13 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/10510/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О, розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду заяву позивача про встановлення судового контролю у справі № 620/10510/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 620/10510/25.
02.04.2026 (згідно вхідного штампу суду) позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю у справі № 620/10510/25, у якій просить:
зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 у справі № 620/10510/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування поданої заяви зазначає, що, незважаючи на прийняте судом рішення, на даний час воно залишається не виконаним.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.04.2026 у справі № 620/10510/25 призначено до розгляду у порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю у справі № 620/10510/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області у строк до 09.04.2026 подати до суду письмові пояснення щодо наведених у заяві обставин та докази на їх підтвердження з доказами надсилання іншій стороні відповідно до кількості учасників справи.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було подано пояснення на заяву позивача про встановлення судового контролю у справі, у яких просить відмовити у задоволенні заяви про встановлення судового контролю. Відповідач зазначив, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 по справі 620/10510/25 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03,2025 без обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії позивача на виконання рішення суду від 05 листопада 2025 становить 35455,91 грн. Тобто вищезазначене рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії виконано в повному обсязі. Відповідно до перерахунків пенсії по пенсійній справі позивача: з 01.03.2025 підсумок пенсії позивача становив - 35455,91 грн, а до виплати розмір пенсії склав 28108,17 грн. Розмір пенсії до виплати з 01.03.2025 зменшився, оскільки був обрахований згідно постанови кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», якою передбачено, що відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінет Міністрів України установив, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), 3 призначені (перераховані) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2; до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність - 0,1. Питання порядку та умови виплати пенсії відповідно до постанови №1 не було поставлено на вирішення суду у справі № 620/10510/25 та судом не розглядалося. Відтак, такі обставини не входили в предмет доказування в даній справі та не стосуються порядку виконання прийнятого судового рішення. На виконання вимог статті 30 Закону України «Про державний бюджет України на 2026 рік» Кабінетом Міністрів України 30.12.2025 було прийнято Постанову № 1778, яка вступила в силу з 01.01.2026 року. Відтак, з 01.01.2026 року пенсія позивачу обраховується на підставі постанови №1778, яка не була предметом спору вищезазначеної справи та не стосується порядку виконання прийнятого судового рішення. Різниця пенсії на виконання вищевказаного рішення суду за період з 01.03.2025 по 01.01.2026 складає 48871,47 грн. Виплата зазначеної суми буде проведена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Крім того відповідач зазначив, що позивач отримує пенсію на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року у справі №620/10510/25 з урахуванням положень Порядку № 821. Також відповідач наголосив, що фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Державного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.
Дослідивши матеріали справи та заяви, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини другої статті 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно із частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі - Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Відтак, розгляд клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
Так, за приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина друга статті 382-1 КАС України).
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (частина третя статті 382-1 КАС України).
Конституційний Суд України у рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
У Рішенні від 26 червня 2013 року Конституційний Суд України взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України», заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року, вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбачений статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведеного процесуального заходу мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Як встановлено судом, на виконання рішення суду у справі № 620/10510/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в результаті чого її розмір з 01.03.2025 склав 28108,17 грн (а.с.100).
Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області нараховано доплату пенсії позивачу в сумі 48871,47 грн за період з 01.03.2025 по 31.01.2026 (а.с.102), що також підтверджується копіями листів відповідача №3811-2450/М-02/8-2500/26 від 24.02.2026 (а.с.71-72) та № 2500-0505-5/12531 від 17.02.2026 (а.с.76).
За змістом доводів позивача він не погоджується із виплатою пенсії після здійснення її перерахунку з 01.01.2026 та з 01.03.2026.
Суд зазначає, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень заходів процесуального впливу можливе виключно у випадку встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Поряд із цим, обмеження пенсії ОСОБА_1 відбулося при здійсненні наступного перерахунку пенсії з 01.01.2026, 01.03.2026, що не було предметом розгляду у межах справи № 620/10510/25.
Суд зазначає, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/10510/25 щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром не може розповсюджувати свою дію на майбутні правовідносини сторін, оскільки питання обмеження розміру пенсії максимальним розміром за наслідками подальшого перерахунку пенсії не було предметом розгляду у справі № 620/10510/25.
Так, суд зазначає, що предметом розгляду в межах справи № 620/10510/25 було право позивача на отримання пенсії з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром.
Право на отримання пенсії позивача без застосування коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яка застосована до пенсії не була предметом розгляду справи № 620/10510/25.
Також не була предметом розгляду даної справи постанова Кабінету Міністрів України №1778 від 30.12.2025. Відповідні докази судом не досліджувались.
Суд наголошує, що предметом розгляду в межах справи № 620/10510/25 було лише питання наявності права у позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
Тобто обмеження розміру пенсії позивача здійснено з нових підстав, дослідження правомірності дій щодо яких виходять за межі судового контрою в справі № 620/10510/25. Позивач не позбавлений права оскаржити дії пенсійного органу в позовному порядку, якщо вважає, що порушені його права в частині обмеження пенсії максимальним розміром при її перерахунках чи виплатах з 01.01.2026, 01.03.2026 згідно вказаних вище постанов Кабінету Міністрів України.
Щодо невиплаченої заборгованості на виконання судового рішення, то суд вказує на таке.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Згідно зі статтею 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
За змістом положень статті 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Абзацом другим пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 року № 35-1, чинної на час здійсненого перерахунку пенсії на виконання судового рішення) передбачено, що видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень від 05.06.2012 № 4901-VI плануються в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування), визначено Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі Порядок № 821).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.
Так, пунктом 4 Порядку № 821 визначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Пунктом 7 Порядку № 821 визначено, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 821 невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Отже, згідно вказаного Порядку виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій проводиться за рахунок бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Зі змісту подано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області та доданих до нього доказів встановлено, що позивач отримує пенсію на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 у справі № 620/10510/25 з урахуванням положень Порядку № 821.
Так, нарахована на виконання рішення суду сума заборгованості за період з 01.03.2025 по 31.01.2026 поділяється на дві складові:
минула (відкладена) заборгованість за період з 01.03.2025 по 04.12.2025 (до дати набрання чинності рішенням суду) - 41 063,94 грн;
поточна заборгованість за період з 05.12.2025 (з дати набрання законної сили рішенням суду) по 31,01.2026 (останній день місяця, у якому виконувалося рішення суду) - 7 807,53 грн.
Разом з тим; відповідно до Постанови 821 щомісячно нараховується поточна заборгованість, як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів, що фактично виплачено пенсіонеру в поточному місяці.
Зокрема, поточна заборгованість лютого - березня 2026: 01.02.2026 - 28.02.2026 складає 3 889,77) грн; 01.03.2026 - 31.03.2026 складає 3 889,77 грн.
При цьому, додатковими; виплатними відомостями пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням у рахунок погашення заборгованості за вищевказаним рішенням суду Позивачу було виплачено 1 982,00 грн, а саме:
23.02.2026 - 1000,00 грн - поточна заборгованість;
19.03.2026 - 982,00 грн - поточна заборгованість.
Залишок невиплаченої минулої (відкладеної) заборгованості становить 41 063,94 грн, залишок невиплаченої поточної заборгованості за період з 05.12.2025 по 31.03.2026 складає 13 605,07 грн.
Виплата сум пенсії, нарахованих на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/10510/25 здійснюється позивачу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821.
Як суд вже зазначав вище, виплата сум, нарахованих на виконання судових рішень, здійснюється за наявності відповідного бюджетного фінансування на відповідний рік.
Верховний Суд в постанові від 31.08.2023 за результатом розгляду справи № 560/16807/21 зазначив: «… Враховуючи, що відповідач є територіальним органами виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов'язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов'язань з приписами бюджетного законодавства…».
В спірному випадку, з метою виконання рішення суду в цій справі відповідач здійснив конкретно-визначені дії: провів перерахунок пенсії позивача, забезпечив нарахування суми доплати та включення такої доплати до відповідного реєстру, здійснив виплату частини заборгованості згідно Порядку № 821, а також здійснює щомісячну виплату пенсії з урахуванням судового рішення.
Разом з тим, відсутність коштів для фінансування не є обставиною, яка свідчить про наявність підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 381 Кодексу адміністративного судочинства України було б підставою для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, адже виплата нарахованих сум буде здійснена відповідачем після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, водночас повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.
З огляду на вказане суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення необхідно відмовити.
Керуючись статтями 14, 241-242, 248, 256, 295, 370, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю у справі №620/10510/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали суду складено 13.04.2026.
Суддя Дар'я ВИНОГРАДОВА