18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
16 лютого 2026 року м. Черкаси Справа № 925/77/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., за участі прокурорів - Мамедова Р.А., Куліш А.А., представників: позивача - адвоката Тищенка Ю.П., відповідача - адвоката Паламарчука М.А., третьої особи - не з'явились, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Сагунівської сільської ради до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ломовате», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про повернення земельних ділянок,
25.01.2021 Заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури (в подальшому найменування змінено на Черкаську окружну прокуратуру) в інтересах держави в особі територіальної громади Сагунівської сільської ради (далі також - позивач) звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ломовате» (далі також - відповідач, а разом - сторони), в якому просив суд зобов'язати відповідача повернути позивачу земельні ділянки з кадастровим номером 7124985500:02:002:0497 площею 75.536 га, кадастровим номером 7124985500:02:004:0712 площею 9.09 га, кадастровим номером 7124985500:02:003:0024 площею 73.0538 га, кадастровим номером 7124985500:02:003:0023 площею 16.739 га, кадастровим номером 7124985500:02:003:0022 площею 14.3367 га, кадастровим номером 7124985500:02:001:0273 площею 2.3261 га, кадастровим номером 7124985500:02:001:0274 площею 6.7904 га, кадастровим номером 7124985500:02:001:0270 площею 3.651 га, кадастровим номером 7124985500:02:001:0268 площею 42.1181 га загальною площею 243,6411 га, розташовані в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району, та відшкодувати судові витрати.
Позов мотивовано тим, що строк дії договору оренди цих земельних ділянок від 13.09.2010, зареєстрованого в Черкаському відділі ДЗК 13.09.2010 за № 041079602001, з додатковою угодою до нього від 27.04.2015 закінчився 27.04.2020, 30.04.2020 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про припинення речового права оренди відповідача, набутого на підставі цього договору. Проте, після припинення дії договору відповідач продовжує утримувати спірні земельні ділянки і користуватись ними, що є порушенням права позивача - Сагунівської об'єднаної територіальної громади в особі Сагунівської сільської ради розпоряджатися ними.
Ухвалами Господарського суду Черкаської області:
від 26.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/77/21 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, запропоновано учасникам справи подати заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань за їх наявності;
від 25.02.2021 за клопотання представника відповідача підготовче засідання відкладено на 06.04.2021.
06.04.2021 представником відповідача подано заяву про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України у зв'язку з відсутністю у прокурора підстав для представництва інтересів держави в особі позивача в суді. У своїй заяві представник відповідача керувався правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 (т. 1 а.с. 172-176).
Ухвалою суду від 06.04.2021 підготовче засідання відкладено на 27.04.2021.
Прокурором 27.04.2021 подано суду письмові пояснення, в яких спростовувались доводи представника відповідача в заяві про залишення позову без розгляду, у своїх поясненнях прокурор керувався правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постановах від 15.10.2019 у справі № 903/129/18, від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 (т. 1 а.с. 186-192).
Ухвалою суду від 27.04.2021 заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України залишено без задоволення, підготовче провадження у справі закрито і призначено розгляд справи по суті на 01.06.2021.
Ухвалами суду:
від 01.06.2021 залишено без задоволення заяву представника відповідача про зупинення провадження у справі що розглядається до набрання законної сили судовим рішенням у № 925/103/21, за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 16.06.2021;
від 16.06.2021 за клопотаннями представників позивача і відповідача розгляд справи відкладено на 22.06.2021;
від 22.06.2021 в судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошено перерву до 25.06.2021;
від 25.06.2021 за ініціативою суду зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Господарського суду Черкаської області у справі № 925/103/21.
13.08.2025 року прокурором подано клопотання про поновлення провадження у справі у зв'язку з усуненням обставин, які зумовили його зупинення (т. 1 а.с. 241-242).
У зв'язку з припиненням повноважень судді Довганя К.І. розпорядженням керівника апарату Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 № 24 у відповідності до п. 2.3.43 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматичний розподіл справи № 925/77/21, згідно з Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.09.2025 року справу передано у провадження судді Грачову В.М.
Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 04.09.2025, 23.10.2025 року справу № 925/77/21 прийнято до провадження суддею Грачовим В.М., постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, поновлено провадження у справі, запропоновано учасникам справи подати заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань, за їх наявності, у встановлені строки, призначено підготовче засідання на 23.10.2025, яке потім відкладено на 04.11.2025 року, забезпечено участь в підготовчому засіданні для представника відповідача адвоката Паламарчука М.А. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням його власних технічних засобів, за його клопотанням (вх. № 15273/25 від 20.10.2025 року).
20.10.2025 представник відповідача подав клопотання про приєднання до матеріалів справи рішень господарських судів першої, апеляційної і касаційної інстанцій у справі № 925/13/24, яка розглядалась за участі тих же учасників справи, для врахування встановлених цими судовими рішеннями обставин у цій справі (т. 2 а.с. 30-32, 35-67).
Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури 04.11.2025 подав письмові пояснення для їх врахування судом під час розгляду справи та просив оголосити перерву в підготовчому засіданні для вирішення питання щодо зміни предмета або підстав позову (т. 2 а.с. 87-91).
04.11.2025 представник відповідача подав клопотання про приєднання до матеріалів справи витягів із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію речового права на спірні земельні ділянки (т. 2 а.с. 95-96, 99-107).
Ухвалами суду від 04.11.2025, за клопотанням прокурора і позивача, підготовче засідання у справі № 925/77/21 відкладено на 02.12.2025, подані додаткові докази приєднано до матеріалів справи.
01.12.2025 прокурор подав заяву про забезпечення позову шляхом накладення арешту на спірні земельні ділянки, заборони відповідачу та іншим особам вчиняти господарські та реєстраційні дії щодо них (т. 2 а.с. 140-147).
02.12.2025 судове засідання не відбулось з технічних причин, ухвалою суду підготовче засідання призначено на 20.01.2026, забезпечено відеоконференцзв'язок для учасників.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04.12.2025 задоволено заяву прокурора про забезпечення позову у запропонований ним спосіб (т. 2 а.с. 196-203).
15.12.2025 представником відповідача подано клопотання про зустрічне забезпечення, в якому відповідач просив суд зобов'язати прокурора внести на депозитний рахунок суду 8142508,89 грн., які можуть бути збитками, спричиненими неможливістю виконати агротехнічні роботи на спірних земельних ділянках. До клопотання додано письмові докази на його підтвердження, а саме договір оренди цієї землі від 28.03.2022, докази плати за оренду (т. 2 а.с. 209-214, 217-226).
Ухвалою суду від 18.12.2025 у задоволенні заяви відповідача про зустрічне забезпечення позову у запропонований заявником спосіб відмовлено (т. 2 а.с. 228-231).
19.01.2026 прокурором подано клопотання про зупинення провадження у справі № 925/77/21 до набрання законної сили рішенням суду у справі № 925/1492/25 на підставі п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України (т. 2 а.с. 237-238).
Ухвалами суду від 20.01.2026 відмовлено прокурору у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі (протокольною), підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до розгляду по суті на 11.02.2026.
10.02.2026 прокурор подав письмову заяву, в якій просив суд при прийнятті рішення врахувати викладені в ній обставини
В судовому засіданні 11.02.2026 прокурор позов з підстав, викладених в позовній заяві, підтримав і просив суд задовольнити повністю, відповідач в особі представника позов не підтримав не визнав і просив відмовити у його задоволенні з підстав відсутності порушення прав позивача, відповідач в особі представника позов не визнав і просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у його поясненнях і заявах по суті справи. На забезпечення графіка судових засідань судом було оголошено перерву до 16.02.2026.
Третя особа явку свого представника не забезпечила, в клопотанні від 04.11.2025 (т. 2 а.с. 83) просила суд розгляд справи 04.11.2025 провести без участи їх представника, у всі наступні судові засідання явку представника теж не забезпечила. Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України, суд завершив розгляд справи без представника третьої особи, за наявними в справі матеріалами.
Згідно з ст.ст. 233 ч. 6, 240 ч. 1 ГПК України у судовому засіданні 16.02.2026 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення і доводи прокурора, представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд у задоволенні позову відмовляє повністю з таких підстав.
13.09.2010 Черкаською районною державної адміністрацією, як орендодавцем, і Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Ломовате», як орендарем, на підставі розпорядження Черкаської районної державної адміністрації від 20.08.2010 № 228, укладено договір оренди землі від 13.09.2010, за умовами якого орендодавцем передано в оренду орендарю земельний масив для ведення сільськогосподарського виробництва за рахунок земель СТОВ «Ломовате» в адмінмежах Сагунівської сільради, за межами населеного пункту, загальною площею 320,7842 га, з них: 250,9362 га рілля, 69,8480 га під господарськими будівлями і дворами. Відповідно до п. 8 договору він укладений на 5 років, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. У пункті 21, абз. 1 пункту 33 договору сторони погодили, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку, дія договору припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено. Договір оренди землі від 13.09.2010 зареєстровано в Черкаському відділі ДЗК 13.09.2010 за № 041079602001 (далі також - договір оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001) (т. 1 а.с. 31-50).
Того ж дня, 13.09.2010, орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку, яка є об'єктом оренди по договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 (т. 1 а.с. 36).
Договір оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 сторонами виконувався.
27.04.2015 сторонами договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 укладено додаткову угоду до цього договору, якою за взаємною згодою змінили умови пунктів 2, 5, 8, 9 договору, виклавши їх в такій редакції:
п. 2 - в оренду передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 320,7842 га, з них:
- площею 35,2206 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:002:0496;
- площею 75,5360 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:002:0497;
- площею 16,4284 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:004:0518;
- площею 9,0900 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:004:0712;
- площею 73,0538 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:003:0024;
- площею 16,7390 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:003:0023;
- площею 7,2950 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:003:0499;
- площею 14,3367 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:003:0022;
- площею 4,4183 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:004:0517;
- площею 1,3359 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:002:0500;
- площею 0,46111 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:002:0498;
- площею 2,3261 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0273;
- площею 6,7906 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0274;
- площею 1,2744 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0272;
- площею 3,6510 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0270;
- площею 3,1226 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0271;
- площею 7,5867 га (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями та дворами), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0269;
- площею 42,1182 га (сільськогосподарські угіддя - рілля), кадастровий номер земельної ділянки 7124985500:02:001:0268. Разом земельні ділянки загальною площею 320,7842 га, до яких входять: 69,8480 га (несільськогосподарські угіддя) - під господарськими будівлями і дворами; 250,9362 га (рілля) - сільськогосподарські угіддя.
п. 5 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає проведенню на замовлення та за рахунок орендаря. До моменту набрання чинності відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з НГО земельної ділянки, визначення суми орендної плати орендарю здійснюється за даними про середній розмір НГО оцінки одиниці площі ріллі по Черкаській області, що для цієї землі становить 10 642 317,37 грн.
п. 8 - договір поновлено на 5 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк.
п. 9 - орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 478 904,28 грн на рік, що становить 4,5 відсотки від НГО земельної ділянки (т. 1 а.с. 52-53).
У відповідності до наказу Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 18.06.2019 № 23-1881/14-19 по акту приймання-передачі від 18.06.2019 ГУ Держгеокадастру у Черкаській області передало із державної власності, а Сагунівська сільська рада прийняла у комунальну власність земельні ділянки загальною площею 1029,5644 га, у тому числі і земельні ділянки, які є об'єктом оренди по договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001. Акт приймання-передачі разом із наказом є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки Сагунівською сільською радою (т. 1 а.с. 54, 55).
На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 18.06.2019 № 23-1881/14-19 і акту приймання-передачі від 18.06.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Леськівської сільської ради проведено 11.10.2019 реєстрацію права комунальної власності на ці земельні ділянки за Сагунівською сільською радою.
Рішенням Сагунівської сільської ради від 19.11.2019 № 19-29/VII, за результатами розгляду листа СТОВ «Ломовате» від 11.10.2019 про поновлення договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 у поновленні договору відмовлено (т. 1 а.с. 62).
Рішенням Сагунівської сільської ради від 18.02.2020 № 24-12/ VII, за результатами розгляду листа СТОВ «Ломовате» від 26.12.2019 про поновлення договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 із додатковою угодою від 27.04.2015 у поновленні договору відмовлено, доручено відповідним особам припинити в державному реєстрі право їх оренди за СТОВ «Ломовате», підготувати документацію на земельні ділянки сільськогосподарського призначення для проведення земельних торгів з продажу права оренди, на земельні ділянки несільськогосподарського призначення (під сільськогосподарськими будівлями і спорудами у власності СТОВ «Ломовате») укласти договір оренди землі строком на 10 років. Додатком 1 до рішення є перелік земельних ділянок до договору оренди землі від від 13.09.2010 № 041079602001 (т. 1 а.с. 58-59, 60, 61).
Листом від 17.04.2020 Сагунівська сільська рада повідомила СТОВ «Ломовате» про прийняте рішення від 18.02.2020 № 24-12/ VII про відмову у поновленні договору оренди землі і запропонувала повернути земельні ділянки (т. 1 а.с. 63).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.01.2021 на підставі рішення Сагунівської сільської ради від 18.02.2020 № 24-12/VII зареєстровано припинення права оренди СТОВ «Ломовате» на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124985500:02:002:0497; 7124985500:02:004:0712; 7124985500:02:003:0024; 7124985500:02:003:0023; 7124985500:02:003:0022; 7124985500:02:001:0268; 7124985500:02:001:0270; 7124985500:02:001:0273; 7124985500:02:001:0274 з 30.04.2020.
До позовної заяви прокурором додано письмові докази, а саме - письмові звернення Сагунівської сільської ради в особі сільського голови Бодяненко І.І. до Черкаської місцевої прокуратури від 06.05.2020, акт ГУ ДГК у Черкаській області від 04.06.2020 перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол огляду місця події слідчого Черкаського РВП Черкаського ВП ГУНП в Черкаській області від 04.06.2020, фото таблиці із яких вбачається фактичне зайняття і обробіток спірних земельних ділянок СТОВ «Ломовате» та звернення сільського голови до прокуратури про сприяння у захисті інтересів територіальної громади (т. 1 а.с. 65-66, 67-77, 80-81, 82-92, 143-152).
31.07.2020 Сагунівська сільська рада в особі сільського голови Бодяненка І.І. направила СТОВ «Ломовате» письмову претензію, в якій просила повернути самовільно зайняті земельні ділянки з кадастровими номерами 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:001:0268, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:002:0497, 7124985500:02:003:0499, 7124985500:02:004:0712 загальною площею 250,9362 га та сплатити збитки в сумі 497309 грн., завдані їх самовільним зайняттям (т. 1 а.с. 93-95, 96).
17.11.2020 Сагунівська сільська рада в особі сільського голови Бодяненка І.І. направила СТОВ «Ломовате» письмове повідомлення, з яким направила для підписання проекти угоди про припинення договору оренди і акта приймання-передачі земельних ділянок з кадастровими номерами 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:001:0268, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:002:0497, 7124985500:02:003:0499, 7124985500:02:004:0712 загальною площею 250,9362 га (вид угідь - рілля). Другий підписаний примірник цих документів просила повернути на адресу сільської ради (т. 1 а.с. 97-99).
07.12.2020 СТОВ «Ломовате» в особі виконавчого директора Козіна Е.М., на письмове повідомлення Сагунівської сільської ради від 17.11.2020, листом відповіло, що підписання угоди про припинення договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 із додатковою угодою від 27.04.2015 та акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 250,9362 га вважає передчасним, оскільки спори щодо права їх оренди розглядаються в судах (т. 1 а.с. 100).
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 15.10.2020 у справі № 925/808/20, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 17.12.2020, відмовлено повністю у задоволенні позову СТОВ «Ломовате» до Сагунівської сільської ради про поновлення договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001. Рішення суду мотивоване тим, що позивач, як орендар, у запропонованій до підписання угоді про поновлення договору оренди виклав істотні умови договору, відмінні від умов первинного договору, внаслідок чого втратив переважне право на його поновлення (т. 1 а.с. 102-107, 108-113).
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів касаційного господарського суду від 20.04.2021 у справі № 925/808/20 касаційне провадження за касаційною скаргою СТОВ «Ломовате» на постанову Північного апеляційного господарського суду від 17.12.2020 і рішення Господарського суду Черкаської області від 15.10.2020 у справі № 925/808/20 закрито. Разом з тим, ухвалою від 20.04.2021 у справі № 925/808/20 Верховний Суд встановив, що 28.04.2020 на виконання пункту 4 рішення сільради від 18.02.2020 сторони уклали договір оренди землі № 44/02-79 щодо оренди земельних ділянок загальною площею 69,3869 га - земель під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами за межами населеного пункту с. Сагунівка в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, строк дії договору - 10 років. Спір у справі № 925/808/20 виник з приводу поновлення договору оренди земельних ділянок, загальною площею 250,9362 га рілля - сільськогосподарські угіддя, кадастрові номери 7124985500:02:002:0497, 7124985500:02:004:0712, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0499, 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:001:0268, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, які Сагунівська сільрада передала на аукціон.
У вересні 2020 року СТОВ «Ломовате» звернулось в Господарський суд Черкаської області з позовом до Сагунівської сільської ради, в якому просило суд: визнати незаконними та скасувати пункти 1, 2, 3 Рішення Сагунівської сільської ради № 24-12/VII від 18.02.2020 "Про відмову СТОВ "Ломовате" у поновленні договору оренди землі від 13.09.2010 року"; зобов'язати Сагунівську сільську раду розглянути лист - пропозицію СТОВ "Ломовате" № 121 від 26.12.2019 стосовно оренди ріллі - сільськогосподарських угідь загальною площею 250,9362 га для укладення договору оренди землі на новий строк на запропонованих СТОВ "Ломовате" умовах. Ухвалою суду від 17.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/1196/20, а рішенням цього ж суду від 06.10.2020 у позові відмовлено повністю. Судове рішення мотивоване безпідставністю заявлених вимог і неправильно обраним способом захисту. Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 23.04.2024 прийнято відмову позивача від позову, визнано нечинним рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020, провадження у справі № 925/1196/20 закрито.
У справі № 925/103/21 за позовом СТОВ «Ломовате» до Сагунівської сільської ради про визнання укладеною між Сагунівською сільською радою і Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Ломовате» додаткової угоди № 2 (в редакції 26.12.2019 року) про продовження терміну дії договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001, ухвалою суду від 25.06.2021 судом було затверджено укладену сторонами мирову угоду, провадження у справі було закрито. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.09.2021 за апеляційною скаргою прокурора ухвалу місцевого суду від 25.06.2021 у справі № 925/103/21 було скасовано, у задоволені спільної заяви позивача та відповідача про затвердження мирової угоди було відмовлено. При повторному розгляді справи ухвалою Господарського суду Черкаської області від 05.08.2022 провадження у справі № 925/103/21 закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України за відсутністю предмета спору. Закриваючи провадження у справі № 925/103/21 судом було встановлено, що сторонами з урахуванням рішення Сагунівської сільської ради від 18.02.2022 № 28-3/УІІІ було укладено Додаткову угоду від 18.02.2022 до договору оренди землі від 13.09.2010 в редакції додаткової угоди від 27.04.2015. За заявою СТОВ «Ломовате» від 15.03.2022 Сагунівська сільська рада прийняла рішення від 28.03.2022 № 30-10/УІІІ про укладення із позивачем (СТОВ «Ломовате») нового договору оренди землі на новий строк - 7 років, терміном до 27.04.2029 року на умовах, визначених Договором оренди землі від 13.09.2010 року та додатковими угодами від 27.04.2015, від 18.02.2022. На підставі рішення від 28.03.2022 № 30-10/УІІІ сторонами 28.03.2022 укладено новий договір оренди земельних ділянок з кадастровими номерами:
1. 7124985500:02:002:0497, площа 75,5360 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
2. 7124985500:02:004:0712, площа 9,0900 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
3. 7124985500:02:003:0024, площа 73,0538 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
4. 7124985500:02:003:0023, площа 16,7390 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
5. 7124985500:02:003:0022, площа 14,3367 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
6. 7124985500:02:001:0273, площа 2,3261 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
7.7124985500:02:001:0274, площа 6,7904 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
8. 7124985500:02:001:0270, площа 3,6510 га, сільськогосподарські угіддя - рілля;
9. 7124985500:02:001:0268, площа 42,1182 га, сільськогосподарські угіддя - рілля.
Строк дії договору оренди землі сторонами визначено до 27.04.2029 року включно, погоджено усі інші істотні умови договору. У зв'язку з укладенням нового договору оренди землі від 28.03.2022 суд прийшов до переконання про закриття провадження у справі № 925/103/21 за відсутністю предмета спору.
В січні 2024 року заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави до Сагунівської сільської ради і СТОВ «Ломовате» в якому просив суд:
визнати незаконним та скасувати рішення Сагунівської сільської ради від 28.03.2022 № 30-10/VIII «Про укладення договору оренди землі СТОВ «Ломовате» на новий строк» на 7 років терміном до 27.04.2029 на умовах визначених договором оренди землі від 13.09.2010 та додатковими угодами від 27.04.2015, від 18.02.2022, що зареєстрований у Черкаському міськрайонному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 13.09.2010 за № 041079602001, щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 712485500:02:002:0497, 7124985500:02:004:0712, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0268 загальною площею 243,6412 га;
визнати недійсним договір оренди землі від 28.03.2022 на земельні ділянки загальною площею 243,6412 га з кадастровими номерами 712485500:02:002:0497, 7124985500:02:004:0712, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0268, які знаходяться в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, укладений між Сагунівською сільською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Ломовате» з припиненням права оренди за номерами запису відповідно 47362901, 47363426, 47363551, 47363687, 47363814, 47363938, 47364057, 47364721, 47364905;
зобов'язати Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Ломовате» повернути на користь Сагунівської сільської ради земельні ділянки загальною площею 243,6412 га з кадастровими номерами 712485500:02:002:0497, 7124985500:02:004:0712, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0268, які знаходяться в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області;
стягнути із Сагунівської сільської ради і Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ломовате» на користь Черкаської обласної прокуратури судові витрати в сумі 8052,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 08.01.2024 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/13/24, а рішенням Господарського суду Черкаської області від 16.04.2024 у справі № 925/13/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 03.12.24, у задоволенні позову прокурора відмовлено повністю.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів касаційного господарського суду від 01.04.2025 у справі № 925/13/24 касаційне провадження за касаційною скаргою заступника керівника Черкаської обласної прокуратури на постанову Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2024 та рішення Господарського суду Черкаської області від 16.04.2024 у справі № 925/13/24 закрито. Разом з тим, ухвалою від 01.04.2025 у справі № 925/13/24 Верховний Суд встановив дійсність додаткової угоди від 18.02.2022 та створення нею юридичних наслідків, у тому числі продовження строку дії договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001, до 27.04.2022. В ухвалі Верховний Суд також акцентував увагу учасників на те, що звільнення від доказування, навіть у разі наявності преюдиційних обставин, встановлених у рішенні суду, не може мати абсолютного характеру і не може сприйматися судами як неможливість спростування під час судового розгляду обставин, які зазначені в іншому судовому рішенні. Господарські суди не повинні сприймати як обов'язкові висновки щодо фактичних обставин справи, наведені у чинних судових рішеннях в інших господарських справах. Для спростування преюдиційних обставин, передбачених статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, учасник господарського процесу, який ці обставини заперечує, повинен подати суду належні та допустимі докази. Ці докази повинні бути оцінені судом, що розглядає справу, у загальному порядку за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України. Якщо суд дійде висновку про те, що обставини у справі, що розглядається, є інакшими, ніж установлені під час розгляду іншої господарської справи, то справу належить вирішити відповідно до тих обставин, які встановлені безпосередньо судом, який розглядає справу. Отже, господарський суд під час розгляду конкретної справи на підставі встановлених ним обставин (у тому числі з урахуванням преюдиційних обставин) повинен самостійно оцінювати обставини (факти), які є предметом судового розгляду, та ухвалити рішення з відповідним застосуванням необхідних матеріально-правових норм. Подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 28.01.2025 у справі № 904/5221/23, від 13.02.2024 у справі № 910/14138/22, від 07.05.2024 у справі № 910/7511/22.
У грудні 2025 року заступник керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Сагунівської сільської ради і Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ломовате», в якому просить суд:
визнати незаконним та скасувати рішення Сагунівської сільської ради від 18 лютого 2022 року № 28-3/VIII “Про приведення правовідносин зі СТОВ “Ломовате» за Договором оренди землі від 13 вересня 2010 року в редакції Додаткової угоди від 27 квітня 2015 року у відповідність до імперативних вимог ч. 10 ст. 93 Земельного кодексу України та ч. 3 ст. 19 Закону України “Про оренду землі» (в редакції, які набрали чинності 05 квітня 2015 року) в частині дотримання мінімального 7-річного строку оренди землі сільськогосподарського призначення».
визнати недійсною додаткову угоду від 18 лютого 2022 року “Про приведення у відповідність умов договору оренди землі від 13 вересня 2010 року в редакції Додаткової угоди від 27 квітня 2015 року до вимог визначених ч. 10 статті 93 Земельного кодексу України та ч. 3 ст. 19 Закону України “Про оренду землі» (в редакції, які набрали чинності 05 квітня 2015 року) щодо обов'язку дотримання сторонами мінімального строку оренди землі сільськогосподарського призначення».
визнати незаконним та скасувати рішення Сагунівської сільської ради від 28 березня 2022 року № 30-10/VIII “Про укладення договору оренди землі СТОВ “Ломовате» на новий строк»;
визнати недійсним договір оренди землі від 28 березня 2022 року на земельні ділянки загальною площею 243,6412 га з кадастровими номерами 7124985500:02:002:0497, 7124985500:02:004:0712, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0268, які знаходяться в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, укладений між Сагунівською сільською радою та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю “Ломовате» з припиненням права оренди за номерами запису відповідно: 47362901, 47363426, 47363551, 47363687, 47363814, 47363938, 47364057, 47364721, 47364905;
зобов'язати Сільськогосподарське товариство з обмежено відповідальністю “Ломовате» повернути на користь Сагунівської сільської ради земельні ділянки, загальною площею 243,6412 га, з кадастровими номерами 7124985500:02:002:0497, 7124985500:02:004:0712, 7124985500:02:003:0024, 7124985500:02:003:0023, 7124985500:02:003:0022, 7124985500:02:001:0273, 7124985500:02:001:0274, 7124985500:02:001:0270, 7124985500:02:001:0268, які знаходяться в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 08.12.2025 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/1492/25, судовий розгляд цієї справи місцевим господарським судом не завершено.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20.01.2026 (ухвала в протоколі судового засідання) відмовлено у задоволенні заяви прокурора про зупинення провадження у справі № 925/77/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 925/1492/25, оскільки судом не встановлено об'єктивної неможливості розгляду справи № 925/77/21 до вирішення справи № 925/1492/25.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, що міститься в інформаційних довідках від 21.11.2025, власником земельних ділянок з кадастровими номерами 7124985500:02:003:0022 площею 14.3367 га, 7124985500:02:003:0023 площею 16.739 га, 7124985500:02:003:0024 площею 73.0538 га, 7124985500:02:001:0268 площею 42.1181 га, 7124985500:02:001:0270 площею 3.651 га, 7124985500:02:001:0273 площею 2.3261 га, 7124985500:02:001:0274 площею 6.7904 га, 7124985500:02:002:0497 площею 75.536 га, 7124985500:02:004:0712 площею 9.09 га, загальною площею 243,6411 га, розташованих в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району, є Сагунівська сільська рада з 11.10.2019, на підставі договору оренди від 28.03.2022 зареєстровано 15.07.2022 право їх (земельних ділянок) оренди за СТОВ «Ломовате», строк оренди 7 років, дата закінчення дії 28.03.2029 (т. 2 а.с. 149-174).
Таким чином, предметом позову у справі, що розглядається, є вимога прокурора, заявлена в інтересах держави в особі Сагунівської сільської ради до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ломовате» про повернення власнику - Сагунівській сільській раді земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами 7124985500:02:003:0022 площею 14.3367 га, 7124985500:02:003:0023 площею 16.739 га, 7124985500:02:003:0024 площею 73.0538 га, 7124985500:02:001:0268 площею 42.1181 га, 7124985500:02:001:0270 площею 3.651 га, 7124985500:02:001:0273 площею 2.3261 га, 7124985500:02:001:0274 площею 6.7904 га, 7124985500:02:002:0497 площею 75.536 га, 7124985500:02:004:0712 площею 9.09 га, загальною площею 243,6411 га, розташованих в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району, у зв'язку з припиненням укладеного сторонами договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 в наслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Спірні правовідносини сторін, а відповідно, їх цивільні права та обов'язки, перебувають у сфері дії Цивільного, Земельного кодексів України, Законів України «Про фермерське господарство», «Про оренду землі», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про Державний земельний кадастр» які з урахуванням предмету спору, є спеціальними нормативними актами.
У статті 15 Цивільного кодексу України унормовано, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (стаття 16 зазначеного Кодексу).
Відповідно до статтей 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Земельним кодексом України в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, встановлено:
до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:а) розпорядження землями територіальних громад;б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;д) організація землеустрою;е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;й) вирішення земельних спорів;к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (ст. 12);
право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них (ч.ч. 1, 2 ст. 78);
земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (ч. 1 ст. 79);
суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності (ст. 80).
землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст. 83);
у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом (чч. 1,2 ст. 84);
власники земельних ділянок мають право: продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину, довірчу власність (п. «а» ч. 1 ст. 90);
право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (ч.ч. 1, 8, 9 ст. 90);
громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст. 116);
сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122);
надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою (ч. 1 ст. 123);
передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ч.ч. 1, 2,3 ст. 124);
право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125);
право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126);
земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34 (для сінокосіння і випасання худоби), 36 (для городництва) та 121 (для ведення фермерського господарства; для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); для індивідуального дачного будівництва; для будівництва індивідуальних гаражів) цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу (ч.ч. 1, 2 ст. 134).
Законом України «Про оренду землі» встановлено, що:
відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2);
орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (ч. 1 ст. 6);
строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права. При передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років, для земельних ділянок сільськогосподарського призначення, переданих в оренду для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду), не може бути меншим як 25 років (ч.ч. 1, 3 ст. 19);
у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки (ст. 34).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання та підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тобто державна реєстрація не є способом набуття права власності. Вона виступає лише засобом підтвердження фактів набуття чи припинення прав власності на нерухоме майно або інших речових прав (постанова Верховного Суду у справі № 363/4852/17 (провадження № 61-19831св19) від 03.06.2020 року).
Відповідно до статей 140, 143 та 144 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування; територіальні громади безпосередньо або через утворені ними органи управляють майном, що є в територіальній власності, вирішують інші питання, віднесені законом до їх компетенції; вирішуючи питання місцевого значення, органи місцевого самоврядування в межах визначених законом повноважень приймають рішення. які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що:
місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ч. 1 ст. 2);
сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 11);
відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом (ч. 1 ст. 18);
виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (виключна компетенція) вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26);
до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом (підпункти 9, 10 пункту «б» ч. 1 ст. 33);
рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч. 1 ст. 59);
рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.ч. 1, 10 ст. 59);
територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч.ч. 1, 2, 5 ст. 60).
З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства суд вбачає, що 13.09.2010 Черкаською районною державної адміністрацією, як орендодавцем, і Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Ломовате», як орендарем укладено договір оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001, додатковою угодою до цього договору від 27.04.2015 поновлено дію договору на 5 років, погоджено інші істотні умови, договір передбачає переважне право орендаря на його поновлення на новий строк. За умовами договору орендодавцем передано в оренду орендарю земельний масив для ведення сільськогосподарського виробництва загальною площею 320,7842 га, з яких 9 земельних ділянок загальною площею 69,8480 га (несільськогосподарські угіддя) - під господарськими будівлями і дворами і 9 земельних ділянок загальною площею 250,9362 га (рілля) - сільськогосподарські угіддя. Усі земельні ділянки сформовані, їм визначено кадастрові номера, зареєстровано в Держгеокадастрі, роботи по їх формуванню і реєстрації проводились за замовленням і за рахунок орендаря.
Договір оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001 сторонами виконується.
У процесі роздержавлення земель ГУ Держгеокадастру у Черкаській області передало із державної власності, а Сагунівська сільська рада прийняла у комунальну власність земельні ділянки, у тому числі, і які є об'єктом оренди по договору оренди землі від 13.09.2010 № 041079602001, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.10.2019 проведено реєстрацію права комунальної власності на ці земельні ділянки за Сагунівською сільською радою, яка і стала їх орендодавцем.
11.10.2019 і 26.12.2019 відповідач (СТОВ «Ломовате», орендар) звертався до позивача (Сагунівська сільська рада, орендодавець) з письмовими пропозиціями про поновлення договору оренди землі від 13.09.2010 № 04107960200 на новий строк, але рішеннями Сагунівської сільської ради від 19.11.2019 № 19-29/VII, від 18.02.2020 № 24-12/ VII за результатами розгляду листів СТОВ «Ломовате» у їх задоволенні було відмовлено з мотивів недосягнення згоди щодо усіх істотних умов запропонованого до поновлення договору. На підставі рішення Сагунівської сільської ради від 18.02.2020 № 24-12/VII у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано припинення права оренди СТОВ «Ломовате» на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124985500:02:002:0497; 7124985500:02:004:0712; 7124985500:02:003:0024; 7124985500:02:003:0023; 7124985500:02:003:0022; 7124985500:02:001:0268; 7124985500:02:001:0270; 7124985500:02:001:0273; 7124985500:02:001:0274 з 30.04.2020.
З цього приводу Господарським судом Черкаської області розглядалися спори сторін договору оренди землі від 13.09.2010 № 04107960200 у справах № 925/808/20, № 925/1196/20, № 925/103/21, № 925/13/24. Судовими рішеннями у цих справах, що розглядались за участі тих же сторін, було встановлено, що 28.04.2020 на виконання пункту 4 рішення сільради від 18.02.2020 сторони уклали договір оренди землі № 44/02-79 щодо оренди 9 (із раніше орендованих) земельних ділянок несільськогосподарського призначення загальною площею 69,3869 га - земель під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами строком на 10 років.
На підставі рішення Сагунівської сільської ради від 18.02.2022 № 28-3/УІІІ сторонами укладено Додаткову угоду від 18.02.2022 до договору оренди землі від 13.09.2010 № 04107960200 в редакції додаткової угоди від 27.04.2015.
За заявою СТОВ «Ломовате» від 15.03.2022 Сагунівська сільська рада прийняла рішення від 28.03.2022 № 30-10/УІІІ, на підстав якого сторонами 28.03.2022 укладено договір оренди решти (дев'яти) земельних ділянок з кадастровими номерами: 7124985500:02:002:0497, площа 75,5360 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:004:0712, площа 9,0900 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:003:0024, площа 73,0538 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:003:0023, площа 16,7390 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:003:0022, площа 14,3367 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:001:0273, площа 2,3261 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:001:0274, площа 6,7904 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:001:0270, площа 3,6510 га, сільськогосподарські угіддя - рілля; 7124985500:02:001:0268, площа 42,1182 га, сільськогосподарські угіддя - рілля. Строк дії цього договору оренди землі сторонами визначено до 27.04.2029 року включно, погоджено усі інші істотні умови договору.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 16.04.2024 у справі № 925/13/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 03.12.24, відмовлено повністю у задоволенні позову прокурора про визнання незаконним і скасування рішення Сагунівської сільської ради від 28.03.2022 № 30-10/VIII, визнання недійсним договору оренди землі від 28.03.2022 та повернення власнику земельних ділянок, які є об'єктом оренди по цьому договору.
Зазначені обставини, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, суд визнає преюдиційними.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майн 15.07.2022 на підставі договору оренди від 28.03.2022 зареєстровано право оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7124985500:02:003:0022 площею 14.3367 га, 7124985500:02:003:0023 площею 16.739 га, 7124985500:02:003:0024 площею 73.0538 га, 7124985500:02:001:0268 площею 42.1181 га, 7124985500:02:001:0270 площею 3.651 га, 7124985500:02:001:0273 площею 2.3261 га, 7124985500:02:001:0274 площею 6.7904 га, 7124985500:02:002:0497 площею 75.536 га, 7124985500:02:004:0712 площею 9.09 га, загальною площею 243,6411 га, розташованих в адміністративних межах Сагунівської сільської ради Черкаського району за СТОВ «Ломовате», їх власником і орендодавцем є Сагунівська сільська рада з 11.10.2019, строк оренди 7 років, дата закінчення дії 28.03.2029.
Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, за змістом якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
У постанові від 25.07.2024 у справі № 500/6150/14 (провадження № 61-1530св23) Касаційний цивільний суд Верховного Суду виснував, що з урахуванням принципів цивільного права, зокрема добросовісності, справедливості та розумності, сумніви щодо дійсності, чинності та виконуваності договору (правочину) повинні тлумачитися судом на користь його дійсності, чинності та виконуваності.
Прокурор звернувся в суд із позовом в інтересах держави в особі територіальної громади, представницьким органом якої є позивач - Сагунівська сільська рада. Позов обґрунтовано необхідністю захисту порушеного права позивача розпоряджатися земельними ділянками комунальної власності.
Проте, відповідно до викладених обставин справи, позивач скористався своїм правом, за захистом якого звернувся в суд прокурор, розпорядився спірними земельними ділянками, порушення свого права не вбачає, судового захисту не потребує, що і підтвердив представник позивача в засіданнях суду у справі, що розглядається.
Відповідно до правової позиції Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеної в постанові від 14.06.2019 у справі № 910/6642/18, вирішуючи господарський спір, суд з'ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.
Враховуючи викладене, суд не вбачає порушення права позивача, за захистом якого звернувся в суд прокурор, тому із зазначених у позові підстав у задоволенні позову прокурора суд відмовляє повністю.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 N475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7, 11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 N3477-IV (3477-15) «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», також повинен застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права. У рішенні Суду у справі Трофимчук проти України № 4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
Згідно з частиною 2 статті 5 Господарського процесуального кодексу України суд відповідно до викладеної в позові вимоги позивача може визначити у своєму рішенні спосіб захисту, який не встановлений законом, лише за умови, що законом не встановлено ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу. Суд може застосувати не встановлений законом спосіб захисту лише за наявності двох умов одночасно: по-перше, якщо дійде висновку, що жодний установлений законом спосіб захисту не є ефективним саме у спірних правовідносинах, а по-друге, якщо дійде висновку, що задоволення викладеної у позові вимоги позивача призведе до ефективного захисту його прав чи інтересів.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Такі висновки наведено, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18). Судом враховано правову позицію викладену у постанові Верховного Суду від 03.12.2020 року, у справі № 909/703/19.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відтак, з огляду на викладені обставини справи, наведені норми законодавства, суд позов визнає необґрунтованим, безпідставним і в його задоволенні із заявлених у позові підстав відмовляє повністю. Доводам представників сторін, приведеним ними в обґрунтування заперечень проти позову, господарський суд надає перевагу.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати прокурора на сплату судового збору, покладаються на нього.
Згідно з ч.ч. 1, 9 ст. 145 ГПК України, суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. У випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.
З урахуванням викладеного суд скасовує заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04.12.2025 у справі № 925/77/21.
Керуючись ст.ст. 129, 145, 233, 236-240, 256 ГПК України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04.12.2025 у справі № 925/77/21.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 13.04.2026.
Суддя В.М. Грачов