Номер справи 703/2565/25
1-кп/703/196/26
10 квітня 2026 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
захисників - адвокатів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції кримінальне провадження про обвинувачення
ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7
у вчиненні кримінального правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 201-2 КК України,
Смілянським міськрайонним судом Черкаської області здійснюється судовий розгляд кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.06.2024 під №12024250000000220 про обвинувачення ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 201-2 КК України, в якому ухвалою суду від 06.02.2026 судове провадження зупинене відповідно до ч. 1 ст. 335 КПК України - до звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 із військової служби.
12.02.2026 на адресу суду від прокурора Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 надійшло клопотання про відновлення судового провадження в даній справі для вирішення питання про передачу речових доказів - автомобілів, які є предметом гуманітарної допомоги, для забезпечення потреб Збройних Сил України.
Ухвалою суду від 13.02.2026 судове провадження в справі поновлене.
Клопотання обґрунтовані тим, що 03.10.2024 під час проведення обшуку за адресою АДРЕСА_1 , вилучений автомобіль «Audi A6» (2004 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ), що був ввезений на територію України 28.11.2023 в якості гуманітарної допомоги, отримувачем якої є БФ «Траєкторія Єдності».
Також 03.10.2024 під час проведення обшуку в ОСОБА_7 вилучений автомобіль «Suzuki Grand Vitara» (1999 року випуску, VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 ), що був ввезений на територію України 28.11.2023 в якості гуманітарної допомоги, отримувачем якої є Благодійний фонд «Чому Так?».
Крім того, 03.10.2024 під час проведення обшуку автостоянки за адресою вул. Севастопольська, 54А, м. Сміла Черкаського району Черкаської області, вилучені автомобілі «Volkswagen Touran» (2007 року випуску, VIN-код НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_6 ), що був ввезений на територію України 09.07.2024 в якості гуманітарної допомоги, отримувачем якої є Благодійна організація «Благодійний фонд «Фонд щирої допомоги», а також «Nissan Almera» (1998 року випуску, VIN-код НОМЕР_7 , реєстраційний номер НОМЕР_8 ), що був ввезений на територію України 23.09.2023 в якості гуманітарної допомоги, отримувачем якої є Благодійна організація «Благодійний фонд «Волонтери Городенківщини».
Вказані транспортні засоби вилучені, оскільки в розумінні п. 2), підп. ґ) п. 5, п. 6 ч. 1 ст. 1, Закону України «Про гуманітарну допомогу», ст. 170-174 КПК України тривалий час перебували у володінні та користуванні суб'єктів, що не є отримувачами чи набувачами гуманітарної допомоги, юридичними особами, що зазначені в деклараціях про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, будь-якими іншими суб'єктами, тимчасову реєстрацію не проведено та на облік в уповноважених органах системи МВС транспортні засоби не постановлено, відтак не мають законних власників чи володільців.
Дані автомобілі визнані речовими доказами в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до ЄРДР 06.06.2024 під №12024250000000220, однак не містять безпосередніх слідів кримінального правопорушення, при цьому мають зберігатися на майданчику зберігання транспортних засобів ЦЗ ГУНП в Черкаській області, що тягне за собою неспівмірні витрати.
За відсутності законного власника чи володільця, враховуючи, що транспортні засоби як предмет гуманітарної допомоги, мають використовуватися виключно за цільовим призначенням та суб'єктом, що має статус набувача гуманітарної допомоги, вбачаються підстави для передання транспортних засобів відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 100 КПК України для потреб Збройних Сил України у зв'язку із військовою агресією рф проти України.
До Черкаської обласної прокуратури надійшли клопотання від адміністрації військової частини НОМЕР_9 та ІНФОРМАЦІЯ_1 про передання автомобілів для використання при забезпеченні потреб обороноздатності України.
В судовому засіданні прокурор заявлене клопотання підтримав та просив його задовольнити на підставі наведених доводів та доданих доказів.
Учасники зі сторони захисту проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на ті обставини, що транспортні засоби, що є предметом заявлених клопотань, були вилучені під час досудового слідства при проведенні 03.10.2024 обшуків, на підставі ухвал слідчого судді, якими був наданий дозвіл на відшукання та вилучення будь-яких предметів, що є гуманітарною допомогою. Відповідними ухвалами не надано дозволів на відшукання та вилучення конкретних транспортних засобів, отже такі, відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України мають статус тимчасово вилученого майна. Водночас, сторона обвинувачення не зверталася до слідчого судді із клопотаннями про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, як вимагається ч. 5 ст. 171 КПК України. Крім того, вилучення 03.10.2024 автомобіля «Suzuki Grand Vitara» здійснено під час обшуку не на виконання ухвали суду, відомості про звернення уповноваженого органу до суду в порядку, що передбачений ч. 3 ст. 233 КПК України - відсутні. При цьому сторона захисту наполягала на наявності щонайменше двох законних набувачів у спірних транспортних засобів, а саме автомобіль «Audi A6» був в користуванні військовослужбовця ССО ЗСУ на ім'я « ОСОБА_10 », а автомобіль «Suzuki Grand Vitara» був залишений обвинуваченому ОСОБА_7 для здійснення ремонту, оскільки перебував у несправному стані, також військовослужбовцем, відомості про його прізвище та ім'я відсутні. За таких обставин прийняття рішення про передачу транспортних засобів будь-яким іншим суб'єктам, окрім законних набувачів, буде неправомірним втручанням у права останніх на вільне володіння, користування та розпорядження законно набутим майном, тому в задоволенні відповідних клопотань належить відмовити.
Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 02 жовтня 2024 року в рамках даного кримінального провадження надано дозвіл на проведення обшуку автомобільної стоянки, що за адресою АДРЕСА_2 , що перебуває у користуванні ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 7110500000:02:003:0379, належить Територіальній громаді Смілянської міської ради Черкаської області, орендарями якої є ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , з метою відшукання та вилучення транспортних засобів, що ввезені на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, а саме: транспортних засобів з іноземною реєстрацією, що зареєстровані та задекларовані за БО «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131, м. Ужгород) та БО «Кіровоградський обласний благодійний фонд «Ваша Надія»» (код ЄДРПОУ 36390327).
Згідно з протоколом, складеним 03.10.2024 за результатами проведення обшуку старшим слідчим ГУНП в Черкаській області вилучено речі та документи, в тому числі автомобілі «Volkswagen Touran» (2007 року випуску, VIN-код НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_6 ) та «Nissan Almera» (1998 року випуску, VIN-код НОМЕР_7 , реєстраційний номер НОМЕР_8 ).
Постановою старшого слідчого ВР ЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області від 03.10.2024 вказані транспортні засоби визнані речовими доказами та передані на зберігання на території автостоянки за адресою АДРЕСА_2 .
Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 01 жовтня 2024 року в рамках даного кримінального провадження надано дозвіл на проведення обшуку іншого володіння особи - приміщень майстерні по ремонту автомобілів та магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що за адресою АДРЕСА_1 , що на праві приватної власності належать ОСОБА_5 , з метою відшукання та вилучення, серед іншого, транспортних засобів, що ввезені на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, а саме транспортних засобів з іноземною реєстрацією.
Згідно з протоколом, складеним 03.10.2024 за результатами проведення обшуку старшим слідчим ГУНП в Черкаській області вилучено речі та документи, в тому числі автомобіль «Audi A6» (2004 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ).
Постановою старшого слідчого ВР ЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області від 04.10.2024 вказаний транспортний засіб визнаний речовим доказом та переданий на зберігання на території ПрАТ «СмілаМаш», що за адресою вул. Незалежності, 67, м. Сміла Черкаського району Черкаської області.
03.10.2024 старшим слідчим ГУНП в Черкаській області проведено обшук, під час якого біля домоволодіння №19 по вул. Тимірязєва в м. Сміла в присутності ОСОБА_7 виявлено та вилучено автомобіль «Suzuki Grand Vitara» (1999 року випуску, VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 ).
Постановою старшого слідчого ВР ЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області від 04.10.2024 вказаний транспортний засіб визнаний речовим доказом та переданий на зберігання на території ПрАТ «СмілаМаш», що за адресою вул. Незалежності, 67, м. Сміла Черкаського району Черкаської області.
Транспортні засоби «Nissan Almera» (VIN-код НОМЕР_7 ), «Volkswagen Touran» (VIN-код НОМЕР_5 ), «Audi A6» (VIN-код НОМЕР_1 ), «Suzuki Grand Vitara» (VIN-код НОМЕР_3 ) не зареєстровані в Єдиному реєстрі транспортних засобів МВС, що підтверджується довідкою ТСЦ №7141 від 25.03.2026
За п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією рф проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, Державною кримінально-виконавчою службою України, комунальними організаціями (установами) підготовки громадян до національного спротиву, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також органи і установи Державної кримінально-виконавчої служби України, комунальні організації (установи) підготовки громадян до національного спротиву мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги (абзац третій ч. 2 ст. 6 Закону №1192-XIV).
За п. 3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1192-XIV тимчасово, на період проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, за спрощеним порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, визнаються гуманітарною допомогою транспортні засоби, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону №1192-XIV товари (предмети) гуманітарної допомоги, які продаються за грошові кошти або передаються за інші види компенсації, та (або) виручка, отримана за такий продаж, вилучаються або конфіскуються у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 КПК України, тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення, або його спеціальну конфіскацію в порядку, встановленому законом.
Частиною 2 ст. 168 КПК України передбачено, що тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку.
Відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Як вбачається з досліджених в судовому засіданні ухвал слідчих суддів Придніпровського районного суду м. Черкаси від 01.10.2024 та від 02.10.2024, якими надані дозволи на проведення обшуків, під час виконання яких 03.10.2024 вилучені автомобілі «Nissan Almera» (1998 року випуску, VIN-код НОМЕР_7 , реєстраційний номер НОМЕР_8 ), «Volkswagen Touran» (2007 року випуску, VIN-код НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_6 ), «Audi A6» (2004 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ), дозвіл на відшукання та вилучення індивідуально-визначених транспортних засобів - не надавався. Сторонами кримінального провадження не заперечувалося, що такі транспортні засоби задекларовані іншими благодійними організаціями, ніж БО «Благодійний фонд «Покров України» (код ЄДРПОУ 44928131).
За аргументами сторони обвинувачення, вилучення автомобіля «Suzuki Grand Vitara» здійснено 03.10.2024 під час санкціонованого ухвалою суду обшуку за місцем проживання ОСОБА_7 , однак вказаної ухвали під час розгляду судом досліджуваних клопотань - не надано.
За таких обставин, з огляду на зміст вказаних норм процесуального права суд приходить до переконання, що в розумінні ч. 7 ст. 236 КПК України вказані автомобілі належить вважати тимчасово вилученим майном.
Згідно з частиною п'ятою статті 171 КПК України у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Згідно з частиною другою статті 100 КПК України речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий.
Відповідно до частини першої статті 100 КПК України речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу.
За обставинами даної справи, відомості про законних власників або ж користувачів транспортних засобів, що є предметом заявлених прокурором клопотань, відсутні (щодо автомобілів «Volkswagen Touran» та «Suzuki Grand Vitara»), або ж не підтверджені належними доказами (щодо автомобілів «Audi A6» та «Nissan Almera»).
Таким чином, при вилученні таких речей сторона обвинувачення зобов'язана була звернутися з клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна в порядку ч. 5 ст. 171 КПК України, оскільки такий захід забезпечення кримінального провадження, як арешт майна, перш за все змінює правовий режим тимчасово вилученого майна у «арештоване майно». Більш того, сторона обвинувачення зобов'язана довести відповідну правову підставу, визначену ч. 2 ст. 170 КПК України для арешту майна (речовий доказ, предмет спеціальної конфіскації, конфіскації або майно, що може бути предметом відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення).
Судом встановлено, що на час розгляду судом заявлених клопотань, клопотання про накладення арешту на автомобілі «Nissan Almera» (1998 року випуску, VIN-код НОМЕР_7 , реєстраційний номер НОМЕР_8 ), «Volkswagen Touran» (2007 року випуску, VIN-код НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_6 ), «Suzuki Grand Vitara» (1999 року випуску, VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 ), «Audi A6» (2004 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ) не подавалося.
Відповідно до статті 169, частини 5 статті 171 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено, якщо клопотання слідчого, прокурора про арешт вилученого на підставі ухвали про проведення обшуку майна не подано протягом 48 годин після його вилучення.
Враховуючи, що арешт на тимчасово вилучені транспортні засоби не накладався, на підставі частини 5 статті 171 КПК України, вказане майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Вказаний висновок не спростовується тим, що перелічені транспортні засоби визнані речовими доказами в кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.06.2024 під №12024250000000220.
Крім того, судом вказується наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 96-1 КК України спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, зокрема за умови вчинення умисного кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ураховуючи те, що у санкції ч. 3 ст. 201-2 КК передбачено покарання у виді позбавлення волі, а також виходячи з положень ч. 1 ст. 96-1 КК, спеціальна конфіскація в даному кримінальному провадженні може бути застосована.
Відповідно до положень ч. 9 ст. 100 КПК питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, наданих суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження.
За ч. 2 ст. 96-1 КК України спеціальна конфіскація застосовується на підставі: 1) обвинувального вироку суду; 2) ухвали суду про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) ухвали суду про застосування примусових заходів медичного характеру; 4) ухвали суду про застосування примусових заходів виховного характеру; 5) ухвали суду про застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру.
У випадках, коли об'єктом спеціальної конфіскації є майно, вилучене з цивільного обороту, вона може бути застосована на підставі: 1) ухвали суду про закриття кримінального провадження з інших підстав, аніж звільнення особи від кримінальної відповідальності; 2) ухвали суду, постановленої в порядку частини дев'ятої статті 100 Кримінального процесуального кодексу України, за клопотанням слідчого чи прокурора, якщо кримінальне провадження закривається ними (ч. 3 ст. 96-1 КК України).
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 96-2 КК України спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави.
Винесені на розгляд суду клопотання обґрунтовані, серед іншого, посиланням на п. 2 ч. 6 ст. 100 КПК України, за яким речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню - передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.
Виявленими обставинами, що стосуються можливості застосування в кримінальному провадженні спеціальної конфіскації речей (в даному випадку - автомобілів), що є предметом кримінального правопорушення, виключається альтернативна можливість вирішення питання про вилучення вказаних коштів у власність держави в порядку інших правових процедур, зокрема й тих, що стосуються долі речових доказів (постанова ВС від 27.09.2021 у справі №466/5842/20).
При цьому питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набрання рішенням законної сили. У разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу (ч. 9 ст. 100 КПК України).
За обставинами даного кримінального провадження, судове провадження 06.02.2026 зупинене відповідно до ч. 1 ст. 335 КПК України, поновлене у зв'язку із надходженням клопотань, що стосуються передачі речових доказів.
На переконання суду, за відсутності обставин, що передбачені ч. 3 ст. 96-1 КК України, а також в кримінальному провадженні, що не завершується прийняттям будь-якого із рішень, що передбачені ч. 2 ст. 96-1 КПК України (яким кореспондують норми ч. 1, 2 ст. 369, ч. 1, 2 ст. 284 КПК України) вирішення клопотання про долю речових доказів в незавершеному кримінальному провадженні є передчасним.
Вказане є додатковою підставою для відмови в задоволені клопотань сторони обвинувачення.
На переконання суду, передання предметів гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів на потреби забезпечення обороноздатності України в умовах збройної агресії рф, а саме Збройним Силам України, під приводом передачі яким вказані автомобілі ввезені на територію України, за відсутності законних власників чи володільців вилученого майна, переслідує виключно легітимну мету та є співмірним втручанням у майнові права та інтереси приватних осіб, однак не може бути вчинене в не передбачений законом спосіб.
Отже в задоволенні клопотань належить відмовити.
Керуючись ст. 96-1, 96-2, 201-2 КК України, ст. 170-174, 369, 372 КПК України,
В задоволенні клопотань сторони обвинувачення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та окремому оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений 13.04.2026.
Суддя ОСОБА_1