Ухвала від 10.04.2026 по справі 240/13190/26

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/13190/26

категорія 112010205

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черняхович І.Е., перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до військової частина НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до військової частина НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 в частині визначення молодшому сержанту ОСОБА_3 посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом станом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для займаної посади та військового звання молодшого сержанта ОСОБА_3 , згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб", у період з 04.03.2023 по 19.05.2023 включно;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням молодшого сержанта ОСОБА_3 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для посади та військового звання молодшого сержанта ОСОБА_3 , згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб" за період з 04.03.2023 по 19.05.2023 включно;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату молодшому сержанту ОСОБА_3 грошового забезпечення (відсоткової надбавки за вислугу років, премії, встановленої рішенням Міністра оборони України на 2023 рік, надбавки за особливості проходження військової служби, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення) з урахуванням перерахованого посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для посади та військового звання молодшого сержанта ОСОБА_3 , згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб" за період з 04.03.2023 по 19.05.2023 включно.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

При вирішенні питання про прийняття позовної заяви до провадження, досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих документів до позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Частиною 3 статті 161 КАС України, визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з статтею 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З вищезазначеного вбачається, що розмір судового збору, який позивач повинна сплатити при зверненні з даним позовом до суду становить 1331,20 гривень (3328,00 грн. х 0,4 = 1331,20 грн, де: 3328,00 грн. - прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць, встановлений на 01 січня 2026 року; 0,4 - ставка судового збору за подання фізичною особою до суду позову немайнового характеру).

Однак, у порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України ОСОБА_2 не надала до суду документу про сплату нею судового збору в розмірі 1331,20 гривень чи документу, який підтверджував би наявність у неї права на звільнення від сплати судового збору.

Разом з тим, в тексті позовної заяви ОСОБА_2 зазначила, що вона звільнена від сплати судового збору на підставі п. 1 та п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Однак суд зазначає, що така позиція позивачки є помилковою та не грунтуються на нормах чинного законодавства.

Так, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі

В свою чергу, предметом поданого ОСОБА_4 позову не є стягнення, належної їй, як працівнику, заробітної плати чи поновлення її на посаді, а тому пільга, передбачена пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" на неї не поширюється.

Щодо пункту пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір", то він передбачає звільнення від сплати судового збору осіб, які мають статус учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, Герої України.

Водночас, відповідного посвідчення, яке б підтверджувало наявність у позивачки статусу учасника бойових дій, постраждалої учасниці Революції Гідності чи статуту Героя України до суду не надано не було.

У зв'язку із цим, за подачу даного позову до суду ОСОБА_2 має сплатити судового збору в розмірі 1331,20 гривень.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Згідно з частиною 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

При цьому, частиною 1 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.

Позовна заява ОСОБА_1 була зареєстрована 01 квітня 2026 року, а 02 квітня 2026 року позивач надала до суду разом із супровідним листом (вх.№24067/26) документи, які підтверджують заявлені нею позовні вимоги, однак не були долучені до позову.

Разом з тим, суд зазначає, що вказані документи в кількості 16 додатків, надані до суду лише в одному примірнику, що свідчить про недотримання вимог частиною 1 статті 161 КАС України.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, встановлений статтею 122 КАС України строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав є не тільки її дії, спрямовані на захист порушених прав, а також докази, які свідчать про те, що були створені умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Враховуючи, що предметом спірних правовідносин у даній справі є перерахунок грошового забезпечення померлого військовослужбовця ОСОБА_3 за період його служби з 04.03.2023 по 19.05.2023, то шестимісячний процесуальний строк на звернення з даним позовом до суду розпочався для позивачки, яка є особою, що спільно проживала з померлим, та відповідно якій були виплачені суми грошового забезпечення, що належали військовослужбовцю та не були отримані ним за життя, з моменту отримання нею таких виплат.

При цьому, доданими до позовної заяви документами, а саме довідкою військової частини НОМЕР_1 від 05 липня 2024 року №230 про розміри грошового забезпечення ОСОБА_3 підтверджується, що з моменту її отримання, тобто з липня 2024 року, ОСОБА_2 була обізнана з розміром грошового забезпечення, в тому числі з розмірами посадового окладу та окладу за військовим званням, які виплачувались ОСОБА_3 в спірний період з 04.03.2023 по 19.05.2023.

Водночас, дану позовну заяву ОСОБА_2 подала до суду 31 березня 2026 року. У зв'язку із цим суд приходить до висновку про пропуск позивачем шестимісячного процесуального строку на звернення до суду.

Відповідно до вимог частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

В порушення вимог частини 6 статті 161 КАС України позивач не надала до суду заяви про поновлення пропущеного строку на звернення.

Частинами 1 та 2 статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та встановити їй строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:

- належним чином завірених копій документів (в кількості 16 додатків), що були подані до суду разом із супровідним листом (вх.№24067/26 від 02.04.2026) (для долучення до примірнику позовної заяви для відповідача);

- клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску;

- доказу (оригіналу квитанції) сплати судового збору в розмірі 1331,20 гривень.

Платіжні реквізити для сплати судового збору:

Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м.Житомир/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО): 899998

Рахунок отримувача: UA048999980313181206084006797

Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Призначення платежу*;101; РНОКПП позивача; Судовий збір, за позовом ПІБ позивача, Житомирський окружний адміністративний суд.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя І.Е.Черняхович