Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
13 квітня 2026 року Справа № 520/8403/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Марина Лук'яненко, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Начальника Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіна Андрія Олександровича, третя особа - Куп'янська міська військова адміністрація Куп'янського району Харківської області про визнання протиправною та скасування відмови, визнання права та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1. визнати протиправною та скасування відмови Начальника Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіна Андрія Олександровича у встановленні ОСОБА_1 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад;
2. визнати право ОСОБА_1 на присвоєння послідовно 8 та 7 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад за період безперервного стажу в органах місцевого самоврядування з 18 грудня 2020 року;
3. зобов'язати Начальника Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіна Андрія Олександровича встановити послідовно 8 та 7 ранг посадових осіб органів місцевого самоврядування секретарю Куп'янської міської ради Крохмалю Вадиму Юрійовичу.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі в порядку ст.171 КАС України, суддя дійшов висновку про те, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України.
Так, відповідно до ч.2 ст.161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Даний позов подано через підсистему "Електронний суд". Проте, до позову не додано доказів надсилання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу - Начальнику Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіну Андрію Олександровичу з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з пп. 1-6 ч. 2 ст. 245 КАС України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
Проаналізувавши означені вище норми суд зазначає, що, зокрема, позовна вимога про визнання права ОСОБА_1 на присвоєння послідовно 8 та 7 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад за період безперервного стажу в органах місцевого самоврядування з 18 грудня 2020 року, що суперечить положенням Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки остання складена не у відповідності до норм цього Кодексу.
Положення Кодексу адміністративного судочинства України не дозволяють звертатися до суду із вимогою про зобов'язання відповідача вчинити певні дії без поєднання її разом із вимогою про визнання бездіяльності відповідача протиправною або з вимогою визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт.
Таким чином, на думку суду, позивачем не дотримано вимог, встановлених ч. 1 ст. 5, п. 4 ч. 5 ст. 160, ч. 2 ст. 245 КАС України щодо визначення змісту вказаної вище позовної вимоги та викладу відповідних обставин.
Окрім того, відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 7 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Позивачем, зокрема, оскаржується відмова Начальника Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіна Андрія Олександровича у встановленні ОСОБА_1 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.
Проте, позивачем не зазначено дати та обставин цієї відмови, тобто, яким чином та коли саме відповідачем вчинено відмову у встановленні ОСОБА_1 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.
До того ж, суд зазначає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень п.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із п.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В той же час, відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду:
- докази надсилання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу - Начальнику Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіну Андрію Олександровичу з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу;
- уточнену позовну заяву, яка буде відповідати вимогам ст. 160 КАС України в частині змісту позовних вимог, а також із зазначенням дати та обставин відмови вчиненої Начальником Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області Беседіним Андрієм Олександровичем у встановленні ОСОБА_1 8 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад;
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності його пропуску (в разі його пропуску).
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву - залишити без руху.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання ухвали.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Марина Лук'яненко