10 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/13914/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік 13.05.2022;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового обліку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: «ТЦК та СП 28.09.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: Не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: «ТЦК та СП 28.09.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: Не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК)).
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 10.10.2025 забезпечено адміністративний позов.
Ухвалою від 10 жовтня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 27.10.2025 позовну заяву повернуто позивачеві.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2025 ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду 27.10.2025 у справі №440/13914/25 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 21.01.2026, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі.
Ухвалою від 26.01.2026 позовну заяву залишено без руху
Ухвалою від 09.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; витребувано докази у справі.
Ухвалою від 03.04.2026 витребувано докази.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що ОСОБА_1 як особа, яка виключена з військового обліку не підлягає взяттю на військовий облік та не підлягає мобілізації. Тобто з 01.04.2022, з моменту виключення ОСОБА_1 з військового обліку позивач перестав бути військовозобов'язаним, а тому на нього не поширюються закони про військовий обов'язок та військову службу.
Представник позивача наполягав на тому, що ОСОБА_1 не може бути призваний під час мобілізації, не зобов'язаний проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, йому не можна вручити повістку. Рішення про виключення з військового обліку є остаточним. Стверджував, що жодної заяви ОСОБА_1 про взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 чи інших територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не писав, до адміністративної відповідальності не притягався і є особою, який визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Представник позивача вважав, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправно постановив ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних.
Відповідач правом подання відзиву на позов не скористався, копію ухвали від 09.02.2026 отримав 12.02.2026 в електронний кабінет, зареєстрований в системі Електронний суд.
На виконання ухвали суду від 03.04.2026 про витребування доказів відповідач 06.04.2026 надіслав суду документи щодо підстав взяття ОСОБА_1 на облік.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Обставини справи, встановлені судом
Згідно військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 слідує, що 01.04.2022 до графи 29 внесено запис про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі графи ІІ статті 64а Розкладу хвороб Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я наказу МО України від 14.08.2008 №402.
Відповідно до наданого позивачем військово-облікового документу, сформованого в системі "Резерв+", позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Позивач не погодився з діями відповідача щодо внесення відомостей відносно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік 13.05.2022 та у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних щодо звернення до органів Нацполіції, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон №2232-XII),Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі Закон №3543-XII).
Відповідно до частини другої статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно із частиною третьою статті 1 Закону № 2232-ХІІвійськовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - у редакції від 18.05.2024) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно із частиною п'ятою статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ.
Пунктом 3 частини шостою статті 37 Закону №2232-ХІІ передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Висновки щодо правозастосування
Ведення військового обліку, який передбачає персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закон покладає на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
З метою забезпечення ведення військового обліку громадян України функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, органами ведення якого, є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів
Згідно з вимогами Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін звертається із відповідною заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Предметом спору у цій справі є дії ІНФОРМАЦІЯ_6 , що полягають у внесенні відомостей відносно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік та повідомлення органи Нацполіції про його розшук.
Як встановлено судом, позивач 01.04.2022 постановою ВЛК медичної комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 був визнаний непридатним до військової служби на підставі графи ІІ статті 64а Розкладу хвороб Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я наказу МО України від 14.08.2008 №402.
Проте, у ході розгляд справи з документів, наданих відповідачем на вимогу суду, судом встановлено, що згідно витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 21.06.2024 №2834 скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно картки обстеження та медичного огляду від 01.04.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1970 року народження. Вказано, що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі Витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 21.06.2024 №2834 ОСОБА_1 (яким скасовано статус ОСОБА_1 як непридатного з виключенням з військового обліку) взято на військовий облік, що підтверджується обліковою карткою військовозобов'язаного.
При цьому, твердження позивача та його представника про взяття позивача на військовий облік саме 13.05.2022 не знайшло свого підтвердження в матеріалах справи.
Згідно облікової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 підставою для взяття ОСОБА_1 на військовий облік слугувало саме скасування його висновку про непридатність Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно взято ОСОБА_1 на військовий облік, оскільки відпала підстава для його виключення з обліку, що було вчинено раніше.
З дослідження обставин справи суд висновує, що в матеріалах цієї справи відсутні підстави для визнання дій ІНФОРМАЦІЯ_6 протиправними, відповідач діяв обгрунтовано, на підстав та у спосіб, що встановлені йому нормативно.
Оскільки ступінь придатності ОСОБА_1 до військової служби "Непридатний у військовий час з виключенням з військового обліку" скасовано - ОСОБА_1 підлягає переогляду.
Для вирішення питання придатності позивача до військової служби необхідний дійсний висновок військово-лікарської комісії.
Отже, станом на час виникнення спірних правовідносин у позивача відсутній чинний висновок ВЛК про ступінь придатності до військової служби. Позивач самостійно не прибув до відповідача для отримання направлення для проходження медичного огляду ВЛК. Крім того, останній мав можливість, не відвідуючи позивача, скористатися електронним кабінетом призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
При цьому, судом враховано, що у відповідача відсутні відомості щодо медичного огляду позивача. А проходження медичного огляду через відсутність діючого висновку військово-лікарської комісії, у свою чергу, спрямовано на належне документальне оформлення військово-облікових документів та визначення придатності/непридатності особи.
З огляду на зазначені обставини суд вважає, що у відповідача були фактичні та правові підстави для внесення до Реєстру відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Підстави для виключення з Реєстру зазначених відомостей відсутні.
Оскаржувані у цій справі дії відповідача є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України. Тому з наведених підстав у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_6 , які полягають у внесенні до Реєстру даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , та зобов'язання відповідача виключити з Реєстру дані про порушення позивачем правил військового обліку - належить відмовити.
При цьому суд зауважує, що не надає й не може надати будь-яких правових оцінок рішенню ЦВКЛ про скасування постанови ВЛК про надання ОСОБА_1 статусу непридатного до військової служби. Це рішення не було предметом спору в цій справі, але станом на час прийняття рішення - воно чинне, отже обов'язкове для виконання, створює юридичні наслідки та не скасоване..
Окремо суд вважає за необхідне вказати у резолютивній частині цього судового рішення на припинення дії вжитих судом заходів забезпечення позову: їх слід скасувати з моменту набрання законної сили цим рішенням, оскільки вони не можуть зберігати свою довше ніж розгляд справи по суті з набранням судовим рішенням законної сили. Тому раніше застосовані заходи забезпечення адміністративного позову суд, у відповідності з ч. 1 ст. 157 КАС України, скасовує.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Скасувати заходи забезпечення позову.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков