ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про перехід до розгляду справи
за правилами загального позовного провадження
та залучення третьої особи
"14" квітня 2026 р. справа № 300/9079/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гомельчука С.В., розглянувши клопотання відповідача про перехід до розгляду за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПРО ЗЕМ" до Дзвиняцької сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
Дарвай Ірина Ігорівна в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРО ЗЕМ» 16.12.2025 звернулася до суду з адміністративним позовом до Дзвиняцької сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, в якому просить суд: визнати бездіяльність Дзвиняцької сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області щодо непогодження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Перегінської селищної територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області, розробленого Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРО ЗЕМ», протиправною та зобов'язати Дзвиняцьку сільську раду Івано-Франківського району Івано- Франківської області надати висновок (рішення) про погодження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Перегінської селищної територіальної громади, розробленого Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРО ЗЕМ» відповідно до рішення Перегінської селищної ради «Про розроблення проекту землеустрою щодо встановлення меж території Перегінської селищної територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області» від 24.04.2025 №901-66/2025.
Ухвалою від 30.03.2026 прийнято до розгляду адміністративну справу №300/9079/25 після повторного автоматизованого перерозподілу, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
10.04.2026 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, мотивоване тим, що даний спір має публічно-правовий характер, впливає на територіальну цілісність, повноваження та майнову базу громад, потребує дослідження проєктної, землевпорядної та картографічної документації. Крім того, твердження позивача про його статус належного позивача є суперечливим, у зв'язку із розглядом аналогічного провадження, де позивачем виступає орган місцевого самоврядування.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, зазначає таке.
Відповідно частин 1-3 до статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Вирішення питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та переходу зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження регламентує стаття 260 КАС України.
У відповідності до частини 3 статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує, зокрема: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Тобто законодавцем надано право суду визначатись щодо можливості розгляду конкретної справи за правилами, зокрема загального позовного провадження.
Як встановлено статтею 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У зв'язку з вищенаведеним та із врахуванням приписів частини 3 статті 257 КАС України, для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин у цій справі, що становить суспільний інтерес, суд вважає за необхідне розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Згідно із приписами статті 260 частини 6 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Відповідно до статті 173 частини 2 пункту 1 КАС України, завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Відтак, суд, системно проаналізувавши наведені нормативні положення, а також обсяг та характер доказів у справі, враховуючи значення справи для учасників, а також з метою об'єктивного розгляду та вирішення цього спору із прийняттям справедливого рішення, вважає за необхідне перейти до розгляду справи в порядку загального позовного провадження та призначити підготовче засідання для розгляду даної справи по суті.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Суд зазначає, що правовідносини позивача із Перегінською селищною радою, яка зверталась до ТОВ "ПРО ЗЕМ" для виготовлення проєктної документації із землеустрою, слугували підставою для виникнення спору між сторонами у даній справі, відтак результати розгляду цієї справи можуть створити наслідки для правовідносин із таким органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що прийняття судового рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Перегінської селищної ради.
Також, як вбачається з матеріалів справи, Дзвиняцькою сільською радою на черговій сесії від 13.11.2025 було розглянуто проєкт рішення "Про погодження Проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Перегінської селищної територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області". Разом з тим, матеріали справи не містять доказів розгляду вказаного питання з боку відповідача, а саме протоколу сесії (пленарного засідання) від 13.11.2025.
За приписами ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Пунктом 4 ч.5. ст. 44 КАС України визначено, що учасники справи зобов'язані: подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, суд дійшов висновку про необхідність залучення Перегінської селищної ради до участі у справі, як третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, та зобов'язання відповідача надати до суду протокол сесії (пленарного засідання) від 13.11.2025.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 9, 12, 44, 49, 179, 241, 243, 248, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Перейти до розгляду справи №300/9079/25 за правилами загального позовного провадження.
2. Призначити підготовче засідання у справі на "23" квітня 2026 року о 10:30 год., яке буде проводити одноособово суддя Гомельчук С.В. в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, другий поверх, зал судових засідань № 209.
3. Залучити Перегінську селищну раду до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
3.1. Третій особі надати до суду до підготовчого засідання у справі пояснення щодо даного позову.
4. Позивачу надіслати третій особі копію позовної заяви із доданими документами.
5. Відповідачу надати до суду протокол сесії Дзвиняцької сільської ради (пленарного засідання) від 13.11.2025.
6. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи».
Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Гомельчук С.В.