Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питання витребування доказів
13 квітня 2026 року справа № 520/2277/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про: 1) визнання протиправними бездіяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015), яка полягає у невнесенні вірних відомостей щодо грошового обчислення розміру щомісячної премії в довідку №380 від 24.05.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) станом на 01.01.2023; 2) зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2024 року по справі №520/9124/24 із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу - 6230,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням Підполковник - 2150,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% - 3771,00 грн.; та з зазначенням відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби 50% - 6075,50 грн., розмір щомісячної премії 299% - 10627,70 грн., з урахуванням тарифного розряду за займаною (прирівняною) посадою, яку займав ОСОБА_1 на час звільнення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 ,
встановив:
Спір склався з приводи незгоди заявника із невключенням до довідки про підвищене грошове забезпечення станом на 01.01.2023р., виданої на виконання рішення суду у справі №520/914/24 такого виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби 50% у розмірі - 6.075,50 грн та виду грошового забезпечення як премія у розмірі - 299%.
Ухвалою суду від 11.02.2026р. по даній справі було відкрито провадження у порядку ст. 262 КАС України, а відповідача зобов'язано у строк не пізніше 15 днів з дати отримання копії ухвали подати до суду: 1) відзив на позов, де чітко та однозначно зазначити про те, які з викладених у позові обставин визнаються, а які заперечуються; 2) усі докази на підтвердження висловлених аргументів та на висвітлення обставин спору, зокрема, але не виключно докази про дату зарахування заявника на посаду, звідки відбулось звільнення; докази про продовження існування цієї посади або введення до штату аналогічної чи прирівняної посади; докази про обсяг роботи за вказаною посадою та перелік виконуваних завдань; докази про наявність або відсутність нормативного рішення про підвищення розміру винагороди за працю/службу; докази про наявність або відсутність реального підвищення винагороди за виконану роботу діючого публічного службовця за тією ж самою/прирівняною/аналогічною посадою; докази про оплату праці (винагороду за виконану роботу) публічного службовця станом на указану зацікавленою особою календарну дату видачі довідки про розмір, структуру та складові грошового забезпечення; докази про розмір премії публічного службовця у середньому розмірі станом на час дії воєнного стану та наявність або відсутність залежності розміру цієї премії від виконання завдань під час дії правового режиму воєнного стану; докази про розмір премії публічного службовця у середньому розмірі до введення воєнного стану, докази незмінності на майбутнє премії, запровадженої на час дії правового режиму воєнного стану, усі розпорядчі документи адміністративного органу управління вищого рівня з приводу визначення розміру премії після початку дії правового режиму воєнного стану та до початку дії правового режиму воєнного стану, а також будь-які інші докази, котрі доводять необґрунтованість позову).
Утім, станом на 30.03.2026 р. ані відзиву на позов, ані жодних з витребуваних документів до суду не надходило.
Отже, відповідачем, який у розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, не забезпечено виконання ані вимог ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2026р. у справі №520/2277/26 про прийняття позову до розгляду, ані положень ст.162 КАС України.
Унаслідок цього, суд позбавлений можливості встановити об'єктивну істину у даному спорі.
Ухвалою суду від 30.03.2026р. було витребувано у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області: докази про державний орган, посади державної служби у штатно-організаційній структурі якого належить враховувати при визначення підвищеного станом на 01.01.2023р. грошового забезпечення у цілях перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії з 01.02.2023р. (ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області чи Барвінківського РВ ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області); докази про усі копії наказів керівника ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визначення відсоткового розміру премій за січень 2023р. за посадами, прирівняними до посади, звідки заявник був звільнений із служби в органах цивільного захисту; докази про причини визначення конкретного відсоткового розміру премій за усіма наказами керівника ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визначення відсоткового розміру премій за січень 2023р. за посадами, прирівняними до посади, звідки заявник був звільнений із служби в органах цивільного захисту; докази про дату зарахування заявника на посаду, звідки відбулось звільнення; докази про продовження існування цієї посади або введення до штату аналогічної чи прирівняної посади; докази про обсяг роботи за вказаною посадою та перелік виконуваних завдань; докази про наявність або відсутність нормативного рішення про підвищення розміру винагороди за працю/службу; докази про наявність або відсутність реального підвищення винагороди за виконану роботу діючого публічного службовця за тією ж самою/прирівняною/аналогічною посадою; докази про оплату праці (винагороду за виконану роботу) публічного службовця станом на указану зацікавленою особою календарну дату видачі довідки про розмір, структуру та складові грошового забезпечення; докази про розмір премії публічного службовця у середньому розмірі станом на час дії воєнного стану та наявність або відсутність залежності розміру цієї премії від виконання завдань під час дії правового режиму воєнного стану; докази про розмір премії публічного службовця у середньому розмірі до введення воєнного стану; докази щодо незмінності або тимчасового характеру премії за тією ж самою (прирівняною чи аналогічною) посадою державної служби, запровадженої після введення правового режиму воєнного стану; відомості про розмір премій, виплачених за відповідною посадою (або аналогічними посадами) у структурі суб'єкта владних повноважень, з якої заявника було звільнено зі служби, станом на січень 2023 року; копії наказів про преміювання станом на січень 2023р.; відомості щодо факторів, які у межах спірних правовідносин зумовили прийняття управлінського рішення щодо визначення відсоткового значення такого виду грошового забезпечення як премія станом на 01.01.2023р.; усі розпорядчі документи адміністративного органу управління вищого рівня щодо визначення розміру премії як до початку дії правового режиму воєнного стану, так і після його запровадження; докази щодо підстав та причин підвищення премії станом на 01.01.2023 під час дії правового режиму воєнного стану; докази щодо можливого постійного підвищення премії, не пов'язаного із запровадженням правового режиму воєнного стану.
07.04.2026р. до суду від відповідача надійшла лише довідка №363 від 02.04.2026р., відповідно до якої ОСОБА_2 проходив службу на посаді старшого інспектора державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки сектору з питань наглядово-профілактичної діяльності Барвінківського районного відділу, яка за умовами грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу відповідає 17 тарифному розряду. Станом на січень 2023 року виплата премій за посадами, які відповідають 17 тарифному розряду, фактично не здійснювалася, у зв'язку з відсутністю осіб, яким у зазначений період було встановлено та виплачено премію за відповідною посадою. У зв'язку з цим відомості про фактично виплачені розміри премій за відповідною посадою відсутні. Разом з тим, відповідно до додатку до наказу ДСПС України від 13.01.2023 №35, граничний розмір премії по 17 тарифному розряду становив до 182 %.
Оскільки відповідачем не в повному обсязі виконано вимоги ухвали суду від 11.02.2026р. та від 30.03.2026р., суд позбавлений можливості встановити об'єктивну істину у даному спорі.
Імперативні приписи ч.4 ст.9 та ч.ч.1-3 ст.242 КАС України вимагають від суду за власною ініціативою безвідносно до правових позицій учасників справи та процесуальної поведінки сторін спору вживати процесуальні дії, спрямовані на з'ясування об'єктивної істини.
З огляду на викладене, суд доходить до висновку про необхідність витребування у відповідача додаткових доказів.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-12, 72-77, 80, 205, 241-243, 248, 256, 295 КАС України, суд
ухвалив:
1.Витребувати у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області: докази про організаційно-штатну структуру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області станом на 01.01.2023р. у контексті наявності правового статусу державного органу у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, у кожного окремого пожежного загону, котрий функціонує на території Харківської області, у кожного окремого пожежного поста, котрий функціонує на території Харківської області; докази про державний орган у розумінні п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45) у редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018р. №103, аналогічні, посади державної служби у штатно-організаційній структурі якого належить враховувати при визначення підвищеного станом на 01.01.2023р. грошового забезпечення у цілях перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії з 01.02.2023р. (ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області чи Барвінківського РВ ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області); докази про усі копії наказів керівника ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визначення відсоткового розміру премій за січень 2023р. за посадами, прирівняними до посади, звідки заявник був звільнений із служби в органах цивільного захисту; докази про причини визначення конкретного відсоткового розміру премій за усіма наказами керівника ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визначення відсоткового розміру премій за січень 2023р. за посадами, прирівняними до посади, звідки заявник був звільнений із служби в органах цивільного захисту; докази про дату зарахування заявника на посаду, звідки відбулось звільнення; докази про наявність або відсутність нормативного рішення про підвищення розміру винагороди за працю/службу; докази про наявність або відсутність реального підвищення винагороди за виконану роботу діючого публічного службовця за тією ж самою/прирівняною/аналогічною посадою; докази про оплату праці (винагороду за виконану роботу) публічного службовця станом на указану зацікавленою особою календарну дату видачі довідки про розмір, структуру та складові грошового забезпечення; докази про розмір премії публічного службовця у середньому розмірі станом на час дії воєнного стану та наявність або відсутність залежності розміру цієї премії від виконання завдань під час дії правового режиму воєнного стану; докази про розмір премії публічного службовця у середньому розмірі до введення воєнного стану; докази щодо незмінності або тимчасового характеру премії за тією ж самою (прирівняною чи аналогічною) посадою державної служби, запровадженої після введення правового режиму воєнного стану; відомості про розмір премій, виплачених за відповідною посадою (або аналогічними посадами) у структурі суб'єкта владних повноважень, з якої заявника було звільнено зі служби, станом на січень 2023 року; копії наказів про преміювання станом на січень 2023р. за тією ж самою (прирівняною чи аналогічною) посадою державної служби; відомості щодо факторів, які у межах спірних правовідносин зумовили прийняття управлінського рішення щодо визначення відсоткового значення такого виду грошового забезпечення як премія станом на 01.01.2023р.; усі розпорядчі документи адміністративного органу управління вищого рівня щодо визначення розміру премії як до початку дії правового режиму воєнного стану, так і після його запровадження; докази щодо підстав та причин підвищення премії станом на 01.01.2023 під час дії правового режиму воєнного стану; докази щодо можливого постійного підвищення премії, не пов'язаного із запровадженням правового режиму воєнного стану; докази про обсяг фінансування видатків для виплати премій у січні 2023р.; докази незмінності показника відсоткового значення премії за січень 2023р. у розмірі 299% посадового окладу у разі обчислення посадового окладу у порядку п.4 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 із використанням показника прожиткового мінімуму - "2.684,00грн." замість - "1.762,00грн.).
2.Копії даної ухвали направити з урахуванням належності до кола суб'єктів владних повноважень та відомостей про офіційні адреси в ЄСІТС.
3.Зобов'язати подати докази до суду протягом 5 днів від дати отримання цієї ухвали.
4.Роз'яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання; оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сліденко