14 квітня 2026 року м. Київ справа №320/17151/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ «Гарант Логістік» до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «Гарант Логістік» з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.12.2024 №12239331/42162801;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №30 від 22.12.2023, складену ТОВ «Гарант Логістік» в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним у встановленому законодавством порядку складено та направлено до контролюючого органу податкову накладну, реєстрацію якої необґрунтовано було зупинено та запропоновано надати пояснення та/або копії документів. Позивач вказав на те, що первинні документи на підтвердження показників, зазначених у податкових накладних, були надані, а також відповідачу надані пояснення щодо здійснення господарських операцій. Однак, комісією прийнято рішення про відмову в прийнятті податкової накладної. Дії ДПС України, оформлені даним рішенням, позивач вважає необґрунтованим, вчиненим з порушенням норм законодавства та без дослідження наданих позивачем документів та пояснень.
Відповідачами подано до суду відзиви на позовну заяву, відповідно до яких проти задоволення позовних вимог заперечують повністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Судом встановлено, що ТОВ «Гарант Логістік» зареєстровано юридичною особою з 29.05.2018, є платником ПДВ з 19.07.2018, що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість.
Основним видом господарської діяльності ТОВ «Гарант Логістік» є оптова торгівля напоями (код КВЕД 46.34), вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41) та інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (код КВЕД 52.29).
Між позивачем та ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" 01.01.2023 укладено Договір про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56- 23 (далі - Договір).
За умовами Договору ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" як Експедитор зобов'язується надавати транспортно-експедиційні послуги з організації та забезпечення перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України, а ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" як Замовник зобов'язується приймати та сплачувати Послуги Експедитора на умовах, визначених цим Договором.
На підставі та на умовах цього Договору Експедитор надає Замовнику наступні Послуги:
- організація перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України на підставі Заявок Замовника;
- залучення до надання Послуг перевізників шляхом укладання з ними відповідних договорів від свого імені;
- здійснення розрахунків з усіма учасниками транспортного процесу;
- виконання інших доручень Замовника за згодою Сторін (п. 1.2. Договору).
З метою виконання вказаних Послуг ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" використовує наступний орендований автомобільний транспорт:
- спеціалізований вантажний - спеціалізований сідловий тягач - Е, DAF XF 95.430, державний реєстраційний номер: НОМЕР_1 ;
- напівпричіп-загальний н/пр.-бортовий RENDERS ROC 12.27, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Крім того, з метою виконання вказаних послуг ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" залучає суб'єктів господарювання - перевізників, які фактично забезпечують перевезення (доставлення) вантажів до визначених вантажоодержувачів.
Наведені обставини підтверджують наявність у ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" необхідної та достатньої матеріально-технічної бази для здійснення вказаної господарської діяльності.
Згідно п. 1 Додаткової угоди № Січ-Бер 2023 від 01.01.2023 про здійснення гарантованих перевезень до Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-23 від 01.01.2023, Сторони погодили, що в період з 01.01.2023 по 31.01.2023 Експедитор зобов'язаний виконати Заявки Замовника в кількості не меншій, ніж вказана нижче, протягом кожного календарного місяця (далі - Гарантована кількість перевезень) за наступними адресами доставки на зазначених нижче умовах:
- Запоріжжя (РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 16, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ - 28 500,00 грн.;
- Запоріжжя (склад філії Замовника, склад дистриб'ютора Замовника): гарантована кількість перевезень - 24, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ - 28 000,00 грн.;
Згідно п. 2.1.1. Договору інформація щодо характеристик вантажу, пункту відправлення, пункту призначення, часу та дати подачі автомобіля під завантаження, вартість Послуг та інші істотні умови перевезення вказуються у конкретній заявці (надалі «Заявка»). Заявка складається в письмовій формі, вона має відповідати зразку, наведеному у Додатку №2 до цього Договору, та письмово погоджується Сторонами.
Відповідно до п. 2.1.2. Договору Сторони погодили, що Заявка може бути також узгоджена Сторонами за допомогою електронної системи узгодження Заявок, що розташована в мережі інтернет за наступного WEB адресою: http://transport.logist-pro.com.ua (надалі - «Електронна система»).
Основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна (п. 2.5.1. Договору).
Здача-приймання Послуг за цим Договором підтверджується Актом наданих послуг, який підписується Сторонами у двох примірниках (п. 2.5.5. Договору).
Згідно п. 4.2. Договору вартість Послуг визначається в узгодженій Сторонами Заявці та вказується у рахунку-фактурі та Акті наданих послуг.
Крім того, відповідно до 4.5. Договору враховуючи подачу автомобілів Експедитора через транзитну парковку Замовника, а також витрати, які Замовник несе у зв'язку із утриманням такої парковки, Експедитор надає Замовнику знижку на свої послуги (далі - Знижка), в розмірі 50 грн. з ПДВ за кожен заїзд на парковку (перед завантаженням та розвантаженням), з кожного перевезення. Знижка має бути автоматично вирахувана із вартості Послуг Експедитора та відображена в Заявці, якщо вона складена в письмовій формі.
У п. 12 вказаних Додаткових угод Сторони погодили, що у випадку, якщо перевезення здійснюється на Ключового клієнта Замовника, Експедитор забезпечує доставку товарно-транспортних документів на вказане перевезення на філію Замовника, у цей же день.
Така доставка документів на філію Замовника є другою точкою вивантаження та оплачується у розмірі 200,00 грн., про що вказується у Заявці (у випадках, коли друга точка вивантаження вказана в якості частини маршруту за відповідною адресою доставки згідно п.1 цієї Додаткової угоди, оплата доставки документів включена в вартість рейсу, а жодні додаткові доплати не здійснюються).
Підтвердженням доставки документів на філію Замовника є відмітка на товарно- транспортній накладній про отримання з датою, П.І.Б. та підписом представника філії Замовника.
За результатом виконання погоджених Сторонами заявок (копії додаються), між Замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" та Експедитором - ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" складено акт здачі-приймання послуг № LOG-000153 від 22.12.2023, яким було підтверджено виконання транспортно-експедиційних послуг:
Назва послуги: Транспортні послуги В. Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 01.03.2023р., № транспортування - 5013677403, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 01.03.2023р., № транспортування - 5013681666, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 01.03.2023р., № транспортування - 5013681667, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 7А), період: 01.03.2022р., № транспортування - 5013681484, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн.,знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 01.03.2023р., № транспортування - 5013681668, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 01.03.2023р., № транспортування - 5013681669, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 01.03.2023р., № транспортування - 5013681670, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 02.03.2023р., № транспортування - 5013685698, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 02.03.2023р., № транспортування - 5013685699, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 02.03.2023р., № транспортування - 5013685700, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 02.03.2023р., № транспортування - 5013686101, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 02.03.2023р., № транспортування - 5013686279, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 03.03.2023р., № транспортування - 5013686145, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя - В.Димерка (вигрузка: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1; смт Велика Димерка, 51 км Санкт-Петербурзького шосе), тендерний рейс №15718 (тендер № 90111), період: 03.03.2023р./06.03.2023р., № транспортування - 5013690992 / 5013700145 ,базова вартість послуги узгоджена через Електронну систему згідно п. 2.1.2 договору - 43 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 100,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 42 900,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 35 750,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 02.03.2023р., № транспортування - 5013693845, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 11), період: 04.03.2023р., № транспортування - 5013693846, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 500,00 грн., фіксована доплата згідно п.12 Додаткової угоди - 200,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 28 650,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 875,00 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 06.03.2023р., № транспортування - 5013694554, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 04.03.2023р., № транспортування - 5013694555, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя - В.Димерка (вигрузка: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1; смт Велика Димерка, 51 км Санкт Петербурзького шосе), тендерний рейс №15950 (тендер № 90123), період: 07.03.2023р./08.03.2023р., № транспортування - 5013701598 / 5013712451 ,базова вартість послуги узгоджена через Електронну систему згідно п. 2.1.2 договору - 40 500,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 100,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 40 400,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 33 666,67грн.;
Назва послуги: Транспортні послуги В.Димерка - Запоріжжя (вигрузка дистриб'ютора Замовника: м. Запоріжжя, вул. Базова, 1), період: 07.03.2023р., № транспортування - 5013700591, базова вартість послуги згідно п. 1 Додаткової угоди - 28 000,00 грн., знижка згідно п. 4.5 Договору - 50,00 грн., розрахована вартість послуги з ПДВ - 27 950,00 грн., розрахована вартість послуги без ПДВ 23 291,67 грн. Загальна вартість транспортно-експедиційних послуг згідно акту здачі-приймання послуг № LOG-000154 від 22.12.2023 р. становить без ПДВ 493 333,37 грн., ПДВ 20% - 98 666,67 грн., загальна вартість послуг з ПДВ 592 000,04 грн.
Замовник вказані послуги оплатив ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" лише частково в сумі 493 333,37грн.(оплата проведена у сумі без ПДВ), що підтверджується рахунком № LOG-000153 від 22.12.2023, банківською випискою від 19.02.2024 та банківська виписка від 26.02.2024.
Фактичне виконання вказаних транспортно-експедиційних послуг, що зазначені в акті здачі-приймання послуг № LOG-000154 від 22.12.2023 підтверджується договорами-заявками з перевізниками, актами здачі-приймання послуг, ТТН, платіжними документами.
На підтвердження узгодження Сторонами умов надання транспортно-експедиційних послуг за допомогою Електронної системи (позначені в здачі-приймання послуг, як тендерні рейси) додано скріншоти WEB-сторінок мережі інтернет: http://transport.logist-pro.com.ua. Оплата перевізникам проводилась у безготівковій формі на підставі отриманих рахунків, що підтверджується копіями платіжних доручень.
Зазначений в ТТН номер транспортування також зазначений і в акті здачі-приймання послуг № LOG-000154 від 22.12.2023.
Виконання ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" транспортно-експедиційних послуг на вказану суму також підтверджено актом звірки взаєморозрахунків станом на за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 між ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" та ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД".
Відповідно до норм п. 187.1 ст. 187 ПК України на дату складання вказаних актів здачі-приймання послуг (за правилом першої події) ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" була складена податкова накладна № 30 від 22.12.2023 на загальну суму 592 000,04 грн., ПДВ 20% - 98 666,67 грн.
Зазначена податкова накладна була подана засобами електронного зв'язку до ДПС України на реєстрацію в ЄРПН.
За результатом направлення податкової накладної позивачем було отримано повідомлення про зупинення її реєстрації з тих підстав, що: «…ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомляємо: показник "D"=201.5094%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На виконання вказаних приписів податкового законодавства підприємство направило 17.12.2024 засобами електронного зв'язку до ГУ ДПС у Київській області повідомлення №1 з письмовими поясненнями стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН № 30 від 22.12.2023 та копії документів в кількості 34 додатки за переліком вказаним в п. 5 Порядку № 520, зокрема:
- копії Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-23 від 01.01.2023р. та додатків до нього;
- копії Додаткова угода № Січ-Бер 2023 від 01.01.2023р.;
- копії договорів оренди та суборенди ТЗ та свідоцтв про реєстрацію ТЗ; - копія об'єднаної звітності ПДФО та ЄСВ 1 квартал 2023 р від 08.05.2023р.;
- скріншоти WEB-сторінок http://transport.logist-pro.com.ua мережі інтернет на підтвердження узгодження тендерних рейсів;
- копію Рахунку-фактури № LOG-000153 від 22.12.2023р.; - копію акту здачі-приймання послуг № LOG-000154 від 22.12.2023р.;
- копії документів на підтвердження фактичного виконання вказаних транспортно-експедиційних послуг, а саме копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі-приймання послуг, ТТН, платіжні документи;
- копію банківської виписки від 26.02.2024р.
Отже, ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" до комісії регіонального рівня було надано усі необхідні документи, які свідчать про невідповідність підприємства затвердженим критеріям ризиковості платника податку та достовірно підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 30 від 22.12.2023р.
Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області від 20.12.2024 р. № 12239331/42162801 було відмовлено в реєстрації в ЄРПН ПН № 30 від 22.12.2023р.
В якості підстави прийняття вказаного рішення зазначено. «Надання платником податку копій документів, складених /оформлених із порушенням законодавства . В розділі цього рішення «Додаткова інформація» зазначено «Щодо ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, Рішення від 25.09.2023 № 192972, накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) відповідно до поданої до контролюючих органiв звiтностi, придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку».
Не погоджуючись з цим рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Комісії з питань розгляду скарг ДПС України.
Однак, Комісія з питань розгляду скарг ДПС України прийняла рішення, яким вказана скарга залишила без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Комісія з питань розгляду скарг ДПС України в своєму рішенні вже зазначила іншу підставу для відмови, а саме: - Ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).
Зокрема, пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до положень підпункту 201.1.16 пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України було затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпунктів «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпунктів «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу 1 пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Пунктами 5 і 6 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку № 1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема:
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Зміст наведених положень Порядку № 1165 та зокрема пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку свідчить про те, що розгляду комісією регіонального рівня питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та прийняття одного із передбачених Порядком рішення передує процедура моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків. У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Після того, комісією регіонального рівня розглядається питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та приймається рішення про відповідність або невідповідність платника податку таким критеріям. Водночас, у силу положень пункту 40 Порядку № 1165 такі рішення приймаються комісією на засіданнях, шляхом проведення відкритого голосування, та результати щодо прийняття рішень фіксуються у протоколах.
Водночас, для того, аби встановити відповідність платника податку на додану вартість вказаному критерію ризиковості, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а саме наявність певної визначеної податкової інформації, що вказує на ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної саме в поданих для реєстрації податкових накладних/розрахунках коригування такого платника.
Відповідно до висновків Верховного Суду у постанові від 05.01.2021 року у справі № 640/11321/20 у подібних правовідносинах при вирішенні спорів такої категорії суди попередніх інстанцій з огляду на правове регулювання характеру цих відносин мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного Рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.
Так, у затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності; з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.
Водночас, в оскаржуваному рішенні контролюючий орган не зазначив суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення; не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, у яких були зафіксовані такі операції.
З матеріалів справи вбачається, що по суті Комісією регіонального рівня було прийнято рішення про відповідність платника Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування, а прийнято у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю.
Як уже зазначалося вище, в оскаржуваному рішенні відповідачем не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття таких рішень, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, у яких були зафіксовані такі операції.
Натомість контролюючим органом лише зазначено загальні посилання на контрагентів позивача, період здійснення операцій, водночас, відповідач не надав суду жодні документальні докази наявності у Головного управління ДПС у м. Києві податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником (позивачем), які стали підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку.
Також відповідачем не надано доказів проведення та фіксування результатів засідання комісії регіонального рівня, на якому було прийнято оскаржуване рішення.
У матеріалах справи наявні первинні документи, які оформлені позивачем у рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення, та які складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, що засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.
Суд наголошує на тому, що посилання податкового органу на ризиковість контрагентів позивача є недоведеним, не ґрунтується на результатах проведених податкових перевірок контрагентів.
Водночас, питання реальності/товарності господарських операцій позивача з контрагентами не може досліджуватись у межах розгляду даного спору, позаяк, це виходить за предмет спору.
Суд вважає, що документальне підтвердження обставин, що товариство задіяне в проведенні ризикових операцій відсутнє. Позивач не може нести відповідальність за порушення контрагентами правил здійснення господарської діяльності та/або податкової дисципліни. У разі якщо контрагентом були допущені порушення норм податкового або іншого законодавства, це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цього контрагента, а не сумлінного платника податків.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14.03.2018 у справі № 803/1198/16.
Принцип індивідуальної відповідальності платника податків прослідковується і в практиці ЄСПЛ.
Так, у рішенні ЄСПЛ у справі «Інтерсплав проти України» ідеться про те, що платник податків не може відповідати за зловживання свого контрагента за відсутності будь-яких ознак, які б вказували на те, що такий платник був безпосередньо залучений до таких зловживань.
Таким чином, рішення комісії не містить мотивів та обґрунтувань віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Водночас, навіть попри те, що Порядком № 1165 затверджено форму рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку, не виконання відповідачем обов'язку доказування, встановленого частиною другою статті 77 КАС України, а саме недоведеність суду правомірності прийняття рішення (що воно прийняте обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, за наявності визначених Порядком № 1165 підстав), є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.
Суд наголошує на тому, що сама оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Тож суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для віднесення позивача до ризикових платників за підставами, зазначеними саме в спірному рішенні.
Отже, враховуючи, що контролюючим органом не доведено існування підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання, суд вбачає наявні підстави для визнання оскаржуваного рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС у м. Києві протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Таким чином, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Щодо позовних вимог у частині зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає таке.
Згідно з пунктами 19 - 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому, вимоги абзацу десятого п. 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог у цій частині.
Як установлено судом і підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували реальність здійснення господарських операцій по поданій податковій накладній, а позивачем, у свою чергу, на пропозицію контролюючого органу були надані вичерпні пояснення та докази. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації ПН та РК в ЄРПН.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію ПН та РК в ЄРПН судом не встановлено.
Із урахуванням викладено позов у частині зобов'язання відповідача зареєструвати спірну ПН та РК в ЄРПН підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Враховуючи задоволення позову, вказаний розмір судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.12.2024 №12239331/42162801 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 22.12.2023.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №30 від 22.12.2023, подану ТОВ «Гарант Логістік», датою її фактичного подання.
Стягнути на користь ТОВ «Гарант Логістік» сплачений судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.