Справа № 420/7896/26
13 квітня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про пропозицію позивачу надати докази в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Єврейська, 43, код ЄДРПОУ 20001645) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду 23.03.2026 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії УСБУ в Одеській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2024, складеної відповідно до вимог ст. 43, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом на 01.01.2024 та відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,14 до постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які встановлені на 01.01.2024, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2024;
2. Зобов'язати УСБУ в Одеській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2024, складеної відповідно до вимог ст.43, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 грн.), встановленого Законом на 01.01.2024 та відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,14 до постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які встановлені відповідній категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2024 рік, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2024.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 11.03.2025 звернувся до відповідача з заявою (про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024. Однак, у листі від 20.03.2025 №65.1/65.23-3301 Управління СБУ в Одеський області відмовило у виготовленні та направленні до пенсійного органу зазначеної вище довідки посилаючись на відсутність правових підстав та обов'язку Управління складати такі довідки та подавати їх до ГУ ПФУ в Одеській області за заявою пенсіонера.
Вважаючи дії УСБУ в Одеській області протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді від 26.03.2026 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
07.04.2026 від представника відповідача УСБУ в Одеській області надійшло клопотання (вх. №ЕС/37798/26) з проханням запропонувати позивачу надати докази підвищення грошового забезпечення діючих військовослужбовців Служби безпеки України станом на зазначену у зверненні дату, яке є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII.
Дослідивши вказане клопотання, суд приходить до наступного.
Згідно положень ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. цією ж нормою визначено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Положеннями частин 1, 2, 4, 5 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Згідно із пунктом 4 частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази
Крім того, відповідно до положень ст.9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
За приписами статті 79 КАС України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Отже, подання доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються доводи учасника справи, є обов'язком такого учасника справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Відомостями про складові грошового забезпечення, що враховується для нарахування та/або перерахунку пенсії володіє відповідач, доказів неможливості самостійно надати докази відповідачем не надано.
Крім того, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
На підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів, позивач надав лист Управління Служби безпеки України в Одеській області від 20.03.2025 №65.1/65.23-3301.
Таким чином, клопотання з пропозицією позивачу надати докази підвищення грошового забезпечення, що враховується для нарахування та/або перерахунку пенсії для підтвердження правомірності дій відповідача є безпідставним та необґрунтованим.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З вищенаведеного слідує, що представник відповідача ухиляється від обов'язку щодо доказування правомірності дій відповідача.
З врахуванням вищевикладеного, суд не убачає підстав для задоволення клопотання відповідача.
Керуючись ст. 72 - 80, 243, 248 КАС України,
У задоволенні клопотання Управління Служби безпеки України в Одеській області (вх. №ЕС/37798/26 від 07.04.2026) про пропозицію позивачу надати докази - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА