65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"27" березня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/4222/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.
при секретарі судового засідання: Степанюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовні вимоги Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (67100, Одеська обл., Роздільнянський р-н, селище Велика Михайлівка, вул. Центральна, буд. 123, код ЄДРПОУ 04379367)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІДЕР-МЕТАЛ» (65031, Одеська обл., м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 35/1А, код ЄДРПОУ 42561489)
про стягнення 1836297,43 грн., -
за участю представників сторін: не з'явились
Суть спору: Великомихайлівська селищна рада Роздільнянського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІДЕР-МЕТАЛ», в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІДЕР-МЕТАЛ» на користь Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області безпідставно збережені кошти у розмірі 1608586,31 грн. за користування земельною ділянкою площею 0,9265 га, кадастровий №5121655100:02:003:0224, яка розташована у селищі Велика Михайлівка, вул. Центральна, 119, Роздільнянського району Одеської області.
Позовні вимоги Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області обґрунтовані тим, що відповідач, будучи власником об'єкту нерухомого майна, використовував земельну ділянку без належних правових підстав та без внесення плати за землю в передбаченому законодавством розмірі, що мало наслідком неотримання її власником, позивачем, доходів у вигляді орендної плати.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.10.2025 (суддя Павленко Н.А.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/4222/25; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання. Ухвалою суду від 08.12.2025 (суддя Павленко Н.А.) продовжено строк підготовчого провадження по справі №916/4222/25 на 30 днів; підготовче засідання відкладено на 09.01.2026 об 11:20.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Одеської області №369 від 17.12.2025 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №916/4222/25 у зв'язку з відрахуванням наказом голови суду №28-к від 16.12.2025 судді Павленко Н.А. зі штату суду.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2025 справу №916/4222/25 розподілено судді Бездолі Ю.С.
Ухвалою суду від 23.12.2025 (суддя Бездоля Ю.С.) прийнято справу №916/4222/25 до свого провадження; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 22.01.2026 о 15:00.
30.12.2025 за вх.№41807/25 до суду від позивача надійшло клопотання про збільшення розміру позовних вимог, в якому позивач просив суд прийняти до розгляду клопотання про збільшення позовних вимог та стягнути з відповідача на користь позивача 1836297,43 грн. за користування земельною ділянкою, кадастровий №5121655100:02:003:0224, станом на 31.12.2025.
16.01.2026 за вх.№1643/26 до суду від позивача надійшли оригінали доданих до позовної заяви документів для огляду, які були оглянуті судом.
Підготовче засідання 22.01.2026 о 15:00 не відбулось на підставі акту Господарського суду Одеської області від 22.01.2026, складеного керівником апарату і відповідальними працівниками суду із засвідченням того факту, що в будівлі суду сталась розгерметизація системи опалення і наступне різке охолодження повітря в адміністративній будівлі, у зв'язку з чим з 22.01.2026 до усунення відповідних несправностей було призупинено як реєстрацію вхідної кореспонденції, так і проведення призначених судових засідань. Ухвалою суду від 26.01.2026 підготовче засідання призначено на 11.02.2026 о 15:15.
У підготовчому засіданні 11.02.2026 судом у протокольній формі прийнято до розгляду клопотання позивача за вх.№41807/25 про збільшення позовних вимог.
У підготовчому засіданні 11.02.2026 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 177 ГПК України про продовження строк підготовчого провадження на 30 днів та у порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 06.03.2026 об 11:30. Ухвалою суду від 06.03.2026 закрито підготовче провадження у справі №916/4222/25 та призначено справу до розгляду по суті в засіданні суду 27.03.2026 об 11:15.
У судове засідання 27.03.2026 позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Відповідач у підготовчі та судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, повідомлявся шляхом направлення та доставлення ухвал суду відповідачу до його електронного кабінету, про що свідчать відповідні довідки про доставку електронного документу. Відповідно до п.2 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Відтак, господарський суд констатує, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи господарським судом. За таких обставин судом забезпечено відповідачу можливість на вчинення дій, подання позицій по суті справи під час розгляду справи судом, оскільки судом належним чином повідомлено відповідача про розгляд справи і в такий спосіб забезпечено відповідачу належні процесуальні гарантії для можливості вчинення відповідачем процесуальних дій. Натомість відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, відтак у відповідності до ч.9 ст. 165 ГПК України суд дійшов до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.
У зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 12 січня 2026 року №40/2026, затвердженим Законом України від 14.01.2026 №4757-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.
Справа №916/4222/25 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.
Жодних заяв та/або клопотань, пов'язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв'язку з воєнним станом, про намір вчинити такі дії до суду від сторін не надійшло.
У відповідності до вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надійшов, незважаючи на забезпечення судом відповідачу неодноразовою можливості надати суду процесуальну позицію у справі, заяви та клопотання. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами в порядку ч.9 ст. 165 ГПК України.
У судовому засіданні 27.03.2026 господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.
Відповідно до ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 27.03.2026 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Натомість повне рішення складено 10.04.2026 у зв'язку з введенням в м. Одесі графіків відключень електроенергії через масовані атаки країни-агресора, обстріл об'єктів критичної інфраструктури, тривалу відсутність електроенергії у суді. Відповідні процесуальні строки на апеляційне оскарження вказаного рішення обчислюються з дати складання повного тексту (10.04.2026), на що суд звертає увагу сторін.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
Згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно:
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 249714951216;
- об'єкт нерухомого майна: цілісний майновий комплекс “Ринок», загальною площею 2223 кв.м, за адресою: Одеська обл., Великомихайлівський р-н, смт. Велика Михайлівка, вулиця Леніна, 119;
- земельна ділянка: кадастровий номер 5121655100:02:003:0224, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, для роздрібної торгівлі та комерційних послуг, площа 0,9265 га; номер об'єкта РПВН - 12756187;
- актуальна інформація про речове право: право власності; дата державної реєстрації - 04.03.2019; документи, подані для державної реєстрації - договір купівлі-продажу від 04.03.2019 №295; власники - Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛІДЕР-МЕТАЛ» (код ЄДРПОУ 42561489).
В матеріалах справи наявний договір купівлі-продажу від 04.03.2019 №295.
Відповідно до Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 03.02.2025:
- відомості про земельну ділянку: кадастровий номер - 5121655100:02:003:0224; цільове призначення - В.03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання - 03.07 для будівництва та обслуговування закладів торгівлі; площа - 0,9265 га; місце розташування - Одеська обл., Великомихайлівський р-н, смт. Велика Михайлівка, вулиця Леніна, 119;
- відомості про суб'єктів права власності на земельну ділянку: Великомихайлівська селищна рада Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367); дата державної реєстрації - 28.02.2019; номер запису про право - 30572226.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 27.06.2018 №1352-VII “Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками на 2019 рік на території Великомихайлівської селищної ради» встановлено, зокрема, ставку орендної плати за користування земельною ділянкою в межах населених пунктів в розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земель по економіко-планувальним зонам.
02.05.2019 ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» подано до Великомихайлівської селищної ради клопотання про винесення питання на сесію щодо надання ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» дозволу на збір матеріалів щодо подальшого викупу земельної ділянки за кадастровим номером 5121655100:02:003:0224.
У листі від 28.05.2019 позивач, у відповідь на клопотання відповідача, повідомив про необхідність в термін до 14.06.2019 укласти договір оренди землі та надати копію технічного паспорту та правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 27.06.2019 №1920-VII “Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками на 2020 рік на території Великомихайлівської селищної ради» встановлено ставку орендної плати за користування земельними ділянками на території Великомихайлівської селищної ради згідно додатку №1.
Додаток №1 до рішення №1920-VII визначає ставки орендної плати, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 3 відсотка.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 19.06.2020 №3850-VII “Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками на 2021 рік на території Великомихайлівської селищної ради» встановлено ставку орендної плати за користування земельними ділянками на території Великомихайлівської селищної ради згідно додатку №1.
Додаток №1 до рішення №3850-VII визначає ставки орендної плати, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 3 відсотка.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 14.06.2021 №905-VIIІ “Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками на 2022 рік на території Великомихайлівської селищної ради» встановлено ставку орендної плати за користування земельними ділянками на території Великомихайлівської селищної ради згідно додатку №1.
Додаток №1 до рішення №905-VIIІ визначає ставки орендної плати, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 3 відсотка.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 24.06.2022 №2279-VIIІ “Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками на 2023 рік на території Великомихайлівської селищної ради» встановлено ставку орендної плати за користування земельними ділянками на території Великомихайлівської селищної ради згідно додатку №1.
Додаток №1 до рішення №2279-VIIІ визначає ставки орендної плати, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 3 відсотка.
Рішенням Великомихайлівської селищної ради від 30.06.2023 №2605-VIIІ “Про встановлення ставки орендної плати за користування земельними ділянками на 2024 рік на території Великомихайлівської селищної ради» встановлено ставку орендної плати за користування земельними ділянками на території Великомихайлівської селищної ради згідно додатку №1.
Додаток №1 до рішення №2605-VIIІ визначає ставки орендної плати, зокрема, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в розмірі 3 відсотка.
В матеріалах справи наявний витяг №ВН-5100461672025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 26.02.2025, відповідно до якого: нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 5121655100:02:003:0224 становить 11385557,89 грн.
В матеріалах справи наявний витяг №ВН-5100753282024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 31.05.2024, відповідно до якого: нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 5121655100:02:003:0224 становить 10164381,24 грн.
У листі від 19.03.2025 позивач повідомив відповідача про те, що з моменту набуття права власності на цілісний майновий комплекс “Ринок» загальною площею 2223 кв.м. за адресою: селище Велика Михайлівка, вул. Центральна (колишня Леніна), 119 Роздільнянського району Одеської області до теперішнього часу відповідачем використовується земельна ділянка для будівництва та обслуговування будівель торгівлі для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку без виникнення та реєстрації права власності/користування у відповідності до ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а також без внесення плати за землю в передбаченому законодавством розмірі; запропоновано укласти договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5121655100:02:003:0224) площею 0,9265 га з Великомихайлівською селищною радою.
У листі від 28.03.2025 Головне управління ДПС в Одеській області, у відповідь на запит позивача, повідомило, зокрема, що згідно з даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС України ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області з 19.10.2018, декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за період 2019-2025 роки не подавались, сплата не проводилась.
У листі від 11.04.2025 Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, у відповідь на запит позивача, повідомило, зокрема, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок; коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) становить: 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік -1,1; 2022 рік - 1,15; 2023 рік - 1,051; 2024 рік - 1,12.
У листі начальника відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища Великомихайлівської селищної ради від 15.04.2025 наведено розрахунок безпідставно збережених коштів за користування ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» земельною ділянкою за кадастровим номером 5121655100:02:003:0224 у період з 04.03.2019 по 30.04.2025, що в загальному розмірі становить 1608586,31 грн.
У листі від 29.04.2025 позивач повідомив відповідача про те, що з 04 березня 2019 року по теперішній час ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» не уклав договір оренди земельної ділянки з Великомихайлівською селищною радою та не сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 5121655100:02:003:0224) площею 0,9265 га за адресою: селище Велика Михайлівка, вул. Центральна (колишня Леніна), 119 Роздільнянського району Одеської області, тим самим заборгував Великомихайлівській селищній раді кошти в сумі 1608586,31 грн., у зв'язку з чим запропоновано в місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та погасити заборгованість за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 5121655100:02:003:0224) в сумі 1608586,31 грн. незаконно збережених коштів.
Несплата відповідачем заявлених до стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 1836297,43 грн., з урахуванням прийнятого судом до розгляду збільшення позовних вимог (період: з 04.03.2019 по 31.12.2025), стала підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про повне задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
За ч.ч. 1-4, 9 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Згідно зі ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а)усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б)земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в)землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
За ч.1 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч.11 ст. 120 ЗК України якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За ст.ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За ст. 21 Закону України “Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Згідно з п.п. 14.1.136, 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За п.271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п.289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
У відповідності до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Салов проти України» від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У постанові Верховного Суду у складі Судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20 зазначено, що земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі. Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 16.06.2021 у справі №922/1646/20 та від 04.03.2021 у справі №922/3463/19.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 №629/4628/16-ц було зроблено висновок, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України. Аналогічну позицію було викладено також Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 08.09.2021 у справі №922/3524/19.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, земельна ділянка за кадастровим номером 5121655100:02:003:0224 (цільове призначення - В.03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання - 03.07 для будівництва та обслуговування закладів торгівлі; площа - 0,9265 га) зареєстрована за Великомихайлівською селищною радою Роздільнянського району Одеської області (дата державної реєстрації - 28.02.2019).
Разом з тим, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що відповідач - ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» 04.03.2019 набув право власності на об'єкт нерухомого майна - цілісний майновий комплекс “Ринок», загальною площею 2223 кв.м, за адресою: Одеська обл., Великомихайлівський р-н, смт. Велика Михайлівка, вулиця Леніна, 119 (земельна ділянка: кадастровий номер 5121655100:02:003:0224, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, для роздрібної торгівлі та комерційних послуг, площа 0,9265 га).
В матеріалах справи відсутні відомості про укладення між сторонами договору оренди землі, незважаючи на листи про необхідність такого укладення. Також з листа Головного управління ДПС в Одеській області від 28.03.2025 вбачається, що ТОВ “ЛІДЕР-МЕТАЛ» декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за період 2019-2025 роки не подавались, сплата не проводилась.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем здійснений розрахунок грошових коштів, безпідставно збережених відповідачем за використання земельної ділянки позивача без належної правової підстави протягом періоду з 04.03.2019 по 31.12.2025, шляхом використання відомостей про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, коефіцієнтів індексації, ставок орендної плати, встановлених рішеннями позивача, із урахуванням кількості місяців користування відповідачем земельною ділянкою.
Так, позивачем заявлено до стягнення грошові кошти, які безпідставно збережені відповідачем за користування земельною ділянкою без належної правової підстави в період з 04.03.2019 по 31.12.2025 у загальному розмірі 1836297,43 грн. Господарський суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок розміру безпідставно збережених коштів, зазначає, що обґрунтованість вказаного розрахунку підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що відповідачем не спростовано.
Проаналізувавши наявні матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що відповідач як користувач спірної земельної ділянки, на якій розміщений зареєстрований за ним на праві власності об'єкт нерухомого майна, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки - позивача зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування земельною ділянкою за період з 04.03.2019 по 31.12.2025 у загальному розмірі 1836297,43 грн., а тому суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний повернути ці кошти позивачу на підставі ст. 1212 ЦК України.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про стягнення з відповідача 1836297,43 грн. є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Іншого відповідачем не доведено.
Інші наявні в матеріалах справи документи вищевикладених висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позовної заяви через систему Електронний суд у справі покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Позовні вимоги Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІДЕР-МЕТАЛ» (65031, Одеська обл., м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 35/1А, код ЄДРПОУ 42561489) на користь Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (67100, Одеська обл., Роздільнянський р-н, селище Велика Михайлівка, вул. Центральна, буд. 123, код ЄДРПОУ 04379367) безпідставно збережені кошти у розмірі 1836297 /один мільйон вісімсот тридцять шість тисяч двісті дев'яносто сім/ грн. 43 коп. та 22035 /двадцять дві тисячі тридцять п'ять/ грн. 57 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повне рішення складено 10 квітня 2026 р. у зв'язку з введенням в м. Одесі графіків відключень електроенергії через масовані атаки країни-агресора, обстріл об'єктів критичної інфраструктури, тривалу відсутність електроенергії у суді.
Суддя Ю.С. Бездоля