Ухвала від 13.04.2026 по справі 420/331/26

Справа № 420/331/26

УХВАЛА

13 квітня 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 05.01.2026 (згідно відмутки на поштовому конверті направлений поштою 03.01.2026) надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в обмеженні максимального розміру виплати пенсії ОСОБА_1 , після її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року по справі № 420/531/25, з 01.02.2023 року сумою 20930,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 28092,40 грн., з 01.03.2024 року сумою 28808,22 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 30882,90 грн., з 01.03.2025 року сумою 25925,39 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 32382,90 грн. та з 01.07.2025 року сумою 23610,00 грн. при нарахуванні пенсії в розмірі 31092,40 грн;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , нарахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року по справі № 420/531/25, 3 01.02.2023 року, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року та з 01.07.2025 року, без обмеження її максимального розміру;

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразились в зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% на 70% грошового забезпечення, при її перерахунку з 01.02.2023 року та з 01.07.2025 року, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року по справі № 420/531/25;

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року та з 01.07.2025 року, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 року по справі № 420/531/25, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, та здійснити виплату донарахованих сум.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі №420/531/25, відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01.02.2023. Однак, після проведення даного перерахунку відповідач протиправно обмежив виплату позивачу пенсії, а саме: з 01.02.2023 сумою 20930,00 грн при нарахуванні пенсії в розмірі 28092,40 грн, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01.02.2023, з 01.03.2024 сумою 28808,22 грн при нарахуванні пенсії в розмірі 30882,90 грн, що підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.03.2024, з 01.03.2025 сумою 25925,39 грн при нарахуванні пенсії в розмірі 32382,90 грн, що підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.03.2025 та з 01.07.2025 сумою 23610,00 грн при нарахуванні пенсії в розмірі 31092,40 грн, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01.07.2025, відповідно. Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.03.2021 по справі № 420/14911/20 визнано право позивача на отримання пенсії з основним її розміром 90% грошового забезпечення та зобов'язано відповідача провести перерахунок його пенсії, виходячи з її основного розміру 90% грошового забезпечення. Натомість, при проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі №420/531/25, відповідач, знову, протиправно знизив основний розмір його пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення, що, також, підтверджується перерахунками пенсії станом на 01.02.2023 та станом на 01.07.2025.

Ухвалою судді від 08.01.2026 постановлено позовну заяву залишити без руху, встановивши 10-денний строк для усунення недоліків, шляхом надання до суду:

- заяви/клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з заявленими вимогами та доказами, з зазначенням обставин, які перешкоджали своєчасному зверненню до суду;

- документ про додаткову сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі 1451,20 грн.

29.01.2026 від представника позивача надійшла заява (вх. №11072/26), в якому пояснив, що про розмір нарахованої йому пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі №420/531/25 позивачу стало відомо 05.07.2025 при отриманні її на свій рахунок, але в будь-якому випадку не раніше 01.07.2025, оскільки за приписами частини другої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тобто, всі обчислені в червні 2025 року пенсії військові пенсіонери отримують в липні 2025 року, в зв'язку з чим до 01.07.2025 позивач не міг бути обізнаним про розмір його пенсії після її перерахунку відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі № 420/531/25.

Згідно Накладної № 6500145046623 та фіскального чеку до відправлення № 6500145046623, позовна заява була направлена представником позивача засобами поштового зв'язку 31.12.2025 року. Згідно трекінгу відправлення № 6500145046623 на поштовому відділенні 65001 його було прийнято 31.12.2025, а 03.01.2026 переадресовано за місцем обслуговування. За таких обставин, днем подачі позовної заяви представником Позивача є 31.12.2025, в зв'язку з чим позивачем не пропущений строк звернення до суду, а сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання до суду даного позову, має складати 1211,20 (3028 * 0,4) за одну позовну вимогу.

В якості додатку надано платіжну інструкцію № 1.509690331.1 від 29.01.2026 про доплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Ухвалою судді від 02.02.2026 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

13.02.2026 до суду від представника Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив (вх. №ЕС/16209/26) в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Так дослідивши матеріали справи та враховуючи, що перерахунки пенсії проведені на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі №420/531/25 з 01.02.2023 та з 01.07.2025 та перерахунки з 01.03.2024 та з 01.03.2025 різняться між собою щодо розмірів грошового забезпечення, суд вважає за можливе витребувати від ГУ ПФУ в Одеській області відповідні докази.

Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з приписами частин 1, 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина 1 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Як зазначив Верховний Суд в постанові від 10.04.2020 у справі №560/1370/19, під час прийняття судового рішення мають бути враховані не лише обставини і підстави, які спонукали позивача як суб'єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення судового рішення. В протилежному випадку застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб'єктів господарювання, щодо яких проведено перевірку і встановлено порушення, які за оцінкою спеціально уповноваженого органу, створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей. Втім, за своїм змістом і суттю такого заходу, він застосовується до усунення виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров'ю людей, у зв'язку з чим його застосування після усунення виявлених порушень втрачає той сенс, який законодавством покладений як основа і правова підстава його застосування.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 11.09.2019 у справі № 807/1410/17.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 та 2 ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.4 ст.77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду по справі №826/3403/16 суди не повинні обмежуватись лише тими доказами, які були надані позивачем під час розгляду справи.

Відтак, з метою з'ясування всіх обставин у справі, а також повного, всебічного та об'єктивного вирішення даної адміністративної справи, суд вважає за необхідне витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином завірені копії перерахунків пенсії проведеного на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі №420/531/25 на 01.03.2024 та на 01.03.2025.

Суд звертає увагу, на положення частини 7 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Керуючись ст.ст.73, 74, 77, 79, 80, 236, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином завірені копії перерахунків пенсії, проведеного на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 по справі №420/531/25 на 01.03.2024 та на 01.03.2025.

Зазначені відомості надати до суду у десятиденний строк від дати отримання копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА