Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/3634/26
Номер провадження 1-кс/711/1207/26
13 квітня 2026 року м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду в м. Черкаси клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12026250000000137 від 02.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
Старший слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Своє клопотання слідчий обґрунтує тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області за процесуального керівництва Черкаської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12026250000000137 від 02.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, за фактом неподання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування передбаченою ЗУ «Про запобігання корупції» директором ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Так, на адресу слідчого управління ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції за фактом умисного неподання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_5 , колишнім директором ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до обґрунтованого висновку №47-02/08/26 «про виявлення ознак пов'язаного з корупцією правопорушення» встановлено, що ОСОБА_5 , як особа, на яку поширюється вимоги ЗУ «Про запобігання корупції» (далі - Закон) умисно не подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), щорічну декларацію за 2021 рік.
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.08.2021 №81-рк
ОСОБА_5 призначено на посаду директора ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.11.2021 № ОСОБА_6 присвоєно 6 ранг державного службовця.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.04.2023 №28-нкв ОСОБА_7 звільнено з посади директора ІНФОРМАЦІЯ_1 з 13.04.2023.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Відповідно до п.1, 9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний дотримуватися Конституції, законів України, діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватись вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Таким чином, відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону, ОСОБА_5 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, та відповідно до ст.45 Закону, примітки до
ст. 366 та ст. 366 Кримінального кодексу України є суб'єктом декларування та суб'єктом злочину.
Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
ч.1 ст.65' Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч.1 ст.3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
ОСОБА_8 допустив порушення вимог Закону щодо необхідності подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, а саме щорічну декларацію за 2021 рік з огляду на таке.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 №2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію, кінцевий строку подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст.45 Закону.
У ч.1 ст.45 Закону встановлено, що особи, зазначені у п.1, п.п.«а», «в»-«г» п.2 ч.1
ст.3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп.1 п.2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 08.11.2023 №252/23, зареєстрованим в ІНФОРМАЦІЯ_6 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Своєю чергою, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Так, у пункті 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст.45 цього Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, ОСОБА_5 зобов'язаний був не пізніше 31.01.2024 подати щорічну декларацію за 2021, 2022, 2023 роки шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_5 в Реєстрі.
ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 05.01.2026 №270/02/09-02.01-08 (вх. №5461/0/06-26 від 20.01.2026) повідомив Національне агентство про факт неподання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2023 роки та декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 13.04.2023) ОСОБА_5 .
У зв'язку з цим ІНФОРМАЦІЯ_7 на виконання вимог ст.51-2 Закону направило ОСОБА_9 повідомлення про факт неподання декларацій за 2021-2023 роки та декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 13.04.2023) (лист від 26.01.2026 №47-02/4512-26) з вимогою подати такі декларації протягом десяти днів з дня отримання повідомлення.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (трек номер:R067088062822) лист Національного агентства, яким повідомлено ОСОБА_5 про необхідність подання декларацій, вручений йому особисто 03.02.2026.
Однак, ОСОБА_5 проігнорував повідомлення Національного агентства та не виконав вимогу щодо подання щорічних декларацій за 2021, 2022, 2023 роки, такий висновок зроблено з підстав відсутності зазначеної декларації в Реєстрі станом на 24.03.2026.
При цьому слід зазначити, що ОСОБА_8 ознайомлений з вимогами Закону під підпис.
Таким чином, в бездіяльності ОСОБА_10 вбачаються ознаки пов'язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність, визначену ст.366-3 Кримінального кодексу України.
3 метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме факту обізнаності особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», положенням про порядок подання декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в особі ОСОБА_5 , а також з метою повного, об'єктивного розслідування у органу досудового розслідування виникла нагальна необхідність в отриманні тимчасового доступу до належним чином завірених копій наступних документів:
-розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.08.2021 №81-рк;
-розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.11.2021 №117-рк;
-наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 віл 12.04.2023 №28-нкв;
-листа №270/02/09-02.01-08 від 05.01.2026;
-особової картки державного службовця ОСОБА_5 з додатками;
-посадової інструкції директора ІНФОРМАЦІЯ_1 з відміткою про ознайомлення ОСОБА_5 ;
-документи/відомості про ознайомлення ОСОБА_5 з вимогами законодавства України «Про запобігання корупції» за період з 01.01.2020 по дату звільнення;
-документи/відомості про проходження ОСОБА_5 навчання (курсів, тренінгів, вебінарів) проведення роз'яснювальної роботи, щодо законодавства України «Про запобігання корупції» за період з 01.01.2020 по дату звільнення;
-заяви про звільнення ОСОБА_5 з посади директора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 ;
-копії особової справи ОСОБА_5 ;
-копії трудової книжки ОСОБА_5 ;
Вищевказані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що має адресу: АДРЕСА_1 .
Так, доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, а відповідно до вимог чинного Кримінального процесуального кодексу України обов'язок доказування обставин, покладається на слідчого, прокурора.
У зв'язку з вище викладеним, а також, з метою повноти та об'єктивності проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, виникла необхідність в здійснені тимчасового доступу до документів, щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме факту обізнаності особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», положенням про порядок подання декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в особі ОСОБА_5 , які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_8 з можливістю вилучення їх належним чином завірені копії, вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у провадженні і впливають на повноту, об'єктивність і всебічність досудового розслідування, а також те, що іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів є неможливим, необхідно отримати тимчасовий доступ до цих документів та можливість їх вилучити.
В судове засідання слідчий не з'явився, четвертим пунктом клопотання просив судове засідання проводити без участі слідчого та прокурора. На момент розгляду інших клопотань від ініціатора не надходило.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України та за клопотанням слідчого (п.3 прохальної частини клопотання), судове засідання проводилося без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_4 , в силу поданого клопотання, достатньо обґрунтований.
Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Дослідивши клопотання слідчого та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до вимог ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до положень ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Положеннями ч.ч.5, 6 ст.163 КПК України, передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до положень п.4 та п.8 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належить: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Частиною 7 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей, документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Положеннями статті 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або є предметом кримінального правопорушення.
Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до вимог ч.1 ст.92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Норми ст.98 КПК України передбачають, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
У відповідності до положень ст.99 КПК України, документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов'язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.
Відповідно до ч.2 ст.100 КПК України, речовий доказ або документ, наданий на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчим суддею встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12026250000000137 від 02.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Аналіз доданих до клопотання документів, дають достатньо підстав вважати, що відбулися події, які підпадають під ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.366-3 КК України.
На думку слідчого судді, інформація, що знаходиться у володінні посадових та службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 до якої слідчий просить надати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення обставин події вчинення кримінального правопорушення, може бути використана у якості доказів, може підтвердити або спростувати обставини, що є предметом досудового розслідування та на підставі цих відомостей можливо встановлення особу/осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Надання можливості вилучення перелічених оригіналів, враховуючи характер розслідуваного кримінального правопорушення може мати місце для цілей проведення досудового розслідування.
Враховуючи те, що на теперішній час вищевказану інформацію неможливо отримати іншим способом, слідчий суддя вважає, що в даному випадку потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання, про який ідеться в клопотанні, а тому клопотання слідчого, про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні посадових/службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що має адресу: АДРЕСА_1 , підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159, 162-164 КПК України, -
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ старшим слідчим в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , старшим слідчим відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_3 до документів, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
-розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.08.2021 №81-рк;
-розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.11.2021 №117-рк;
-наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 віл 12.04.2023 №28-нкв;
-листа №270/02/09-02.01-08 від 05.01.2026;
-особової картки державного службовця ОСОБА_5 з додатками;
-посадової інструкції директора ІНФОРМАЦІЯ_1 з відміткою про ознайомлення ОСОБА_5 ;
-документи/відомості про ознайомлення ОСОБА_5 з вимогами законодавства України «Про запобігання корупції» за період з 01.01.2020 по дату звільнення;
-документи/відомості про проходження ОСОБА_5 навчання (курсів, тренінгів, вебінарів) проведення роз'яснювальної роботи, щодо законодавства України «Про запобігання корупції» за період з 01.01.2020 по дату звільнення;
-заяви про звільнення ОСОБА_5 з посади директора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 ;
-копії особової справи ОСОБА_5 ;
-копії трудової книжки ОСОБА_5 .
Строк дії цієї ухвали один місяць з дня її постановлення.
Роз'яснити уповноваженим особам ІНФОРМАЦІЯ_4 , що відповідно до вимог ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на отримання вказаної інформації, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1