Рішення від 14.04.2026 по справі 676/1526/26

Справа № 676/1526/26

Номер провадження 2-а/676/51/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року м. Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі

головуючої судді Гладій Л.М.,

за участі секретаря судового засідання Сенчишеної Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження права керування транспортним засобом під час мобілізації, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 вернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження права керування транспортним засобом під час мобілізації.

В обґрунтування позову представник зазначає, що ОСОБА_1 18 10.1997 року народження, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 та відповідно до облікових даних перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відомості щодо ступені придатності та наявності права на відстрочку від мобілізації в облікових даних відповідача - відсутні. Відповідач являється порушником правил військового обліку з 24.05.2025 року.

Згідно розпорядження № 94007/9/5 від 14.05.2025 року відповідач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 о 09 год. з 19.05.2026 року по 23.05.2026 року з метою уточнення персональних даних. Вказане Розпорядження отримано представником Слобідсько-Кульчієвецькій сільській ради 16.05.2025 року, для подальшого оповіщення та вручення повістки № 28284 громадянину ОСОБА_1 . Згідно Акту відмови від отримання повістки № 28284 від 22.05.2025 року, військовозобов'язаний відповідач оповіщений щодо прибуття 23.05.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до п.47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою № 1487 від 30.12.2022 року оповіщення про виклик відповідача відбувалась шляхом особистого вручення повістки № 28284. У зв'язку з неявкою Відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_4 по Розпорядженню відповідно до вимог абз.39 п.9 Положення про ТЦК та СП в Державному реєстрі було сформоване електронне звернення до Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області № Е2237886 про доставлення відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_4 , як особи, що порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку, для складення протоколу (постанови) про адміністративне правопорушення. Причиною подання звернення «неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці». Всупереч вимогам ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-ХІІ від 21.10.1993 року (з наступними змінами, у тому числі внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024, який набрав чинності 18.05.2024 року), відповідач свої облікові дані - через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження - не обновив, чим порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідачу надіслано Вимогу про виконання обов'язку(обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом № 1/1086 від 08.02.2026 року, якою ОСОБА_1 викликано відповідно до ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для виконання обов'язків, передбачених ч.ч.1, 3 ст.22 вказаного Закону до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 24.02.2026 року, та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі ст.283-2 КАС України до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Вказану вимогу 09.02.2026 року направлено за місцем реєстрації відповідача та, як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № 3230500761497 - не вручено, повернуто відправнику 14.02.2026 року з відміткою про причини повернення: «закінчення встановленого терміну зберігання». За таких обставин, направлена на ім'я відповідача Вимога № 1/1086 від 08.02.2026 року про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, вважається врученою 14.02.2026 року. Оскільки відповідач з 2015 року має посвідчення водія на право керування транспортними засобами категорій «В», «С», до нього слід застосувати тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації, на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_4 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.

Відповідач Відзив на позовну заяву не подав.

В судове засідання представник позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 не з'явився, про місце і час розгляду справи судом повідомлений належним чином, направив суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує і просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

У відповідності до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з приписами ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 року № 2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності ЗСУ та інших військових формувань постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, у тому числі на території Рівненської області, протягом 90 діб з дня набрання чинності цим Указом. В подальшому строк проведення в Україні загальної мобілізації неодноразово продовжувався Указами Президента України неодноразово, який з 03.02.2026 року продовжено ще на 90 діб, тобто до 04.05.2026.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

У відповідності до положень ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ (далі Закон - № 3543-ХІІ) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до абз.1 ч.1, ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Оскільки на момент набрання чинності змінами до вказаного Закону (в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024 року, що набрав чинності 18.05.2024 року) діяв Указ Президента України № 272/2024 від 06.05.2024 року, затверджений Законом України № 3685-IX від 08.05.2024 року «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», 60-денний строк для виконання обов'язку уточнити свої облікові дані розпочав перебіг 18.05.2024 року та, відповідно, закінчився 16.07.2024 року.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, додатком 2 до якого є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до положень п.п.2 п.1 Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні зокрема прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року (далі Порядок № 560).

Порядок № 560 визначає, зокрема, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.

Пунктом 41 вказаного Порядку передбачено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акту відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки; 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою ст.22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України.

Згідно ч.4, ч.5 ст.27 Закону - № 3543-ХІІ, у разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги. Вимога вважається виконаною у разі виконання громадянином обов'язку (обов'язків), зазначеного у вимозі.

У відповідності до ч.3 ст.27 Закону - № 3543-ХІІ днем вручення вимоги є: 1) день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв'язку; 2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.

Порядок тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації встановлений ст.283-2 КАС України, згідно з положеннями частин першої, другої якої у разі невиконання громадянином України у строки, встановлені Законом, вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Позов подається до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня виникнення підстав, що дають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки право на пред'явлення позовних вимог відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Згідно з ч.8 ст.283-2 КАС України суд відмовляє у задоволенні заявлених позивачем вимог у разі, якщо позивач не доведе існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме: 1) невиконання особою під час мобілізації обов'язків, передбачених частиною третьою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 2) неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції; 3) вручення такій особі вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом відповідно; 4) невиконання такою особою зазначеного у вимозі обов'язку (обов'язків).

Відповідно до правил ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Статтею 62 Конституції України передбачено, що вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях і усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Як вбачається матеріалів справи, в ході проведення процедури, яка б надала можливість приймати рішення про обмеження відповідачу у праві керування транспортним засобом, 02.02.2026 року на адресу начальника Кам'янець-Подільського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області було надіслано звернення про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210-1 КУпАП до РТЦК для складання протоколу про адміністративне правопорушення, в тому числі і щодо ОСОБА_1 .

Однак, на таке звернення не було проведення жодних дій щодо його виконання та взагалі не надано жодної відповіді Кам'янець-Подільським районним управлінням поліції ГУНП в Хмельницькій області щодо неможливості здійснити адміністративне затримання та доставити ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції. Аналогічно, повторне звернення РТЦК від 17.03.2026 року фактично проігноровано.

Як зазначалось вище, згідно з ч.8 ст.283-2 КАС України суд відмовляє у задоволенні заявлених позивачем вимог у разі, якщо позивач не доведе існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зокрема неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що звернення позивачем із позовом без дотримання чіткої процедури, визначеної законом, є передчасним, тому позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.9,19-20, ч.1 ст.77, ст.ст.90, 242, 244-246, 250, 255, 268-272, 283-2, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження права керування транспортним засобом під час мобілізації залишити без задоволення.

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження: ЄДРПОУ: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 14 квітня 2026 року.

Суддя Л.М.Гладій