Справа № 560/12158/25
іменем України
13 квітня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом, у якому просить: визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягали у передчасному складанні постанови у формі довідки ВЛК № 2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025 про результат медичного огляду щодо придатності до військової служби; зобов'язати зазначену ВЛК провести щодо нього військово-лікарську експертизу стану здоров'я з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.
Ухвалою від 17.07.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; ухвалено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно із позовною заявою, позивач позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити повністю з огляду на таке.
Вказує, що є військовозобов'язаним.
Зазначає, що 12.06.2025 ним пройдено медичний огляд військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка визнала його придатним до військової служби відповідно до Довідки військово-лікарської комісії №2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025 року.
Стверджує, що мав із собою Карту обстеження та медичного огляду визначення придатності до військової служби від 23 червня 2022 року.
Посилається на те, що у зазначеному документі вказано, що він є обмежено придатним до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних десантних військах, піхоті, тощо.
Як вказує позивач, такий документ лікарями відповідача не було взято до уваги, а проходження військово-лікарської комісії мало суто показовий характер.
Із позицією відповідача, викладеної у Довідці військово-лікарської комісії №2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025 про придатність позивача до військової служби, ОСОБА_1 не згоден і вважає її протиправно та такою, що порушує його права та законні інтереси.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався, а тому, суд, на підставі ч. 2 ст. 175 КАС України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивач - ОСОБА_1 є військовозобов'язаним.
12.06.2025 року позивачем пройдено медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яка визнала його придатним до військової служби відповідно до Довідки військово-лікарської комісії №2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025 року.
Вважаючи дії відповідача передчасними щодо складання постанови у формі довідки ВЛК № 2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025 про результат медичного огляду щодо придатності його до військової служби, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
У матеріалах справи є лист КНП «Красилівська багатопрофільна лікарня» від 05.08.2025, яким на адресу суду надіслано копію картки обстеження та медичного огляду № 2025-0612-1125-3037-3 позивача.
У цьому ж листі повідомлено, що медична карта амбулаторного хворого в реєстратурі закладу відсутня і, ймовірно, перебуває на руках у позивача.
Досліджена судом копія картки обстеження та медичного огляду містить відомості про особу позивача, номер документа, дату оформлення, розділи щодо результатів обстеження лікарями-спеціалістами, даних про окремі додаткові дослідження та підсумкового висновку ВЛК.
Із цієї картки вбачається, що до неї внесено окремі записи щодо результатів деяких досліджень та оглядів спеціалістами.
Разом із тим частина граф цієї форми, призначених для внесення результатів досліджень та медичних даних, у наданій суду копії не містить заповнених відомостей.
Інших документів, які б були подані саме відповідачем і давали можливість встановити, які саме медичні документи перебували у розпорядженні ВЛК на момент складення спірної довідки, чи виконано весь мінімально передбачений спеціальним актом обсяг огляду, чи вирішувалося питання про направлення позивача на додаткове амбулаторне або стаціонарне обстеження, у матеріалах справи немає.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Також суд вказує на те, що адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення, вчинення дій або бездіяльності.
Отже, суд, оцінюючи оспорювані рішення, дії або бездіяльність виходить лише з тих мотивів, якими керувався суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішень, вчиненні дій або бездіяльності.
Такий підхід неодноразово відображений у практиці Верховного Суду при вирішенні публічно-правових спорів, зокрема, у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення № 402 - у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.
Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів (пункт 1.1 глави 1 розділу I Положення № 402).
За пунктом 1.2 глави 1 розділу I Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу II Положення № 402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до ІКС шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Відповідно до пункту 3.2 глави 3 розділу II цього Положення, повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил України та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Пункт 3.4 глави 3 розділу II Положення № 402 визначає, що перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Під час дії правового режиму воєнного стану: проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ виконується після досягнення 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.
За пунктом 3.11 глави 3 розділу II цього Положення, у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров'я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 передбачає, що постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.
За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.
Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.
Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.
Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.
Паперова копія документа з постановою ВЛК, що не потребує затвердження штатною ВЛК, видається особі, що пройшла медичний огляд, за її запитом в день звернення після закінчення медичного огляду у закладі охорони здоров'я, де проводився медичний огляд ВЛК, або у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку. Паперова копія такого документа засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я, де проводився медичний огляд (у разі звернення до закладу охорони здоров'я), або ТЦК та СП (у разі звернення до ТЦК та СП), та видається особі, що пройшла медичний огляд, з її підписом про ознайомлення та датою. Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.
Суд також враховує, що постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» і наказ Міністерства охорони здоров'я України від 10.12.2024 № 2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» набрали чинності 01.01.2025 та запровадили новий порядок оцінювання повсякденного функціонування особи й нові форми документального підтвердження такого оцінювання.
Однак, суд виходить з того, що ці акти не замінюють собою Положення № 402 як спеціальний нормативний акт, що безпосередньо регулює порядок проведення військово-лікарської експертизи ВЛК і оформлення її результатів.
Верховний Суд у справах щодо рішень спеціальних медичних комісій неодноразово зазначав, що суд не підміняє собою спеціальний медичний орган, не здійснює власної медичної оцінки стану здоров'я особи та не визначає самостійно групу інвалідності, ступінь втрати працездатності чи придатність до служби. Водночас суд перевіряє, чи прийнято спірне рішення або вчинено спірні дії після належного медичного обстеження, на підставі передбачених законом документів і з дотриманням установленої процедури.
Такий підхід відображений, зокрема, у постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справі № 804/800/16, від 26.09.2018 у справі № 817/820/16, від 12.10.2021 у справі № 280/4820/19 та від 29.12.2021 у справі № 638/2723/16-а.
Наведена практика сформована Верховним Судом переважно у спорах щодо МСЕК, однак її правовий підхід є релевантним і для цієї справи в частині меж судового контролю за рішеннями/діями спеціального медичного органу: суд не визначає медичний висновок замість комісії, але перевіряє додержання процедури і правомірність дій суб'єкта владних повноважень.
Отже, у цій справі суд не вирішує питання, чи був позивач придатним або непридатним до військової служби за медичними показниками.
Предметом судового контролю є інше: чи довів відповідач правомірність дій щодо завершення процедури медичного огляду складанням довідки ВЛК від 12.06.2025.
Як зазначено вище, за частиною другою статті 77 КАС України саме відповідач зобов'язаний довести правомірність своїх дій і подати всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
При цьому, у цій справі відповідач не подав відзиву, письмових заперечень, пояснень щодо змісту та обсягу проведеного огляду, не надав повного комплекту матеріалів ВЛК, які перебували в його розпорядженні на 12.06.2025, і не підтвердив, що при прийнятті постанови у формі довідки ВЛК було дотримано весь порядок, передбачений Положенням № 402.
Натомість єдиний медичний документ, який суд отримав, - це копія картки обстеження та медичного огляду, надіслана не відповідачем, а медичним закладом листом від 05.08.2025.
У той же час, сама картка у наданій суду копії не містить вичерпного та послідовного підтвердження внесення всіх тих даних, які Положення № 402 пов'язує з проведенням огляду військовозобов'язаного та документуванням його результатів.
Зокрема, з наданої копії видно, що форма містить графи для відповідних досліджень і висновків, однак частина таких граф не заповнена.
За відсутності пояснень відповідача та повного комплекту документів це не дає суду підстав визнати доведеним, що процедура була дотримана в повному обсязі.
Окрім того, суд зазначає про таке.
За змістом положень пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення № 402, результати огляду, скарги, об'єктивні дані та встановлений діагноз мають бути внесені кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду і засвідчені особистим підписом лікаря та його печаткою.
За пунктом 3.4 під час огляду військовозобов'язаних має бути проведено визначений перелік загальноклінічних, серологічних, інструментальних досліджень.
За пунктом 3.11 якщо лікарям важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він підлягає направленню на амбулаторне або стаціонарне обстеження.
А за пунктом 3.8 постанови про придатність оформлюються довідками ВЛК після завершення медичного огляду, а документи з результатами такого огляду мають бути доставлені до ТЦК та СП.
У цій справі відповідач не надав суду такого обсягу документів і пояснень, який дозволив би зробити висновок, що всі приписи пунктів 3.2, 3.4, 3.8 і 3.11 Положення № 402 були дотримані належним чином саме до моменту складення довідки ВЛК від 12.06.2025.
Інакше кажучи, суд не встановлює, що позивач був непридатним до військової служби; суд установлює, що відповідач не довів правомірність завершення процедури огляду складанням спірної довідки в обраний ним момент і в обраному ним процесуальному порядку.
Друга позовна вимога сформульована як зобов'язання ВЛК провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я позивача «з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару».
У цій частині позовних вимог суд виходить із того, що за пунктом 3.11 Положення № 402 питання про направлення на амбулаторне або стаціонарне обстеження вирішується тоді, коли лікарям ВЛК важко остаточно визначити стан здоров'я особи.
Тобто це є питанням, яке первинно належить до компетенції ВЛК під час повторного проведення процедури, а не до прямого розсуду суду.
Тому суд не може підмінити спеціальний орган і наперед визначити, що повторна експертиза обов'язково має проводитися саме в умовах стаціонару.
Разом із тим, з урахуванням пунктів 3 і 4 частини другої статті 245 КАС України, суд вправі обрати такий спосіб захисту, який є ефективним і водночас не виходить за межі його повноважень: зобов'язати відповідача провести повторний медичний огляд (військово-лікарську експертизу) позивача відповідно до Положення № 402 та з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин і правових підстав, суд вважає за необхідне забезпечити ефективний захист прав позивача шляхом:
- визнання протиправним і скасувати рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яке оформлене постановою у формі довідки військово-лікарської комісії № 2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025;
- зобов'язання Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» та з урахуванням правової позиції суду, викладеної у мотивувальній частині цього рішення суду.
У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
З огляду на викладене вище, зокрема, на частину другу статті 9 і пункт 2 частини другої статті 245 КАС України, суд вважає, що ефективним способом захисту є саме визнання протиправним та скасування рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яке оформлене постановою у формі довідки військово-лікарської комісії № 2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025, як індивідуального акта, що породжує негативні правові наслідки для позивача.
Лише такий спосіб захисту реально усуває наслідки порушення та створює належні передумови для законного вирішення питання про придатність позивача.
Одночасно суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести повторний медичний огляд позивача, відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2008 № 402 та з урахуванням правової позиції суду, викладеної у мотивувальній частині цього рішення суду.
Інші аргументи позивача не спростовують висновків суду за результатами розгляду справи, які зазначені вище.
Щодо інших доводів позивача, суд також зазначає, що, відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
У рішенні ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії», заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін.
Отже, у цій справі позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно із ч. 3 ст. 139 КАС України, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908, 40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яке оформлене постановою у формі довідки військово-лікарської комісії № 2025-0612-1125-3037-3 від 12.06.2025.
Зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» та з урахуванням правової позиції суду, викладеної у мотивувальній частині цього рішення суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ( АДРЕСА_2
Головуючий суддя Є.В. Печений