Справа № 420/7670/26
13 квітня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бабенко Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви керівника Любашівської окружної прокуратури в інтересах держави до Виконавчого комітету Савранської селищної ради Подільського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії,
19 березня 2026 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заяви керівника Любашівської окружної прокуратури в інтересах держави до Виконавчого комітету Савранської селищної ради Подільського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації, в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Савранської селищної ради Подільського району Одеської області щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини місцевого значення - пам'ятку архітектури та містобудування: Церкви Святих Іоакима і Ганни, 1876-1878 рр., розташовану в Подільському (колишній Савранський) районі, село Гетьманівка, вул. Молодіжна, 1 та подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації про занесення вказаного об'єкту культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України;
зобов'язати Виконавчий комітет Савранської селищної ради Подільського району Одеської області виконати вимоги чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини місцевого значення - пам'ятку архітектури та містобудування: Церкву Святих Іоакима і Ганни, 1876-1878 рр., розташована в Подільському ( колишній Савранський) районі, село Гетьманівка, вул. Молодіжна, 1 та подання пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації про занесення її до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
09 квітня 2026 року до суду надійшло клопотання керівника Любашівської окружної прокуратури про уточнення реквізитів відповідача - Виконавчого комітету Савранської селищної ради Подільського району Одеської області, в якому зазначено код ЄДРПОУ відповідача 04380548.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 КАС України.
Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені ст. 170 КАС України, у суду відсутні.
З урахуванням положень ч. 2, 6 ст.12 КАС України та оцінюючи справу за критеріями, переліченими у ч. 3 ст. 257 КАС України, які суд враховує при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суд вважає, що ця справа є справою незначної складності відповідно до ч.6 ст.12 КАС України та підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ч.5 ст.262 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Як вбачається зі змісту позову, позивач зазначає, що розпорядженням виконуючого обов'язки голови Одеської обласної державної адміністрації від 27.05.2019 №647/А-2019 затверджено «Положення про Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації».
Позивач вказує, що відповідно до п.5 Положення основними завданнями Департаменту є забезпечення реалізації на території Одеської області державної політики у таких сферах, зокрема, охорони культурної спадщини;
Позивач звертає увагу, що згідно із пп. 6.3 п. 6 Положення, Департамент відповідно до покладених завдань у сфері охорони культурної спадщини серед іншого: реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини; сприяє збереженню культурної спадщини; здійснює контроль за виконанням Закону України «Про охорону культурної спадщини», інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини; подає пропозиції Міністерству культури України про занесення об'єкті культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та про внесення змін до нього; здійснює облік об'єктів культурної спадщини.
Поряд з цим, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, подає пропозиції органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
У зв'язку із зазначеним позивач вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, а отже Департамент має бути залучено в якості третьої особи на боці позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на вище викладене, суддя доходить висновку щодо наявності підстав для залучення Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Відповідно до ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, за наявності технічної можливості суд може розглядати справу за матеріалами в електронній формі.
Оскільки у суду наявна така технічна можливість, суд розглядатиме справу в електронній формі за матеріалами, що містяться в автоматизованій системі діловодства спеціалізованого суду.
Керуючись ст.49, 160, 161, 248, 257-258, 260-262 КАС України, суддя
Прийняти до розгляду позовну заяву керівника Любашівської окружної прокуратури.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації.
Відкрити провадження у справі за позовною заявою керівника Любашівської окружної прокуратури (вул. Володимира Князя, буд. 107, селище Любашівка, Подільський р-н, Одеська обл., 66502, код ЄДРПОУ 0352855231) в інтересах держави до Виконавчого комітету Савранської селищної ради Подільського району Одеської області (вул. Соборна, буд. 9, смт. Саврань, Подільський р-н, Одеська обл., 66200, код ЄДРПОУ 04380548), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, код ЄДРПОУ 40055626) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії.
Розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України в електронній формі.
Повідомити учасників справи, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
Відповідно до ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання позову для надання пояснень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана відповідачу та позивачу.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана відповідачу.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана позивачу.
Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для надання пояснень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана відповідачу та позивачу.
Згідно зі ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані, зокрема, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Зазначити сторонам, що надання доказів відбувається в порядку ст. 79 КАС України.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/, додаткові засоби зв'язку: телефон: 048-770-10-29, електрона пошта: d.babenko@adm.od.court.gov.ua; inbox@adm.od.court.gov.ua.
Копію ухвали направити сторонам, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Дмитро БАБЕНКО