Рішення від 13.04.2026 по справі 520/26299/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 квітня 2026 року справа №520/26299/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Ніколаєвої Ольги Вікторівни,

за участю секретаря судового засідання - Гончаренко Валерії Олегівни,

представника позивача - Зонова Сергія Олександровича,

представника відповідача - 1 - Плісака Сергія Вікторовича, Зубка Михайла Анатолійовича,

представника відповідача - 2 - Тяпаєва Вадима Валентиновича, Шаповалової Вікторії Миколаївни,

розглянувши у порядку загального провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Харківській області до Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області, Балаклійської міської ради Харківської області про стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області (далі по тексту - відповідач-1), Балаклійської міської ради Харківської області (далі по тексту - відповідач-2), в якому просить суд звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області у розмірі 4 074 121,38 грн на кошти органів місцевого самоврядування Балакійської міської ради Харківської області, які містяться на рахунках Балаклійської міської ради, та кошти місцевого бюджету.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань засновником Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області є Балаклійська міська рада Харківської області. Станом на дату подання позову у відповідача-1 наявний податковий борг у сумі 4 074 121,38 грн, що виник по грошовим зобов'язанням, визначеним самостійно платником податків шляхом подання відповідної податкової звітності. Стверджує, що вжиті ним заходи не призвели до добровільного погашення відповідачем заборгованості, що зумовило звернення до суду з позовом.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Вказану ухвалу суду надіслано судом відповідачу з використанням системи ЄСІТС та доставлено в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач-1 23.10.2025 через систему "Електронний суд" надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.

Відповідачем-2 23.10.2025 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України. У зазначеному відзиві представник відповідача посилається на статтю 262 Кодексу адміністративного судочинства згідно з якою суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представники відповідачів у судовому засіданні та у відзиві на позов проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, оскільки оскаржувані накази прийняті на законних підставах та скасуванню не підлягають.

Розглянувши усі надані сторонами документи, у тому числі ті, які надійшли до суду через систему "Електронний суд" та наявні у комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" з моменту звернення позивачем до суду з цією позовною заявою, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Судом під час судового розгляду встановлено, що станом на дату подання позову у відповідача-1 наявний податковий борг у сумі 4 074 121,38 грн, що виник по грошовим зобов'язанням, визначеним самостійно платником податків шляхом подання відповідної податкової звітності.

В зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені строки, сформовано та направлено підприємству податкову вимогу № 183-15 від 02.10.2013, в якій повідомлено про суму узгодженого податкового боргу. Дана вимога відповідно до даних ІКС «Податковий блок» вручена особисто посадовій особі боржника 02.10.2013.

Податкова вимога № 183-15 від 02.10.2013 є чинною протягом усього строку безперервного існування податкового боргу з моменту утворення до повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів.

Вказана податкова вимога не оскаржувалась. З моменту направлення зазначеної податкової вимоги податковий борг платника податків існував не припиняючись. У зв'язку з чим вказана податкова вимога не втратила своєї юридичної сили.

В межах пункту 95.5 статті 95 Податкового кодексу України були винесені рішення уповноваженої особи про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу від 18.10.2023 № 713/4-2040 на загальну суму 2 976 743,93 грн та від 10.02.2025 № 213/4-2040 на загальну суму 1 129 775,59 гривень.

Податковий борг у сумі 2 944 345,82 (з урахуванням часткового погашення) по рішенню про стягнення коштів від 18.10.2023 № 713/4-2040 розраховується наступним чином:

по ПДВ (КБК 14010100) у сумі 2 372 738,36, а саме податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9034807017 вiд 18.02.2022 по строку сплати 02.03.2022 у сумі 432566,00 грн (частково погашено за рахунок направлення платіжних інструкцій у сумі 25823,64 грн), оо стягнення 406742,36 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9264788852 вiд 12.12.2022 по строку сплати 13.12.2022 у сумі 323440,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9301817379 вiд 26.01.2023 по строку сплати 27.01.2023 у сумі 200190,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307522435 вiд 13.02.2023 по строку сплати 14.02.2023 у сумі 107814,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307535542 вiд 13.02.2023 по строку сплати. 14.02.2023 у сумі 49868,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307535735 вiд 13.02.2023 по строку сплати 14.02.2023 у сумі 11962,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307535977 вiд 13.02.2023 по строку сплати. 14.02.2023 у сумі 5687,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307536236 вiд 13.02.2023 по строку сплати 14.02.2023 у сумі 4017,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307536383 вiд 13.02.2023 по строку сплати 14.02.2023 у сумі 3088,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9307536602 вiд 13.02.2023 по строку сплати 14.02.2023 у сумі 3074,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9308986349 вiд 28.02.2023 по строку сплати 01.03.2023 у сумі 143947,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9309018670 вiд 28.02.2023 по строку сплати 01.03.2023 у сумі 371942,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9064960445 вiд 30.03.2023 по строку сплати 31.03.2023 у сумі 136856,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9066623968 вiд 31.03.2023 по строку сплати 03.04.2023 у сумі 153620,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9086105984 вiд 20.04.2023 по строку сплати 01.05.2023 у сумі 214268,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9115600536 вiд 18.05.2023 по строку сплати 30.05.2023 у сумі 61865,00 грн; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок № 9131321523 01.04.2023 по строку сплати 06.06.2023 у сумі 2756,00 за у уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок № 9150577610 за 01.05.2023 по строку сплати 26.06.2023 у сумі 10491,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9143695031 вiд 16.06.2023 по строку сплати 30.06.2023 у сумі 161111,00 грн.

По рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин (КБК 13030100) у сумі 571 607,46 грн, а саме розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9303851917 вiд 02.02.2023 по строку .сплати 02.02.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 112138,38 грн (частково погашено за рахунок направлення платіжних інструкцій у сумі 6574,47 грн), до стягнення 112138,38 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9303851996 вiд 02.02.2023 по строку сплату 02.02.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 8198,87 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9308788368 вiд 27.02.2023 по строку сплати 27.02.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 215576,75 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9098324279 вiд 02.05.2023 по строку сплати 22.05.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 159730,08 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9098324303 вiд 02.05.2023 по строку сплати 22.05.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 14900,91 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9303852120 вiд 02.02.2023 по строку сплати 02.02.2023 (Савинська ТГ) у сумі 13681,15 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9303852015 вiд 02.02.2023 по строку сплати 02.02.2023 (Донецька ТГ) у сумі 1973,66 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9303852037 вiд 02.02.2023 по строку сплати 02.02.2023 (Донецька ТГ) у сумі 45407,66 грн.

Податковий борг у сумі 1 129 775,59 грн по рішенню про стягнення коштів від 10.02.2025 № 213/4-2040 розраховується наступним чином:

по ПДВ (КБК 14010100) на суму 287 446,00 грн, а саме уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок № 9212038306 за 01.03.2023 по строку сплати 21.08.2023 у сумі 37297,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9274207875 вiд 17.10.2023 по строку сплати 30.10.2023 у сумі 8976,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9166494976 вiд 18.06.2024 по строку сплати 01.07.2024 у сумі 18418,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9201602738 вiд 19.07.2024 по строку сплати 30.07.2024 у сумі 2381,00 грн; податкова декларацiя з податку на додану вартiсть № 9237867874 вiд 16.08.2024 по строку сплати 30.08.2024 у сумі 220374 грн.

По рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин (КБК 13030100) на суму 842 329,59 грн , а саме: розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9179155749 вiд 20.07.2023 по строку сплати 21.08.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 107578,94 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9179155897 вiд 20.07.2023 по строку сплати 21.08.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 10515,66 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9296421567 вiд 06.11.2023 по строку сплати 20.11.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 146848,27 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9296421581 вiд 06.11.2023 по строку сплати 20.11.2023 (Балаклійська ТГ) у сумі 10688,09 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9379910191 вiд 02.02.2024 по строку сплати 19.02.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 116371,74 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9379911169 вiд 02.02.2024 по строку сплати 19.02.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 10467,63 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9090673575 вiд 12.04.2024 по строку сплати 20.05.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 121192,57 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9090673668 вiд 12.04.2024 по строку сплати 20.05.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 10073,41 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9213830789 вiд 30.07.2024 по строку сплати 19.08.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 122317,51 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9213830841 вiд 30.07.2024 по строку сплати 19.08.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 14564,97 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9330491255 вiд 05.11.2024 по строку сплати 19.11.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 17216,04 грн; розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9330491401 вiд 05.11.2024 по строку сплати 19.11.2024 (Балаклійська ТГ) у сумі 154494,73 грн.

Наявність суми податкового боргу підтверджується даними інтегрованих карток платника податків.

На виконання зазначених рішень про стягнення коштів відповідно до норм Постанови Правління НБУ від 29.07.2022 № 163 «Про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг» до банківських установ позивачем направлялись платіжні інструкції на примусове списання коштів. За 2023 - липень 2025 забезпечено надходження коштів від направлення платіжних інструкцій лише у сумі 32 398,11 грн, що, на думку позивача, є незначною сумою в порівнянні з податковим боргом, який рахується за підприємством, а часткове списання коштів з рахунків підприємства не призводить до зменшення податкового боргу в цілому.

Так, на виконання рішення про стягнення коштів від 18.10.2023 № 713/4-2040 направлялись наступні платіжні інструкції: № 764 від 18.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до ХАРКIВ ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 792 від 24.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до філіїї ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 766 від 18.10.2023 на суму 2 398562,00 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 2361,54 грн; № 761 від 18.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до ХАРКIВ ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків, яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 770 від 18.10.2023 на суму 13 681,15 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_4 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 800 від 24.10.2023 на суму 13 681,15 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_4 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 769 від 18.10.2023 на суму 517 119,46 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 966 від 31.10.2023 на суму 517 119,46 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБОАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 776 від 18.10.2023 на суму 47 384,32 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_6 , яка повернулась з позначкою «страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів»; № 971 від 31.10.2023 на суму 47 384,32 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_7 , яка повернулась з позначкою «страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів»; № 804 від 24.10.2023 на суму 517 119,46 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 805 від 24.10.2023 на суму 517 119,46 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 799 від 24.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 793 від 24.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 956 від 31.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 955 від 31.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до ФІЛІЇ ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 849 від 26.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до НОМЕР_8 ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 120,48 грн; № 1159 від 20.11.2023 на суму 2 398 562,00 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 897,68 грн; № 960 від 31.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 962 від 31.10.2023 на суму 2 398 562,00 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 54,69 грн; № 1158 від 13.11.2023 на суму 2 396 200,46 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 57,65 грн; № 1171 від 23.11.2023 на суму 2 396 025,29 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 512,33 грн; № 1180 від 07.12.2023 на суму 517119,46 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , якою списались кошти у сумі 31,97 грн; № 1260/13-06 від 29.01.2024 на суму 2 394 967,64 грн до Харків ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 1280/13-06 від 13.02.2024 на суму 2 394 967,64 грн до НОМЕР_8 ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 1375/13-06 від 08.05.2024 на суму 2 393 684,48 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 1389/13-06 від 29.05.2024 на суму 2 393 065,80 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 21/13-06 від 04.06.2024 на суму 2 393 065,80 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 31/13-06 від 04.06.2024 на суму 2 393 065,80 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 158/13-06 від 04.07.2024 на суму 2 391 389,11 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 168/13-06 від 08.07.2024 на суму 2 391 389,11 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 226/13-06 від 17.07.2024 на суму 2 390 230,10 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 408/20-40-13-06-32 від 28.08.2024 на суму 2 390 230,10 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 476/20-40-13-06-32 від 12.09.2024 на суму 2 390 230,10 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 548/20-40-13-06-32 від 07.10.2024 на суму 2 390 230,10 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 722/20-40-13-06-32 від 15.11.2024 на суму 2 387 682,52 грн до АТ "УкрСиббанк" нарозрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 755/20-40-13-06-32 від 27.11.2024 на суму 2 383 917,72 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 812/20-40-13-06-32 від 11.12.2024 на суму 2 383 256,07 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 823/20-40-13-06-32 від 17.12.2024 на суму 2 383 256,07 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 69/20-40-13-06-29 від 09.01.2025 на суму 2 383 256,07 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_10 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 93/20-40-13-06-29 від 10.01.2025 на суму 2 383 256,07 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 114/20-40-13-06-29 від 14.01.2025 на суму 2 383 166,81 грн до НОМЕР_8 ГРУ АТ КБ"ПРИВАТБАНК", м.Харків на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 115/20-40-13-06-29 від 14.01.2025 на суму 2 383 166,81 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 163/20-40-13-06-29 від 20.01.2025 на суму 2 383 166,81 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 165/20-40-13-06-29 від 20.01.2025 на суму 2 383 166,81 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 162/20-40-13-06-29 від 20.01.2025 на суму 2 383 166,81 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_10 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 189/20-40-13-06-29 від 30.01.2025 на суму 2 382 584,85 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 217/20-40-13-06-29 від 07.02.2025 на суму 47 381,32 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунокUA513518230000026039300334046, яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 275/20-40-13-06-29 від 12.02.2025 на суму 1 359 449,05 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 321/20-40-13-06-29 від 20.02.2025 на суму 47 381,32 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_10 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 320/20-40-13-06-29 від 20.02.2025 на суму 1 359 449,05 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 322/20-40-13-06-29 від 20.02.2025 на суму 13 681,15 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 396/20-40-13-06-29 від 06.03.2025 на суму 13 681,15 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 394/20-40-13-06-29 від 06.03.2025 на суму 517119,46 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 395/20-40-13-06-29 від 06.03.2025 на суму 47 381,32 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_10 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 400/20-40-13-06-29 від 06.03.2025 на суму 2 382 495,89 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_11 , яка повернулась з позначкою «страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів»; № 401/20-40-13-06-29 від 06.03.2025 на суму 2 382 495,89 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_12 , яка повернулась з позначкою «страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів»; № 562/20-40-13-06-29 від 03.04.2025 на суму 517 119,46 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась рахунку відсутні»; з позначкою «кошти на № 564/20-40-13-06-29 від 03.04.2025 на суму 13 681,15 грн до філії ХАРКІВСЬКОГООБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 561/20-40-13-06-29 від 03.04.2025 на суму 2 380 830,37 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 563/20-40-13-06-29 від 03.04.2025 на суму 47 381,32 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_10 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 566/20-40-13-06-29 від 03.04.2025 на суму 2 380 830.37 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_11 , яка повернулась з позначкою «страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів»; № 567/20-40-13-06-29 від 03.04.2025 на суму 2 380 830.37 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_12 , яка повернулась з позначкою «страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів»; № 633/20-40-13-06-29 від 04.04.2025 на суму 2 380 830.37 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_13 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 870/20-40-13-06-29 від 07.05.2025 на суму 2 667 945,57 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 874/20-40-13-06-29 від 07.05.2025 на суму 2 667 945,57 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_13 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 887/20-40-13-06-29 від 09.05.2025 на суму 1 359 449,05 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 888/20-40-13-06-29 від 09.05.2025 на суму 47 381,32 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_10 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 889/20-40-13-06-29 від 09.05.2025 на суму 13 681,15 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_5 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 978/20-40-13-06-29 від 02.06.2025 на суму 2 666 358,67 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 1439/20-40-13-06-29 від 09.07.2025 на суму 2 666 358,67 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні».

На виконання рішення про стягнення коштів від 10.02.2025 № 213/4-2040 направлялись наступні платіжні інструкції: № 275/20-40-13-06-29 від 12.02.2025 на суму 1 359 449,05 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 320/20-40-13-06-29 від 20.02.2025 на суму 1 359 449,05 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 № 870/20-40-13-06-29 від 07.05.2025 на суму 2 667 945,57 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 874/20-40-13-06-29 від 07.05.2025 на суму 2 667 945,57 грн до АТ КБ "ПриватБанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_13 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 887/20-40-13-06-29 від 09.05.2025 на суму 1 359 449,05 грн до філії ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ АТ «ОЩАДБАНК» на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 978/20-40-13-06-29 від 02.06.2025 на суму 2 666 358,67 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні»; № 1439/20-40-13-06-29 від 09.07.2025 на суму 2 666 358,67 грн до АТ "УкрСиббанк" на розрахунковий рахунок НОМЕР_9 , яка повернулась з позначкою «кошти на рахунку відсутні».

Відповідно до підпункту 4.3 пункту 4 Статуту підприємства, затвердженого Розпорядженням начальника Балаклійської міської військової адміністрації від 31.03.2025 №541 майно підприємства є комунальною власністю Балаклійської міської територіальної громади Харківської області і знаходиться на балансі підприємства на праві господарського відання.

Відсутність у власності майна також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

До Балаклійської міської ради, як органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває підприємство, позивачем направлено подання про розгляд питання щодо прийняття рішення згідно статті 96 Кодексу: від 11.08.2021 року вих. № 20890/5/20-40-13-05-16, яке було вручено 18.08.2021, відповідь не було отримано; від 24.04.2025 № 9104/5/20-40-13-06-15, яке було отримано 01.05.2025.

Листом від 02.06.2025 вих. № 04-08/2675 (вх. ГУ ДПС від 06.06.2025 № 39101/5) відповідачем-2 надано відповідь про відмову відділення коштів та про відмову в ліквідації або порушені справи банкрутство.

Доказів оскарження та скасування зазначених податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги матеріали справи не містять, судом не встановлено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок сплати податків і зборів встановлений Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктами 20.1.18 та 20.1.19 пункту 20 статті 20 Податкового кодексу (ПК) України визначено, що контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно підпункту 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктами 36.1, 36.2 статті 36 ПК України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

За змістом пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Для цього орган державної податкової служби звертається в порядку пункту 95.3 статті 95 ПК України до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Відповідно до пункту 95.7 статті 95 ПК України продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації.

Отже, податковим законодавством встановлено особливий порядок погашення заборгованості платників податків (у тому числі комунальних підприємств) перед бюджетами та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу, а саме: звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу.

Якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу комунального підприємства, то податковий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке підприємство, для погашення податкового боргу останнього.

Пунктом 96.1 статті 96 ПК України встановлено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Згідно з пунктом 96.3 статті 96 ПК України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пункті 96.1 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Відтак обов'язок контролюючого органу на звернення із позовною заявою до органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке комунальне підприємство або його майно, із позовом про звернення стягнення податкового боргу на кошти такого органу виникає виключно у разі відсутності у боржника власного майна, яке може бути внесено в податкову заставу, або після продажу внесеного в податкову заставу майна такого підприємства і лише за умови недостатності суми коштів, отриманих від такого продажу, для погашення податкового боргу.

Суд зазначає, що наведені особливості погашення податкового боргу комунальних підприємств не скасовують необхідності здійснення податковим органом певних дій щодо погашення стягнення податкового боргу, визначених статтею 95 ПК України, які повинні передувати зверненню в порядку статті 96 Податкового кодексу України.

Звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу (органу місцевого самоврядування), в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно, без дотримання порядку, встановленого статтею 96 ПК України, є недопустимим.

Аналогічний підхід до застосування наведених норм права викладено у постановах Верховного Суду від 11.09.2020 (справа №826/15776/15), від 20.12.2019 (справа №826/19486/15), від 11.09.2019 (справа №826/8951/15), від 26.12.2018 (справа №810/3735/15), від 06.11.2018 (справа №807/903/15).

За змістом наведених норм лише дотримання процедури досудових дій, дає право контролюючому органу звернутися до суду з позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти місцевого самоврядування.

Таким чином передумовою звернення контролюючого органу до органу місцевого самоврядування (органу виконавчої влади) у порядку статті 96 ПК України є вжиття ним заходів щодо виявлення майна та встановлення неможливості внесення такого майна в податкову заставу внаслідок його відсутності.

При цьому, застосування передбаченої статті 96 ПК України процедури є допустимим за умови неможливості погашення податкового боргу за рахунок коштів, які знаходяться у власності платника податків, у порядку встановленому статтею 95 ПК України, та недостатності суми коштів, отриманих від продажу майна платника для погашення податкового боргу.

Судом встановлено, що у відповідача-1 дійсно є наявний податковий борг, податковим органом було вжито заходів для погашення цього боргу, під час яких встановлено відсутність у Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області коштів та майна.

Відповідно до підпункту 4.3 пункту 4 Статуту підприємства, затвердженого Розпорядженням начальника Балаклійської міської військової адміністрації від 31.03.2025 №541 майно підприємства є комунальною власністю Балаклійської міської територіальної громади Харківської області і знаходиться на балансі підприємства на праві господарського відання. Відсутність у власності майна також підтверджується інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Нормами ПК України регламентовано погашення податкового боргу органом місцевого самоврядування, у власності якого знаходиться комунальне підприємство. Погашення податкового боргу може виконуватись шляхом виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків, затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу, шляхом ліквідації такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії, або прийняття відповідною радою рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків у разі, якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна.

Передбачено, що податковий орган у разі неможливості стягнення податкового боргу з комунального підприємства звертається з відповідним поданням до міської ради.

До Балаклійської міської ради, як органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває підприємство було направлено подання про розгляд питання щодо прийняття рішення згідно статті 96 Кодексу від 11.08.2021 року вих. №20890/5/20-40-13-05-16, яке було вручено 18.08.2021, відповідь не було отримано. В порушення норми Податкового кодексу України, Балаклійською міською радою на вказане звернення відповідь не надано.

Також повторно направлено подання від 24.04.2025 №9104/5/20-40-13-06-15, яке було отримано 01.05.2025. Листом від 02.06.2025 вих. №04-08/2675 (вх. ГУ ДПС від 06.06.2025 № 39101/5) надано відповідь про відмову відділення коштів та про відмову в ліквідації або порушені справи банкрутство.

У разі неотримання відповіді на подання або отримання відповіді про відмову у задоволенні вимог, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Поданню мають передувати заходи у відповідності до пункту 96.1 статті 96 ПК України. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Суд також звертає увагу на висновки Верховного Суду, що викладені в постанові від 14.02.2023 по справі №640/22855/20.

Так, Верховний Суд зазначив, що особливості погашення податкового боргу державних підприємств, що визначені статтею 96 ПК України стосуються вже стадії коли контролюючим органом було виконано повний перелік дій, встановлених ПК України щодо порядку стягнення податкового боргу, зокрема, звернутись до суду з вимогою про стягнення коштів з рахунків у банку; отримати судовий дозвіл на погашення усієї суми боргу за рахунок майна; провести торги з продажу майна, внесеного в податкову заставу, вжиття заходів щодо погашення наявного податкового боргу за рахунок додаткових джерел погашення податкового боргу. Якщо такі заходи не мали результатом погашення податкового боргу державного підприємства, то орган державної податкової служби вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України для залучення коштів (майна) органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, для погашення податкового боргу останнього.

Таким чином, контролюючий орган має виконати повний перелік дій, встановлених ПК України щодо порядку стягнення податкового боргу з державного підприємства, у тому числі комунального підприємства.

Якщо усі перелічені заходи не мали результатом погашення податкового боргу такого підприємства, то податковий орган вчиняє дії, передбачені статтею 96 ПК України, для залучення коштів (майна) органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, для погашення податкового боргу останнього.

Податковий орган у відповідності до статтею 96 ПК України звертався до відповідача-2 із поданням про розгляд питання щодо прийняття рішень, направлених на погашення податкового боргу Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області, однак таке залишилося нерозглянутим.

Будь-яких інших рішень щодо погашення податкового боргу Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області відповідачем-2 не прийнято, податковий борг не погашено.

Отже, позивачем вжиті всі можливі заходи щодо стягнення податкового боргу з відповідача 2 та додержано процедуру, передбачену статтею 96 ПК України, а тому наявні підстави для задоволення позову.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ: 43983495) до Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області (вул. Вторчорметова, буд. 6, м. Балаклія, Ізюмський р-н, Харківська обл.,64203, код ЄДРПОУ: 33394707, Балаклійської міської ради Харківської області (вул. Захисників України, буд.18, м. Балаклія, Ізюмський р-н, Харківська обл.,64207, код ЄДРПОУ: 04058628) про стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування - задовольнити повністю.

Звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Балаклійський водоканал» Балаклійської міської ради Харківської області у розмірі 4074121,38 гривень на кошти органів місцевого самоврядування Балакійської міської ради Харківської області, які містяться на рахунках Балаклійської міської ради та кошти місцевого бюджету.

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 13.04.2026.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА