Рішення від 10.04.2026 по справі 520/1276/26

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 року № 520/1276/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:

1. визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомостей про зняття ОСОБА_1 з військового обліку як військовозобов'язаного;

2. зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 скасувати відомості в ЄДРПВР АІТС "Оберіг" про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як військовослужбовця та внести до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомості про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як про особу, що перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаного за місцем проживання.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, протиправно знято його з військового обліку як військовозобов'язаного та внесено до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомості про позивача як про особу, що перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаного за місцем проживання, без вручення будь-яких повісток, мобілізаційних розпоряджень або наказів про зарахування до військової частини, а також без фактичного направлення для проходження військової служби. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін; витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких ухвалено рішення про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІТС "Оберіг" про зняття ОСОБА_1 з військового обліку як військовозобов'язаного та надання ОСОБА_1 статусу військовослужбовця, а також письмові пояснення з приводу наявності підстав для внесення вказаних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 .

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2026 повторно витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 : належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких ухвалено рішення про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІТС "Оберіг" про зняття ОСОБА_1 з військового обліку як військовозобов'язаного та надання ОСОБА_1 статусу військовослужбовця, а також письмові пояснення з приводу наявності підстав для внесення вказаних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 . Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 (Кегичівка) Харківської області належним чином засвідчені копії: матеріалів особової справи військовослужбовця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , із зазначенням інформації до якої військової частини зарахований як військовослужбовець ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3

20.02.2026 на ухвалу суду від 13.02.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшли відомості Оберіг про призов позивача, довідка ВЛК, довідка про персональні дані та документи з Оберіг, облікова картка.

08.04.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, в обґрунтування чого зазначив, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) та на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 ніколи не перебував та на цей час не перебуває. Направлення для проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 не видавалось, будь-які відомості стосовно останнього відповідачем до АІТС «Оберіг» не вносились, активні дії не вчинялись. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 не є особою, яка має відповідати за цим позовом.

Відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно приписів ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, є військовозобов'язаним, та згідно військово-облікового документу Резерв+ перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

Згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-1224-1729-5573-7 від 24.12.2025 ОСОБА_1 24.12.2025 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_9 ). Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання: Здоровий. На підставі статті графи ІІ розкладу хвороб, графи ТДВ: Придатний до військової служби.

За даними облікової картки 24.12.2025 ОСОБА_1 за результатами проведеного медичного огляду призваний до військової служби за мобілізацією у складі військової частини НОМЕР_2 , військове звання - солдат, найменування посади та ВОС - солдат резерву, потребує проходження базової загальновійськової підготовки.

Згідно військово-облікового документу Резерв+ міститься припис про зняття позивача з військового обліку як "військовозобов'язаного", у зв'язку з набуттям статусу "військовослужбовця".

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Зокрема, відповідно до ч.ч. 2, 3, 7, 9 ст. 1 вказаного Закону:

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану, який діє до теперішнього часу.

Згідно з пунктом 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено про проведення загальної мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-ХІІ).

Згідно із статтею 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (частина восьма статті 4 Закону №3543-XII).

Абзацом другим частини першої статті 22 Закону №3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина п'ята статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Стаття 23 Закону №3543-XII передбачає можливість відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (зі змінами) (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 2 абзацу 2 Положення №154 визначено, що покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Положенням №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил.

Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків, зокрема, є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення призову громадян на військову службу, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до положень пункту 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Також пунктом 11 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань та функцій, зокрема: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560), відповідно до п. 28 якого встановлено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

Пунктом 39 Порядку №560 У районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки резервістам та військовозобов'язаним повістка вручається військовослужбовцями або працівниками таких центрів.

Відповідно до вимог п.п. 47-54 вказаного Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачена наступна процедура оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК, процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних, організацію медичного огляду військовозобов'язаних:

Старший групи оповіщення, представник, уповноважений вручати повістки, територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органах СБУ зупиняє (підходить до) громадянина та відрекомендовується, повідомляє про мету зупинки (прибуття) та спілкування.

На вимогу громадянина пред'являє свій паспорт громадянина України (посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення), службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, а також пропонує громадянину пред'явити його військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Якщо особа підлягає оповіщенню відповідно до розпорядження голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування, їй вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови від отримання повістки поліцейський, який входить складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

Право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі - уповноважені представники).

Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби;

за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.

Під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації. У разі коли під час перевірки військово-облікового документа встановлено, що особа перебуває на військовому обліку в розвідувальних органах, то процес фото- і відеофіксації пред'явлення такими особами документів не здійснюється.

Застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, уповноваженими представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки визначається Міноборони, а органами та підрозділами поліції - МВС.

Під час перевірки військово-облікового документа:

уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний назвати своє прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред'явити посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком);

поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку, визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Водночас, матеріали справи не містять жодних доказів вручення позивачу повістки під час оповіщення, доказів складання акту про відмову позивача від вручення повістки, що передбачено положеннями п.п. 49-55 Постанови №560.

Як встановлено судом, згідно військово-облікового документу Резерв+ перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що відповідачем не заперечується.

Водночас, згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-1224-1729-5573-7 від 24.12.2025 ОСОБА_1 24.12.2025 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 .

На ухвалу суду від 13.02.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_9 до суду надійшли відомості Оберіг про призов позивача, довідка ВЛК, довідка про персональні дані та документи з Оберіг, облікова картка.

Водночас, жодних наказів про призов на військову службу або про зарахування до особового складу військової частини НОМЕР_2 відповідачем до матеріалів справи не надано.

Окрім того, доказів надання позивачу повістки на відправку відповідачем до матеріалів справи також не надано.

При цьому, суд критично відноситься до твердження відповідача, викладене у відзиві на позов, про те, що направлення для проходження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 не видавалось, будь-які відомості стосовно останнього відповідачем до АІТС «Оберіг» не вносились, активні дії не вчинялись, оскільки матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 24.12.2025 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Вказані відомості, зокрема, зазначені в довідці військово-лікарської комісії №2025-1224-1729-5573-7 від 24.12.2025, в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних АІТС «Оберіг» та в обліковій картці позивача, які відповідачем надані до суду на увалу суду від 13.02.2026.

Згідно ч.5 ст.5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Відповідно до ч. 4 ст. 5 зазначеного Закону розпорядник Реєстру відповідно до закону, зокрема, забезпечує контроль за повнотою, актуальністю, своєчасністю та достовірністю внесених до Реєстру відомостей.

Згідно п.4 ч.1 ст.24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" початком проходження військової служби вважається день відправлення, у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази направлення позивача до військової частини, що унеможливлює визнання його таким, що розпочав проходження військової служби у розумінні наведених норм закону.

Таким чином, дії ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо внесення до Реєстру відомостей про набуття позивачем статусу військовослужбовця та зняття його з військового обліку вчинені без наявності передбачених законом юридичних підстав, з порушенням встановленої процедури мобілізації та перевищенням наданих повноважень, що є підставою для визнання таких дій протиправними та їх скасування.

Окрім того, суд враховує, що згідно п.2 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку" призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не підлягають, зокрема: наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Як встановлено судом, позивач є педагогічним працівником, який працює за основним місцем роботи на 1,0 ставку, про що свідчить довідка комунального закладу "Люботинський мистецький ліцей "Дивосвіт" Харківської обласної ради від 09.10.2025р. №01-28/530.

Отже, за наявності передбачених законом підстав для відстрочки від призову під час мобілізації, відповідач був зобов'язаний врахувати правовий статус позивача та перевірити наявні підтвердні документи, що відповідачем зроблено не було всупереч положенням ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

З огляду на викладене, враховуючи встановлення судом порушення прав позивача, для повного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне, визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомостей про зняття ОСОБА_1 з військового обліку як військовозобов'язаного та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити дії щодо видалення відомостей в ЄДРПВР АІТС "Оберіг" про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як військовослужбовця та внесення до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як про особу, що перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаного за місцем проживання.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

За таких підстав, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат слід здійснити відповідно до положень статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомостей про зняття ОСОБА_1 з військового обліку як військовозобов'язаного.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити дії щодо видалення відомостей в ЄДРПВР АІТС "Оберіг" про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як військовослужбовця та внесення до ЄДРПВР АІТС "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як про особу, що перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаного за місцем проживання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн. 20 коп.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 10.04.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності сталого енергозабезпечення та Інтернет з'єднання, безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Марина Лук'яненко