Постанова від 13.04.2026 по справі 420/20037/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/20037/25

Головуючий І інстанції: Іванов Е.А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Коваля М.П., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року (м.Одеса, дата складання повного тексту рішення - 25.08.2025р.) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АПК менеджмент Інвест» до Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.06.2025р. ТОВ «АПК менеджмент Інвест», через уповноваженого представника, звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Одеської міської ради, в якому просило суд:

- визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради щодо нерозгляду по суті заяви від 16.12.2024р. та 30.04.2025р. про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0321 га, за адресою: АДРЕСА_1 для обслуговування та розміщення об'єкту нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта 1983166251101) у вигляді двоповерхового житлового будинку загальною площею 453,60 кв.м. та житловою площею 213,40 кв.м. строком на 5 років;

- зобов'язати Одеську міську раду розглянути по суті заяви від 16.12.2024р. та 30.04.2025р. про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0321 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для обслуговування та розміщення об'єкту нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта 1983166251101) у вигляді двоповерхового житлового будинку загальною площею 453,60 кв.м. та житловою площею 213,40 кв.м. строком на 5 років і прийняти у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством, рішення по суті заяв позивача;

- на підставі ст.382 КАС України зобов'язання відповідача подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 17.12.2024p. TOB «АПК менеджмент Інвест» подало до Одеської міської ради заяву від 16.12.2024р. про надання йому дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки комунальної форми власності для обслуговування та розміщення будівлі житлового будинку (розташованого за адресою: м.Одеса, вул. Новосельського, 39/1) для обслуговування та розміщення об'єкту нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта 1983166251101) у вигляді житлового будинку загальною площею 453,60 кв.м. та житловою площею 213,40 кв.м. строком на 5 років, до якої додав усі необхідні документи.

Однак, у відповідь на дану заяву Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради надав позивачу лист від 03.01.2025р. за вих.№ 01-18/2056, в якому було зазначено, що рекомендується до заяви додатково долучити копії документів та матеріалів, а саме: статут суб'єкта земельних правовідносин, документи що стали підставою для державної реєстрації об'єкта нерухомого майна, графічні матеріали (у вигляді геопідоснови М 1:500), на яких визначити межі запитуваної земельної ділянки; фотофіксацію земельної ділянки та об'єктів нерухомості, розташованих на ній.

Оскільки, Одеською міською радою не було надано відмову у задоволенні заяви Товариства від 16.12.2024р. про надання дозволу на розробку документації із землеустрою, а лише було надано рекомендаційну відповідь Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради згідно з листом від 03.01.2025р. за вих.№01-18/2056, ТОВ «АПК менеджмент Інвест» подано до Одеської міської ради письмову заяву від 30.04.2025р. (як уточнення до раніше поданої 17.12.2024р. заяви на виконання листа від 03.01.2025р. за вих.№ 01-18/2056 Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради).

Разом із тим, як зазначив позивач, у відповідь на заяву ТОВ «АПК менеджмент Інвест» від 30.04.2025р. Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повторно, згідно з листом від 27.05.2025р. за вих.№ 01-18/918, протиправно зазначив про те, що до заяви про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки слід додатково долучити наступні копії документів та матеріалів, а саме: статут суб'єкта земельних правовідносин, документи, що стали підставою для державної реєстрації об'єкта нерухомого майна, фотофіксацію земельної ділянки та об'єктів нерухомості, розташованих на ній.

Представник відповідача надав до суду 1-ї інстанції письмовий відзив, у якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року (ухваленим в порядку спрощеного (письмового) провадження) позов ТОВ «АПК менеджмент Інвест» - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Одеської міської ради щодо не розгляду по суті заяв позивача від 16.12.2024р. та 30.04.2025р. про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки. Зобов'язано Одеську міську раду розглянути по суті заяви ТОВ «АПК менеджмент Інвест» від 16.12.2024р. та 30.04.2025р. про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0321 га. за адресою: м.Одеса, вул. Новосельського, 39/1 для обслуговування та розміщення об?єкту нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта 1983166251101) у вигляді двоповерхового житлового будинку загальною площею 453,60 кв.м. та житловою площею 213,40 кв.м. строком на 5 років та прийняти у відповідності із процедурою, передбаченою чинним законодавством. Стягнуто з Одеської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача витрати по сплаті судового збору у сумі 6056 грн.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, Одеська міська рада 23.09.2025р. подала апеляційну скаргу, в якій зазначила про те, що судом при винесенні оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим просила скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2025р. та прийняти нове, яким позовні вимоги ТОВ «АПК менеджмент Інвест» - залишити без задоволення.

03.10.2025р. матеріали справи надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2025р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою відповідача та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, можуть бути розглянуті судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч.1 ст.308 КАС України).

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги відповідача, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивачу - ТОВ «АПК менеджмент Інвест» 17.12.2024p. було подано до Одеської міської ради письмову заяву від 16.12.2024р., в якій Товариство просило надати дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 372 кв.м. розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 39/1 для обслуговування та розміщення об'єкту нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1983166251101) у вигляді житлового будинку загальною площею - 453,6 кв.м. та житловою площею - 213,40 кв.м. строком на 5 років.

До вказаної вище заяви від 16.12.2024р. долучено: копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію право власності (індексний номер витягу 194031408); копію виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських організації відносно ТОВ «АПК менеджмент Інвест» (код ЄДРПОУ 42841740); копію витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організації відносно ТОВ «АПК менеджмент Інвест» (код ЄДРПОУ 42841740) станом на 26.09.2024р.; копію технічного паспорту виготовленого ТОВ «ПРОМ-СТРОЙ ЛТД» на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 39/1, будівля займає під забудовою площу земельної ділянки розміром 279 кв.м. та під двором 93 кв.м., всього 372 кв.м; копію плану меж земельної ділянки.

03.01.2025р. за вих.№01-18/2056 Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради надана відповідь, в якій зазначено, що особа зацікавлена в одержані у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з заявою про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України передають у власність або ж користування такі земельні ділянки. Також рекомендовано до заяви додатково долучити копії документів та матеріалів, а саме: статут суб'єкта земельних правовідносин, документи що стали підставою для державної реєстрації об'єкта нерухомого майна, графічні матеріали (у вигляді геопідоснови М 1:500), на яких визначити межі запитуваної земельної ділянки; фотофіксацію земельної ділянки та об'єктів нерухомості, розташованих на ній».

Позивач замовив виконання топографо-геодезичних вишукувань земельної ділянки.

30.04.2025р. позивач подав до Одеської міської ради письмову заяву, до якої долучив копію технічного звіту по топографо-геодезичним вишукуванням земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул. Новосельського, 39/1, який виконав інженер-геодезист ОСОБА_1 у лютому 2025р. на замовлення ТОВ «АПК менеджмент Інвест».

Також, з урахуванням обміру бажаної земельної ділянки, виконаного у лютому 2025р. на виконання рекомендацій Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради згідно з листом від 03.01.2025р. за вих.№ 01-18/2056, ТОВ «АПК менеджмент Інвест» у прохальній частині своєї заяви від 30.04.2025р. до Одеської міської ради уточнив площу земельної ділянки та виклав прохальну частину заяви в іншій редакції. Так, позивач просив надати дозвіл ТОВ «АПК менеджмент Інвест» на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0321 га, за адресою: АДРЕСА_1 для обслуговування та розміщення об'єкту нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1983166251101) у вигляді двоповерхового житлового будинку загальною площею 453,60 кв.м. та житловою площею 213,40 кв.м. строком на 5 років.

Місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1 , під двоповерховим житловим будинком (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1983166251101);

Цільове призначення ділянки: у відповідності до класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру» від 17.10.2012р. №1051 визначено категорію: «землі житлової забудови та громадської забудови», назва виду цільового призначення «земельні ділянки житлової забудови (земельні ділянки які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше). Враховуючи те, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0321 га, на цей час не є сформованою та кадастровий номер не присвоєно, але на ній розташовано нерухоме майно - двоповерхова житлова будівля.

Однак, листом від 27.05.2025р. за вих.№01-18/918 Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради повторно повідомив заявника, що для подальшого розгляду питання щодо відведення спірної земельної ділянки позивач має звернутися із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в користування в порядку, передбаченому земельним законодавством, а також, рекомендував до заяви додатково долучити статут суб'єкта земельних правовідносин, документи що стали підставою для державної реєстрації об'єкта нерухомого майна, фотофіксацію земельної ділянки та об'єктів нерухомості, розташованих на ній.

Не погоджуючись із такими діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи справу по суті та повністю задовольняючи позовні вимоги, суд 1-ї інстанції виходив з обґрунтованості і доведеності заявлених позовних вимог та, відповідно, наявності підстав для їх задоволення.

Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали даної справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх обґрунтованими, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч.1 ст.79, ч.ч.1-10, 12 ст.79-1 ЗК України (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), «земельною ділянкою» є частина земної поверхні із установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної або ж комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паї), за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених ч.ч.6,7 статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або ж користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Поділ, об'єднання земельної ділянки, яка перебуває у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя.

Поділ, об'єднання земельної ділянки, яка перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя.

Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.

Земельні ділянки можуть бути об'єднані, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу земельної ділянки, об'єднання земельних ділянок сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.

Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

При цьому, межі суміжних земельних ділянок приватної власності можуть бути змінені їх власниками без формування нових земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно зі ст.1 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003р. №858-IV (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), «проектом землеустрою» вважається сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом, а «технічною документацією із землеустрою» - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Як передбачено ст.25 цього ж Закону, документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Особливим видом наведеної документації є документація із землеустрою, яка одночасно є містобудівною документацією, - комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій. Затверджена документація із землеустрою є публічною та загальнодоступною.

Види документації із землеустрою:

а) схеми землеустрою та техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;

а-1) проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад;

б) проекти землеустрою стосовно встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць;

б-1) містобудівна документація, яка одночасно є документацією із землеустрою (комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій);

в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, а також іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду, водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів;

г) проекти землеустрою стосовно приватизації земель державних, а також комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб;

е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;

ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

з) робочі проекти землеустрою;

і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;

й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок;

к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель;

л) технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів;

м) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини.

Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.

Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-правових актів, норм та правил у сфері землеустрою засвідчується сертифікованим інженером-землевпорядником, який відповідає за якість робіт із землеустрою: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою; в електронній формі - накладанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Статтею 50 Закону №858-IV передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або ж орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає:

а) пояснювальну записку;

б) матеріали геодезичних вишукувань і землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);

в) розрахунок розміру втрат лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);

г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);

ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

д) кадастровий план земельної ділянки.

У разі формування земельної ділянки чи зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов'язаних з забудовою, до проекту додається витяг з відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб.

Ці вимоги не поширюються на випадки, якщо відповідно до закону передача (надання) земельних ділянок із земель державної або ж комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб може здійснюватися за відсутності зазначеної містобудівної документації або без дотримання правил співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки та видом функціонального призначення території, визначеного відповідною містобудівною документацією.

В свою чергу, за змістом ст.ст.55,56 Закону №858-IV, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

За ст.55 Закону №858-IV, у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України (у випадках, передбачених законом).

З огляду на наведене, колегія суддів доходить висновку, що органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями на надання дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У свою чергу, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:

а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;

б) пояснювальну записку;

в) матеріали топографо-геодезичних робіт;

г) кадастровий план земельної ділянки;

ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

д) відомості про встановлені межові знаки.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок розробляється за рішенням власників земельних ділянок за згодою заставодержателів, користувачів земельних ділянок.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає:

а) пояснювальну записку;

б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;

в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку;

г) матеріали польових геодезичних робіт;

ґ) відомості про встановлені межові знаки на межі поділу;

У контексті спірних правовідносин, колегія суддів звертає увагу на те, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є фактично різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою розгляду клопотань про надання дозволу на їх розроблення та, відповідно, виконання цієї документації.

Тобто, згідно з ЗК України визначено наступні способи формування земельної ділянки:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;

- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

- за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Це, у свою чергу, пов'язано із тим, що на одній частині земної поверхні неможливим є існування двох одночасно зареєстрованих земельних ділянок, координати яких перетинаються, адже ч.2 ст.79 ЗК України чітко встановлює, що право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий шар.

Подібна правова позиція була викладена у постановах Верховного Суду від 04.05.2020р. у справі №802/1539/17-а, від 16.07.2020р. у справі №802/1447/17-а, від 23.10.2020р. у справі №802/1535/17-а.

Як уже встановлено колегією суддів та підтверджується матеріалами даної справи, ТОВ «АПК менеджмент Інвест» 17.12.2024р. звернулося до Одеської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для передачі її в оренду, додавши до заяви відповідний пакет документів. Разом із тим, за результатами розгляду зазначеного вище звернення Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради листом від 03.01.2025р. було надано відповідь вих.№01-18/2056 роз'яснювального характеру із рекомендаціями щодо подання додаткових документів, без прийняття рішення по суті порушеного питання.

На виконання наданих рекомендацій позивачем замовлено топографо-геодезичні вишукування, після чого 30.04.2025р. повторно подано уточнену заяву із конкретизацією площі земельної ділянки і долученням додаткових матеріалів. Втім, листом від 27.05.2025р. №01-18/918 відповідач повторно надав відповідь, яка за своїм змістом зводиться до роз'яснення порядку звернення та рекомендацій щодо подання документів, без вирішення питання щодо надання дозволу по суті, що фактично свідчить про відсутність належного розгляду поданих заяв позивача.

Розглядаючи цей спір, суд 1-ї інстанції, з огляду на встановлені обставини, цілком вірно вказав на те, що листи Департаменту земельних ресурсів та Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні наведених вище норм.

При цьому, заява повинна була бути розглянута місцевою радою в установленому порядку - чого в рамках спірних правовідносин не відбулося.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.03.2018р. у справі №463/3375/15-а.

Таким чином, під час розгляду цієї справи встановлено допущення відповідачем протиправної бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за заявами ТОВ «АПК менеджмент Інвест» від 16.12.2024р. та 30.04.2025р., а тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Що ж до посилання відповідача на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 23.12.2021р. у справі №420/11576/20, то слід зазначити, що в ній фактично вирішувалось судом чи обраний позивачем спосіб реалізації права набуття права власності на земельну ділянку відповідає встановленому законодавством порядку, тоді як по цій справі, це питання відповідності поданих документів для прийняття відповідного рішення щодо розроблення проекту землеустрою, тобто не є подібними правовідносини.

Інші ж доводи апеляційної скарги не спростовують обставини, досліджені та перевірені судом 1-ї інстанції та не впливають на висновки суду.

Як наслідок, підстави для скасування рішення суду попередньої інстанції з мотивів, наведених в апеляційній скарзі відповідача, відсутні. При цьому, на переконання колегії суддів, обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах є повним та достатнім способом захисту.

Слід також зазначити про те, що за правилами ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За правилами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку, що суд 1-ї інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж в апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення у справі «Серявін та інші проти України»).

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення має засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у даній справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші зазначені в апеляційній скарзі аргументи відповідача, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, згідно зі ст.316 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,311,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Одеської міської ради - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено: 13.04.2026р.

Головуючий у справі

суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов

Судді: М.П. Коваль

В.О. Скрипченко