391 692,55 грн. на банківській рахунок.
21.03.2019 ГУ ДФС в Одеській області повідомило АТ «Ощадбанк» листом №6116/10/15-32-50-06-07 про те, що в ІКП «податок на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» КБК 11020600 рахується неправомірна переплата в сумі 367 416,00 грн.
02.07.2019 АТ «Ощадбанк» звернулось до Південного управління у м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області з заявою №13/3-16/116/54043/2019-00/вих про повернення надміру сплачених грошових зобов?язань в розмірі 367 416,00 грн. за платежем «Податок на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України», що обліковується в інтегрованій картці філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок позивача.
14.08.2019 ГУ ДФС в Одеській області листом №16957/10/15-32-50-06-07 (отриманий позивачем 27.08.2019) повідомило про те, що станом на 18.02.2018 в ІКП «податок на прибуток банківських організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» КБК 11020600 рахується неправомірна переплата в сумі 367 416,00 грн., про що було повідомлено АТ «Ощадбанк» листами №37388/6/99-99-12-03-06-15 від 16.11.2018 та №6116/10/15-32-50-06-07 від 21.03.2019.
10.09.2019 АТ «Ощадбанк» подав до ДПС України скаргу №13/3-16/138/75799/2019-00/Вих на бездіяльність ГУ ДФС в Одеській області, в якій просив визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС в Одеській області щодо неподання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення АТ «Ощадбанк» надміру сплачених грошових зобов?язань з податку на прибуток в сумі 367 416,00 грн. та зобов?язати ГУ ДФС в Одеській області підготувати та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення АТ «Ощадбанк» надміру сплачених грошових зобов?язань з податку на прибуток в сумі 367 416,00 грн. в порядку, встановленому статтею 43 ПК України, на банківський рахунок АТ «Ощадбанк». Дана скарга направлена АТ «Ощадбанк» ДПС України 10.09.2019 засобами поштового зв?язку і отримана ДПС України 13.09.2019.
Однак, ДПС України листом від 04.10.2019 №444116/99-00-04-03-01-15 повідомила АТ «Ощадбанк» про те, що лист ГУ ДФС в Одеській області від 14.08.2019 №16957/10/15-32-50-06-07 має роз?яснювальний характер та не підлягає адміністративному оскарженню у розумінні ст. ст. 55, 56 ПК України. Звернення платників податків, що не відповідає вимогам, зазначеним у ст. 56 ПК України, як скарга не розглядається, а надсилається відповідь у порядку та строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян». ДПС України також повідомила АТ «Ощадбанк» про те, що інформація, наведена у листі, надіслана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) надміру сплачених сум (ГУ ДПС в Одеській області) для розгляду по суті та вжиття заходів відповідно до вимог чинного законодавства.
23.10.2019 на виконання листа ДПС України ГУ ДПС в Одеській області листом №2637/10/15-32-04-05-09 (отримано АТ «Ощадбанк» 29.10.2019, що підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції) надала відповідь на скаргу АТ «Ощадбанк» від 10.09.2019 № 13/3-16/138/75799/2019-00/Вих.
В листі № 2637/10/15-32-04-05-09 від 23.10.2019 ГУ ДПС в Одеській області повідомила АТ «Ощадбанк», що за даними інформаційної системи ДПС станом на 18.10.2019 в ІКП «податок на прибуток банківських організацій, включаючи філії аналогічних організацій, розташованих на території України» КБК 11020600 філії - Одеське обласне управління АТ «Ощадбанк» рахується переплата в сумі 367 416 гривень. ГУ ДПС в Одеській області вважає, що переплата в сумі 367 416 гривень є неправомірною та поверненню не підлягає.
Не погоджуючись з правомірністю вищевказаних висновків контролюючого органу та допущеною бездіяльністю відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Згідно з підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначений статтею 43 Податкового кодексу України, Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який визначає процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.
Пунктом 43.1 статті 43 ПК України встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.3 статті 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п. 43.4 ст. 43 ПК України).
Згідно з п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п. 43.4 ст. 43 ПК України).
Згідно з п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до п.п. 1, 2 розділу ІІ Порядку взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку, поданої до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДФС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджений Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до п. 5 наказу Мінфіну України від 03.09.2013 № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов?язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за №1679/28124.
Органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:
1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п?яти робочих днів з дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п?ять робочих днів з дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків:
-за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України;
-за платежами, що належать місцевим бюджетам, - до відповідних місцевих фінансових органів;
-за частиною платежу, що перерахована до відповідного фонду загальнообов?язкового державного соціального і пенсійного страхування, - до відповідного територіального органу цього фонду (п.12 наказу Мінфіну України від 03.09.2013 № 787).
Згідно з ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відтак, необхідною обставиною для повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках податкового органу як переплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється контролюючими органами, є факт ухвалення податковим органом висновку про повернення надмірно сплачених сум податку.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з даними ІКП позивача (КБК 11020600) за Одеським обласним управлінням АТ «Ощадбанк», станом на момент подання заяви про повернення рахується переплата у сумі 367 416,00 грн. Ця сума неодноразово підтверджувалася актами звірки (зокрема актом №10003-20 від 23.04.2015, актом №2031-07 від 07.08.2018 та актом №4436-50 від 25.01.2019).
Твердження відповідача про те, що переплата є неправомірною через події 2012-2013 років, суд відхиляє, оскільки, згідно з принципом належного урядування, орган державної влади не може посилатися на власні помилки або недоліки у роботі своїх інформаційних систем (ІКП) як на підставу для обмеження прав платника податків. Оскільки факт наявності коштів у бюджеті підтверджено документально, а доказів наявності податкового боргу у АТ «Ощадбанк» відповідачем не надано, позивач має законне право на їх повернення.
У даній справі позивач мав законне сподівання на повернення коштів, гарантоване ст. 43 ПК України.
Отже, в даному спорі має місце невиправдана бездіяльність контролюючого органу, оскільки факт наявності переплати у розмірі 367 416,00 грн. в інтегрованій картці платника (ІКП) позивача є підтвердженим і не спростованим відповідачем по суті.
На переконання суду, посилання відповідача на розбіжності, що виникли ще у 2012-2013 роках під час реорганізації філій позивача, не можуть бути законною підставою для відмови у поверненні коштів у 2020 році.
При цьому, суд наголошує про те, що, якщо податковий орган протягом багатьох років відображає у своїй системі певну суму як переплата та підтверджує її актами звірки (зокрема у 2015, 2018 та 2019 роках), він не може в односторонньому порядку оголосити її неправомірною лише в момент отримання заяви про повернення.
Крім того, суд констатує, що позивач дотримався встановленої вимоги щодо строку звернення (1095 днів) та процедури подання заяви.
Більше того, враховуючи наслідки розгляду скарги позивача від 10.09.2019, суд зазначає, що обов'язок територіального органу контролюючого органу вчинити активні дії щодо повернення коштів є безумовним.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що встановлений факт наявності підтвердженої актами звірки переплати у сукупності з належним дотриманням позивачем процедури звернення покладає на податковий орган безумовний обов'язок щодо формування висновку про повернення коштів, а посилання відповідача на недоліки власного адміністрування чи реорганізаційні процеси минулих періодів не можуть бути правовою підставою для обмеження гарантованого законом права платника на отримання надміру сплачених сум.
Відповідачем не доведено тих обставин, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, як того вимагає від сторін приписи частини першої статті 77 КАС України.
За визначенням частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми, у розумінні частини першої статті 76 КАС України, є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
За змістом частини другої вищезазначеної правової норми процесуального закону, питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Разом з тим частина перша статті 77 КАС України покладає на кожну сторону обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд наголошує, що обов'язок доказування в податкових спорах покладається на податковий орган, який у відповідності до принципу офіційного з'ясування обставин справи повинен доводити в суді обставини, що стали підставою для нарахування платнику податків спірних податкових зобов'язань, та правомірність прийняття свого рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 817/149/17, від 29.03.2018 у справі № 813/2758/16.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Суд зауважує, що усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 03.06.2025 у справі № 280/3703/23.
Податковим законодавством презюмується правомірність рішень, дій та бездіяльності платника податків (ст. 4 ПК України)
При цьому, позивачем надано достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своєї бездіяльності, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Належних та достатніх доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надано.
Інші доводи учасників справи не спростовують вищенаведених висновків суду.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду у розмірі 4 204,00 грн, що документально підтверджується платіжним документом.
Суд зазначає, що на час вирішення справи, позивачем не заявлено до стягнення понесені витрати на професійну правничу допомогу, не надано до суду відповідних доказів, у зв'язку з чим, вирішенню судом такі витрати за ст. 134 та ст. 139 КАС України, під час винесення рішення у даній справі, не підлягають.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду у сумі 4 204,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області.
Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо не підготовки та не подання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення Акціонерному товариству "Ощадбанк" (код ЄДРПОУ 00032129, 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-г) надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 367 416 грн.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області підготувати та подати відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення АТ "Ощадбанк" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 367 416 грн. на поточний рахунок АТ "Ощадбанк" (код ЄДРПОУ 00032129, 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-г).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП: 44069166, 65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5) на користь Акціонерного товариства "Ощадбанк" (код ЄДРПОУ 00032129, 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-г) понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 4 204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири) гривні 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.