Справа № 560/12410/25
іменем України
13 квітня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю Акварелі на проспекті Небесної Сотні" звернулося в суд із позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправними та скасувати: рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028546/43247826 від 01.07.2025 р, ГУ ДПС у Хмельницькій області; рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028547/43247826 від 01.07.2025 р., ГУ ДПС у Хмельницькій області; рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028548/43247826 від 01.07.2025 р., ГУ ДПС у Хмельницькій області; рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028549/43247826 від 01.07.2025 р., ГУ ДПС у Хмельницькій області; рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028550/43247826 від 01.07.2025 р., ГУ ДПС у Хмельницькій області; рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028551/43247826 від 01.07.2025 ГУ ДПС у Хмельницькій області.
2. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну №24 від 18.07.2024 р.; податкову накладну №25 від 23.07.2024 р.; податкову накладну №26 від 25.07.2024 р.; податкову накладну №27 від 30.07.2024 р.; податкову накладну №28 від 30.07.2024 р.; податкову накладну №29 від 30.07.2024 р.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що товариством з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" на законних підставах здійснено господарські операції з продажу майнових прав на об'єкт нерухомості, що підтверджується укладеним договором, платіжними документами, дозвільною документацією на будівництво та іншими первинними документами. За фактом отримання авансових платежів позивачем складено податкові накладні та подано їх на реєстрацію в ЄРПН. Реєстрацію податкових накладних було зупинено з формальних підстав без належної конкретизації вимог щодо переліку документів, необхідних для підтвердження господарських операцій. Незважаючи на подання пояснень та документів, які підтверджують реальність операцій, контролюючим органом безпідставно прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Позивач вважає такі рішення протиправними, оскільки вони прийняті з порушенням вимог законодавства, без належного обґрунтування, з надмірними та необґрунтованими вимогами щодо документального підтвердження, які не стосуються суті господарських операцій. Крім того, податковий орган фактично підмінив процедуру моніторингу повною перевіркою діяльності підприємства.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 01.08.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Хмельницькій області та ДПС України про розгляд справи №560/12410/25 за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою суду від 17.07.2025 роз'єднано в самостійні провадження позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" у справі №560/12410/25.
Ухвалою суду від 13.03.2026 об'єднано в одне провадження адміністративні справи №560/12410/25, №560/12606/25, №560/12608/25, №560/12610/25, №560/12611/25, №560/12613/25 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії. Присвоєно об'єднаній справі номер №560/12410/25. Подальший розгляд справи вирішено здійснювати в межах адміністративної справи №560/12410/25.
Представник відповідачів подала до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що реєстрацію податкової накладної було зупинено відповідно до вимог податкового законодавства у зв'язку з відповідністю операції критеріям ризиковості. Позивачу було запропоновано надати пояснення та підтвердні документи, однак подані документи не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, та частково оформлені з порушенням законодавства (зокрема, договір не підписаний покупцем, відсутні документи щодо прав на земельну ділянку, будівництва та ресурсного забезпечення діяльності).
Відповідачі вказують, що діяли в межах повноважень та відповідно до Порядків №1165 і №520, а рішення про відмову прийнято з урахуванням аналізу поданих документів за формальними критеріями. Також зазначають, що позивач не спростував встановлених порушень та не довів достатність поданих документів для реєстрації податкової накладної. У зв'язку з цим підстави для задоволення позову відсутні.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Вказує, що підстави зупинення реєстрації податкової накладної є суперечливими та змінювались відповідачем у відзиві, при цьому рішення про віднесення позивача до ризикових платників податку відсутнє, а сам позивач виключений з такого переліку на підставі судового рішення, що набрало законної сили. Крім того, контролюючий орган не направляв позивачу повідомлення про необхідність подання додаткових документів, однак одразу прийняв рішення про відмову, чим порушив встановлену процедуру. Позивач також вказує, що надані ним документи повністю підтверджують реальність господарської операції, а доводи відповідача щодо їх невідповідності є необґрунтованими та не конкретизованими.
На підстави викладеного просить позовні вимоги задовольнити.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Акварелі на проспекті Небесної Сотні» (надалі - Позивач/Товариство) здійснювало організацію будівництва нового торгово- офісного центру, за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Лиманка, ж/м «Дружний», масив №10, ділянка 5/2.
15.07.2024 року між позивачем (продавець) та акціонерним товариством «КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ЗАКРИТИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР», код за ЄДРПОУ: 45465678 (покупець), від імені, в інтересах та за рахунок активів якого на підставі Договору про управління активами корпоративного інвестиційного фонду №20/09-2024 від 20.09.2024р. діяло ТОВ «КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ «АКТИВ», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 19334672, що діє на підставі
Ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку згідно з Рішенням у формі наказу від 17.02.2012р. за № 126, строк дії ліцензії з 02.03.2012 р., було укладено договір купівлі-продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна №АквНаПНС/ОД/Лим/мас10/нп/110.
20.11.2024 року вказаний Договір було укладено (викладено) в новій редакції.
Позивачем надіслано до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні №24 від 18.07.2024, №25 від 23.07.2024, №26 від 25.07.2024, №27 від 30.07.2024, №28 від 30.07.2024 та №29 від 30.07.2024 р, які складені за результатом господарської операції по номенклатурі товару «майнові права на нежитлове приміщення» на загальну суму коштів 2 000 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 333 333,33 грн.).
Відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.08.2024 року реєстрацію податкової накладної зупинено та зазначено, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.3677%, "Рпоточ"=0».
Платнику запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із примірним переліком документів, що складається із:
- пояснення;
- копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивачем подано до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо спірних податкових накладних та копії додатків, що складаються із таких копій:
- Договір купівлі - продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна від 15.07.2024, АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР" покупець, від імені, в інтересах та за рахунок якого діє ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» (ПН 19334672), предмет договору - нежитлове приміщення загальною площею 1465 кв.м., з яких 399,1 кв.м. на першому поверсі об'єкта будівництва та 1065,9 кв.м. на другому, за адресою: Одеська обл., с. Лиманка, масив 10, ж/м «Дружний». Ціна 9700000 грн;
- Пояснення;
- Дозвіл на виконання будівельних робіт від 12.08.2021р., генпідрядник ТОВ «Мелісса груп» (43370584);
- Сертифікат від 04.12.2024 про готовність до експлуатації: Нове будівництво торгово - офісного центру за адресою: Одеська обл., с. Лиманка, масив 10, ж/м «Дружний»;
- Картка 361 рахунку за 18.07.2024 - 01.05.2025 по АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР": в 07.2024 оплата 9700000 грн., 01.05.2025 реалізація;
- Акт звірки за 18.07.2024 - 01.05.2025 з АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР": всього обороти на 9 700 000 грн.
- КР 6432;
- 20-ОПП;
- Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2023, 31.01.2025;
- постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2023;
- ПІ №14 від 18.07.2024 на суму 1 000 000,0 грн., №16 від 23.07.2024 на суму 2 000 000,0 грн., №17 від 25.07.2024 на суму 2000 000,0 грн., №18 від 30.07.2024 на суму 2 500 000,0 грн., №19 від 30.07.2024 на суму 2 000 000,0 грн., №20 від 30.07.2024 на суму 200 000,0 грн., платник АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР".
Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглянуто надіслані до контролюючого органу пакети документів та прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.07.2025 року № 13028546/43247826, №13028547/43247826, №13028548/43247826, №13028549/43247826, №13028550/43247826, №13028551/43247826 на підставі абз. 3 п. 10 Порядку №520, з підстав надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
В додатковій інформації зазначено, що Платником надано Договір купівлі - продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна від 15.07.2024, який не підписаний покупцем АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР". Крім того, платником не надано первинні документи щодо права володіння земельною ділянкою за адресою: Одеська обл., с. Лиманка, масив 10, ж/м, підтвердження будівництва (договори з постачальниками будівельних матеріалів та послуг, видаткові накладні, акти наданих послуг, розрахункові документи, товарно - транспортні накладні, тощо) та інформацію про забезпечення ТОВ "АКВАРЕЛІ НА ПРОСПЕКТІ НЕБЕСНОЇ СОТНІ" трудовими ресурсами для здійснення господарської діяльності.
Позивач, не погоджуючись із рішеннями Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звернулося до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1165 від 11.12.2019 затверджені: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165, У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів б і в підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність) встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Як встановлено судом, реєстрацію 6 податкових накладних зупинено з тих підстав, що господарські операції відповідають пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). У квитанції запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оцінюючи наведені в квитанціях підстави про зупинення реєстрації ПН, суд зазначає, що у додатку 3 до Порядку №1165, визначено критерії ризиковості здійснення операцій, а саме за пунктом 1, якщо обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Суд зауважує, що зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Натомість, відповідачем вказано надати позивачу пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Відсутність у квитанціях переліку документів, які необхідні контролюючому органу для розгляду питання щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН, свідчить про те, що останній надає право/можливість платнику податків надавати документи на власний розсуд, що в свою чергу, свідчить про те, що контролюючий орган буде позбавлений можливості (не матиме права) не прийняти такі документи/відхилити чи визнати недостатніми.
Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації, виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані із ненаданням певного документа.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (комісії регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг і Про електронні довірчі послуги.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 12 Порядку №520, визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
У постанові від 03.11.2021 у справі №360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Таким чином, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної повинне містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної.
Як встановлено судом, оскаржувані рішення містять опис підстав для відмови в реєстрації ПН в ЄРПН: надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Разом з цим, у графах Додаткова інформація зазначено: Платником надано Договір купівлі - продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна від 15.07.2024, який не підписаний покупцем АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР". Крім того, платником не надано первинні документи щодо права володіння земельною ділянкою за адресою: Одеська обл., с. Лиманка, масив 10, ж/м, підтвердження будівництва (договори з постачальниками будівельних матеріалів та послуг, видаткові накладні, акти наданих послуг, розрахункові документи, товарно - транспортні накладні, тощо) та інформацію про забезпечення ТОВ "АКВАРЕЛІ НА ПРОСПЕКТІ НЕБЕСНОЇ СОТНІ" трудовими ресурсами для здійснення господарської діяльності.
Суд зазначає, що у разі відмови у реєстрації ПН в ЄРПН з підстави надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства у графах Додаткова інформація рішень, повинні зазначатися переліки документів, які складені / оформлені з порушенням законодавства.
Натомість, в оскаржуваних рішеннях, крім надання не підписаного договору покупцем АТ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР", фактично йдеться ще й про ненадання, на думку контролюючого органу, документів платником податків.
У разі ж ненадання платником податків документів чи їх неповного надання, контролюючий орган мав право винести рішення про направлення повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
Якщо ж брати до уваги інформацію, яка зазначена у графах Додаткова інформація оскаржуваних рішень: не надано первинні документи щодо права володіння земельною ділянкою за адресою: Одеська обл., с. Лиманка, масив 10, ж/м, підтвердження будівництва (договори з постачальниками будівельних матеріалів та послуг, видаткові накладні, акти наданих послуг, розрахункові документи, товарно - транспортні накладні, тощо) та інформацію про забезпечення ТОВ "АКВАРЕЛІ НА ПРОСПЕКТІ НЕБЕСНОЇ СОТНІ" трудовими ресурсами для здійснення господарської діяльності, суд зазначає, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом відмови у реєстрації ПН / РК в ЄРПН.
В постанові від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20 Верховний Суд зазначив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом в постановах від 19 липня 2023 року по справі №420/7850/22, від 29 червня 2023 року по справі №500/2655/22, від 30 травня 2023 року по справі №500/889/21, від 01 лютого 2023 року по справі №140/506/22, від 03 жовтня 2023 року по справі №380/4146/22.
Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації ПН / РК в ЄРПН, яка повинна узгоджуватися з інформацією, зазначеною у графі Додаткова інформація.
Натомість, в оскаржуваних Рішеннях зазначено про підставу відмови в реєстрації ПН в ЄРПН надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, проте в графах Додаткова інформація оскаржуваних рішень фактично йдеться про ненадання документів, що свідчить про наявність значних суперечностей щодо окреслення підстав для відмови в реєстрації ПН / РК в ЄРПН.
Верховний Суд у постанові від 12.03.2025 (справа №420/35189/23, адміністративне провадження № К/990/697/25) виснував: При цьому податковим органом не зазначено, які з поданих платником податків копій документів складені/оформлені з порушенням законодавства, та в чому полягають такі порушення, а отже, підстави відмови у здійсненні реєстрації податкових накладних не з'ясовані належним чином у спосіб, який дозволив би зрозуміти й усунути недоліки.
Разом з тим, платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН.
Проаналізувавши надані позивачем пояснення та долучені до повідомлень документи щодо підтвердження інформації, зазначеній у ПН на виконання вимог Порядку №520, судом встановлено, що обсяг таких документів був достатній для цілей реєстрації ПН, а підстав для відмови в реєстрації наведених податкових накладних у контролюючого органу не було.
Стосовно надання на розгляд комісії договору купівлі-продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна від 15.07.2024 р., який не підписаний покупцем АТ «ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР» суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Так, наданий на розгляд комісії регіонального рівня, а також суду Договір купівлі-продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна №АквНаПНС/ОД/Лим/мас10/нп/110 містить наступну преамбулу, в частині, що стосується інформації про покупця: «АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ЗАКРИТИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 45465678, реєстраційний код за Реєстром: 13501622, від імені, в інтересах та за рахунок активів якого на підставі Договору про управління активами корпоративного інвестиційного фонду №20/09-2024 від 20.09.2024р. діє: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ «АКТИВ», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 19334672, що діє на підставі Ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами), виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку згідно з Рішенням у формі наказу від 17.02.2012р. за № 126, строк дії ліцензії з 02.03.2012р. - необмежений, в особі Генерального директора Рондяка Юрія Ігоровича, що діє на підставі Статуту..».
Покупцем за договором є АТ «КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ЗАКРИТИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ ЦЕНТР», від імені, в інтересах та за рахунок якого, на підставі договору про управління активами, діє ТОВ «КУА «АКТИВ».
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про інститути спільного інвестування» - корпоративний фонд - юридична особа, яка утворюється у формі акціонерного товариства і провадить виключно діяльність із спільного інвестування.
Згідно із ч.1 ст. 14 ЗУ «Про інститути спільного інвестування» - управління активами корпоративного фонду на підставі відповідного договору здійснює компанія з управління активами.
Діяльність компаній з управління активами регламентується Закону України «Про інститути спільного інвестування», Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положення про особливості здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), тощо.
Професійна діяльність учасника фондового ринку - компанії з управління активами, провадиться нею за винагороду від свого імені або на підставі відповідного договору про управління активами інституційних інвесторів.
Відповідно до ч.6 ст. 63 Закону України «Про інститути спільного інвестування» - у відносинах з третіми особами компанія з управління активами корпоративного фонду повинна діяти від імені та в інтересах такого фонду на підставі договору про управління активами.
Таким чином, Договір купівлі-продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна №АквНаПНС/ОД/Лим/мас10/нп/110 укладений відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про інститути спільного інвестування» та підписаний компанією з управління активами, як того вимагає закон.
Таким чином, судом не встановлено, що подані позивачем документи складені / оформленні з порушенням законодавства. Тобто, податковий орган формально зазначив причину для відмови у реєстрації податкових накладних позивача в ЄРПН, що є недопустимим.
Платник податків, своєю чергою, надав контролюючому органу пояснення та документи, що свідчать про повноту надання пояснень щодо господарських операцій. Відтак, позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарської операції з надання послуг із здійснення яких було виписано ПН, що достатні для цілей реєстрації ПН.
Таким чином, суд дійшов висновку, що за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем складені/оформленні з порушенням законодавства, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень, у зв'язку з чим, рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028546/43247826 від 01.07.2025, №13028547/43247826 від 01.07.2025, №13028548/43247826 від 01.07.2025, №13028549/43247826 від 01.07.2025, №13028550/43247826 від 01.07.2025, №13028551/43247826 від 01.07.2025, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки при їх прийнятті не дотримано критеріїв встановлених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №24 від 18.07.2024; №25 від 23.07.2024; №26 від 25.07.2024; №27 від 30.07.2024; №28 від 30.07.2024; №29 від 30.07.2024, суд зазначає таке.
За приписами підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідачами у своєму відзиві підтверджено, що обов'язок з реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправним та скасування рішень про відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань покладається саме на Державну податкову службу України, як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Відповідно до пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.
Судом враховано, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
З огляду на це, необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №24 від 18.07.2024, №25 від 23.07.2024, №26 від 25.07.2024, №27 від 30.07.2024, №28 від 30.07.2024, №29 від 30.07.2024, подані товариством з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні".
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупності викладених обставин, позов товариства з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" необхідно задовольнити повністю.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 18168,00 грн. Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішень ГУ ДПС у Хмельницькій області про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, наявні підстави для стягнення понесених позивачем судових витрат зі сплати судового збору з ГУ ДПС у Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13028546/43247826 від 01.07.2025, №13028547/43247826 від 01.07.2025, №13028548/43247826 від 01.07.2025, №13028549/43247826 від 01.07.2025, №13028550/43247826 від 01.07.2025, №13028551/43247826 від 01.07.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №24 від 18.07.2024, №25 від 23.07.2024, №26 від 25.07.2024, №27 від 30.07.2024, №28 від 30.07.2024, №29 від 30.07.2024, подані товариством з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні".
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" витрати зі сплати судового збору в розмірі 18168,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Акварелі на проспекті Небесної Сотні" (вул. Максима Залізняка, 8/3, оф. 10,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29027 , код ЄДРПОУ - 43247826)
Відповідач:Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393) Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя В.К. Блонський