Справа № 458/319/26
3/458/128/2026
14.04.2026 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВнП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановив:
01.04.2026 до Турківського районного суду Львівської області надійшли два адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 : справа № 458/319/26 (провадження № 3/458/128/2026) за ч. 5 ст. 126 КУпАП та справа № 458/320/26 (провадження № 3/458/129/2026) за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Оскільки вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, тому зазначені справи необхідно об'єднати в одне провадження.
Обставини справи, які встановив суд.
26.03.2026 о 12:01 год у м. Турка, вул. Адама Міцкевича, 15, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем "ВАЗ 2106" номерний знак НОМЕР_1 тв з явними ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови та координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі КНП СМР "Самбірська центральна лікарня" ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також, 26.03.2026 о 12:01 год. у м. Турка, вул. Адама Міцкевича, 15, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 повторно протягом року керувававтомобілем "ВАЗ 2106" номерний знак НОМЕР_1 тв, не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1 а) Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не прибув, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується його розпискою про розгляд справи 14.04.2026. Про причини неявки суд не повідомив, жодних заяв клопотань до суду не подав.
З урахуванням того, що чинний КУпАП не передбачає обов'язкової участі під час розгляду справ особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, враховуючи, що ця особа була належним чином повідомлена про час, день та місце розгляду справи, тому суд проводить розгляд справи без участі ОСОБА_1 .
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував при розгляді справ за ч. 1 ст. 130 КУпАП за протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 624638 від 26.03.2026.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху;
Відповідно до п. 1.1 Розділу І «Загальні положення» Правил дорожнього руху України ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Згідно з п. 1.9 Розділу І Правил особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього рух водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У відповідності до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 4 ст. 266 КУпАП).
Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану наркотичного сп'яніння визначена:
- Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 57 (далі по тексту Порядок).
Так, відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції та п. 2 Порядку огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п. 4 Розділу І Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 12 Розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно з п. 8 Розділу ІІ Інструкції форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Згідно з п. 10 Порядку огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.
Відповідно до п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 624638 від 26.03.2026 за ч. 1 ст. 130 КУпАП:
-протокол про адміністративне правопорушення від 26.03.2026 серії ЕПР1 № 624638 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, з якого суд встановив, що 26.03.2026 о 12:01 год. у м. Турка, вул. Адама Міцкевича, 15, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем "ВАЗ 2106" номерний знак НОМЕР_1 тв з явними ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови та координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі КНП СМР "Самбірська центральна лікарня" ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху. Протокол складено правомірно, уповноваженою особою. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відмовився підписувати протокол про адміністративне правопорушення та отримувати його копію;
-направлення на огляд водія ОСОБА_1 з метою виявлення стану наркотичного сп'янінння в медичному закладі КНП СМР "Самбірська ЦЛ", складене 26.03.2026 інспектором СРПП ВнП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Мишковським Р.Р. Від проходження огляду ОСОБА_1 відмовився;
-відомості з ІІПС "Армор" щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
-інформація з ІІПС "АРМОР", з якої видно, що відомості з ГСЦ про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія - відсутні;
-рапорт заступника начальника СРПП ВнП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Місько І. від 26.03.2026 про те, що станом на 26.03.2026 ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія;
-інформація з ІІПС "АРМОР" щодо реєстраційних відомостей транспортного засобу, з якої видно, що відомості по транспортному засобу з номерним знаком НОМЕР_2 Ттв - відсутні;
-
-
-відеозапис, який міститься на компакт-диску, з якого видно, що 26.03.2026 о 12:01 год у м. Турка, вул. Адама Міцкевича, 15, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем "ВАЗ 2106" номерний знак НОМЕР_1 тв та був зупинений за те, що не включив покажчик повороту. Під час перевірки документів у водія ОСОБА_1 було виявлено явні ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мови та координації рухів. Водію ОСОБА_1 було запропоновано проїхати для проходження медичного огляду до КНП СМР "Самбірська центральна лікарня". Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі КНП СМР "Самбірська центральна лікарня" ОСОБА_1 відмовився. Після цього працівник поліції склав відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 624638 від 26.03.206 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП також долучено копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 6909825 від 26.03.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510 грн.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в його вчиненні.
ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б непричетність ОСОБА_1 до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення від 26.03.2026 серії ЕПР1 № 624638 за ч. 1 ст. 130 КУпАП є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував при розгляді справ за ч. 5 ст. 126 КУпАП за протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 624623 від 26.03.2026.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п. 1.1 Розділу І «Загальні положення» Правил дорожнього руху України ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Згідно з п. 1.9 Розділу І Правил особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.1 а) Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
За повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом передбачена адміністративна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 624623 від 26.03.2026 за ч. 5 ст. 126 КУпАП:
- протокол про адміністративне правопорушення від 26.03.2026 серії ЕПР1 № 624623 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, з якого суд встановив, що 26.03.2026 о 12:01 год у м. Турка, вул. Адама Міцкевича, 15, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 повторно протягом року керувававтомобілем "ВАЗ 2106" номерний знак НОМЕР_1 тв не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1 а) Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 30.05.2025 серії ЕНА № 4850062, з якої видно, що ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та щодо нього було застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн. Вказана постанова була скерована до органу виконавчої служби для примусового виконання;
- відомості з ІІПС "Армор" щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
-інформація з ІІПС "АРМОР", з якої видно, що відомості з ГСЦ про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія - відсутні;
-інформація з ІІПС "АРМОР", з якої видно, що відомості з ГСЦ про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія - відсутні;
-рапорт заступника начальника СРПП ВнП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Місько І. від 26.03.2026 про те, що станом на 26.03.2026 ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія;
-відеозапис, який міститься на компакт-диску, з якого видно, що 26.03.2026 о 12:01 год у м. Турка, вул. Адама Міцкевича, 15, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керувававтомобілем "ВАЗ 2106" номерний знак НОМЕР_1 тв, не включив покажчик повороту та був зупинений поліцейськими. Працівник поліції під час перевірки документів у ОСОБА_1 виявив, що він не має права керування транспортним засобом та протягом року притягався до адміністративної справи за ч. 2 ст. 126 КУпАП. З врахуванням того, що ОСОБА_1 повторно протягом року керував транспортним засобом не маючи права керування ним, поліцейський склав щодо нього протокол про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 624623 від 26.03.206 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП також долучено копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 6909825 від 26.03.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Таким чином, як видно з матеріалів справи ОСОБА_1 притягався протягом року до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, тому поліцейським щодо нього правомірно складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в його вчиненні.
ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП - повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За обставин у цій справі стягнення до ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, необхідно застосувати в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні адміністративного стягнення, суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , а тому з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 грн, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки такий не перебуває у його приватній власності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, 251, 283, 284 КУпАП,
постановив:
Справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 :№ 458/319/26 (провадження № 3/458/128/2026) за ч. 5 ст. 126 КУпАП та № 458/320/26 (провадження № 3/458/129/2026) за ч. 1 ст. 130 КУпАП - об'єднати в одне провадження.
Справі присвоїти № 458/319/26 (провадження № 3/458/128/2026).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, та на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Турківська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України(ел. адм. одат.), Рахунок отримувача UA588999980314000542000013919, Код платежу 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок), який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу - Судовий збір.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя О.І. Кшик
-