Справа № 420/10532/26
13 квітня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду 10.04.2022 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 про забезпечення позову по справі за його позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у: повторному взятті його на військовий облік; присвоєнні статусу «розшуку»; внесенні відомостей до державних реєстрів; бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо щодо незабезпечення достовірності даних та протиправними дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників,
- визнати протиправним та скасувати рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, у тому числі його відображення в інформаційних системах;
- визнати протиправним притягнення його до адміністративної відповідальності без належного повідомлення та вручення постанови;
- зобов'язати відповдача: виключити відомості про позивача з відповідних реєстрів у частині статусу «розшуку»; привести дані у відповідність до фактичного правового статусу позивача; усунути наслідки протиправних дій; утриматися від вчинення аналогічних дій у майбутньому.
Частиною 1 ст. 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (п.2); зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (п.4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5); перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (п.8).
Відповідно до ч.3 ч. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позові позивач посилається на те, що відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» він звільняється від сплати судового збору як особа з інвалідністю III групи.
Між тим, відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Що стосується осіб з інвалідністю, то відповідно п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються лише особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Отже позивач зобов'язаний сплатити судовий збір за подання позову. Щодо розміру судового збору, то він сплачується в залежності від позовних вимог майнового та немайноіого характеру. Згідно з ч.3 ст.6 Закону «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже розмір судового збору залежить від формування позовних вимог.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач вказує, що у провадженні суду перебуває справа №420/28942/25, разом з тим даний позов не є тотожним, оскільки стосується нових самостійних дій відповідача, зокрема, присвоєння статусу «Розшук», відображення штрафу, внесення нових відомостей до реєстрів.
Позивач просить у позові:
- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у: повторному взятті його на військовий облік; присвоєнні статусу «розшуку»; внесенні відомостей до державних реєстрів; бездіяльність Пересипоського РТЦКСП щодо щодо незабезпечення достовірності даних та протиправними дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників,
- визнати протиправним та скасувати рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, у тому числі його відображення в інформаційних системах;
- визнати протиправним притягнення його до адміністративної відповідальності без належного повідомлення та вручення постанови;
- зобов'язати відповдача: виключити відомості про позивача з відповідних реєстрів у частині статусу «розшуку»; привести дані у відповідність до фактичного правового статусу позивача; усунути наслідки протиправних дій; утриматися від вчинення аналогічних дій у майбутньому.
Між тим, позивач у справі №420/28942/25 хоча и сформував позовні вимоги по іншому, проте вони стосувалисть саме незгоди його з повторним взяттям на військовий облік, та вказаним обставинам надана оцінка судом, рішенням якого зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо внесенн відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг стосовно виключення з військового обліку ОСОБА_1 , відповідно до запису тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 .
Щодо рішення відповідача про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, у тому числі його відображення в інформаційних системах, як похідних, то вказані позовні вимоги не підсудні Одеського окружному адміністративному суду, оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Не є чіткими та зрозумилими вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача привести дані у відповідність до фактичного правового статусу позивача. Не вказано щодо якого саме статусу позивач вимагає внесті відомості, враховуючи, що є рішення суду про розгляд його заяви, а притягення відповідача до адміністративної відповідальності повинно бути розглянуто за його позовом місцевим загальним судом як адміністративним. Отже позивач повинен чітко та зрозумило викласти позовні вимоги.
Також не є чіткими та зрозумилими вимоги позивача: - щодо усунення наслідків протиправних дій - яких саме та яким чином не вказано; утриматися від вчинення аналогічних дій у майбутньому - але суд не вирішує питання на майбутнє, завданням адміністративного судочинства відповідно до ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, та роз'яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду належним чином оформленого позову;належних доказів в обґрунтування позовних вимог.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, відправляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
У разі неотримання судом матеріалів на виконання ухвали суду та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва