Іменем України
10 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/1948/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні суду перебуває справа за позовною заявою адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни (далі - представник позивача, Єрьоміна В.А.) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), відповідно до якої предсатвник позивача просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях №20-121 від 25.08.2025, виданої станом на 01.01.2023 рік, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях №20-121 від 25.08.2025, виданої станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2023 по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) за вислугу років з 02.11.2019.
Представником позивача було надіслано до відповідача адвокатський запит від 12.05.2025 про надання протоколу про призначення пенсії.
У зв'язку із набранням законної сили 29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.
Головним управлінням Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням оновленого розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки.
Відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії і такими, що порушують вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване йому статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
04.11.2025 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував щодо задоволення позовних вимог у зв'язку із необґрунтованістю та безпідставністю, виходячи з такого.
Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262) по лінії Служби безпеки України з 02.11.2019.
14.05.2024 за вхідним №681/5 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, засобами електронного сервісу СЕВ ОВВ (Система електронної взаємодії органів виконавчої влади) надійшов супровідний лист Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях 3 управління №78/3/20-6802 від 01.05.2024 з довідками за №20/141 від 01.05.2024 та №20/142 від 01.05.2024 на ім'я ОСОБА_1 .
Отримавши довідки №20/141 від 01.05.2024 та №20/142 від 01.05.2024 про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 04.06.2024 вих. №1200-0307-5/14661 повідомило Головне управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях 3 управління про відсутність підстав для проведення перерахунку позивачу, відповідно частини 4 статті 63 Закону №2262-XII. 04.06.2024 за вхідним №2502/8 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов адвокатський запит від 30.05.2024 адвоката - Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 щодо надання копії довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, 01.01.2023 на ім'я позивача.
Листом від 06.06.2024 вих.№1200-0209-8/14935 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було надано відповідь адвокату.
18.07.2025 за вхідним №3694/8 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов адвокатський запит від 16.07.2025 адвоката - Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 щодо надання копії довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, 01.01.2023 на ім'я позивача, виготовленої на виконання рішення суду №360/1226/23.
Листом від 22.07.2025 вих.№1200-0204-8/18707 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було надано відповідь адвокату.
18.09.2025 за вхідним №10011/Г-1200-25 на адресу відповідача надійшло звернення представника позивача Єрьоміної В.А. від 15.09.2025.
У зверненні представник позивача просила перерахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.02.2022 на підставі довідки Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях №20/120 від 25.08.2025 та з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях №20/121 від 25.08.2025 без обмеження максимальним розміром.
До звернення ОСОБА_2 було долучено скановані копії дублікатів довідок Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях №20/120 від 25.08.2025 та №20/121 від 25.08.2025.
Розглянувши звернення представника позивача з урахуванням норм Закону України «Про звернення громадян», листом від 29.09.2025 вих.№9164-10011/Г-02/8-1200/25 надано обґрунтовану відповідь на звернення представника позивача.
18.09.2025 за вхідним №5208/8 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов адвокатський запит від 15.09.2025 адвоката - Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 щодо надання розрахунків пенсії.
Листом від 19.09.2025 вих.№1200-0204-8/26522 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області було надано адвокату розрахунки пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2025, 01.02.2025, 01.03.2025, 01.08.2025 та 01.09.2025.
Представник відповідача наголошує, що довідка Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях №20-121 від 25.08.2025, видана станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_1 в період з 25.08.2025 (дата видачі довідки) і по теперішній час (03.11.2025) не надходила.
Щодо права позивача на перерахунок пенсії представник відповідача зазначає таке.
14.05.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/12704/18, яким було визначено протиправними та не чинними, зокрема, пункт 3 Постанови №103.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає, що відсутні підстави для вибіркового застосування висновків суду у справі №826/12704/18. Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 не приймалось. Таким чином, скасування в судовому порядку пункту 3 Постанови №103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії.
Також, Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 №15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція також викладена у листі Пенсійного фонду України від 02.02.2021 №2800-030203-9/4616.
До того ж, відповідно до статей 49 та 63 Закону №2262 підставою для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання. Пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно вимог чинного законодавства.
Представник відповідача наголошує, що позивач взагалі не звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях №20-121 від 25.08.2025, виданої станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2023 по день проведення перерахунку. Сканована копія дубліката довідки Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях №20-121 від 25.08.2025 була надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області адвокатом Єрьоміною В.А. разом із зверненням від 15.09.2025.
Довідка Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях №20-121 від 25.08.2025, видана станом на 01.01.2023 на ім'я ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надходила.
Як стверджує представник відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у своїй діяльності діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:
- ухвалою суду від 22.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- ухвалою суду від 22.12.2025 витребувано додаткові докази;
- ухвалою суду від 23.12.2025 вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження;
- ухвалою суду від 24.02.2026 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів;
- ухвалою суду від 24.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як одержувач пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII.
Судом встановлено, що 3 управлінням (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях було виготовлено на ім'я ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення від 04.05.2024 № 20/141 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2023 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Розмір грошового забезпечення згідно вказаної довідки становив: посадовий оклад - 8 160,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2040,00 грн.; надбавка за вислугу років - 5100, 00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 4590,00 грн.; премія - 5059,20 грн., усього - 24949,20 грн.
Відповідно до листа від 01.05.2024 № 78/3/20-6802 3 управлінням (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі № 360/1226/23 було направлено начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ в Луганській області листом від 04.06.2024 № 1200-0307-5/14661 було повідомлено орган, який видав довідку про те, що умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) були визначені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Разом з тим, 05.03.2019 набрало законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 визнано противоправним та не чинним, зокрема, пункт 1,2 Постанови № 103.
Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262, Кабінетом Міністрів України до теперішнього часу не прийнято. Підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, зазначених у довідках від 01.05.2024 №20/142 та від 01.05.2024 №20/141 ОСОБА_1 відсутні.
Із матеріалів справи вбачається, що 3 управлінням (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях було виготовлено на ім'я позивача довідку від 25.08.2025 № 20-121 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, розглянувши заяву представника позивача від 19.08.2025, повідомило листом від 25.08.2025 № 78/3-1-78/3/20-5072 про те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/1226/23 3 управлінням ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях було виготовлено та направлено довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 за № 78/3/20-6802 від 01.05.2024 у одному примірнику, які направлено до ГУ ПФУ в Луганській області для перерахунку пенсії. Представнику позивача було надано дублікат довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 за № 20-121 від 25.08.2025.
Представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою від 15.09.2025, в якій просила перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях № 20-121 від 25.08.2025 станом на 01.01.2023.
ГУ ПФУ в Луганській області листом від 29.09.2025 № 9164-10011/Г-02/8-1200/25 було повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Служби безпеки України з 02.11.2019. З часу призначення пенсії позивачу нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій пенсіонерів Служби безпеки України з 01.02.2022 та 01.02.2023 за нормами частини четвертої статті 63 Закону 2262, Урядом не прийнято. Підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 відсутні. Пенсія ОСОБА_1 нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Отримавши довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 01.05.2024 № 20/141 на ОСОБА_1 . Головним управлінням інформовано Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) щодо відсутності підстав для проведення перерахунку відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262.
На виконання вимог ухвали суду від 22.12.2025 Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях були надані письмові пояснення від 06.01.2026 № 78.1-78/3/20-54, відповідно до яких зазначено таке.
Рішенням суду від 26.03.2024 у справі № 360/1226/23 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені у повному обсязі. На виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням підготовлені відповідні довідки (№ 20/141 від 01.05.2024 та № 20/142 від 01.05.2024), які листом (вих. № 78/3/20-6802 від 01.05.2024) направлені до ГУ ПФУ в Луганській області. В подальшому ГУ ПФУ в Луганській області листом від 04.06.2024 (вих. №1200-0307-5/14661), яке надійшло на нашу адресу 11.06.2024 повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Також у серпні 2025 на адресу Головного управління надійшла заява ОСОБА_1 щодо направлення на його адресу копій довідок № 20/141 від 01.05.2024 та № 20/142 від 01.05.2024. Враховуючи, що зазначені довідки були виготовлені в одному примірнику та були направлені до ГУ ПФУ в Луганській області, Головним управлінням були виготовлені дублікати зазначених довідок, які зареєстровані за № 20-120 від 25.08.2025 та № 20-121 від 25.08.2025. Вказані дублікати, були направлені заявнику листом № 78/3-1-78/3/20-5072 від 25.08.2025. Таким чином довідки № 20/141 від 01.05.2024 та № 20/142 від 01.05.2024 та їх дублікати № 20/141 від 01.05.2024 та № 20/142 від 01.05.2024, були виготовлені в одному примірнику кожна, у зв'язку з чим надати суду їх копії не є можливим.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 09 квітня 1992 pоку №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі -Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Правовідносини щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1(далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
За змістом абзацу 1 пункту 4 Порядку №3-1 заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, заява пенсіонера та додані до неї документи є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови №704 (у первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Пунктом 6 постанови №103 внесені зміни до постанови № 704, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладений у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14". Водночас, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнаний протиправним та скасований пункт 6 постанови № 103, яким внесені зміни до пункту 4 постанови № 704.
У постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 Верховний Суд сформулював правовий висновок про те, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Тобто, в розумінні вимог статей 43,63 Закону №2262-XII та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, вказана оновлена довідка 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 04.05.2024 № 20/141, є підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2023.
Тому, отримавши довідку від 04.05.2024 № 20/141 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, яку було надіслано органом, який її видав, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до зазначеної довідки з 01.02.2023, є протиправною.
За змістом статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію заявлені на майбутнє, тому не підлягають задоволенню, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення часткове задоволення позовних вимог зі словесним коригуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 226, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м.Сіверськодонецьк, вул.Шевченка, буд.9) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки 3 управлінням (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04.05.2024 № 20/141, виданої станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки 3 управлінням (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, виданої станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2023 по день проведення перерахунку.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Є.О. Кисельова