13 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 640/33794/20
провадження № 2-іс/340/272/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач/НКРЕКП), у якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 16.12.2020 №2428 "Про накладення штрафу на ТОВ "Хмельницькгаз збут" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 22.12.2020 Товариство отримало постанову НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «Хмельницькгаз збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» від 13.01.2021 №32, відповідно до якої на ТОВ «Хмельницькгаз збут» накладено штраф у розмірі 102000,00 грн за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 (далі - Ліцензійні умови) у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1378/27823 (далі - Кодекс ГТС), та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1383/27828 (далі - Типовий договір), в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. Вказану постанову було прийнято за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов з постачання природного газу (акт від 24.11.2020 №462), якою встановлено, що ТОВ «Хмельницькгаз збут» здійснювало постачання природного газу без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування, що призвело до негативного небалансу природного газу протягом серпня 2020 року.
Не погоджується із оскаржуваною постановою НКРЕКП від 16.12.2020 №2428, оскільки висновки акту перевірки не відповідають фактичним обставинам. ТОВ «Хмельницькгаз збут» у своїй діяльності дотримується вимог нормативно-правових актів, якими передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора ГТС у вчиненні дій з регулювання небалансів. ТОВ «Хмельницькгаз збут» врегульовані щодобові небаланси шляхом оформлення ТОВ «Оператор ГТС України» та направлення одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів товариства за газовий місяць серпень 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачені.
Вказує, що попередні оперативні дані про небаланси стають відомими Замовнику тільки наступної газової доби (D+1), що виключає можливість збалансувати портфоліо в період газова доба (D). Крім цього, відсутні дієві механізми для формування короткострокових стандартизованих продуктів та шляхи врегулювання небалансів в економічний спосіб.
Зауважує, що умови Типового договору не можуть порушуватися, оскільки у ТОВ «Хмельницькгаз збут» виникають зобов'язання як Ліцензіата та сторони лише за договором транспортування, укладеного між позивачем та ТОВ «Оператор ГТС України» від 16.12.2019 №1910000195, а не Типовим договором.
З цих підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
На виконання положень пункту 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-IX Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/33794/20 до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 головуючим суддею по розгляду справи №640/33794/20 визначено суддю Савонюка М.Я.
Ухвалою суду від 24.03.2025 адміністративну справу №640/33794/20 прийнято суддею до свого провадження. Розгляд справи постановлено здійснювати одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.
На обгрунтування заперечень зазначає, що до НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-10042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання ТОВ «Хмельницькгаз збут» Ліцензійних умов, а саме у період з 01.08.2020 по 21.08.2020 було допущено значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування, що у свою чергу призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувається відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
На підставі вищенаведених обставин НКРЕКП прийнято постанову від 13.10.2020 № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб'єктами господарювання» із додатком, в якому наведено перелік суб'єктів господарювання, щодо яких проводяться позапланові виїзні перевірки дотримання ними вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, серед яких і ТОВ «Хмельницькгаз збут».
Під час проведення перевірки встановлено, що обсяг постачання природного газу позивачем споживачам за серпень 2020 року становив 6842,429 тис. м3, що складає 100% від загального обсягу продажу природного газу. При цьому, в період з 01 по 21 серпня 2020 року обсяг постачання природного газу в рамках виконання спеціальних обов'язків (4275,418 тис. м3) від загального обсягу постачання споживачам (6842,429 тис. м3) складав 62,5%. ТОВ «Оператор ГТС України» також склав односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць, а саме за серпень 2020 року, від 31.08.2020 №08-2020- 1910000212, відповідно до якого розмір плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць, що підлягає сплаті ТОВ «Хмельницькгаз збут» склав 23185465,99 грн (з ПДВ). Зазначений акт надано ТОВ «Оператор ГТС України» 14.09.2020. Сплата ТОВ «Хмельницькгаз збут» вказаного розміру плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць була здійснена 21.09.2020 у сумі 19085465,99 грн, що підтверджується платіжним дорученням №4066 від 21.09.2020. Також, листом від 17.09.2020 №29702-Сл-1618-0920 ТОВ «Хмельницькгаз збут» звернувся до ТОВ «Оператор ГТС України» з проханням частину передплати послуги замовленої потужності в сумі 4100000,00 грн, по договору транспортування природного газу від 18.12.2019 №1910000212, зарахувати в оплату за добовий небаланс за серпень 2020 року. Дана сума була зарахована ТОВ «Оператор ГТС України» в оплату за добовий небаланс за серпень 2020 року.
Вказує, що дії позивача по невжиттю заходів щодо вчасного збалансування портфоліо балансування призвели до порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» направило до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг лист від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-10042 про вжиття заходів реагування до замовників послуг транспортування природного газу, зазначених в додатку до цього листа, на предмет дотримання вимог пункту 2.1. Ліцензійних умов в частині виконання вимог п. 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, п. 4.1 Типового договору та, у разі виявлення відповідних порушень, вжиття заходів реагування та регуляторного впливу, серед яких наявне і ТОВ «Хмельницькгаз збут». Зазначило, що у період з 01.08.2020 по 21.08.2020 замовники послуг транспортування - постачальники спеціальними обов'язками згідно переліку допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування (інформація за 01.08.2020-21.08.2020 по подачам та відборам природного газу постачальниками зі спеціальними обов'язками. Також, у зверненні вказано, що за таких умов, надання послуг транспортування природного газу у період з 01.08.2020-21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого постачальниками зі спеціальними обов'язками, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні, що завдало шкоди цілісності, безперебійній експлуатації та стабільній роботі газотранспортної системи (а.с. 95-99).
Постановою НКРЕКП від 13.10.2020 №1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб'єктами господарювання» призначено позапланові виїзні перевірки дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов у частині питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цих заходів, суб'єктами господарювання, згідно з переліком, до якого включено ТОВ «Хмельницькгаз збут» (№30 Додатку) (https://www.nerc.gov.ua/acts/).
У період з 11.11.2020 по 24.11.2020 була проведена позапланова виїзна перевірка дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу ТОВ «Хмельницькгаз збут», за результатами якої складено Акт від 24.11.2020 №472 (а.с. 9-15).
Перевіркою, зокрема, встановлено, що ТОВ «Хмельницькгаз збут» здійснює діяльність з постачання природного газу на підставі ліцензії, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 11.05.2017 № 633, відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867 (зі змінами; далі - Положення №867), на позивача було покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності).
Між ТОВ «Оператор ГТС України» та ТОВ «Хмельницькгаз збут» укладено Договір транспортування природного газу від 18.12.2019 №1910000212, який відповідає Типовому договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497.
Також, між позивачем та АТ «Укртрансгаз» укладено договір зберігання (закачування/відбору) природного газу від 11.05.2018 №1805000377.
Згідно з інформацією наданою Ліцензіатом листом від 12.11.2020 №29007.2-Сл-2108-1120) протягом серпня 2020 року ТОВ «Хмельницькгаз збут» не здійснювало відбору/закачування природного газу з/до підземних сховищ газу (далі ПСГ) та купівлю/продаж газу в ПСГ.
ТОВ «Хмельницькгаз збут» здійснювало придбання природного газу у віртуальній торговій точці (далі - ВТТ) за торговими сповіщеннями (далі - ТС) у 1 контрагента, а саме, у ТОВ «ЄГАЗ».
Обсяг постачання природного газу споживачам за серпень 2020 року є 6842,429 тис. мі, що складає 100% від загального обсягу продажу природного газу. При цьому, в період 01.08.2020-21.08.2020 обсяг постачання природного газу в рамках виконання спеціальних обов'язків (4275,418 тис. мі) від загального постачання споживачам (6842,429 тис. мі) складав 62,5%.
ТОВ «Оператор ГТС України» склало односторонній акт що врегулювання небалансів за газовий місяць, а саме за серпень 2020 року, від 31.08.2020 №08-2020-1910000212, відповідно до якого розмір плати за добовий недобір природного газу за газовий місяць, що підлягає сплаті замовником, ТОВ «Хмельницькгаз збут» (розмір визначається як різниця між загальною щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) 23185465,99 грн.
Зазначений акт надано ТОВ «Оператор ГТС України» 14.09.2020.
Сплата Товариством вказаного розміру плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць була здійснена позивачем 21.09.2020 у сумі 1908546,99 що підтверджується платіжним дорученням № 4066 від 21.09.2020 (а.с. 17).
Крім цього, Товариство направило до ТОВ «Оператор ГТС України» лист від 17.09.2020 №29702-Сл-1618-0920 з проханням частину передплати послуги за потужності (код послуги 1190000) в сумі 4100000,00 грн, по договору транспортування природного газу від 18.12.2019 № 1910000212, зарахувати в оплату за добовий небаланс за серпень 2020 року (код послуги 2220820) (а.с. 18).
Дана сума була зарахована ТОВ «Оператор ГТС України» в оплату за небаланс за серпень 2020 року, що підтверджується актом звірки розрахунків із Товариством та ТОВ «Оператор ГТС України» за період з 01.07.2020 по 30.09.2020 (а.с. 107).
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Хмельницькгаз збут» пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування (а.с. 14).
Не погодившись із висновками Акта перевірки позивач направив заперечення до НКРЕКП від 21.11.2020 №297007.2-CK-2243-1120 (а.с. 19-21).
На підставі висновків Акта перевірки відповідачем 16.12.2020 прийнято постанову НКРЕКП №2428 "Про накладення штрафу на ТОВ "Хмельницькгаз збут" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу", якою на Товариство накладено штраф у розмірі 102000,00 грн за порушення вимог законодавства та пункт глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування (а.с. 7).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус та повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначаються Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Згідно із частиною 2 статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;
4) державного контролю та застосування заходів впливу;
5) використання інших засобів, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 11, 12 частини 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
За приписами частин 1 - 3, 5 статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора. За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Пунктами 2, 3 частини 7 статті 19 Закону №1540-VIII підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
За приписами частини 3 статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Згідно із частиною 4 статті 22 Закону №1540-VIII Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України від 09.04.2015 №329-VIII «Про ринок природного газу» (далі - Закон №329-VIII, у редакції на дату виникнення спірних правовідносин) суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1 частини 2 статті 59 Закону №329-VIII передбачено, що правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
За приписами частини 3 статі 59 Закону №329-VIII у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб'єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді:
1) попередження про необхідність усунення порушень;
2) штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Відповідно до підпункту «б» пункту 5 частини 4 статті 59 Закону №329-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Згідно із частиною 5 статті 59 Закону №329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
За правилами частин 6 - 8 статті 59 Закону №329-VIII рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки. Накладення санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо порушення було виявлено через п'ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків. За одне правопорушення на ринку природного газу може застосуватися лише один вид штрафної санкції (штраф) або штраф разом із зупиненням дії ліцензії. Рішення про накладення санкцій Регулятором оскаржуються в судовому порядку.
Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Згідно із пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС терміни, що використовуються в цьому Кодексі, мають такі значення:
балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;
газова доба (D) - газова доба, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу;
комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації;
небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;
плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;
портфоліо балансування - сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.
Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
За вимогами пункту 4.1 Типового договору замовник зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.
Також, пунктом 4.1 договору транспортування природного газу, укладеного 18.12.2019 №1910000212 між ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (оператор) та ТОВ "Хмельницькгаз збут" (замовник), передбачено обов'язок замовника вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування (а.с. 25-31).
За змістом викладених норм недотримання вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, пункту 2.1 Ліцензійних умов в частині зобов'язання замовників послуг транспортування вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування є як порушенням замовником умов договору, укладеного з оператором газотранспортної системи, так і правопорушенням на ринку природного газу у вигляді порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності (п. 1 ч. 2 ст. 59 Закону №329-VIII).
Виявлене відповідачем та підтверджене судом під час розгляду даної справи допущення ТОВ "Хмельницькгаз збут" негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу у рамках ПСО відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», що ТОВ "Хмельницькгаз збут" не оспорюється та безумовно свідчить про порушення позивачем вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов.
Відтак, з огляду на допущені Товариством порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що підтверджено актом перевірки від 24.11.2020 №472 та не спростовано позивачем, у НКРЕКП були наявні підстави для накладення на ТОВ "Хмельницькгаз збут" штрафу відповідно до статті 22 Закону № 1540-VIII та статті 59 Закону № 329-VIII.
Оплата ТОВ "Хмельницькгаз збут" щодобових небалансів ТОВ «Оператор ГТС України» за добовий небаланс за серпень 2020 року не спростовує виявлене перевіркою допущене позивачем порушення в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування та не звільняє його від встановленої законодавством відповідальності за правопорушення на ринку природного газу у вигляді порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Така оплата не є передбаченою відповідальністю за вчинене позивачем порушення, натомість встановлюється положеннями Типового договору з метою надання оператору належного фінансового забезпечення, що також є одним із обов'язків замовника. При цьому, застосований відповідачем штраф - це передбачена законодавством санкція за допущене позивачем порушення вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Посилання позивача на відсутність інструментів для врегулювання власного портфоліо суд вважає необгрунтованими та не спростовують можливість вчасного врегулювання послуг транспортування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів.
Окрім цього, ТОВ "Хмельницькгаз збут" не доведено суду вжиття відповідних заходів, необхідних для впровадження таких механізмів чи інструментів для усунення виявлених порушень в майбутньому.
Поряд з цим, судом не встановлено порушень щодо призначення та проведення перевірки, позаяк така перевірка обґрунтовано була призначена на підставі пункту 2 частини 7 статті 19 Закону №1540-VIII, у зв'язку із надходженням на адресу НКРЕКП звернення ТОВ «Оператор ГТС України» від 03.09.2020, у якому повідомлялося про невиконання постачальниками зі спеціальними обов'язками (в т.ч. позивачем) вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, пункту 2.1 Ліцензійних умов, що відповідно до статті 59 Закону №329-VIII є правопорушенням на ринку природного газу.
За змістом частини 5 статті 59 Закону №329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (ч. 3 ст. 22 Закону № 1540-VIII).
Згідно спірної постанови від 16.12.2020 №2428 на позивача накладено штраф в сумі 102000,00 грн, що становить 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, при тому що підпунктом «б» пункту 5 частини четвертої статті 59 Закону № 329-VIII передбачено застосування штрафів у розмірі від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; тобто розмір застосованого штрафу знаходиться ближче до мінімальної межі.
Вказані обставини свідчать про обґрунтованість застосованого відповідачем розміру штрафу, адже Комісією фактично враховано поведінку Товариства щодо врегулювання щодобових небалансів шляхом оформлення акта та оплати щодобових небалансів ТОВ «Оператор ГТС України».
Суд критично оцінює доводи позивача про відсутність підстав для застосування до нього штрафних санкцій з підстав виникнення у Товариства зобов'язань перед ТОВ «Оператор ГТС України» лише як Ліцензіата та Сторони саме за цим договором, а не за Типовим договором, оскільки норми Типового договору є обов'язковими не лише для ТОВ «Оператор ГТС України», позаяк пунктом 4.1 Типового договору передбачено також права та обов'язки Замовника послуг транспортування, яким є позивач, у тому числі щодо збалансування свого портфоліо. Крім того, позивач не відмежовує договірних обов'язків постачальника природного газу перед ТОВ «Оператор ГТС України» та обов'язки позивача як постачальника природного газу щодо виконання умов Кодексу ГТС та вимог Типового договору.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що постанова НКРЕКП від 16.12.2020 №2428 «"Про накладення штрафу на ТОВ "Хмельницькгаз збут" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу" є правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, доводи позивача про відсутність у його діях порушень законодавства не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, при цьому, відповідачем при прийнятті вказаної постанови дотримані вимоги частини 5 статті 59 Закону №329-VIII, частини 3 статті 22 Закону №1540-VIII, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови з підстав, викладених у позовній заяві та інших заявах позивача по суті справи, належить відмовити.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; від 06.09.2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; 18.07.2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; від 10.02.2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.94 року, пункт 29).
Отже, інші доводи сторін не потребують правового аналізу, оскільки не мають вирішального значення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 13 квітня 2026 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (код ЄДРПОУ 39585960, пр. Миру, буд. 41, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, вулиця Сім'ї Бродських, 19, місто Київ, Київська область, 03057).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК