Рішення від 13.04.2026 по справі 400/8694/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 р. № 400/8694/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання протиправним та скасування наказу від 05.07.2025 року № 100,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі- позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) з вимогами:

визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.07.2025 № 100 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) підполковника ОСОБА_2 в частині призову старшого матроса ОСОБА_1 військово облікова спеціальність та код згідно з обліком НОМЕР_1 відповідно до поіменного списку № 9/4927 від 05.07.2025 р. на військову службу під час мобілізації, на особливий період та направлення для проходження військової служби за мобілізацією до військової частини НОМЕР_2 .

ІІ. Виклад позицій учасників справи

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на момент видання начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 від №100 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) він мав діючу відстрочку до 30.10.2025 та бронювання на період мобілізації та на воєнний стан, а отже не підлягав призову на військову службу під час мобілізації. Позивач стверджує, що це підтверджується посвідченням, виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 № КЦМКР - 488 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час від 30.10.2024. Проте, відповідач проігнорував такі обставини і ОСОБА_1 був незаконно, протиправно, без наявності для цього будь-яких передбачених законодавством підстав, призваний та направлений для проходження військової служби за мобілізацією до військової частини НОМЕР_2 .

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві послався на те, що 05.07.2025 р., під час перевірки військово - облікових документів у громадянина України ОСОБА_1 , було виявлено розбіжності стосовно терміну відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації, для уточнення зазначеного, було запропоновано проїхати до ТЦК та СП. На підставі інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено, що Позивачу була надана відстрочка від призову на військову службу на період мобілізації з 30.10.2024 по 30.10.2025, проте, 28.06.2025 вказана відстрочка була анульована на підставі невиконання мобілізаційного завдання (замовлення) підприємством, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України № 592 від 21.05.2025. 05.07.2025 за результатом медичного огляду, проведеного об'єднаною військово-лікарською комісією Центрального та ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивач був визнаний придатний до військової служби і спірним наказом призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_2 (наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 100 від 05.07.2025).

Інших заяв по суті до суду не надходило.

ІІІ. Рух справи

Ухвалою суду від 19.08.2025 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачу у 10 - денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до Миколаївського окружного адміністративного суду документ про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн.

16.09.2025 позивач надав суду квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн.

Ухвалою від 22.09.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив спрощене провадження у справі, визначив, що розгляд справи буде здійснюватися без виклику сторін, встановив строк для подання сторонами заяв по суті.

Ухвалою від 05.12.2025 суд витребував у ІНФОРМАЦІЯ_5 , Філії «Центр з ремонту та експлуатації колійних машин та механізмів» АТ «Укрзалізниця» докази, пов'язані з бронюванням позивача.

Ухвалою від 02.04.2026 суд витребував такі докази у відповідача.

Вимоги ухвал виконані: ІНФОРМАЦІЯ_3 - 25.03.2026, Філією «Центр з ремонту та експлуатації колійних машин та механізмів» - 05.03.2026, відповідачем - 06.04.2026

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом

Відповідно до наказу про прийом на роботу № 297/ос від 17.10.2008, ОСОБА_1 прийнятий на роботу до Центру механізації колійних робіт ДТГО «Південно-Західна залізниця»

30.10.2024 Філія Центру з ремонту та експлуатації колійних машин» ВСП «Київський центр механізації колійних робіт» направила начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлення про відстрочку від призову ОСОБА_1 .

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивачу надано бронювання з 30.10.2024 до 30.10.2025 на підставі постанови КМУ №45.

Разом із тим, 28.06.2025 бронювання позивача анульовано на підставі постанови №592, причина анулювання бронювання: невиконання мобілізаційного завдання (замовлення) підприємством.

04.07.2025 Київський центр механізації колійних робіт направив Філії Центру з ремонту та експлуатації колійних машин список осіб, які пропонуються до бронювання, в якому зазначено позивача.

05.07.2025 об'єднаною військово-лікарською комісією Центрального та ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , був визнаний придатним до військової служби, що підтверджується довідкою № 2025-0705-1514-3206-3 від 05.07.2025.

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 100 від 05.07.2025 про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період старшого матроса ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .

Вважаючи призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зарахування до списків особового складу військової частини протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

V. Джерела права

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон № 2232-XII.

Частинами 1-3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону №2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом № 3543-XII.

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону№3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Відповідно до статті 24 Закону №3543-ХІІ бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 25 Закону №3543-ХІІ бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання (частина 2 статті 25 Закону №3543-ХІІ).

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються (частина 3 статті 25 Закону№3543-ХІІ).

Згідно із частиною 7 статті 23 Закону № 3543-XII, перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі-Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом положень пункту 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно пункту 11 Положення№154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; розподіляють призовників під час їх взяття на військовий облік призовників і направлення для проходження базової військової служби за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Згідно пункту 12 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право: видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження; здійснювати інші функції відповідно до законодавства.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо актуалізації бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560), відповідно до пункту 2 якого на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII, для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону № 3543-XII.

За змістом пункту 60 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заброньованим за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями, зазначеним у підпункті 1 пункту 1 додатка 5, надається на строк, визначений відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 , або на строк, визначений відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 р. № 12 і від 7 червня 2024 р. № 674.

Постановою КМУ № 76 затверджено Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, підпункт 1 пункту 31 якого передбачає, що надана відстрочка підлягає анулюванню, зокрема, в разі закінчення строку її дії.

Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №76 установлено, що:

відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані;

анулювання відстрочок, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється у випадках та порядку, що визначені пунктом 12 Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого цією постановою;

бронювання військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, що працюють на підприємствах, в установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), а також на підприємствах, в установах та організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, та які не визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, здійснюється Міністерством економіки на строк до шести місяців на підставі погоджених Генеральним штабом Збройних Сил та/або Міністерством оборони документів, які надійшли до 8 червня 2024 до Міністерства економіки та відповідали вимогам законодавства, що діяло до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р.№650 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану».

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 № 1332 "Деякі питання бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" і установлено, що:

1) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним рішеннями Міністерства економіки і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності цією постановою, є чинними до 31 березня 2025 р. (Підпункт 1 пункту 2 в редакції Постанови КМ №208 від 25.02.2025);

2) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов'язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг і строк дії яких не закінчився на день набрання чинності цією постановою, є чинними до 31 березня 2025 р. (Підпункт 2 пункту 2 в редакції Постанови КМ №208 від 25.02.2025);

3) анулювання відстрочок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, крім іншого, здійснюється у разі закінчення строку їх дії; завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань.

VІ. Оцінка суду

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивача було призвано на військову службу під час дії бронювання.

З аналізу викладених вище норм права вбачається, що на момент виникнення спірних правовідносин, вирішення питання щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями тощо, не відносилося до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

З наданих до матеріалів справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 був заброньований з 30.10.2024 до 30.10.2025.

Бронювання від мобілізації було анульовано 28.06.2025.

В якості підстави для анулювання в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів міститься посилання на постанову Кабінету Міністрів України №592дск від 21.05.2025, причина анулювання бронювання: невиконання мобілізаційного завдання (замовлення) підприємством.

Також, суд звертає увагу на той факт, що 04.07.2025 Київським центром механізації колійних робіт направлено пропозицію щодо бронювання, в якому зазначено позивача, проте доказів завершення такого бронювання до моменту призову позивача на військову службу (05.07.2025) суду не надано.

Отже, судом встановлено, що станом на момент призову на військову службу під час мобілізації 05.07.2025 позивач не був заброньованим від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, у зв'язку із чим відповідачем у спірних правовідносинах не порушено приписи пункту 1 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ при здійсненні мобілізаційних заходів щодо призову позивача на військову службу.

При цьому, суд не надає оцінку причинам анулювання бронювання, оскільки такі у межах даних спірних правовідносин позивачем не оскаржуються.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову на військову службу ОСОБА_1 прийнятий в порядку та в межах наданих повноважень, є правомірними та не підлягає скасуванню.

VІІ. Висновки

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому у задоволенні позову належить відмовити повністю.

Відповідно до вимог статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснювався.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_4 ) відмовити

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко