Рішення від 08.04.2026 по справі 620/858/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/858/26

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській та просить наступне.

1. Вирішити питання про право ОСОБА_1 на щомісячне отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за вересень-листопад 2025 року у розмірі 2400 грн/місяць та протиправним її призначення, виплату Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області у розмірі 379,60 грн/ місяць.

2. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 недоплачений розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за вересень-листопад 2025 року в розмірі 6061,20 грн;

3. Вирішити питання про право ОСОБА_1 з вересня 2025 року і в подальшому на щомісячне отримання пенсії у тому розмірі, що нарахований, і у відповідності до п.3 ч.1 ст.245 КАС України визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 16711,97 грн/місяць, що не відповідає нарахованому розміру пенсії 17433,43 грн/місяць та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області утриматися від вчинення таких дій;

4. У відповідності до п.1 ч.1 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду у межах стягнення 2020,40 грн, що є недоплаченим розміром додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за листопад місяць 2025 року.

Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та відзив на позовну заяву.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ).

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Положення щодо громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані Законом № 796-ХІІ.

На виконання рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 за №1-р(ІІ)/2021 Верховною Радою України було внесено зміни до статті 54 Закону №796-ХІІ. Зміни внесені Законом України від 29.06.2021 за №1584-ІХ “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», який набрав чинності з 1 липня 2021 року (далі - Закон №1584-ІХ).

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону №1584-ІХ установлено, що у разі якщо в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону № 796-ХІІ, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також в осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю I групи - 100 відсотків, в осіб з інвалідністю II групи - 80 відсотків, в осіб з інвалідністю III групи - 60 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, таким особам з інвалідністю виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

Статтею 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, зокрема, що пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи може призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Відповідно до частини третьої статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими, зокрема, для для II групи інвалідності - 4800 гривень.

Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №1210).

Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796- ХІІ (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Розмір пенсії позивача обчислено відповідно до частини третьої статті 54 Закону № 796-ХІІ і до основного розміру пенсії також встановлено щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, особам з інвалідністю 2 групи, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка виплачується у розмірі 379,60 грн.

За документами пенсійної справи пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до рішення Першого сенату Конституційного Суду України від 03 квітня 2024 року №4-р(І)/2024 (далі - Рішення № 4-р) визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), частину третю статті 54 Закону № 796-XII зі змінами.

Частина третя статті 54 Закону № 796-XII зі змінами, визнана неконституційною, утрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами.

Частиною 2 статті 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Передбачена ст. 50 Закону № 796-XII додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, не є основним грошовим забезпеченням, а є додатковою соціальною пільгою (виплатою) та поширюється на певне коло осіб, тобто не передбачена ч. 1 ст.46 Конституції України, які не можуть бути скасовані законом, а тому Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган влади в Україні, з огляду на існуючі фінансово-економічні можливості, шляхом ухвалення законів може змінити умови та порядок виплати такої соціальної пільги за умови дотримання конституційних норм та принципів.

Передбачена статтею 50 Закону № 796-XII додаткова пенсія за заподіяну шкоду здоров'ю є важливою формою державної підтримки в системі соціального захисту населення.

При цьому вона має допоміжний і стимулюючий характер, спрямована на створення гідних умов для життєзабезпечення осіб і захист їхніх прав і інтересів відповідно до соціальної політики держави в цій сфері. Цей вид пенсії покликаний забезпечити додаткові гарантії для тих, хто зазнав шкоди здоров'ю, сприяючи їхній соціальній стабільності та відновленню життєвих можливостей.

Оскільки нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до першої категорії, встановлено прямою нормою закону й водночас цей вид виплат не визначений у Конституції України як обов'язкова складова права на соціальний захист, гарантованого ст. 46, Верховна Рада України має законодавчу свободу у формуванні порядку надання цієї державної допомоги.

Така свобода дій дозволяє парламенту самостійно визначати умови, розміри та механізми виплат, забезпечуючи при цьому баланс між соціальними гарантіями громадянам і можливостями державного регулювання в галузі соціального захисту.

Верховна Рада України 28.12.2014 прийняла Закон № 76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, яким ст. 50 Закону № 796-XII викладено у такій редакції: «Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 13 Порядку № 1210 передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону № 796-XII виплачується у таких розмірах: для осіб з інвалідністю 2 групи, з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС - 379,60 грн.

Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати порядок та визначати розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, яка здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з повноваженнями уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 ст. 116 Конституції України.

У Рішенні від 02.03.1999 № 2-рп/99 Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення загалом політики соціального захисту не належить до виняткових повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до п. 3 ст. 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади. Політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі п.3 ст. 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінет Міністрів України може регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги на підставі наданого йому Верховною Радою України права встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги.

Положення Закону № 76-VIII в цій частині неконституційними не визнавалися, положення Порядку № 1210 і є чинними.

Відтак у спірний період відсутні правові підстави для перерахунку та виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі більше 379,60 грн.

Окремо суд зазначає, що відповідно до пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Пунктом 4 постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені ч.3 т.54 Закону № 796-XII, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.3 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови.

Пунктом 10 постанови №168 встановлено зокрема, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - постанова №209) установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115.

Підпунктом 3 п. 2 постанови №209 передбачено, що розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені ч.3 т.54 Закону № 796-XII, підвищені відповідно до пп.3 п.2 постанови КМУ від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.3 цієї постанови.

Пунктом 3 постанови №209 установлено,зокрема, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп.1-7 п. 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.

Отже, позивачу правомірно, у відповідності до зазначених вище постанов КМУ пенсія виплачується в розмірі 16711,97 грн.

Відтак, у цій частині позову слід відмовити.

Щодо позовної вимоги про негайне виконання рішення суду Головне управління, суд зазначає наступне.

Ця вимога є похідною від попередніх і задоволенню також не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14005) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 13 квітня 2026 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ